dürbün ayarı sorunu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • selam dostlar bir süre önce almış olduğum nikko stirling 3-9-40 dürbünü yaylı havalı tüfeğime monte ettim. sıfırlama için bir kaç atış yaptım. yaklaşık sekiz metreden. bütün atışlar tek bir delikten geçti sanki bir atış yapılmış gibi. bu beni sevindirdi. saçmalar atış yaptığım yerin yaklaşık beş santim altına gelmişti bende yukarı doğru ayar yapıp dürbünü sıfırlamak istedim. bir kaç defa döndürüp ateş ettim yine daha önce attığım yere geldi saçma. sonra biraz daha döndürdüm. saçma yine aynı yere geldi. sonra sonuna kadar çevirdim. yine saçma yukarı vurmadı. ya benim dürbünde bir takılma var yada benim saçmalar güdümlü. sevgili üstatların fikrini almak istiyorum inşallah dürbünüm bozuk değildir.

diana mod 48/52- 177

• Öncelikle dürbünüzü ayna ile optik merkeze getirdiniz mi? Ayrıca dürbün ayaklarınızın da yönünü kontrol etmenizi rica ederim. Bazı ayaklar ters takıldığında çok yukarı dürbünü ayarlamanıza sebeb oluyorlarlar sizde ayar kısmındakı boşluk kısmına denk geliyor olabilirsiniz. Eğer hepsini yaptıysanız arka ayağın alt kısmına ortalayacak şekilde bir kağıdı 2 ye katlayıp koyup bir de öyle denemenizi tavsiye ederim.

Hawke 8.5-25x42 Dürbün
    Diana Mod 52

Airarms TX200HC

• Dürbününüzü 8metrede sıfırlıyorsunuz çok yakın bir mesafe 30metreye sıfırlayın bakın aynı şeyler olacak mı? Siz clickleri çevirdikce durbun merceginde de gozle hareket ettigini goreceksiniz. Daha uzak mesafelere sıfırlamaya çalışın sorunun nerede olduğunu oyle fark edebilirisiniz.

agt Havalı Hobiler agt

• Öncelikle dürbünüzü ayna ile optik merkeze getirdiniz mi? Ayrıca dürbün ayaklarınızın da yönünü kontrol etmenizi rica ederim. Bazı ayaklar ters takıldığında çok yukarı dürbünü ayarlamanıza sebeb oluyorlarlar sizde ayar kısmındakı boşluk kısmına denk geliyor olabilirsiniz. Eğer hepsini yaptıysanız arka ayağın alt kısmına ortalayacak şekilde bir kağıdı 2 ye katlayıp koyup bir de öyle denemenizi tavsiye ederim

selam optik merkezleme yapmadım tüfeğim yeni dürbün ile kılıfa sığmadığından sadece deneme amaçlı bir kaç atış yapmak istedim. sağ sol ayarı yapmadım. sadece tüfek alt attığından biraz yukarı çıkarmak istedim işareti ama sonuna kadar döndürdüğüm halde alt atmaya devam etti ve hep aynı yere geldi. daha sonra sağa sola gittiğini gördüm sorundan sonra

diana mod 48/52- 177

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen b ve s ().

• Dürbününüzü 8metrede sıfırlıyorsunuz çok yakın bir mesafe 30metreye sıfırlayın bakın aynı şeyler olacak mı? Siz clickleri çevirdikce durbun merceginde de gozle hareket ettigini goreceksiniz. Daha uzak mesafelere sıfırlamaya çalışın sorunun nerede olduğunu oyle fark edebilirisiniz.

selam clickleri sonuna dakar çevirdiğim halde hep aynı yere güdümlü gibi gitti acaba takılma veya boşluğa düşme gibi bir şey mi oldu. sağ sol ayarı oluyor.

diana mod 48/52- 177

• Zoomo en düşükte deneme yapın bide yüksek zoomda yaptıysanız, oda fark ediyor.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• 3 x zumda yaptım. bir süre sonra bir daha bakacağım. sorunu çözemezsem yine yazarım.

diana mod 48/52- 177

• aynı anda elevetor ayarını çevirerek artıkıl ın aşağı yukarı hareketini kontrol edebilirsiniz . ayarı değiştirdiğiniz halde yine aynı noktayı vurması

up-down turret inin bozuk olduğunu akla getiriyor.

Cricket std .25 Makroptik 3-9x42
    AirArms S510 XtraFac .22 (REG), Nikko Stirling 8x32x60 FT
    Evanix Monster .22 (MOD), XD optic 8x40x50
    Benjamin Marauder .25 , Makroptik 8x32x44
    Drager 6lt Scuba
    Bushnell Rangefinder

• aynı anda elevetor ayarını çevirerek artıkıl ın aşağı yukarı hareketini kontrol edebilirsiniz . ayarı değiştirdiğiniz halde yine aynı noktayı vurması

up-down turret inin bozuk olduğunu akla getiriyor.

haklısınız benim aklıma da aynı şey geliyor ve bunu düşünmek istemiyorum.

diana mod 48/52- 177

• Merhabalar,tufeginizin markasi nedir?Saga sola gibi sorunlar namlu yamulmasi sorununu isaret veriyor gibi.Bu arada durbun benden aldiginiz durbun olmali cometa 220 de kullaniyordum yukari asagi yada saga sola gibi bir problemi yoktu,namlu yamulmasi olmasi kuvvetle ihtimal,sifir tufeklerde ozellikle hatsanlardada yasanan bir durum,siz yinede simlemeyi deneyin kullandiginiz ayak tipi ve markasini da paylasirsaniz daha net cevaplar alabilmeniz mumkun.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Borbayre ().

• Ayrica kullandiginiz pellet nedir kac kalibredir? bu ise sansli ve talihsiz baslama cok cok yasanan iki yonlu bir durum umarim zorluklara sabirli cikar umdugunuzu bulursunuz,bu hobiye ilk basladigimda tufegimi 3 kere servise yolladigimi hatirliyorum ozellikle namlu yamulmasi icin 2 defa gitmesi benichic ama hic yildiramadi inatla istedigimi elde etmemi sagladi sadece:)ne kadar zaman kaybi yasadigimi ama sabrettikce pes etmedikce ne cok sey ogrendigimi bunlara borcluyum:)

• Merhabalar,tufeginizin markasi nedir?Saga sola gibi sorunlar namlu yamulmasi sorununu isaret veriyor gibi.Bu arada durbun benden aldiginiz durbun olmali cometa 220 de kullaniyordum yukari asagi yada saga sola gibi bir problemi yoktu,namlu yamulmasi olmasi kuvvetle ihtimal,sifir tufeklerde ozellikle hatsanlardada yasanan bir durum,siz yinede simlemeyi deneyin kullandiginiz ayak tipi ve markasini da paylasirsaniz daha net cevaplar alabilmeniz mumkun.

selam evet tahmin ettiğiniz dürbün dürbünü iki hafta önce denemiştim . tüfeği comet marka tek parça ayak ile monte ettim. tüfeğim gamo 440 f modeli atışı jsb 13.. gr ile yapıyorum. iki hafta önce ilk defa dürbünü deneme fırsatım oldu evin içinde maksimum sekiz metre mesafeden kullanabildiğim için sekiz metreden üç atış yapıp kontrol ettim bu arada 3x zoom kullandım. üç atış aynı delikten geçmişti tek bir atış sandım herhalde tesadüf diye düşündüm bir daha başka yere atış yaptım yine üç atış yine aynı tek atış gibi üç atış yaptığımdan emin olmasam tek atış sanırdım. pellet atış yaptığım yerin tam olarak üç parmak kadar altına gelmişti. bende clikleri biraz çevirip tamda nişan alınan yere vuracak şekilde sorunsuz ayarladım ve tahminen nohut büyüklüğündeki hedeflere bir kaç atış yaptım. her attığımda hedef vuruldu ve çok hoşuma gitti. sonra çoluk çocuk gelince salona tüfeği kaldırmaya karar verdim. tüfek kılıfa sığmayınca dürbünü söktüm. geçen hafta sonu dürbünü yeniden taktım ve atış yaptım alt attı clikleri sonuna kadar çevirdiğim halde hemen hemen aynı yere attı ama bu sefer mesafe daha azdı. sanırım mesafeden olmalı biraz uzağa atacağım. dürbünde sorun olduğunu sanmıyorum. sorun mesafe olmalı daha uzağa atmalıyım ama evin içinde mümkün değil. araba olmayınca üstat olmuyor bu iş. birde bizde yılma olmaz çünkü bu bir aşk hikayesi. destek verdiğiniz için sağolun. sıkıntılar tüfekle uğraştırıyor ve işte tecrübe böyle oluşuyor. buda tadı tuzu gibi bir şey.

diana mod 48/52- 177

• Mesafe çok yakınsa dürbünün çalışma toleransıları dışında da kalmış olabilirsiniz.Max. 10 yard altına inilmez kağıt üzerinde, siz bunun en aşağı 15mt olarak algılayınız.

• Yaylı tüfekler illaki durbune zarar verecektir hele 40mm mercekli agir bir durbun ise ! Kaliteli dampa ayakla bu sorunu minimuma indirebilirsiniz !!

HATSAN MOD 25 SUPER CHARGER 5.5mm

ATA NEO 12 KİNETİK TAKTİKAL

• dürbünü optik merkezleme yaptıktan sonra namluya paralel gelecek şekilde monteledim. yaptığım atışlarda alt attı clicleri sonuna kadar açtım atışlar kademeli olarak yukarı çıktı şükür dürbünüm bozuk değilmiş lakin clicler tam açıkken 14-15 metre gibi kısa mesafede hedefe tam vuruyor. ben en çok 50 metre denedim yaptığım atışlarda pelletin bu mesafeye kadar sürekli yükseliş gösterdiğini farkettim. bu durumda tüfeğin alt atması sorun olmaz ancak çok kısa atışlarda mejburen mildotlarla atış yapılacak bu da mildotun en önemli faydalarından biri. bu arda aynı dürbünün hawkesi da var bende arkadaşlara fikir olması bakımından bir şey eklemek istiyorum. dıştan hemen hemen aynı gibiler sağlamlıkları da benziyor. ancak hawkenin görüntü kalitesi bariz daha iyi bu yüzden olsa gerek aralarında yarı yarıya fiyat farkı var.

diana mod 48/52- 177

• kullandığınız pelletin yükselme yaptığı en son uzaklığa yakın mesafelere dürbünü sıfırlamak en doğrusu olur siz yine 14-15mt de sıfırlamış sonrada 50 metreye atış yapmışsınız gibi anladım, 30 metreye sıfırlayın sonra clickleri kontrol edin.

agt Havalı Hobiler agt