Mod 87 QE için Hawke dürbün mü yoksa Aliexpress'ten mi? Sportsmatch DM60'la kullanılacak.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
 • Sn. teknotürk, bu konu forumda o kadar konuşuldu ki, yine de sizin uygulamadaki sonucu merakla bekliyorum, dm60 benzeri mantıkla çalışan yatagun ile bir sabit odaklı dürbün alıp mod.87 de şansımı deneyeyim diyorum.Bu arada dampaya guvenmeyip paket lastiği ve stoper önü serum lastiği uygulamasını ben olsam dikkate alırım.

  Paket lastiğine de alternatifler düşündüm. Paket lastiği kauçuktan olduğu için zamanla kurur sertleşir, nemden çürür diye düşündüğüm için kalıcı birşeyler kullanmak istiyorum.. Paket lastiği veya saç için kullanılan ince ve renkli lastikler yerine tek seferde dürbün etrafına düz oturan birşeyler olsa daha iyi olur diye düşündüm. Dengelemeyi tam yaparsam, vidalara da loctide gibi sabitleyici sıkar iyice sabitlerim dampa-dürbünü.


  Bunlardan ilki yaban ellerde "slingshot flat band" denilen latex malzemeden üretilen düz sapan bantıydı. Elimde bu banttan mevcut, her yeri eş kalınlıkta ve dürbün çerçevesine tam sarılır. Geniş olduğu için düzgün ve sıkı oturur dampa iç yüzeyi.


  Diğeri Nitecore marka pil şarj aletimin yanında gelen yine çok esnek siyah ve sarı renkteki iki band. Esneyip geniş objektiften geçirmesi kolay ve bir kere oturdu mu evladiyelik sabitlenir.


  Diğer bir malzeme de elektronik s-igar-a kullananların, alet patlamasın diye ve tarz olsun diye etrafına sardığı esnek silikon bantlar. Bunlar da kalıcı iş yapacaktır, kalınlıkları sabit.


  Son malzememiz de hepimizin bildiği o ringler. O ring mucizevi bir malzeme benim gözüm de. Pek çok şeyde kullanıyoruz. 1inç çapında 1mm-1,2mm kalınlığında her dampa ayağı için 10 tane yan yana dizilse çok iyi iş yapacağını düşünüyorum. Ayrıca hem tepmede dürbünü tutacak kadar güçlü durur hem de yan yana dizilmiş yatay çizgi şeklinde yüzeye tutunan silindirler olacağı için darbe emme için daha düzgün haraket edebilir. Hatta önce nitecore düz lastik, onun üstüne de 3 tane oring deneyebirim, dampa çapı müsade ederse.


  11mm tüfek rayına da çok çok ince silikon bant yaparsam, tüfek-dampa-dürbün arası 0 metal teması ile aşırı garanticilik yapabilirim. Eğer hala dürbün kırılacaksa helal olsun, ne diyeyim :)


  Hazırlıklar bende tamam gibi :) Dürbün işini önümüzdeki haftaya bıraktım, h.içi siparişimi veririm büyük ihtimal.

  4902-9fbda7db.jpg

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

  Mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

 • Hadi hayırlısı.

  "Kendini bil"


  Hatsan mod. 45 (1993 model)
  Hatsan mod 87 QE
  Hatsan AT44 (180cc)
  Hatsan Escort MPA- TS


  Kral Puncher Maxi
  Kral Puncher Jumbo

  Kral NP01


  Zoraki HP 01-02 light (4.5)
  Zoraki HP01-02 ultra (4.5)


  Crosman Vigilante
  KWC Mauser M712

 • Meyve ağaçlarına aşı yapanların kullandığı silikon bantlar var oda muadil olarak kullanılabilir.

  Sıcak, soğuk,yamur eklilenmicek bir malzeme bilginiz olsun

  Cricket .22 wst


  8-32x44 AO BSA swt
  6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
  10-40x50 Vector optics Sentinel

 • 3-9x40 multi x diye bir dürbün buldum n11 de. 125 lira civarı. Hatsan protector dürbün ayağı ile bağlamayı düşünüyorum. İlave lastik ve benzeri uygulamalarla birlikte. Umarım olur.

  8)

 • Dürbünüm pazartesi geldi. Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR modelini aldım. Aslında IR yani ışıklı imleci olan almayacaktım ama Hawke'nin distribütöründe yoktu ışıksız model.


  Geldiği gün DM60 ayak ile montajını yaptım lastikleme ile. Bugün 25-30-35 m de hızlıca ayarlama ve denemeler yaptım. Uygun vakitte mildot notlarımı alarak çeşitli mesafelerde ayar işini halledeceğim.


  Bugünki atışlarda aldığım keyfi anlatamam. Şişe, kağıt, tuğla v.b. herşeyi harika isabetle ve hızlıca nişan alma keyfi ile vurdum. Gittim yer moloz döküm alanı ve şişeleri orada kırdığımı tekrar hatırlatayım.


  Dürbüne sadece dikey çizgide ayarlama yapmam yetti. Güzel oturmuş yani.


  Fikir veren herkese teşekkürler.


  5075-e3097300.jpg


  30 adım mesafeden 8 atışta patlattığım fişek. Fişek 3 isabet aldı, sonuncu tam merkeze denk gelince fişeği patlatabildim.

  5087-8d91c6b5.png

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

  Mesaj 3 defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

 • Konuyu okuyanlara bir faydası olur belki diye son deneyimlerimi aktarayım.


  Çin'den 1mm kalınlık ve 23mm çapta oringlerim geldi ve dürbüne uyguladım. Bundan sonra dürbünü ayaktan sökmem sanırım.


  Dürbünü ilk aldığımda paket lastiği denedim forumdaki arkadaşlardan gördüğüm üzere. 150'den fazla atış yaptım sorun yaşamadım. Söktüğümde lastiklerin ezildiğini ve kesildiğini gördüm. Daha sık sarsak daha iyi olurmuş.


  Oringleri her bacağa 8 tane attım. Dürbün tüp çapı 1 inç yani 24.5mm. 23 mm oring aldım ki takmak için sündürdükten sonra kendini salma payını kurtarsın.


  Stoper ve ayak arasına da silikon bir malzeme kesip stoper altına sıkıştırdım.


  Herkese keyifli atışlar.


  5167-06c1bf83.jpg

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Eczanelerde satılan serum lastiğinide deneyebilirsiniz.

  Hatsan Mod99 LE 5.5 mm + Optima 3-12x44AOE
  Zoraki HP 01 Ultra 5.5mm + stoeger 4x32
  Webley Patriot 1. nesil 5.5 mm + Tasko 3-9x40E

 • Eczanelerde satılan serum lastiğinide deneyebilirsiniz.

  ceysuhan evet kullanılabilir fakat klasik paket lastikleri gibi kauçuk malzeme olması sebebiyle nemden etkilenip çürüyen, havayla temas ettiği için zamanla kuruyan bir malzeme. Eskiden sapan yapmak için kullandığımız serum lastiği elimizdeki terle bile pul pul parçalanırdı. Yabancı videolarda sapan hobisi ile uğraşanların kullandığı düz şerit şeklindeki ve tüp şeklindeki lastik olarak kullanılan malzeme latex malzemeden üretiliyor. Latex suya ve defalarca esnemeye dayanıklı, klasik serum lastiği gibi de basınçla ezilip belli yerlerinden kesik kesik de olmuyor.


  Burda amacım dürbünü bir kez dampaya monte edeyim ve bir daha elimi sürmeyeyim. O sebeple oring, latex, silikon gibi malzemeler tercih ettim, deniyorum.


  Örnek olarak, sarı rekteki flat band, kırmızı renkteki tube band olarak geçiyor. Latex v..b malzemeden üretiliyor. Özellikle flatband lastik çok hızlı atışa müsade ediyor. Profesyonel yarışmalarda kullanılıyor. Benim de favorimdir.

  5172-e0507c57.jpg

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Sapanınız güzelmiş kendiniz mi yaptınız.

  Hatsan Mod99 LE 5.5 mm + Optima 3-12x44AOE
  Zoraki HP 01 Ultra 5.5mm + stoeger 4x32
  Webley Patriot 1. nesil 5.5 mm + Tasko 3-9x40E

 • Bu fotoğrafı netten aldım. Benzerleri var bende de. Aliexpress'ten alabilirsiniz. Çeşitli tarzlarda sapanlar mevcut. Nişangahı olan, ok veya mini balık zıpkılını atılabilen olta makaralı bile var. Bende 3 çeşit sapan var fakat yanımda değil, fotosunu eklerim


  Almayı düşündüklerimden bir örnek : http://s.click.aliexpress.com/e/2vFiynA?fromSns=Keep.

  5173-96ac1f57.jpg


  Kepi yanakta gözle aynı çizgide tutup, lastiğin doğrultusunu hedefle hizalarsanız vurmamak imkansız. 25 metreden kutu kolayı kesintisiz vurabilirsiniz.


  Daha sonra komu açayım hobiler kısmına. Seramikten ve çarpınca toz olup sekmeyen bilyalar ile çok güvenli atışlar yapılır sekmeden.


  Şu da ok atan, lazerli, yaylı mekanizmalı olanlardan : http://s.click.aliexpress.com/e/nyzzzrF?fromSns=Keep.

  5175-783b7456.jpg

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

  Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

 • Güzelmiş alışveriş listeme ekleyeyim.

  Hatsan Mod99 LE 5.5 mm + Optima 3-12x44AOE
  Zoraki HP 01 Ultra 5.5mm + stoeger 4x32
  Webley Patriot 1. nesil 5.5 mm + Tasko 3-9x40E