Pellet kalıp

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • merhaba

Dalış ve zıpkınla balık avcılığı yaptığım için dalışlarda sıkça kurşun buluyorum.Amacım kendi pelletimi yapmak.içinizde kendi kalıbını yapıp uğraşan var ise örnek amaçlı olması için foto paylaşması ya da bilgi vermesi mümkün mü?

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Harici İçerik www.youtube.com
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Çok adet tek seferde yapmak için;

Harici İçerik www.youtube.com

• Çok maliyetli birşey sanırım şunu yapmak. Stabil sonuçlar veren slug (bullet) yapıp satan olursa tekli bile alınır.

• Kral Bigmax X 6,35 +VECTOR Counterpunch 6-25x56 FFP
    • Kral Puncher Breaker W 5,5-6,35 +VECTOR Capricorn 4.5-14x44 FFP
    • Kral Puncher Jumbo W 4,5 mm+VECTOR Taurus 3-18x50 FFP
    • Zoraki HP01-02 Ultra 4,5 mm+Bushnell Reflex Red Dot Sight
  • kurşun bulmak sorun değil. sanayide külçelerle satılıyor. bir kere 1 kilo kalay (kurşun da satıyordu) almıştım santrifuj döküm kalıplarında denemek için.

kalıp yapmak da sorun değil yapılır. lakin kalıptan önce arge çalışmaları gerekiyor. piyasadakı havalı tüfeklerin namlu değişkenleri var. orneğin namlu çap ve toleransları, boğumlu boğumsuz olmaları, etek kalınlıkları ağırlık ve profil toleransları ve s. yani zaman da yatırımdır. hobi kapsamında boş vakit bulunursa yapılır ama ne kadar sürer bilemiyorum. diğer soru varolan mevzuatların pelletleri kapsama altına alıb almaması.

• Galiba bu işe el atmak zorunda kalacağım.

bugün bir oturumda yarım kutudan fazla pellet harcadım. kullanılan pelletlerin namlu yatağına geçme sıkılığı baya farklı. marka ismi vermeyeceğim.

kısa yol seçenekleri var:

- pelletleri ağırlığa göre (ucuz hassas kuyumcu tartıları var 0.01 gr çözürlügünde yani 1 gramlık pelletlerde seçme hassasiyeti en az yüzde iki olacak) gruplara ayırmak. eksi - pellet dış çap değerleri farklı olabilir. bundan dolayı ayrıca çaplara göre elenmesi yapılabilir.

- sizing denilen çap ayarına gitmek. bunun için binde üç-beş civarında hassasiyet gerekebilir

anlaşılan bazı jsb pelletlerin çap hassasiyetleri en az binde beş mm civarında. ucuz pelletleri ölçülü baskıyla sıkıştırarak çap büyütmesi uygulanabilir lakin pellet profilin ne derecede deforme olacağını önceden tahmin etmek kolay değil.

• Sentinel arkadaşın yukarıda videosunu paylaştığı çoklu kalıpları nereden bulabiliriz fikri ve bilgisi olan var mı? Youtube de bir çok örneği var, kullandığımız çaptaki kalıpları bulabilirsek sorunsuz üretebiliriz.

Dominator 200W Elite LW Vortex .22

Weihrauch HW77K .177, Hawke Vantage 4-12x50 AO

Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot

• Kaç gözlü, kalibre/çap, ölçü hassasiyeti ve hangi pellet modeli isteniliyor?

• İki gündür bu cevabı düşünüyorum. Dominator için 5.52mm 13,43 ; 14,35 ve 15,89 JSB. Zoraki için 4.52mm 7,87 ; 8,44 JSB, HW77K için de 4.52mm 8,44 ve 10,34 JSB kullanıyorum. Hafif olanları kapalı ve rüzgarsız ortamda, ağır olanları açık ve rüzgarlı ortamda kullanmak amacıyla aldım. Her tüfek ve tabancanın sevdiği çap ve ağırlıklar değişiyor biliyorsunuz, Hal böyle olunca 2 çap, 6 adet ağırlık pellet serisi oluştu. Bu durumdan hangi kalıp alınabilir, öncelikleri belirleyip ona göre karar vermek gerekiyor. Kalıplar pahalı şeyler, hepsine kalıp alamayacağımıza göre seçim yapmak zorundayım. Youtube tan seyretmek kolay geldi fakat yapalım denilince cevaplanması gereken çok önemli sorular çıkıyor.

- Hangi kalibre, - hangi çap, - hangi ağırlık, - kalıp fiyatları (kaç adet alabilirim ve maliyetini çıkartır mı?), pellet yapmak için zaman ayırabilir miyim (bazen atış için zaman bulmakta zorlanıyoruz, aslında en önemli soru bu; yapabilecek miyim?).

Halen bir cevap bulamadım, fakat 10 veya çift taraflı 20 gözlü kalıp fiyatlarını merak ediyorum.

Dominator 200W Elite LW Vortex .22

Weihrauch HW77K .177, Hawke Vantage 4-12x50 AO

Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot

• Ben biraz araştırma yaptım. Özeti şu:

- Üretim yöntemleri

görebildiğim kadarıyla diy pelletler iki yöntemle yapılıyor

* döküm

* ve videodakı swaging

döküm kalıpları ucuz lakin yüzey ve ölçü hassasiyetleri diğer seçenekten daha kötü olur

http://noebulletmolds.com/main/?cat=2105

swaging yöntemin daha iyi tekrarlanabilme özelliği var. yani grupman için swaging olması daha mantıklı.

* Videodakı kalıplar

fikrimce eğer kilitleme için vida yerine farklı mekanizma kullanılırsa baskı hızı baya artar ve fazla göze ihtiyac kalmaz.

kaliteli yapılması için ya pahalı makinalarda işlenmesi gerekiyor (yüksek devir ve dijital cetvelli) veya belki elde lepleme ile son ölçülere getirilir.

belki ölçülerin o kadar hassas olmasına gerek kalmayabilir ve daha ucuz makinelerde yapılır, denemeyle belli olur. Pellet kısmında nedenini yazmışam.

Özenle kullanılan (baskı ayarı, doğru pres, çapak kesmenin dikkatlıce yapılması, temizleme ve yağlama) kalıp ömrü en az 30 50 sene.

* Pellet

Genel ölçü hassasiyeti konusunda yanılmış olabilirim JSB ve H&R gibi üreticilerin ölçüleri baya oynak. Bu kanalda farklı pelletler için baya araştırma yapmışlar. (her pellet için video dakı ozet kısmında sağdakı tablo değerleri)

https://www.youtube.com/user/racerkart/videos

videolardakı ölçümler doğruysa kısacası şöyle bir kanaate varabiliriz - ev yapımı pelletin aşağıdakı şartlar için piyasadakı JSB ve H&R dan daha iyi sonuc verebilir (ölçerin tekrarlanmasından):

- malzeme ayarı. saf kurşun kullanılıyor pelletlerde lakin idealden daha yumuşak ve namluyu kurşunla daha çok kaplar. bundan dolayı yüzde ikilik alaşımarla sertleştirilmelidir. Eğer hazır alaşım yoksa eritme potasında alaşımı ayarlayarak tel çekme zahmetine gidilecek. çok zor işlem değil. dışarıda yapan da bulunur mühtemelen.

- test atışlarında iyi performans sergilemesi (bunu performansı belli olan modeller üzerinden yola çıkarak bir şekilde elde etmek mümkün olur)

* Fiyat (baskı kalıpı için):

Çinden sipariş mümkündür, lakin kalıptan çıkan pelletlerin nasil isabetli olacağını önceden kestirmek zor olabilir. Referans almak gerekiyor yabancı forumlardan. Hallanan fiyat 800 USD.

Yerli üretim için tanıdığım kalıpçı var. referans için sordum. sadece baskı plakaları için yaklaşık 1500-2000 TL söyledi.

eğer toplu (birden fazla kalıp) sipariş verilirse fiyat düşer fikrimce.

Yani tek kişiye fazla gelebilir. Bir kaç kişi müşterek olarak tek kalıbı sipariş etse daha makul olur.

Ayrıca çok gözlü kalıbın her gözü farklı model için kullanılırsa bir taşla tüm kuşlar vurulur.

Küçük ek - ilk videodakı kalıp fazla tutmaz, tanıdık usta tornacı varsa 200-300 TL geçmemelidir (ısıl işlem yapılmayacaksa çeliğe). Bahsettiğim fiyat 3cü videodakı rölyefli plakalara ait. Geri kalan parçalar fazla tutmaz.

Zaman bulsam, kendime yapacağım ve sonuçları burada paylaşırım.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen engineer69 ().

• Kalıp için vaktiniz oldumu ? Yaptığınız çalışmalar var ise bilgi verebilir misiniz.

• sa hayırlı akşamlar bende buralarda yaşlı bir amca var tornacı ona yaptırmayı planlıyorum ince işleri seviyo sizce hangi tip yaptırıyım benim aklımdaki 40-50 arası soild pellet

• sa hayırlı akşamlar bende buralarda yaşlı bir amca var tornacı ona yaptırmayı planlıyorum ince işleri seviyo sizce hangi tip yaptırıyım benim aklımdaki 40-50 arası soild pellet

Önce ne yaptıracağına tam karar ver derim. Solid mi pellet mi. 40 50 arası olan nedir, grain mi? Pellet kalıbı öyle kolay yapılacak birşey değil. Hüsran ile karşılaşma olasılığın yüksek. Ha yok illaha deneyeceğim dersen 18.13 grain al dene yaptırmayı bakalım.

• Kral Bigmax X 6,35 +VECTOR Counterpunch 6-25x56 FFP
    • Kral Puncher Breaker W 5,5-6,35 +VECTOR Capricorn 4.5-14x44 FFP
    • Kral Puncher Jumbo W 4,5 mm+VECTOR Taurus 3-18x50 FFP
    • Zoraki HP01-02 Ultra 4,5 mm+Bushnell Reflex Red Dot Sight
  • usta zaten adam emekli ufak bi atölye gibi birşeyi var tanıdık sayılır eski komşumuz tekli dövme kalıp yaptırma gibi bi projem var maliyet öenmli değil dedi sen kalıp demirlerini al gel bana ben uğraşırım olmazsa deneriz dedi yani biz tecrübe sahibi olmak için deneme yapıcaz ama aklımdaki solild grain de 40-50 arası düşünüyorum yakın zamnda da kralın yeni modeli bigmax x serisini alıcam güçlü bi tüfek ön izlemlerime göre