Uzun mesafede .22 vs .25 kalibre tercihinde hangisi isabet/stabil açıdan daha öndedir? (pellet / solid-slug farkı ne orandadır?)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Uzun mesafede .22 vs .25 kalibre tercihinde hangisi isabet/stabil açıdan daha öndedir? Hangisi tercih edilmelidir.

(pellet / solid-slug farkı ne orandadır?)

• Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

FX burda slug mermi için slug namlu kullanmış.156 yard da çok isabetli atışlar.

Demekki namlu çok önemli.

Adamlar solid için slug namlu diye ayrı bir namlu kullanmış.

Buna göre önemli olan solid kullanıyorsan solide özel namlu, pellet kullanıyorsan pellete özel namlu kullanmak.Tabiki birde mutlaka olması gereken regülatör şart.

• Harici İçerik youtu.be
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Uzun mesafeden kasıt 150 metrenin ötesi ise, tabiki de solid alternatifsizdir. Hem rüzargarlardan pelete göre daha az etkilenir, hem de yüksek BC değerinden ötürü daha az düşüm yapar. 5.5 veya 6.35 tercihi, tüfek gücü, soiid ağırlığı, solid uzunluğu ve solid bc değerine göre karar verilmelidir. Yani sadece çap, seçim için bir kriter değildir.

• Ayrıca Türkiye'de hedefi doğru bulan slug bulmak da zor. En iyi kalitedeki sluglar "Nielse Slug". Bir de H&N sluglar var. Yalnız Türkiye'de bulunmuyor.

• Solid için en ideal boru şoksuz boru. Birde poligon türü olursa tadından yenmez. Mevcut borular pelet kullanılacağı hesap edilerek hep şoklu yapılıyor. Ama borunun son 3, 4 cm kesilip güzel bir crown açılarak da güzel bir solid tüfeği yapılabilir.

• Solid için en ideal boru şoksuz boru. Birde poligon türü olursa tadından yenmez. Mevcut borular pelet kullanılacağı hesap edilerek hep şoklu yapılıyor. Ama borunun son 3, 4 cm kesilip güzel bir crown açılarak da güzel bir solid tüfeği yapılabilir.

Peki bunu daha once kral marka 5.5 namlu için yapan varmı acaba sonuçlarını merak ettim. Denemek isterim açıkçası.

• Bu tür modifiye yapacak usta hobidaşlar tabiki var formumuzda. Ben daha ziyade yabancı formlarda takip ettim bu tarz modifiye leri.

• Bu tür modifiye yapacak usta hobidaşlar tabiki var formumuzda. Ben daha ziyade yabancı formlarda takip ettim bu tarz modifiye leri.

ben orijinal yeni 58 cm jumbo ile atış yapıyorum 26 graini ve 50 metreden 50 kuruş yapıyor.

• Kral Bigmax X 6,35 +VECTOR Counterpunch 6-25x56 FFP
    • Kral Puncher Breaker W 5,5-6,35 +VECTOR Capricorn 4.5-14x44 FFP
    • Kral Puncher Jumbo W 4,5 mm+VECTOR Taurus 3-18x50 FFP
    • Zoraki HP01-02 Ultra 4,5 mm+Bushnell Reflex Red Dot Sight
  • ben orijinal yeni 58 cm jumbo ile atış yapıyorum 26 graini ve 50 metreden 50 kuruş yapıyor.

Güzel grupman bizim için. Hedef 100 metrede 1 inç (2,5 cm) grupman yapmak olmalı ki yapanlar var.

Hocam, "boru" deyince namluyu mu kast ediyorsunuz?

• Hocam, "boru" deyince namluyu mu kast ediyorsunuz?

Aynen. Boru yerine o kelimeyi kullanınca bazen sıkıntı oluyor mevzuat açısından:)

• Aynen. Boru yerine o kelimeyi kullanınca bazen sıkıntı oluyor mevzuat açısından:)

Evet dogru, simdi hatirladim. Hatsan'in sadece ingilizce olan site sayfalarinda pcp namlularin soklu olduklarini yazmis. Lothar Walther ikisini de (soklu ve soksuz) yapiyor. Acaba Hatsan yedek soksuz namlu satiyor mu siparis uzerine? Kesmek istemiyorum da belke sadece slug icin at65 6.35 namluyu isteyebilirim.

• Hatsan satış yapmıyor. Zaten şoksuz ürün de yok hatsan da bildiğim kadarıyla. Kral da yedek seçeneği olarak temin edilebilir belki. Ben mevzuat değişmeden önce airgunspares den 6,35 boru getirtmiştim. Şimdi 5,5 üzeri yollamıyorlar. Şoksuz olarak seçenek de var ama malum döviz kuru ve kargo yüzünden bi tüfek parasına denk geliyor maalesef

• youtube da hybrid slug'larla bağlı yeni video paylaşılmış Anladığım kadarıyla bu solidler şoklu borular için de uygun.

Harici İçerik youtu.be

• Soruyu şöyle sorsak o zaman Türkiyede ve yerli standartlarıyla hercules 5,5 mu 6,35 mi uzak mesafede daha isabetli olur? 400 metreye atış yapacaksanız yanınıza 5,5 mu 6,35 i mi alırdınız? Bu arada bilenler bilir: hercules 6,35 ve bigmax x in isabetini karşılaştıran oldu mu? Herikisi de kendi sevdiği pelletle yarıştı mı?

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

sarsılmaz kılınç 2000 light 9mm

atüs 36 cal tek kırma

zoraki hp ultra 4,5 - 5,5

• 400 metre havalı ile aşırı hold over ister,hedef dürbünün görüş kapsamının çok aşağısında kalır tahminimce,havan atışı misali bir nişan alma şeklinin de zevkli olacağını sanmam.

Diana 52 4,5

Hatsan Flashpup S 5,5

Hatsan Galatian IV Lw Qe 5,5

• Official Post

400 metre havalı ile aşırı hold over ister,hedef dürbünün görüş kapsamının çok aşağısında kalır tahminimce,havan atışı misali bir nişan alma şeklinin de zevkli olacağını sanmam.

No limit ayaklar ile 400 metrelere rahat atış yapılıyor. Top atışı atışlar artık eskide kaldı. 42 graini 950 FPS ile atan tufeklerimiz var.

• FX Hybrid Slugs

merminin bu formda üretilebilmiş olmasını belki metalürji mühendisleri açıklayabilir,hollowpoint olup da içinin daha geniş olması bu dünyadan değil gibi geldi:)

Büyük ihtimal 2 aşamadan geçiyor pellet 2. aşamada ağız kısmı bükülüyordur.

FX Maverick Sniper

700 mm. Superior 0.22 Cal.

700 mm. Superior 0.25 Cal.

Element Optics Helix 6-24x50 FFP

FXairguns Wireless Chronograph

6.8 L Ekstra hafifletilmiş Limitsiz Karbon tüp.

Yong Heng Air Kompresör

Side Shot Scope Cam ( Gökhan abinin hediyesi )