Optik Ürün İhtiyacı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Abiler Yeniyim bu hobide çok fazla bir bilgim yok Mod 135 qe model bir tüfek aldım evimin çatısının bana sunduğu imkanlar çerçevesinde 10 15 metre görüyorsunuz ki çok az nokta atışı vura biliyorum sıfır sapma ile internetteki videolar ile gerek gez göz ayarlarını yaptım tetik vs. Ama şimdi bana dürbün lazım çok pahalı olmayan dampa ayaklı set istiyorum çap olarak 40 44 mm geçmesin 3x9 gibi mesela bu konuda İzmir içi yardımcı olursanız çok sevinirim hepinizin güvenilir bir ortamı olduğunu bir abi tavsiye etti şimdiden teşekkür ederim

• merhaba.

Comet 2,5x10-40 lazerli mildotlu kırmızı,yeşil ışıklı tek parça ayak dürbün var.kısa mesafelerde işini görür.fiyat 250 tl.

Gamo G-Magnum 1250 5.5mm

Ekol-Voltran Ultimate Es 6.35-4.5mm-Optima 3-9x40

Kral Puncher Jumbo 5.5---Hawke vantage 4-12-50 AO

• dürbün uzun mesafe gösterebilirde otüfek o mesafeye atabilirmi, atsada vurmak istediğin yere pellet düşürebilmek ayrı bir maharet gerektiriiyor. otüfekten bendede var artık dürbün ayarlarını kurcalamıyorum gerek yok nasıl olsa bozulacak bozulmasa bile canı ne isterse öyle davranıyor, iki gün üst üste artıkılda gördüğün yere atsan bir önceki attığın yere vurmuyor havanın nemindenmidir ısıdanmıdır farklı davranıyor durum bu iken pelleti iğne deliğinden geçirmek gibi fantezilere girmeden orta halli birşey al keyfine bak, önce deneme atışı yaparsın altamı gitti üstemi görüp sonra vurmak istediğin şeyi vurmaya çalışırsın. yok bu üstte düştü dürbünü üste alayım dersen gelecek ay hala dürbün ayarlıyor olacaksın. bu bahsettiğim 50 metreden uzun mesafeler için geçerli.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen yoruk ().

• dürbün uzun mesafe gösterebilirde otüfek o mesafeye atabilirmi, atsada vurmak istediğin yere pellet düşürebilmek ayrı bir maharet gerektiriiyor. otüfekten bendede var artık dürbün ayarlarını kurcalamıyorum gerek yok nasıl olsa bozulacak bozulmasa bile canı ne isterse öyle davranıyor, iki gün üst üste artıkılda gördüğün yere atsan bir önceki attığın yere vurmuyor havanın nemindenmidir ısıdanmıdır farklı davranıyor durum bu iken pelleti iğne deliğinden geçirmek gibi fantezilere girmeden orta halli birşey al keyfine bak, önce deneme atışı yaparsın altamı gitti üstemi görüp sonra vurmak istediğin şeyi vurmaya çalışırsın. yok bu üstte düştü dürbünü üste alayım dersen gelecek ay hala dürbün ayarlıyor olacaksın. bu bahsettiğim 50 metreden uzun mesafeler için geçerli.

Nedense 7 8 yıldır mod 25 Sniper kullanıcısı olarak bahsettiğiniz hiç bi durumla karşılaşmadım. 4 5 yıl 3x9x32 dürbün kullandım dampa ayakla ve sağlam stopperle dürbün hala sağlam duruyor son bir kaç yıldır da 3x12x44 var bir şey olmadı hala devam. Mesele kullanmayı bilmek tüfeği bilmek. Bayiden alıp köye atışa gidip dürbünün birden ayar tutmasını beklemek yanlış bi davranış. Buradan da uzun uzun anlatmaya gerek yok. Forumda eski yazılarda bir ton bilgi mevcut sadece araştırma yapmanız lazım o kadar. Arama kısmından 125 ve ya dampa ayak vs yazarak ilgili konulara ulaşabiliriz saygılar ;grin;agt

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• Nedense 7 8 yıldır mod 25 Sniper kullanıcısı olarak bahsettiğiniz hiç bi durumla karşılaşmadım. 4 5 yıl 3x9x32 dürbün kullandım dampa ayakla ve sağlam stopperle dürbün hala sağlam duruyor son bir kaç yıldır da 3x12x44 var bir şey olmadı hala devam. Mesele kullanmayı bilmek tüfeği bilmek. Bayiden alıp köye atışa gidip dürbünün birden ayar tutmasını beklemek yanlış bi davranış. Buradan da uzun uzun anlatmaya gerek yok. Forumda eski yazılarda bir ton bilgi mevcut sadece araştırma yapmanız lazım o kadar. Arama kısmından 125 ve ya dampa ayak vs yazarak ilgili konulara ulaşabiliriz saygılar ;grin;agt

Al bendende o kadar ;d;5 yıllık mod 135 qe kullanıcısıyım ilk başlarda sıkıntı çekmedik değil

Uygun pellet uygun hava şartları uygun dürbün ve iyi bir atıcı bulmak çok zor.;confused;

3-9x40 dürbünüm hala sağlam duruyor

6-24x50 dürbünüm tüfegin üzerinde 90 100 metreye sıfırlı bs,;s

dürbün uzun mesafe gösterebilirde otüfek o mesafeye atabilirmi, atsada vurmak istediğin yere pellet düşürebilmek ayrı bir maharet gerektiriiyor. otüfekten bendede var artık dürbün ayarlarını kurcalamıyorum gerek yok nasıl olsa bozulacak bozulmasa bile canı ne isterse öyle davranıyor, iki gün üst üste artıkılda gördüğün yere atsan bir önceki attığın yere vurmuyor havanın nemindenmidir ısıdanmıdır farklı davranıyor durum bu iken pelleti iğne deliğinden geçirmek gibi fantezilere girmeden orta halli birşey al keyfine bak, önce deneme atışı yaparsın altamı gitti üstemi görüp sonra vurmak istediğin şeyi vurmaya çalışırsın. yok bu üstte düştü dürbünü üste alayım dersen gelecek ay hala dürbün ayarlıyor olacaksın. bu bahsettiğim 50 metreden uzun mesafeler için geçerli.

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Hayat ve geçim dertleri ile uğraşmaktan

Tüfeği elimize bile alamıyoruz ama

Uygun bi zamanda 250 300 metreleride zorlayacağım;tufey# inşallah video çekebilirim

mod 135 qe vorteks Browning 3-9x40 ;avci;

Sarsılmaz Cobra 12ga. pompalı
    Huğlu kooperatif 12ga. Otomatik
    Çiftsan Süperpoze 12ga.
    Çiftsan çifte 16ga.

• HRPİNİZİN AĞZINA SAĞLIL ÜSTEKİ ABİNİN DE BÜTÜN VİDEOLATINI İZLEDÜM HEPİNİZİE TEŞEKKÜR EDERİM İŞTE ABİ DEĞİDİN GİBİ 3 9 40 DÜRBÜN İSTİYOTUM

• bugün sabah 100 metre öteye bir hedef dikin destekli olarak atıp mümkünse tüfeği yerinden bile kıpırdatmayın, ertesi gün öğlen mümkünse kıpırdatmadığın tüfekle tekrar atın aynı yere vuruyorsa ben bilmiyorum siz haklısınız.

• birkaç deneme atımı yaptıktan sonra ancak pelleti istediğin yere düşürebilirsin, 100 metreden soda şişesinin altındanmı vurayım önce tepesini uçurup ikinciye dibini patlatayım diyerek bende atış yapıyorum ama o saatteki ayarlar ertesi güne değişiyor bundan bahsediyorum siz neyden bahsediyorsunuz. ayrıca tecrübelerime ve araştırmalarıma göre pellet mesafe uzadıkça dönerek gitmeye başlıyor helezon çizmeye başlıyor mesafeyi değiştirince anlamsız yerlere düşmeye başlıyor pellet, başka bir yiv set etkisinden dolayı belli bir mesafeden sonra pellet sağa doğru tatlı bir kavis yapmaya başlıyor yiv set sağa döndüğü için, otüfekle 80 metreye sıfırla 12 saat sonra aynı ayarla 120 metredeki hedefi tek atışta vuran olursa tüfeği veririm ısıdan çok etkileniyor. daha biraz önce birkaç atış yaptım düne göre hava serinledi 100 metrede 20 santim aşşaya düşüyor pellet. lazrail kardeş en pahalısı neyse onu al bir kutu pelleti bitirmeden hevesin geçsin sonra dürbünü satlığa burda ilana koy dörtte bir parasına satacam diye uğraş seni bu dertten kurtarırlar merak etme. dürbünün ilk taliplisi benim bu arada.

• konu açıldı madem, doğa kanunları sadece bana işliyormuş diğerlerine işlemiyor. vortex sistemlerde iki atış arası 1 dakikadan az sürse dahi ikinci atış etkileniyor pellet daha geriye düşüyor, başka bir mevzu hava basıncı düşünce(hava incelince) pellet ilerlerken daha az miktarda hava direnciyle karşılaşıyor dolayısıyla daha yukarı düşüyor, tam tersi durumdaysa basınç artınca hava direncine daha fazla maruz kalıyor pellet yorulup daha geriye düşüyor, doğa kuralları sadece bana işlediği için diğerlerinde sorun yok attığını vuruyor herkes. bu işe yeni merak saran insanlarda mevzudan habersiz verim alamayınca gelip geçen bir hobi olarak kalıyor.

• bugün sabah 100 metre öteye bir hedef dikin destekli olarak atıp mümkünse tüfeği yerinden bile kıpırdatmayın, ertesi gün öğlen mümkünse kıpırdatmadığın tüfekle tekrar atın aynı yere vuruyorsa ben bilmiyorum siz haklısınız.

Kimse de böyle bişi iddia etmedi ama benim tüfeği alın deneyin daha ne diyeyim ? ki aynı yeri vurmasına gerek de yok bir iki klik ile düzeltirsin olur biter

birkaç deneme atımı yaptıktan sonra ancak pelleti istediğin yere düşürebilirsin, 100 metreden soda şişesinin altındanmı vurayım önce tepesini uçurup ikinciye dibini patlatayım diyerek bende atış yapıyorum ama o saatteki ayarlar ertesi güne değişiyor bundan bahsediyorum siz neyden bahsediyorsunuz. ayrıca tecrübelerime ve araştırmalarıma göre pellet mesafe uzadıkça dönerek gitmeye başlıyor helezon çizmeye başlıyor mesafeyi değiştirince anlamsız yerlere düşmeye başlıyor pellet, başka bir yiv set etkisinden dolayı belli bir mesafeden sonra pellet sağa doğru tatlı bir kavis yapmaya başlıyor yiv set sağa döndüğü için, otüfekle 80 metreye sıfırla 12 saat sonra aynı ayarla 120 metredeki hedefi tek atışta vuran olursa tüfeği veririm ısıdan çok etkileniyor. daha biraz önce birkaç atış yaptım düne göre hava serinledi 100 metrede 20 santim aşşaya düşüyor pellet. lazrail kardeş en pahalısı neyse onu al bir kutu pelleti bitirmeden hevesin geçsin sonra dürbünü satlığa burda ilana koy dörtte bir parasına satacam diye uğraş seni bu dertten kurtarırlar merak etme. dürbünün ilk taliplisi benim bu arada.

Hocam ilk yaptığınız yorumla bu yorum arasında bağ bulamadım. İlk yorumunuzda İsabet yok oluyor dürbün boş iş dahaa çok dürbün ayarlarsın vs vs demişsiniz, şimdi ise yok saat farkı sıcak farkı yok yiv set var mesafe farkı, bugün ile yarın bir olmuyor zaten buna itiraz eden yok. tüfek de tüfek ha hiç şaşmıyor demek de abes olur. illa ki tüfek ve pellet de yanılma payı olacak ??

Hocam pcp de nasılsa normal namludan kurmalı tüfekler de aynı (her ne kadar pcp kadar olmasa da). Pcp ile her atış da nasıl vuruyorlarsa normal tüfek ile bir kaç atışta bir vurursun ki normali de bu yani ??‍♂️

Bu tüfekler ve pelletler mükemmel balistiğe sahip tüfekler/pelletler değil. İllaki sıcaklık nem ertesi güne fark eder ama çok da bi fark etmiyor hocam. Ya yıllardır ben başka tüfek kullanıyorum ya da ben bu işi çok yanlış yapıyorum ??‍♂️

Dediğiniz gibi bende 20 cm lik fark oluşmuyor gerçekten de o kadar fark oluşmuyor (sizde ki tüfek vortex ise bilemem ben yayli kullanırım yaylıdan da şaşmam) Atışa gidiyorum (ki Adanadan bahsediyoruz sıcaklık ve nem çok fazla)

120 metreye soda şişelerini koyuyorum 2 3 atış yapıyorum hafif sapma varsa ve rüzgara göre 3 5 atış daha yapıp ayar yapıyorum, sonra şişeleri kırmaya başlıyorum. Ava çıkmıyoruz sonuçta ve ya harbe soğuk atış yapıp da düşman vuralım ? arka arkaya 2 3 şişe vurduğum da oluyor 10 atış da bir vurduğum da oluyor. Sonuçta elimizde ki pelleti balistiği mükemmel değil (spot on dome 16.5 grain).

Ve en son dediğiniz gibi bu olaylardan habersiz bir hevesle tüfeği alan kişinin ya dürbün elinde patlıyor, ya kızıp dürbünü atıyor ya da pişman olup komple satıyor ?

Zaten bu forum da bu yüzden var. Millet araştırsın da öğrensin diye. Ben de ilk başlar da acemiydim. Dürbün ayar tutmuyordu kafayı yiyecektim. Dampa ayak stopper, dipçiği düzgün da dayamak vs vs derken öğrendik bişiler ?

Ha Adana civarında merak eden görmek isteyen arkadaşlar varsa müsait zaman da gidebiliriz atışa benden yana sıkıntı yok =)

vazgeçilmezlerim;

• 100 metre ilerdeki soda şişesini bile isteye vurmak için öncesinde 40-50 pellet atıp dürbüne ayar yapmadan vuramıyorum, bu yaptığım ayarda 6 saat sonrasına değişiyor çevresel etkilerden. bu sebeplerden dolayı dürbüne ayar yapmıyorum artık böylesi daha kolay, tek yaptığım ayar dürbünün sol sağ ayarı tamamsa gerisi doğaçlama mildotlar üstünden nişan alarak 2-3 deneme atışı sonrası hedefe atış daha verimli kolay geliyor artık. bu da 15 cm çapındaki alanda nerdeyse %100 pelletler toplanıyor daha keskin atışlar yapılabiliyor ama çok uğraştıroyor bu ölçü bana yetiyor keyf vermesi için. işin ilginç bir yanı var bende mod 25(125 değil) süpertactik vortex qe 5.5 var buna hiç dürbün takmadım aslında takamadım takınca namlu kırılmıyor, en isabetli atışlarımı bu aletle yapıyorum nedense gez gözden. magnum sınıf bir alete bağlı dürbünlüden yada dürbünsüzden daha kararlı isabetli atışlar yapıyorum bana çok tuhaf geliyor tek ben değil o tüfeği diyecem tabanca tüfek arası birşey süpertact diyorlar eline alan herkes birkaç deneme atımından sonra takır takır attığını vuruyor. 30-40 metreden sonrasında verimi kaybediyor ama. demek istediğim en güçlüsü diye alınan aletlerden daha randımanlı çalışıyor güçsüz aletler, hobi amaçlı zevk için 150 metreden ötesi attığını vurmak bu aletlerde değmez etdiğin masrafa harcadığın emeğe değmez. bana göre. stabil değil çünkü.

• 100 metre ilerdeki soda şişesini bile isteye vurmak için öncesinde 40-50 pellet atıp dürbüne ayar yapmadan vuramıyorum, bu yaptığım ayarda 6 saat sonrasına değişiyor çevresel etkilerden. bu sebeplerden dolayı dürbüne ayar yapmıyorum artık böylesi daha kolay, tek yaptığım ayar dürbünün sol sağ ayarı tamamsa gerisi doğaçlama mildotlar üstünden nişan alarak 2-3 deneme atışı sonrası hedefe atış daha verimli kolay geliyor artık. bu da 15 cm çapındaki alanda nerdeyse %100 pelletler toplanıyor daha keskin atışlar yapılabiliyor ama çok uğraştıroyor bu ölçü bana yetiyor keyf vermesi için. işin ilginç bir yanı var bende mod 25(125 değil) süpertactik vortex qe 5.5 var buna hiç dürbün takmadım aslında takamadım takınca namlu kırılmıyor, en isabetli atışlarımı bu aletle yapıyorum nedense gez gözden. magnum sınıf bir alete bağlı dürbünlüden yada dürbünsüzden daha kararlı isabetli atışlar yapıyorum bana çok tuhaf geliyor tek ben değil o tüfeği diyecem tabanca tüfek arası birşey süpertact diyorlar eline alan herkes birkaç deneme atımından sonra takır takır attığını vuruyor. 30-40 metreden sonrasında verimi kaybediyor ama. demek istediğim en güçlüsü diye alınan aletlerden daha randımanlı çalışıyor güçsüz aletler, hobi amaçlı zevk için 150 metreden ötesi attığını vurmak bu aletlerde değmez etdiğin masrafa harcadığın emeğe değmez. bana göre. stabil değil çünkü.

Dediğiniz tüfek/tabancayı da bir kaç yıldır hali hazırda dürbünle birlikte kullanmaktayım zaten. =) dürbünle de demenizi tavsiye ederim gez ve arpacık kalın ve mesafeleri yakın olduğu için keskin atış yapılmıyor optik şart. Tavsiye isterseniz yüksek dürbün ayağı kullanın ve ya kizagi geriye doğru uzatın ;) ve ya hiç uğraşmadan red dot takın çok zevkli oluyor.

100 metre için başka günler başka zamanlar da atış yapıyor olsam da ayar için çok bi pellet harcamıyorum ben ayar çok bozulmuyor hatta rüzgar vs başka çevresel etken yoksa ayar da bozukluk olmuyor diyebilirim ??‍♂️ Tufeginiz vortex ise ondandır başka bi açıklamam olamayacak ?

vazgeçilmezlerim;

• Herkese merhaba. Yazılanları zevkle okudum. Çok sık giremediğim siteye ara sıra bakınca gündem dışında kalıyorum. Bu elbette üzücü.

Hatsan markasının neredeyse bütün modellerini kullandım. Keza Kral marka da öyle; Evanix, yandan kurmalı yaylı Diana vs...

Çok saç baş yoldum. Örneğin Hatsan bir tüfekle atıyorum, koşullar aynı, hava durgun, dürbünü ayarlamışım, hedefi vuruyorum diyelim ama...

aynı koşullarda tekrar atıyorum her şey aynı fakat olmuyor, pellet başka yerde... haydi tekrar ayar vs. sinirlenip bir sürü dürbünümü parçaladım.

Bu böyle aylar, aylar, hatta yıllar sürdü. Ta ki Daystate marka tüfek (PULSAR HP) ve üst düzey bir Hawke dürbünle tanışana kadar.

Meğerse suçlu o ucuz dürbünlerle, tezgahtan rastgele çıkan tüfeklermiş. Bir yığın zaman ve para kaybı. Eğer kafam rahat olsun, istikrar olsun; yüz metre içinde her attığım en kötü günümde bile istisnasız beş-altı santimetrelik bir daire içinde toplansın diyorsanız artık arabayı mı satarsınız, tarlayı mı bilemem. Ama paraya kıyıp bunların amiral gemilerini edinmekte yarar var. Ve tartışmasız her birinin kalibresi birbirine en yakın Exact'ın ince belli pelletlerini… Sağlıcakla kalın!

• selam kısa ve öz olmuş ama harika olmuş.

diana mod 48/52- 177