Alttan Kurmalı (Under Lever) Havalı Tüfek Karşılaştırma

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar hobidaşlarım. Aklıma yeni bir soru takıldı, hemen sizin ile de paylaşayım. Hatsan Proxima .22 call (5,5mm) yaklaşık 18 fpe güç üretmekte olduğunu aşağıdaki kaynakta okudum.

Kaynak: Hatsan Proxima underlever repeater: Part 2 | Air gun blog - Pyramyd Air Report

Fakat bu bilgi doğru mudur? Genele baktığımızda alttan kurmalı tüfeklere oranla güçsüz mü kalmaktadır? Benim için önemli olan isabet ve tahribattır. 100 metrede bulunan pellet tuzağına nokta atışı yapmak beni kesmez onu çok rahat devirmelidir de. (Bu tuzağı ileride edineceğim yani şişe tarzı hedefler kullanacağım, tahribat konusunda örnek olması için belirttim.) Benim aklımda Hatsan Torpedo 155 Vortex .22 call yahut .177 call var. Bunlardan hangisi bana en uygunudur? Teknik bilgilerinizi paylaşırsanız çok iyi olur. Tüfeğin genel kullanım amacı imzamda mevcut. Yardımlarınızı bekliyorum hocalarım.

Seneye Kral Puncher Marine Pro 4.5mm PCP almak istiyor.

It will be ready for FT with a nice scope.

Tüfeğin kullanım amacı: 150-200 metrede tek delik şeklinde grupman yapmak.:D

• Merhaba sayfaya ve hobiye yakın alakalısın tebrik ederim fakat kırmalı makinalar da alttan veya namludan kurmalı farketmez 100 m de etkili atış yapabileceğin silah mod 135 mod 125 mod 155 mod 150 dir fakat nokta atışı yapma ihtimalin çok emek ister ve hobiden soğumaya kadar gider tam ayarladım sanırsın ama nafile bunu mod135 qe kullanıcısı olarak yazıyorum tavsiyem kesinlikle alttan kurmalı ve güçlü olmayan bir modelden yana güç ve isabet orantılı olmalı güç ve isabet istiyorsan pcp için araştırma yapmalısın ayriyeten dürbün olayı ayrı bir dert optik merkezleme yapmadan yapılan bir sıfırlama sıfırlama değil yoksa her atışta ayrı bir yeri vurursun düşüş ten bahsetmiyorum sağ sol olarak bahsediyorum tecrübeyle sabit milimetrik montaj gerekiyor sana başarılar diliyorum

• Merhaba sayfaya ve hobiye yakın alakalısın tebrik ederim fakat kırmalı makinalar da alttan veya namludan kurmalı farketmez 100 m de etkili atış yapabileceğin silah mod 135 mod 125 mod 155 mod 150 dir fakat nokta atışı yapma ihtimalin çok emek ister ve hobiden soğumaya kadar gider tam ayarladım sanırsın ama nafile bunu mod135 qe kullanıcısı olarak yazıyorum tavsiyem kesinlikle alttan kurmalı ve güçlü olmayan bir modelden yana güç ve isabet orantılı olmalı güç ve isabet istiyorsan pcp için araştırma yapmalısın ayriyeten dürbün olayı ayrı bir dert optik merkezleme yapmadan yapılan bir sıfırlama sıfırlama değil yoksa her atışta ayrı bir yeri vurursun düşüş ten bahsetmiyorum sağ sol olarak bahsediyorum tecrübeyle sabit milimetrik montaj gerekiyor sana başarılar diliyorum

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında hobinin teorik olarak içindeyim fakat henüz pratiğim yok. Pcp tüfeklerin bütçesi beni aşıyor, scuba tüp yahut pompa kullanmak bana eziyet gibi gelir diye tahmin ediyorum ayrıca bende çoğu hobidaşım gibi sırtımda tüfek cebimde pellet kendimi araziye vurmak istiyorum. Şu anda İstanbul' da ikamet ediyorum fakat Sakarya Kaynarca' da bir köyde çiftlik havasında yazlık var. Orada atış yapacağım. Yakın olduğu için iki haftada bir gitmek sorun olmayacaktır benim için. Dürbün sıfırlama meselesine gelince tüfeği bir kez alıp kendini dağıtana kadar kullanmayı düşünüyorum ayrıca gez ve arpacık kullanmaktan haz alırım ve nişancılığıma güvenirim. Dürbüne zamanı gelince geçmeyi düşünüyorum. Bu süre zarfında hem kendimi geliştirmeyi hem de alacağım tüfeğin gücünün azalacağını umuyorum. Zaten uzun mesafe atışına geçmek isteyip bir dürbün edinmeden önce güçlü tüfeklerde hem sıfırlama hem de dürbünün dağılmaması açısından protector tarzı bir dampa ayak edinmeyi planlıyorum. Ateşli tabancaların bakımlarını yaptığım için silah bakımı yapma hususuna uzak değilim daha öncelerinden tecrübelerim var sadece gres kullanımı, piston bakımı, o-ring bakımı/değişimi ve benzeri hususlar hakkında elimde hali hazırda havalı bir tüfek olmadığı için bilgilerim okuduklarımla kalıyor.

İşin özeti hocam kastettiğiniz hususu anladım, meraklanmayın fen lisesine de kolay yerleşmedim :D , daha korona salgını başlamadan lisemde okçuluk eğitimleri ve talimleri yapıyordum. Zaten Trabzonlu olmamdan kaynaklı ateşli silah kullanımı, temel atış teknikleri, göz-gez-arpacık ve hedeften oluşan nişan hattı, güvenli atış ("Silahı şeytan doldurmaz, insan doldurur ama unutur." her zaman aklımdan çıkmayan altın kuraldır, ayrıca Zoraki mod 2918 kuru-sıkı ses tabancasınında kullanım kılavuzunda yer alan bir ifadedir kendisi. :D) hususlarında bilgilerim var.

Tekrardan teşekkür ederim hocam görüşlerinizi paylaştığınız için, kusura bakmayın biraz uzun oldu. Son olarak bana önerebileceğiniz alttan kurmalı tüfek mod 155 mi mod 150 varsasyonlarından biri midir? Mod 155 için konuşursak .177call' nin mi .22 call' nin mi isabet/tahribat oranı daha yüksektir? Vortex sistem benim için öncelikli olmalı mıdır HasanUSTA hocam?

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen TeamBravo_Sefer ().

• Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında hobinin teorik olarak içindeyim fakat henüz pratiğim yok. Pcp tüfeklerin bütçesi beni aşıyor, scuba tüp yahut pompa kullanmak bana eziyet gibi gelir diye tahmin ediyorum ayrıca bende çoğu hobidaşım gibi sırtımda tüfek cebimde pellet kendimi araziye vurmak istiyorum. Şu anda İstanbul' da ikamet ediyorum fakat Sakarya Kaynarca' da bir köyde çiftlik havasında yazlık var. Orada atış yapacağım. Yakın olduğu için iki haftada bir gitmek sorun olmayacaktır benim için. Dürbün sıfırlama meselesine gelince tüfeği bir kez alıp kendini dağıtana kadar kullanmayı düşünüyorum ayrıca gez ve arpacık kullanmaktan haz alırım ve nişancılığıma güvenirim. Dürbüne zamanı gelince geçmeyi düşünüyorum. Bu süre zarfında hem kendimi geliştirmeyi hem de alacağım tüfeğin gücünün azalacağını umuyorum. Zaten uzun mesafe atışına geçmek isteyip bir dürbün edinmeden önce güçlü tüfeklerde hem sıfırlama hem de dürbünün dağılmaması açısından protector tarzı bir dampa ayak edinmeyi planlıyorum. Ateşli tabancaların bakımlarını yaptığım için silah bakımı yapma hususuna uzak değilim daha öncelerinden tecrübelerim var sadece gres kullanımı, piston bakımı, o-ring bakımı/değişimi ve benzeri hususlar hakkında elimde hali hazırda havalı bir tüfek olmadığı için bilgilerim okuduklarımla kalıyor.

İşin özeti hocam kastettiğiniz hususu anladım, meraklanmayın fen lisesine de kolay yerleşmedim :D , daha korona salgını başlamadan lisemde okçuluk eğitimleri ve talimleri yapıyordum. Zaten Trabzonlu olmamdan kaynaklı ateşli silah kullanımı, temel atış teknikleri, göz-gez-arpacık ve hedeften oluşan nişan hattı, güvenli atış ("Silahı şeytan doldurmaz, insan doldurur ama unutur." her zaman aklımdan çıkmayan altın kuraldır, ayrıca Zoraki mod 2918 kuru-sıkı ses tabancasınında kullanım kılavuzunda yer alan bir ifadedir kendisi. :D) hususlarında bilgilerim var.

Tekrardan teşekkür ederim hocam görüşlerinizi paylaştığınız için, kusura bakmayın biraz uzun oldu. Son olarak bana önerebileceğiniz alttan kurmalı tüfek mod 155 mi mod 150 varsasyonlarından biri midir? Mod 155 için konuşursak .177call' nin mi .22 call' nin mi isabet/tahribat oranı daha yüksektir? Vortex sistem benim için öncelikli olmalı mıdır HasanUSTA hocam?

Rica ederim 155 kullanmadım 135qe kullandım fakat tavsiyem 155 ten yana olur sabit namlu olmasından dolayı

• Rica ederim 155 kullanmadım 135qe kullandım fakat tavsiyem 155 ten yana olur sabit namlu olmasından dolayı

Hocam sizi yakalamışken kalibre konusunda .177 call ile .22 kalibre arasında kaldım. Hız doğal olarak .177 call' de daha fazla fakat isabet ve tahribattan ne kadar ödün vermiş olurum .177 call seçsem?

• büyük kaybın olur kesinlikle 5.5

Çok sağ olun hocam, imzamı da düzenliyorum şimdi. :D Sağlıcakla Kalın. Diğer hobidaşlarımın yorumlarına açığım. Münakaşa etmek her zaman iyi sonuçlanır.

• Sağolun üstadlar..

Ben de bu modelde karar kıldım. Önümüzdeki aylarda dağıtım olacakmış dedi bir bayi arkadaş bana.. bekliyoruz heyecanla:)

• Sağolun üstadlar..

Ben de bu modelde karar kıldım. Önümüzdeki aylarda dağıtım olacakmış dedi bir bayi arkadaş bana.. bekliyoruz heyecanla:)

Hocam güç olarak torpedo 155 in üstüne yok fakat hatsanın en isabetli alttan kurmalı modeli 200s/200w carbine olduğunu öğrendim. Ayrıca bu carbine modelinin namlu ucunda 1/2 UNF diş fabrikasyon çıkışlı mevcüt, kısacası istediğiniz 1/2 UNF dişe sahip moderatör benzeri bir eklenti alıp takabilirsiniz. Sesi çok azaltmayacağını düşünüyorum fakat bence görünüş olarak gayet hoş görünmekte.

• Açıkcası ben şu anda bu iki model arasındayım halen güç mü isabet mi istediğimi kararlaştıramadığım için

• "Dürbüne zamanı gelince geçmeyi düşünüyorum" dediğiniz için belirteyim; Carbine modelinde ges-arpcık bulunmuyor.

Zoraki HP01 Ultra .177

• "Dürbüne zamanı gelince geçmeyi düşünüyorum" dediğiniz için belirteyim; Carbine modelinde ges-arpcık bulunmuyor.

Hocam o yazıyı yazaken Torpedo 155 modeli kafamdaydı, sonra carbine modeline yöneldiğim için gerekli araştırmaları yaptım. Tabi o sırada gez-arpacık olmadığını öğrendim. Yine de önemseyip bilgilendirme çabanız için teşekkürler. Hobi başka türlü gelişemez yoksa. Carbine modelinde gez-arpacık olmamasının yanı sıra namlusu 40cm olduğu için locktime performansı daha iyi olmasından kaynaklı ft tüfeği olarak düşünüyorum. Hayırlısı halen 13-12 ay var üni sınavından sonrası kısmetse kolları sıvıyacağım.

• Yaylı tüfeklerde tahribat yani güç isteğiyle isabet genellikle birbirleriyle çelişen isteklerdir. Bu ikisini iki ayrı uç olarak değerlendirirseniz, kendinize uygun bir gri ton yakalayabilirsiniz. Örneğin Dominator gücü Mod 135 QE'den az ama isabeti daha yüksek bir silahtır. TX 2000'in iyi bir replikası olduğu söylenir. Hatta bu silahı Zetax gücünü bir miktar düşürüp ve mazı modifikasyonlardan sonra çok isabetli hale getirdiğini mesajlarında bulabilirsiniz. Bu güçteki tüfeklerde 5,5mm tercih edilir. Keza pelletin etek büyüklüğü ve pellet ağırlığı hem daha yüksek bir gücü taşımaya hem de kararlılığa etki eder. Ayrıca kütlesi fazla olduğundan momenti de yüksek olduğundan kabul edilebilir bir menzilde tahribatı da iyidir. İsabet biraz daha ön plana çıkarsa daha az güçlü tüfekler de tercih edilebilir. Bu durumda 4,5 mm pellet kullanabilirsiniz.

• Yaylı tüfeklerde tahribat yani güç isteğiyle isabet genellikle birbirleriyle çelişen isteklerdir. Bu ikisini iki ayrı uç olarak değerlendirirseniz, kendinize uygun bir gri ton yakalayabilirsiniz. Örneğin Dominator gücü Mod 135 QE'den az ama isabeti daha yüksek bir silahtır. TX 2000'in iyi bir replikası olduğu söylenir. Hatta bu silahı Zetax gücünü bir miktar düşürüp ve mazı modifikasyonlardan sonra çok isabetli hale getirdiğini mesajlarında bulabilirsiniz. Bu güçteki tüfeklerde 5,5mm tercih edilir. Keza pelletin etek büyüklüğü ve pellet ağırlığı hem daha yüksek bir gücü taşımaya hem de kararlılığa etki eder. Ayrıca kütlesi fazla olduğundan momenti de yüksek olduğundan kabul edilebilir bir menzilde tahribatı da iyidir. İsabet biraz daha ön plana çıkarsa daha az güçlü tüfekler de tercih edilebilir. Bu durumda 4,5 mm pellet kullanabilirsiniz.

Hocam sanırım AA TX200 den bahsediyorsunuz. Önceleri Torpedo 155 5,5mm düşünüyordum fakat benim için tahribattan çok, isabetin ön planda olacağını düşündüm. Sonuçta malum ülkemizde havalı grubu ile av yasak ve eninde sonunda tencere-tava delmekten, şişe patlatmaktan sıkılacağımı tahmin ettiğim için en azından müsabakalarda kullanabileceğim ve modlanmamış hali ile TX200 gibi isabetiyle meşhur, ithal bir tüfeğe Torpedo 155 e göre isabet bakımından daha yakın olan Dominator 200s/w carbine 4,5mm e yöneldim. Dediğiniz gibi biraz araştırınca aslında bu modeli Hatsan' ın TX200 replikası olarak ürettiğini de fark ettim. Ayrıca yerli olması dolayısıyla fiyatının AA TX200 e oranla kat kat daha düşük olmasının benim gibi ilk tüfeğini alarak hobiye pratikte giriş yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan haline getiriyor. Bir de stok sorununu çözse Hatsan tadından yenmez herhalde.#hims