Yurtdışından havalı silah getirilmesi A'dan Z'ye kadar.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
 • Merhabalar,


  Benim adım Güney. Güney Koreli uyrukluyum.

  Türkiyede uzun süredir yaşıyorum.

  Türkiye benim ikinci memleketimdir.

  Elimde kaç adet havalı tüfekler var.

  Herkes gibi bu işin hastasıyım.


  Konuyla ilgili bildiğim ve anlatabİldiğim kadar detaylı şeklinde yurtdışından Türkiye’ye havalı silah getirme prosedürü hakkında sırayla anlatmak isterim.

  Benimde bu konular hakkında bir fikirlerim yoktu, Bir zaman Enver beyden yardımı aldım.

  Bu işlem yapıldıktan sonra bende sıralama şeklinde hobidaşlarla paylaşma sözümü verdim.

  Şimdi kendime verdiğim sözümü tutuyorum.


  Biraz ilgilenseniz o kadar zor olan bir şeyde yok, Türkiyenin yurtiçinde bu türü tüfekler getiren ithalatçılar belidir. Biz başka seçenek olmadığından dolayı pahalı olduğu bile bile satın almak zorunda kalıyoruz. Ama, Bir kere deneseniz artık Yurtiçinde satıcılardan muhtaç değilsiniz. İstediğiniz silahı istediğiniz modeli istediğiniz kadar direkt getirebilirsiniz. Sabırlı olursanız, istediğiniz ürün daha uygun fiyatına elde edebilirsiniz.


  Başlıyorum.  (1) İstadiğin ürünü seçin ve fiyat karşılaştırınız.

  - Yurtiçi fiyatıyla yurtdışındaki fiyatı karşılaştırmalısınız. ABD tarafından gelecek ürün üzerinden %20 gümrük vergisi var. EU tarafından gelecek ürün üzerinden %18 gümrük vergisi var.

  - Fiyat karşılaştırma yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey Avrupa sitelerinde VAT hariç tutarına baz alarak yüzdelik hesaplayacaksınız. (EU yurtiçindeki fiyat üzerinden yüzdelik hesaplarsanız yanlış yapmış olursunuz.) Havalı tüfekler için EU VAT(KDV) oranı %23’tür.  [ÖRNEK]

  FX AIRGUN MK3 STANDART MODEL

  EK1.PNG


  Yukarıdaki tablo, Yurtiçinde bulunan satıcı H**** A* ile yurtdışındaki satıcı M******* ile karşılaştırılmasının sonuçtur. (EK1)

  Yurtdışından direkt getirirseniz net olarak 1.011,33 EUR sabit 15 kuruyla 15.169,95 kar edersiniz.  (2) Yurtdışındaki satıcıyla irtibata geçmeniz lazım.

  İstediğiniz ürünü seçtiniz mi? Satıcıyla e-mail aracılıkla iletişime geçiniz, Gümrük işlemler için ihtiyaç olan evrakları talep etmelisiniz. Satıcı tarafından temin edilmesi gereken evraklar, (A) Proforma invoice, (B) Ürün bilgi sayfasıdır. Bu evraklarında olması gereken önemli ibareleri var. (a) Ürün’ün seri numarasının yazılı olması, (b) Her iki evrak içinde de çıkış hızı 7.5J altındadır diye bir ibaresi geçmesidir. (EK2)


  [ÖRNEK]

  EK2.PNG  (3) Gümrükten ürün geçirebilmesi için EGM ÖGDB’ye başvuru yapınız.

  Bir adet dilekçe yazıp Ankara’da bulunan Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik denetim başkanlığına ithalat izin başvuru yapmalısınız. (a) ve (b) evraklarda ek olarak birlikte göndereceksiniz önemli olan noter tarafından Türkçeye çevirilmiş hali olması gerekiyor. Ankara’ya evrak gönderim PTT kargo ile göndermelisiniz. (EK3)


  [ÖRNEK]

  EK3.PNG  (4) EGM ÖGDB tarafından inceleme sonuç bekleyin ve sonuç çıkınca satıcıyla izin belgesini paylaşınız.

  Göndermiş olduğunuz cevabını aynı şekilde PTT kargo ile alacaksınız. İzin belgesi elinize ulaşırsan artık işlem bitmiş sayılır. Evrakı güzelce tarayın ve satıcıya göndermelisiniz. Ambalaj kutu üzerinde teslim aldığınız izin belgesini yapıştırılmasını isteyin. Bu aşamasında Satıcıya ödemede yapacaksınız.  (5) Ürün Türkiye’ye giriş ve gümrük vergi ödenmesi ardında ürünü teslim aldın.

  İzin belgesi sayesinde ürün gümrük tarafından el konulmayacaktır. Size SMS, e-mail, yazlı olarak bildirim gelecektir. Bildirim alınca ikamet ettiğiniz yerin gümrüğüne ziyaret edip vergisini ödeyerek ürünü teslim alın.  (6) Keyif çıkarınız.

  İlgili yasalar değişmediği sürece bu yöntemi ile Türkiye’ye havalı silah getirebilirsiniz. Sayı sınırı yoktur. EGM izin verdiği sürece hiç bir sorunlarla yüzleşmeyeceksiniz.  Baz insanlar için benim bu paylaşımı hoşlarına gitmeyecek.

  Ama akılı satın alım, tüketicilerin doğal hakkıdır.

  İşlemler bu kadar sabittir.

  Umarım, yazdıklarım ihtiyaç olan kişilere yarar.

  Herkese mutlu bayramlar, isabetli atışlar dilerim.  Güney Kim


  P.S.  Ürün değeri 15.000,00 TRY geçenler için Gümrük Müşavir aracılıkla işlem görülmesi tabidir.

 • Merhaba Güney Bey,


  Vermiş olduğunuz bilgiler bizim için çok değerli, elinize emeğinize sağlık.


  İlginize çok teşekkür ederim.

  Dominator 200W Elite LW Vortex .22

  Weihrauch HW77K .177, Hawke Vantage 4-12x50 AO

  Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot

 • Eline sağlık kardeşim. Çok güzel özetlemişsin.. 🙏🙏🤗🤗🤗

  Meşakkatli ama değer... Ancak mutlaka vergi durumunu göz önünde tutularak sipariş verilmeli. Ciddi maliyet olduğunu, arkadaşların, bilmesi gerekir.

  Bu arada ismim Evren 🤗🤗

  Walther CP 88 6'' £tabanxalı$


  Crosman Vigilante 357


  Husan Malazgirt 1071 410 Cal;tufey#


  Fx Impact MK2 Power Plenum 25 Sniper Edition

 • Eline sağlık kardeşim. Çok güzel özetlemişsin.. 🙏🙏🤗🤗🤗

  Meşakkatli ama değer... Ancak mutlaka vergi durumunu göz önünde tutularak sipariş verilmeli. Ciddi maliyet olduğunu, arkadaşların, bilmesi gerekir.

  Bu arada ismim Evren 🤗🤗

  Kusura bakmayın Evren bey, Akılımda Enver kalmış. Benzerlikten dolayı... :(

 • İyi günler

  Emniyetten izin durumu ne kadar sürede çıkıyor?

 • İyi günler

  Emniyetten izin durumu ne kadar sürede çıkıyor?

  Başvuru sonrası en geç 2 hafta.

  Walther CP 88 6'' £tabanxalı$


  Crosman Vigilante 357


  Husan Malazgirt 1071 410 Cal;tufey#


  Fx Impact MK2 Power Plenum 25 Sniper Edition

 • kısa ve açık olmuş. teşekkürler.

  diana mod 48/52- 177

 • süpersınız hobidaş lik bu sevdaya gonul vermıs kısılere yardımcı olmak yol gostermek helal olsun sıze


  Hatsan Mod 125 Sniper VORTEX 5,5


  Reximex Throne Gen2 -5,5--6,35 ;tufey#


  Spina Optics HD 4.5-27X50 FFP
  Cobra

 • Çok güzel bilgiler fakat bir şey aklımı kurcalıyor: Havayla da olsa bir mermi atan, çalışabilir bir silahı ( gümrük tarife pozisyon numarasına göre diğer silahlar olarak tanımlanıyor ) sanki hiç kullanılmayacakmış gibi koleksiyon amaçlı diye emniyete beyan edilmesi ve bunun emniyetçe kabul edildiğinden emin misiniz dürbün gibi zararsız bir nesneye bile izin gerekirken hem de ? İnşallah kuşkum boşadır ve anlattığınız kadar pürüzsüz bir süreçtir. Yine de tüfeği sipariş ettikten sonra değil de önceden izin başvurusu yapmakta yarar var.

  Reximex Throne Gen1 5,5 mm + Discovery 5-30X50 HI

  Aselkon MX6 5,5 mm + Discovery 6-24X44 SF IR

  Zoraki HP01 4,5 mm

  Mavoric M1 Semi Auto 12 CAL

 • Merhaba,


  Yurt Dışından ürün getirme ile ilgili Gümrük Mevzuatında yapılan güncellemeler hakkında iki yeni haber duydum ve paylaşmak istedim;


  1- Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen ürünlere Gümrük Vergisi %30 olmuş,

  2- Daha önce 1.500.-Euro olan Ticari Mal sınırı 150.-Euro olmuş. 1 Mayıs itibari ile 150.-Euro üzeri ürünler Ticari sayılacak ve Gümrük Müşaviri aracılığı ile işlemler yapılabilecektir.


  Konu ile ilgili detay yok, yeni uygulama olduğu için tam olarak nasıl işleyecek bilinmiyor. Detaya ulaşabilen arkadaşlar varsa paylaşmalarını rica ederim.


  Vergi ve KDV ekleyince fiyatlar zaten çok artıyor, Ticari İşlemler devreye girince maliyet kat kat artıyor diye anlatılıyor youtube de. Sanırım bu saatten sonra ürün getirmek oldukça zor olacak.

  Dominator 200W Elite LW Vortex .22

  Weihrauch HW77K .177, Hawke Vantage 4-12x50 AO

  Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot