PCP Tüfek Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Pcp alacak kişiler de eline ilk kez tüfek alacak kişiler olmadığından her özelliğini araştıracak, namlusunun yiv setine, atış stabilitesine ne bileyim akla gelen her şeyine bakıcak. Öyle elma armut satar gibi satabileceklerini sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Mesela ben bir tüfek almadan önce şu kriterlere bakarım, sizin de bakmanızı tavsiye ederim.

1- Namlusu Lothar Walther ya da o kalitede mi? Tam olarak 5.5mm mi :love: dar ya da bol olmasın ;kihhik,
    2- Stabil atış satısı 50 ve üzeri mi
    3- Güç ayarı var mı (Regülatör işinin bence çok önemi yok, ekstra ağırlık yapıyor, bence daha çok hava ekonomisi amaçlı, tüp büyük olsun hız ayarını ben yapayım, valfi iyi tasarlarsan atışlar arası hız farkı %5 i geçmez diyorum, lazım olunca gücü kısayım daha çok atış yapaıyım, regülatöre müdahale zor ve zahmetli, özel ekipman istiyor)
    4- Genelde ben 1kg civarında bir dürbün kullandığımdan, ayakta atış yapılabilecek kadar hafif olmalı, dürbün ile 4.5 kg 'ı geçmemeli.
    5- Şarjörü ve mekanizması kolay işletilebilir, pellet seçmeyen, takılma yapmayan, kolay doldurulabilen tipte olmalı
    6- Hızlı dolum aparatı olmalı
    7- Canımı tehlikeye atmamalı, tüpüne güvenebilmeliyim.
    8- Manometresi olmalı (Eğer tüfek hava basıncı düşükken atış yapar ise tamir edilemeyecek hasar oluşabilir, parça değiştirmek gerekir)
    9- Tetiği çok hassas olmalı
    10- Servisi kolay olmalı, parçası bulunabilmeli
    11- Aksesuarı kolayca bulunmalı (Mesela ucunda UNF dişi hazır olmalı, yedek şarjörünü, diğer aksesuarlarını yurtdışından getirtmeye uğraşmayayım)

Daha da düşünsem bakacağım nokta o kadar çok ki. Çünkü sadece bu forumu değil Erdem ve ben bir çok yurt dışı forumu da takip ediyor oralara da yazılar yazıyoruz. Hatta RaptorX yabancı forumlarda bile moderatör :) Erdem çok ilgilenmiyor ama ben atış yönü olduğu kadar Teknik yönüyle de ilgileniyorum.

Bir Airarms'ı ele alalım, ilk onu almayı düşünüyorduk, sonra ülkü abinin airarms'ında valf gövdesinin loctite basılıp kapatılmış olduğunu, işçilik toleranslarının bu yönle kapatıldığını görünce teknik anlamda daha üstün olan HW yi seçtim. Ama bu seçimde ağırlık ve namlu konularında AA avantajlıydı. Ağırlık bir derece ama NAMLU çoook önemli. Başka yorumum yoktur.

Bu resimdeki pelletlerden soldaki HW100'ün namlusundan diğeri FX Gladiator'un namlusundan ATEŞ EDİLEREK geçirilmiştir. Yorumu size bırakıyorum.

[Resim Engellendi: http://s3.directupload.net/images/080916/2b2rrjsn.jpg]

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk® ().

• Ben de yiv izlerini merak ediyodum, harika olmuş Murat Abi, sağol :thumbup:

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)

• Ama soldaki bir defa daha kullanılabilir ;kihhik,

• paylaşım için teşekkürler Murat abi, peki acaba fx lerle AA lar arasında bi kıyaslama yapılmışmı onu merak ediyorum

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Regülatör nedir ne işe yarar

http://www.pyramydair.com/blog…ssure-regulator-work.html

6 Aralık 2007 de Pelletier amcaya soru sormuşuz :)

http://www.pyramydair.com/blog…1_pyramydair_archive.html

Pnömatik silah nasıl çalışır.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• paylaşım için teşekkürler Murat abi, peki acaba fx lerle AA lar arasında bi kıyaslama yapılmışmı onu merak ediyorum

Serdar AA nın kıyaslama yapabileceğin FX modeli T12 , Mesela HW100 ile AA410 rakip sayılabilirler. T12 ile AA410 bence rakip değil. AA da güç ayarı var, manometre var, namlu kaliteleri hemen hemen aynıdır (AA nın namlusu da walther) şarjörler benzer, AA ahşap kundak ve bence görüntü olarak T12 den iyidir. Cutlas Walnut ya da Monsoon Gelmiş olsaydı onunla kıyaslama yapılabilirdi.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• paylaşim için teşekkürler. Bu kritirlere bire bir uyan tüfek varmı şuan

- Hatsan Mod 135 QE 6.35

- Husan Arms 20GA
    - UTG Red Dot

• Kriterlerine uyuyor ki Gladiator aldı Murat Abi de ;)

Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod

• evet +1

güzel bir paylaşım olmuş.benim bir pcp tüfekte aradığım tüp hacmidir. en az 400 cc olmalı. ahşap kundak vs.. çok önemli değil .yaptığı iş önemli. havalı silahlarda bence pcp lerde boşa ağırlık teşkil eden bir unsur olmamalı ahşap kundak gibi. dipcikte tüp olunca tüfeğin her yeri işe yarar hale geliyor. gladyatör ve revo modelleri bu yönden havalı silahta nerdeyse son nokta gibi. pahalı demeye hakkımız yok çünkü değeri öyle. mustafa abi ve ekibine 1 yılı geçen süredir gaz veren bizleriz. maddi imkanlar düzelsin hemen düşünüyorum. isviçreliler ince mekanikte usta adamlar.kalitesiz ve sorunlu malı asla piyasaya sürmezler.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• mükkemel bir açıklama olmuş , heleki pelet resimleri şahane herşeyi apaçık anlatıyor .teşekürler ;d;:thumbup:

• mükkemel bir açıklama olmuş , heleki pelet resimleri şahane herşeyi apaçık anlatıyor .teşekürler ;d;:thumbup:

Aslında resme bakınca ortada bir problem yok, iki pelletin de kafası setlere değmiş, etek kısmında da yeterli oturma sağlanmış. Daha değişik pelletlerle de denemek lazım. Bugün okuduğum bir yazıdan sonra bu yiv set izlerinin aslında çokda fazla birşey ifade etmediğini düşünmeye başladım. Önemli olan pelletin namluya düzgün oturması, kafasının ezilip stabiliteyi bozmayacak kadar büyük, değmeyecek kadar da küçük olmaması lazım (mesela ts18 de kafa namluya değmiyor) eteğin de hava kaçağını önleyecek fakat aynı zamanda ezilmeyecek kadar da sıkı oturması gerekiyor. Bu havalı silah balistiğinde o kadar çok konu varki isabeti etkileyen. En önemlileri tabi güzel namlu, bu namluya oturan uygun ölçüde pellet. Burada gördüğümüz namlulardan HWninki biraz bol kalmış görünüyor, ama bu seçtiğim pellet için. Madem böyle bir akım başlattım, imkanı olanlar ellerindeki pelletleri namlularından geçirip namlu uyumuna baksınlar. tabi aynı pellet kutusunun içinde özellikle düşük kalite pelletlerde farklı çaplarda pelletler çıkabiliyor. Ayrıca imkanı olan bir arkadaşımdan alttaki ingilizce yazıyı çevirmesini isteyeceğim. Bence güzel bir yazı.

http://www.airgun.co.uk/Airgun_Accurracy.html

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Peki bu kadar düzgün nsıl geçirebiliriz pellet'i namludan?

• Cok güzel bir inceleme ,Teknik bilgi paylaşımı.Murat'a teşekkür ederiz.... :thumbup::thumbup:;tese;kkur

A Takımı Üyesi

• Peki bu kadar düzgün nsıl geçirebiliriz pellet'i namludan?

Eski bir havlu gibi bir kumaşın içine başka eski birşey koyun mesela tişört vardı benimkinde, ayakkabı kutusuna koyup bezi 2 ye katladım, ateş edince bezin içinde kalıyor (düşük güçte tabi, pellet ezilir yoksa) bence suya sıkınca da ezilmeden sağlam kalır ama suyun içinde bulmak zor olur ayrıca sekebilir.

Doğru stabiliteyi kazanamayan pellet'e ne olur:

http://www.arld1.com/nutation.html

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Gelse de alsak da denesek keşke :rolleyes:
    Mustafa Abiiii :whistling:

•  [Resim Engellendi: http://s6.directupload.net/images/080918/temp/lpd4kwq9.jpg]
     [Resim Engellendi: http://s4.directupload.net/images/080918/temp/5n5bduw9.jpg]

benimde FX lerde özelliklede Gladiatörde merak ettiğim pellet bu.deneyen biri olursa ve sonuçları bildirirse sevinirim.

Kısa bir süre T-12'de 50 metre atışlarda denedim. Bir şarjör kadar attım. İsabetliliği AA'nınkine eşdeğer idi.
    Yeni FX sahibi olduğumdan denemelere devam edeceğim, sonucunu yazarım.

S&W 686-6

• abi fx t12 in hayırlı olsun,kafam da karıştı şimdi :him:s AA air arms ı satınca bunu aldınız sanırım :him:s;tacli#
    yeni yani :)

• Kısa bir süre T-12'de 50 metre atışlarda denedim. Bir şarjör kadar attım. İsabetliliği AA'nınkine eşdeğer idi.
    Yeni FX sahibi olduğumdan denemelere devam edeceğim, sonucunu yazarım.

Polat amcam hayırlı olsun. Süper bir silah ;tese;kkur

• Lothar Walther namulunun farkı ne ?Dahamı iyi?