en güçlü yaylar

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar cok merak ettiğim bir konudur;
    1.eski zamanlarda kullanılan gerek spahilerin gerekse japonların veya ingiliz lerin kullandığı uzun yayalrın güçleri nasıldı en güçlüleri özellikle hangileriydi ve menzilleri ne boyuttaydı?
    2.su anda kullanılan gerek olimpik gerekse makaralı en güçlü yayların menzilleri ve gücleri ne oranda ve eski yayların güclerine oranları ne yani kıyaslaması nasıl olur.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• Abim bu konuda bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışayım...En güçlü yaylar Osmanlı Yayları idi...neden diye soracak olursanız?Yay yapımı sırasında sadece ağaç değil birçok malzeme kullanılırdı.Bu gün yaylardan alınan kesitler bunu kanıtlamakta ve bir yayın birçok katı olduğunu ve her katta kullanılan malzemenin farklı işlevi ve yaya kattığı enerjinin farklı olduğu görülmekte.Menzile gelince İyi bir Osmanlı yayı ustasının elinde 500 metre üzeri attışlar yapabilmekte...Gerisini siz düşünün gitsin...

Gençay Güneş

25-06-1989

...İSABETLİ ATIŞLAR... ;tufey#

• arkadaşım tabiki güç denilince arbelet denilen makaralı ve tetikli olan tatar yayı diye de bilinen mekanizmalı yaylardır mekaniz ma kurulduktan sonra 100 m gibi mesafeden zamanın sövelyelerinin kullandığı hertürlü zırhı delip gecebiliyordu oyüzden papa tarafından hırıstıyanlara karşı kullanılması yasaklanmıştır tabi bu papa busilahı müslümanlara karşı kullanmayı da serbest bırakmışşş........günümüzde bu yayların türkiyedeki satışları 1 ay önceye kadar serbest ti yalnız bugün itibriyle ruhsata tabi avsilahları sıttüsüne sokulmak isteniyor inanılmaz isabetlilik var yakında bendeki rbeletin fotolarını yayınlarım şu an ok bulmakta sıkıntı var ;avci;

• Abim bu konuda bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışayım...En güçlü yaylar Osmanlı Yayları idi...neden diye soracak olursanız?Yay yapımı sırasında sadece ağaç değil birçok malzeme kullanılırdı.Bu gün yaylardan alınan kesitler bunu kanıtlamakta ve bir yayın birçok katı olduğunu ve her katta kullanılan malzemenin farklı işlevi ve yaya kattığı enerjinin farklı olduğu görülmekte.Menzile gelince İyi bir Osmanlı yayı ustasının elinde 500 metre üzeri attışlar yapabilmekte...Gerisini siz düşünün gitsin...

500 metreden şişeyi vurabiliyormu? 8|

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Az önce arkadaşımla yaylardan bahsettik. Bir osmanlı yayına olmadı, benzer bir yaya zevkine atış yapmak için nasıl sahip olunur bilen varmı. Bu işi yapan insanlar ve bu kişilere ulaşılabilecek telefon numarası bilen varmı acaba. Havalı tüfek kadar zevkli birşey.

• Az önce arkadaşımla yaylardan bahsettik. Bir osmanlı yayına olmadı, benzer bir yaya zevkine atış yapmak için nasıl sahip olunur bilen varmı. Bu işi yapan insanlar ve bu kişilere ulaşılabilecek telefon numarası bilen varmı acaba. Havalı tüfek kadar zevkli birşey.

Merhaba
    Sana, Osmanlı Türk, Moğol, Tatar ve diğer enanevi yaylar için bir link. İnşallah getirtebilirsin. Eğer getirtebilirsen ucuza gelir.
    http://www.grozerarchery.com/index_b.htm
    Yok getirtemem diyorsan;
    www.okculuk.com/
    siteyi bir incele derim. Sahibi Tuncer bey size çok yardımcı ve faydalı olabilir.
    Saygılar

• Dünya üzerinde en etkili yaylar Osmanlı yaylarıdır. Bizde 1 tane yapmaya çalışıyoruz.
    Manda boynuzu, akçaağaç, dana lifi temin ettik marangozu ayarladık fakat "balık tutkalı" sorunu çıktı karşımıza..
    Balık tutkalı bulabilirsek enaz 300-400 metre atan bir yay inşa ediceğimize eminim..
    Balık tutkalı konusunda yardımcı olabilecek benimle irtibata geçerse mutlu olurum..

Saygılar,,,

Akkar Apache Bronze 12ga 47 cm slug semi-auto
    Yıldız SPZ ME 12 ga superpoze
    Huğlu 12 ga. 7+1 semi auto + Tasko 1x40 RedDot
    Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    MKE 12 ga. çifte (Kırıkkale Efsanesi)
    Beretta 16 ga. tekkırma
    Optima 550 Magnum airgun + Optima 3-9x32

• Bende siteyi keşfedene kadar yayları basit silahlar olarak biliyordum,silah değil muazzam ustalık isteyen sanat eserleriymiş onu gördüm.

İşin doğrusu havalı silahlarla ilk atış yapmaya başladığımdaki düşüncelerim ile şimdiki düşüncelerim farklı. Şu anda bile havalı silahı 5-10 bilemedin 20 metre kuş avlayan silah olarak görüyorlar.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Yayda kullanılan balık tutkalının sazan balığının hava keselerinden yapıldığını duymuştum ama nasıl yapılıyor dersen ona cevap veremeyeceğim.

Ben "mersin" balığı diye biliyorum. Türkiye'de de Çanakkale tarafında bir köyde yapılrmış bu tutkal "çakal" tutkalı derlermiş...

Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    Beretta 16 ga. tekkırma

• Yurdumuzda mersin balığının gerek mersin morinası gerekse marmara mersin balığının avlanması yasak ciddi güvenlik önlemleriyle korunmakta.
    Zaten sayılarıda birkaç üniverstenin üretme çalışmalarına rağmen çok düşük.Mersin balığından yapıldığı konusunda bilgi yanlışlığı olabilirmi.
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• Bütün bu malzemeleri bulmuşum 1 yıldır da heryerde balık tutkalı arıyorum bunu yanlış bilme ihtimalim olabilirmi acaba?

Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    Beretta 16 ga. tekkırma

• Balık tutkalının ekseriyetle mersin balığından yapıldığı doğrudur. Fakat bol kılçıklı her tür balıktan elde edilebilir.

Balık tutkalı suya ya da buhara maruz kaldığında hızlı bir şekilde çözülür ve açık alanda kullanımı tavsiye edilmez. Osmanlı yaylarının yağmurda dağıldığını sanmıyorum. Balık tutkalının suda çözülmesini engellemek için aluminyıum sülfat gibi katkılar kullanmak gerekir.

İngilizce adı "hide glue" olan ve tam türkçe karşılığını bir türlü bulamadığım hayvan tutkalı da ahşap işlerinde kullanılır, suya, neme karşı daha dayanıklıdır ve yapıştırma gücü balık tutkalına göre daha fazladır. Tahminimce yaylarda kullanılan tutkal da hide glue'dur ve bu da ustalar arasında balık tutkalı olarak biliniyor olabilir.

İki tutkalı da şanslıysanız bulabileceğiniz tek yer enstruman yapımcıları, yani "lütye"ler olacaktır. Modern ahşap işlerinde bu tutkallar çoktan terkedilmiştir fakat ahşap enstruman yapımında hala kullanılmaktadır.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Yay yapımında kullanılan tutkal balık tutkalıdır ve ingilizce karşılığıda direkt aynıdır " FISH GLUE " ve başka bir tutkalla da yay yapılmaz yapılsada kısa zamanda dağılır.

Alıntı

Balık tutkalı suya ya da buhara maruz kaldığında hızlı bir şekilde çözülür ve açık alanda kullanımı tavsiye edilmez. İngilizce adı "hide glue" olan ve tam türkçe karşılığını bir türlü bulamadığım hayvan tutkalı da ahşap işlerinde kullanılır, suya, neme karşı daha dayanıklıdır ve yapıştırma gücü balık tutkalına göre daha fazladır

-Balık tutkalı dünyanın en güçlü tutkalıdır... Bu işle yıllarıdır uğraşan bir abim var herşeyi ondan öğrendim. Lütfen yalan yanlış bilgiler paylaşmayalım. Bu işi yapan Osmanlılar yay konusunda savaşçılık konusunda dünyanın en iyisidir. Onlar bir malzemeyi kullanmışsa o malzemenin daha sağlamı veya ikamesini bulmak imkansız gibi birşeydir..

Saygılar,,,

Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    Beretta 16 ga. tekkırma

• arkadaşlar bilgi paylaşırken üslubumuza dikkat edelim.

Lütfen yalan yanlış bilgiler paylaşmayalım.

gibi cümleler hoş değil.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Balık tutkalının fish glue olduğunu biliyorum. Peki sen hayvansal tutkalların birbiri ile fazlaca benzeştiğini ve hepsinin diğerini yerine kullanılabildiğini, deri tutkalı(hide glue, aradım buldum), kemik tutkalı, tavşan derisi tutkalı, toynak tutkalı gibi malzemelerin %90 oranda birbirini ikame edebilen tutkallar olduğunu biliyor musun?

Balık tutkalı dünyanın en güçlü tutkalı değildir. Dünyanın en güçlü doğal tutkalı Caulobacter Crescentus adında bir bakterinin ürettiği şeker bazlı bir tutkaldır. Santimetre kareye 3 tondan fazla bir yapıştırma gücüne sahiptir. Doğal kaynaklardan insan eli ile elde edilen en güçlü tutkalsa midyelerin kayalara yapışmasını sağlayan midye tutkalıdır. 1ton/cm² yapıştırma gücüne sahiptir.
    Dünyanın en güçlü suni tutkalları ise kullanım alanına göre değişmekle birlikte epoksi, akrilik ve poliüretan ve polivinil asetat bazlı tutkallardır. Dünya çapında endüstriyel kullanıma sahip bu tutkalların aeropoxy gibi örnekleri yolcu uçaklarının inşasında bile kullanılır.

Osmanlılar bu işi bilmiyor demedim, osmanlılar yağmurda dağılacak yay yapmaz dedim. Balık tutkalı suda çözülen ve yanlış uygulamada ılık suyla temizlenebilen bir tutkaldır. Aynı şeklide tutkalı uygularken kullanılan fırça vb. gibi aletler de ılık suyla temizlenir. Açık alanda kullanımı hiçbir zaman önerilmez. Balık tutkalının alüminyum sülfat katkısıyla suya dayanıklı hale geldiğini de söyledim. Osmanlıların bir şekilde alüminyum sülfat kullanıp kullanmadığını biliyor musun? Modern yaylarda hangi yapıştırıcıların kullanıldığını biliyor musun ki başka tutkalla yapılırsa dağılır diyorsun? Balık tutkalı konusunda bu fanatikliğini anlayamadım ki illa onu istiyorsan nerede olabileceğini de söyledim. Osmanlı her işin en iyisin yapıyor olsaydı hala ayakta olurdu.

Deri tutkalı konusunda dikkat ettiysen "tahminimce" demişim. Tahmin yürütürken yüde yüz doğru bilgi veriyor olsam adı tahmin olmaz.

Bir iş yapmaya çalışıyorsun, bir malzeme bulamayıp yardım istiyorsun, yardım etmeye çalışınca da ukalalık ediyorsun.
    Balık tutkalı nereden bulunur demişsin, ben de nereden bulunabileceğini, neden imal edildiğini, özelliklerini ve kullanım alanını yazdım. Şimdi çıkmış yalan yanlış falan diyorsun.
    O kadar biliyorduysan nereden bulunacağını, nasıl elde edileceğini de bilirdin sanıyorum. Bu işlerle yıllardır uğraşan abinin de bu işlerle yıllardır uğraşıyorsa bu tutkalı bulabilmesi hatta bizzat imal edebilmesi gerekir bence.
    "yalan yanlış bilgiler paylaşmayalım" gibi karşındakinin bilgisini aşağılayan ifadeler kullanmadan önce muhattabının mesleğine bir bak istersen. Ben müzik aleti yapım ve tamiri ile uğraşıyorum ve sanıyorum kendi mesleğimde kullanılan bir malzemenin özelliklerini bilirim.

Tavrını değiştirmeye karar verip sana yardım etmeye çalışanlara laf yetiştirmektense tavsiyelerini dinlersen diye tekrar belirteyim; çevrende müzik aleti, özellikle keman ve benzeri yaylı enstrumanlar imalatı yapan insanlar varsa onlara bir sor. Balık tutkalını onlardan bulma ihtimalin var.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Almanlar tarafından çekilmiş Türk yayını anlatan bir belgesel.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.