Tabanca Seçiminde Sizce Hangi sistem olmalı ? "ANKET"

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Sizce Hangisi ? 479

1. CO2 (Karbondioksit) gazlı sistem. (235) 49%
    2. Pompalı pnömatik sistem (173) 36%
    3. Yay pistonlu sistem. (83) 17%

Değerli arkadaşlar,

Bu anketimizde sizce Havalı tabanca seçminde hangi sistem daha başarılıdır? hangi sistem tercih edilmelidir? Buradaki seçenekler arasına PCP tabancalar aşırı yüksek fiyatlarından dolayı dahil edilmemiştir.

Bu tercihi yaparken kıstaslarımız; hafiflik, isabetlilik, kullanışlılık, güçlü olması gibi çoğaltabiliriz.

Ve hangi sistemi tercih ettiğinizi ve nedenlerinide yazarsanız yeni eski tüm hobi severlere kaynak bilgi sağlamış olacaksınız.

• Co2 li tabanca kullanmama rağmen yaylı pistonluyu tercih ettim çünki, co2 li sistemde gaz basıncı düştükçe ve peşpeşe seri atışlarda ani soğuma yaptığından ciddi anlamda hız ve güç kaybı olmaktadır ama çoklu atış yapabilmektedir, benimde kriter aldığım güç olduğuna göre, pistonlu tabancalarda tek tek atarsın ama atış aralıklarında güç kaybı yaşamazsın.

• ben daha çok seri atışları sevdiğim için co2 dedim hem modifiye imkanı da kolay

• Pompalı Pnömatiği seçtim, isabet, tepmenin olmaması ve her atışta sabit hız yakalanması nedeniyle "tek pompa" pnömatik bence tabancada en verimli sistemdir. Uzun zaman servis gerektirmez. Dizel yapmaz :) Güç olarak da yeterlidir. Pellet atılması neticesinde isabetlidir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Arka arkaya atış yapmak için CO2 yi seçtim. CO2 maliyetinin uygun olmasıda buna etkendir.

• TheNightHawk ın dediği gibi pompalı pnömatik. uzun bakım aralığı ve her atışın hızını kontrol edebilme özelliğinden dolayı. Favorim crosman 13XX serisi. Bir zamanlar ithal edilmişler. İkinci oyum da co2'lere olurdu. Her iki tür de pcp kadar olmasa da yüksek hızlara çıkabiliyor ve tepme olmamasından ötürü isabetlilikleri çok yüksek.

FİLİNTALAR GRUBU
    Gamo CFX 4.5 (MS "Yatagun" yay tutucu ve tetik) + Square 4x32
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20
    Crosman 2240, rjmachine long breech, Williams notched blade sight,
    Crosman 2240, rjmachine riser breech, free floating 24" barrel, Crosman Custom Shoulder Stock
    Atak Arms Zoraki HP-01 000075
    Crosman 2240-50 PCP, breech Jim Giles,14" barrel

• Pompalı pnömatik sistemi hiç bilmiyorum, tercihim yaylı sistemden yana. Dah sportif geliyor bana nedense.

Mustafa
    26.04.1975

• pompalı pnömatik sistemi seçtim.gerekçesi yaylıya göre daha isabetli olması ve pellet dışında ek masraf gerektirmemesi(co2 lilerde olduğu gibi.)

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Ben hem yaylı(HW45) hem de pompalı pnömatik(Gamo AF10) kullanıyorum. Daha stabil atışlar yapmak, bakım kolaylığı açısından, ben oyumu pompalı pnömatik'ten yana kullandım ama; ateşli silah tadını versin derseniz yaylı derim.

• yaklaşık bir yıldır co2 li kullanıyorum ve tüp parası sıkmaya başladı. silah alındıktan sonra mermiden başka şeye para vermek bence gereksiz. pompalı kullanmadım ama yaylı hepsinden güçlü ve istikrarlı diye düşünüyorum. en azından hareketli parçası pompalıya göre daha az haliyle arıza ihtimali de az olur.tepme bence isabet için önemli değil, öyle olsa ateşli silahlar daha çok tepiyor ama isabet ediyor. alışma devresi geçince yaylıda da bu sorun olmaz. bence yaylı.. sade, güçlü, az masraflı...

marmarateam.png

• Ateşlilerde tepmenin isabeti etkilememesi yüksek hızdan dolayı tepme anında merminin namluyu çoktan terketmiş olması sayesindedir. Havalılarda silahın tepme hareketi gerçekleştiğinde pellet henüz namluyu terketmemiş olur, bu yüzden havalılarda tepme isabeti etkiler.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Ateşlilerde tepmenin isabeti etkilememesi yüksek hızdan dolayı tepme anında merminin namluyu çoktan terketmiş olması sayesindedir. Havalılarda silahın tepme hareketi gerçekleştiğinde pellet henüz namluyu terketmemiş olur, bu yüzden havalılarda tepme isabeti etkiler.

Bu nedenle tepen havalı silahların isabeti tutuşunuzdan çok etkilenir. Bir gevşek bir sıkı tutarsanız isabet çok bozulur. Ya hep gevşek ya hep sıkı tutmak gerekir. Ayrıca yay boşalma anında burulma hareketi de yapar. Pnömatikler ve co2 ler de tamamen tepmesiz değillerdir (PCP lerde de tepme mevcuttur) ama tepme tek yönlü ve gerçek tepme olduğundan (yani geriye doğrusal olarak) daha kolay tolere edilir. Müsabaka tipi havalı silahlarda pcp dahi olsa özel tepme önleyici mekanizmalar vardır.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Tek kelimeyle HW 40

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• 1986 da ankara polis akademisinde okuyan bir kardeşim atış takımındaydı ve yan kurma kolu olan yanlış hatırlamıyorsam diana idi, onunla mükemmel gruplar yapardık.ağır ve uzun namlusu vardı ve mod 54 gibi tepmeyi absorbe eden mekanizmaya sahipti. pompalı pnomatik kullanmadım ama şimdi crosman 357 im var co2 tüpü alırken malzemeciyle kanka olduk. şimdi acaba pnomatik kullansaydım fikrim değişirmiydi :him:s denemek gerek.

marmarateam.png

• Official Post

Diana nın o tabancası gerçekten Mod54 gibi kayar sisteme sahipti ve oldukça isabetli atışları vardı, silahın tek eksiği aşırı ağır olmasıydı,

• co2 leri seri olması nedeniyle seviyorum ama yaylı sistemlerdede hız oldukça iyi.

• CO2 diyorum.Çükü yaylı tüfek beni yoruyor,tabancada ise hiç uğraşamam.
    Biraz tembellik yani.Birazda seri atış imkanları da varmış.
    O zaman CO2 :thumbdown:

• Bencede Tabancada Co2 yaylı veya pompalı tabancalara verilecek miktarlarla Eşdeğer hızlarda saçma atabilen tüfekler alınıyor. Tabancada Seri atışla eğlenmek önemli bence.

HATSAN MOD 70 + 4X20 OPTİMA
    PGO SCOOTER 50cc 5 HP İTALYAN