Günümüzde Dünyada ve Türkiye'de Havalı Silahlar

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • "Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne" müracaat şart değil, "Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğüne" yapılabilir, böylece herkes ilçesinde işlemleri halledebilir.

Dominator 200W Elite LW Vortex .22 , Optima 3-12x44 AOE

Weihrauch HW77K .177

Zoraki HP 01_02 Ultra .177 , Stoager 4x32 , Hawke 1x30 Red Dot

• lisans alınması için linkleri toparladım. almak isteyenlere yararlı olur beliki:

https://www.taf.gov.tr/page/tr/59/Sik_Sorulan_Sorular

Lisans çıkarmak için gereken evraklar neler, nereye başvurulmalı

Yeni Lisans çıkartmak isteyen ya da mevcut lisanslarını yeniletmek isteyen

sporcularımız bağlı oldukları ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne müracaat

ederek lisans işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce lisans işlemleri için istenen evraklar aşağıda

belirtilmiştir.

1 Adet Tescil Belgesi ( İlgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün web sitesinden

indirilip bilgisayar ortamında nüfus cüzdanı bilgileri doğrultusunda

doldurulmalıdır.)

2 Adet resim (Vesikalık resimlerin yapıştırılması (25.10.1992 tarih ve 17649)

sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan kıyafet yönetmenliğine uygun olmalıdır.)

1 Adet Sağlık Raporu ( İlgili branşı yapabileceğine dair olmalıdır.)

1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Lisans ücretleri ne kadardır ?

2019 yılı Sporcu Lisans Vize ücretleri;

Büyükler - Gençler: 30 TL

Yıldızlar – Minikler: Ücretsiz

**Lisans işlemleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerince gerçekleştirilmektedir.

https://www.taf.gov.tr/page/tr/91/Banka_Hesap_Bilgileri

TÜRKİYE ATICILIK VE AVCILIK FEDERASYONU

TEB - GAZİOSMANPAŞA ANKARA ŞUBESİ

IBAN: TR40 0003 2000 0000 0053 5451 41

Türkiye'nin her yerinden hesabımıza yapılacak olan havalelerde banka tarafından

ücret alınmayacaktır.Ücret talep edilmesi halinde;

0850 204 35 17-18 nolu telefon numarasından Sn. Gonca GEDİKLİ'yi arayınız

http://istanbul.gsb.gov.tr/Say…0%C4%B0%C5%9Flemleri.aspx

1. T.C. Kimlik Numarası Beyanı

2. Sağlık raporu (Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu) Sporcu Lisans, Tescil,

Vize ve Transfer Yönetmeliği Madde 4

3. Ferdi sporcularda bir adet tescil fişi. İndirmek için TIKLAYINIZ

http://istanbul.gsb.gov.tr/Pub…20tescil%20fi%C5%9Fi.xlsx

4. Kulüp sporcularında iki adet tescil fişi (resimler yapıştırılmış olacak)

indirmek için TIKLAYINIZ

5. 2 adet vesikalık resim (1 tanesi Tescil Fişine yapıştırılacak)

• Hatsan 550 optima satıyorum

5327273639 iletişime geçerseniz bilgi veririm

Çok temiz ve fazla kullanılmadı 200 mermi attım sadece

• Rica ederim, hepimizin cebinde olması gereken bir evrak, ben oğlumu teşvik etmek için özellikle ona da çıkarttım.

Kulüp üyeliği şart değil, "Kulübü: Ferdi Lisans" olarak girebiliyorsunuz, böylece lisansınız Ferdi Lisans olarak çıkıyor.

Weihrauch HW77K .177

• Bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Tescil fişinde belirtilmiş kulüp üyeliği koşul olarak aranıyor mu?

• İstanbul Gençlik ve Spor İlçe Müdürlükleri listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

"http://istanbul.gsb.gov.tr/Sayfalar/1190/347/ilçe%20Müdürlükleri.aspx"

Weihrauch HW77K .177

• Çok haklısınız, boşluklar mevcut fakat "Sheriff" arkadaşımızın çekincesinde haklı, eksikleri dolduralım derken bizlere ağır şartlar getiriyorlar (tüfekleri 7.5J ile sınırladıkları gibi).

Ben tüfek ve tabanca çantasında fatura fotokopilerini bulunduruyorum. Ayrıca "Atıcılık Lisansı" çıkarttım ve cüzdanımda taşıyorum. 11 yaşındaki oğlum için de ayrıca çıkarttım. 10-15 yaş arası yıldızlarda lisans ücreti alınmıyor.

Lisansımız cebimizde, faturamız çantamızda arazide atış yaparken kolluk kuvveti gelse bile antrenman yapıyoruz dersek anlayış gösterecektir.

Lisans İçin Gerekli Evraklar (Lisansı "Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüklerinden" hemen alabiliyorsunuz);

İlk defa Lisans Çıkaracak Sporcularımızdan İstenen Evraklar:

1. Sporcu Lisans Bilgi Formu ve Tescil Fişi
    2. 2 adet fotoğraf.
    3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
    4. Sağlık Raporu (Aile hekimliğinden "spor yapmasında sakınca yoktur" formu yeterli oluyor)
    5. 18 Yaşından küçük sporculardan veli izin belgesi.
    6. Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu IBAN numarasına yatırılacak olan lisans bedelinin banka dekontu (2019 bedeli 30.-TL, online yatırabilirsiniz, bankaya gitmeye gerek yok).

Lisansı hangi tarihte alırsanız alın 31.12.2019 tarihinde süresi dolar ve ertesi yıl yenilememiz gerekir.

Lisans Yenileme ve Vize işlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar:

1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi. (Bizden yenileme esnasında istenmedi, dosyamızda mevcut)
    2. Sağlık Raporu (Aile hekimliğinden "spor yapmasında sakınca yoktur" formu yeterli oluyor)
    3. Eski Lisans Belgeniz.
    4. 18 yaşından küçük sporcular için veli izin belgesi. (Bizden yenileme esnasında istenmedi, dosyamızda mevcut)
    5. Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu IBAN numarasına yatırılacak olan lisans bedelinin banka dekontu. (2019 bedeli 30.-TL, online yatırabilirsiniz, bankaya gitmeye gerek yok).
    6. 1 adet fotoğraf.

Sorun yaşamamak için cüzdanımızda bulunduralım arkadaşlar, 15 dakikamızı alır fakat bir çok sorunu çözer.

Weihrauch HW77K .177

• aşağıdakı kanunda şöyle belirtilmiş http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2521.pdf

Madde 1–Kanunun amacı, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun kapsamı dışında kalan yivsiz av tüfekleri, spor ve nişan tüfek ve tabancaları ve av bıçaklarının yapımı ve satışına ilişkin esasları belirlemek, bunların taşınması ve bulundurulmasını belgeye bağlamak suretiyle denetimini sağlamaktır.

Tarifler

Madde 3–Bu Kanun kapsamına giren;

...

b) Spor ve nişan tüfekleri ve tabancaları: Hava ve gaz basıncıyla çalışan ateşsiz,namluları yivli veya yivsiz olan, uluslararası standartlara uyan tüfek vetabancalardır.

...

Tüfek ve tabancaların el değiştirmesi:

Madde 10–Yivsiz av tüfekleri ile nişan tüfek ve tabancalarının herhangi bir nedenle el değiştirmesi halinde yapılacak iş ve işlemler yönetmelikte belirtilir.

He, buraya kadar güzel, lakin havalı tüfek taşımasına ilişkin bir kelime yok. Yani açıkça yasada blincli veya bilincsiz olarak bırakılan boşluk var.

İkincisi - Madde 10 (aramızdakı 2 el alışveriş maddenin kapsama altındadır) bizi yönetmeliğe gönderiyor. hangi yönetmelik? bilen varmı?

• İlçe Emniyet müdürlüğüne başvurup havalı silahlar konusunda bilgi aldım. İlçe asayiş komiserleri ve saha sorumlu komiserlerine sorduğum sorulara verilen cecaplar şunlar:

1.Havalı silah ve/veya tüfeğimi nasıl kulanmalıyım?

- Poligon dışı kesinlikle yasaktır.

2.Sokakta ki seyyar atışçılar nasıl atış yaptırabiliyor?

-Doğrusu müsamaha gösterilmektedir.

Yani kesinlikle yasaktır, şikayet olursa cezai müeyyide uygulanır ve tüfek/techizatlara el konulur.

3.Tüfeğimi şahsıma, aileme veya güvenlik gereği birilerine veya saldırgan insan/hayvan vs. (pitbull gibi) doğrultulursa ne olur?

-Şikayet olmasa dahi tespit edilirse para cezası kesilir ve hapis cezası istemiyle adliyeye sevk edilir.

4.Tüfeğim var ve sadece bakım yapmak maksatlı olarak kılıfından çıkartmak suçlumudur?

-Eğer herhangi bir şikayet bildirilirse işlem yapılır ve ceza kesilir. Civar muhitlerde havalı tüfek veya tabancayla ilgili atış veya ses sebebiyle ilgili herhangi bir şikayet olduğunda öncelikle bu ve buna benzer techizatı olan şahıslar soruşturulur ve tespitiyle yine el koyma ve cezai işlem uygulanır.

5.Poligon dışında dürbün sıfırlama ve bakım yapmak durumunda kalırsam ne olur?

-Yasalara göre avcılık ruhsatınız olsa dahi avlaklarda olsun olmasın havalı tabanca/tüfek kullanamaz hatta kutu veya kılıf dışında taşınamaz. Kılıf ve kutusunda boş olmak kaydıyla adınıza faturalı veya size devredenin bilgileri ve ıslak imzasının olduğunu ispatlayan belge gerekir.

İşte böyle. Bana en ilginç geleni "avlak dahi" diyor. İlçe merkezi dense anlıyacagım ama öyle boş bir kanun var ki keşke hiç olmasa. Bu yazıyı payşama sebebim bu sorunu neden imza toplayıp

"Cumhur başkanı" na ve gerekli mercilere ulaştırarak, en azından sesimizi bir duyursak nasıl olur? Diğer yandan çekincem ki hobimize inanılmaz ağır şartlar ve vergilerin gelme ihtimali. Şimdi siz değerli hobidaşlar ve ustalarımız görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılar...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Sheriff ().

• Herkesten özellikle özür diliyorum bir sorum olacaktı ama bir türlü sohbet başlatamadım inşallah yanlış yere yazmadım:) ismim Mustafa biraz önce üye oldum sizleri hep üye olmadan da okuyordum.

Sorum ben 3 ay önce sig sauer 1911 max michell havalı tabanca aldım fatura da kestiler ismim ad soyad ve silahın seri nosu herşey bana kayıt yapıldı. Şimdide ben havalı bu oyuncağı satsam başkası kullansa bir sorun olur mu? Bu oyuncakları satarken nasil bir yol izleniyor Fatura yı da mı vermem lazım vs vs bır soru ısaretlerim var. Şimdiden çok teşekkür ederim herkese:)

Hiçbir sorun olmaz .Bunlar Oyuncak Mustafa bey, faturanın arkasına bu arkadaşa hediye edilmiştir yazarsınız yeterli.

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Air Arms S200 .177 Field Target

Diana Mod 26 C .177 1990 Model

Kral ONE Tac .22 cal

Crosman C31 .177 cal

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• Herkesten özellikle özür diliyorum bir sorum olacaktı ama bir türlü sohbet başlatamadım inşallah yanlış yere yazmadım:) ismim Mustafa biraz önce üye oldum sizleri hep üye olmadan da okuyordum.

Sorum ben 3 ay önce sig sauer 1911 max michell havalı tabanca aldım fatura da kestiler ismim ad soyad ve silahın seri nosu herşey bana kayıt yapıldı. Şimdide ben havalı bu oyuncağı satsam başkası kullansa bir sorun olur mu? Bu oyuncakları satarken nasil bir yol izleniyor Fatura yı da mı vermem lazım vs vs bır soru ısaretlerim var. Şimdiden çok teşekkür ederim herkese:)

• Merhabalar bu spora yeni yeni ilgi duymaya başladım eğitimini almak istiyorum atıcılık üstüne istanbul ataşehirde yaşıyorum önerebileceğiniz eğitim kurumlarınvarmı ?

• Herkese hayırlı günler.Elimde Norica Marvic Gold serisi havalı tüfeğim var fakat sanırım piston contası çürümüş nereden temin edebilirim acaba hiç bi yerde bulamadım yardımcı olabilir misiniz?