Havalı tüfekle av neden yasak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaslar merak ediorum havalı tüfekle av neden yasak yaaa diyolar bana bir agacta 3 küş varsa veya 10 kuş o kuşlardan birine ateş et vurusun düşer ama diğerleri kacmaz yoo ben denedim 1 tane bile kalmıyo hepsi kacıo yaa bildiğimiz ateşli tüfeklerle arasındaki fark nedir acaba bence avın yasak olmaması lazım can ckeişiolar dogru ama normal gerçek tüfektede can cekişiolar heppsi doğal olarak sonbunda 5 saniyeLik bir can cekişiolar bence yasak olmaması lazım çünkü sanıyorum forumdaki arkadasların çoğuda av yapıyodur diye düşünüorum ama yemiceğiniz seyi vurmıcaksınız aa surda sunu gördüm dur vurim olmıcak avı profesyonel yapıcaksınız gereği kadar vurcaksınız işinizi bitirceksiniz çünkü diğer ülkelerde vuruyolar her yerde var gördüğünüz gibi

PeKi siz ne düşünüyorsunuz arkadaslar
    saygılar

LaZHunTer

• 2521 sayılı AVDA VE SPORDA KULLANILAN TÜFEKLER, NİŞAN TABANCALARI VE AV BIÇAKLARININ YAPIMI, ALIMI, SATIMI VE BULUNDURULMASINA DAİR KANUN'da Havalı tüfekler "Spor ve nişan silahı" olarak kabul edilir.

4915 sayılı KARA AVCILIĞI KANUNU'nun 6. maddesi ise

"Avlanma esas ve usulleri

MADDE 6. - Avlanma, avcılık belgesi ve avlanma izni almak şartıyla, yasalarla izin verilen silâh, araç ve eğitilmiş hayvanlarla, avlanma plânlarına veya Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yapılır.

Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılamaz. Eğitilmiş hayvanlarla ve mücadele kapsamında kullanım yeri, şekli ve özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenecekler dışında kara, hava araçları ve yüzer araçlarla, ses, manyetik dalga, ışık yayan araç ve gereçler, canlı mühre, tuzak, kapan ve diğer benzeri araç, gereç ve usullerle avlanılamaz. Avda kullanımı Merkez Av Komisyonu kararı ile men edilen ses ve manyetik dalga yayan cihazlar, tuzak ve kapanlar ile benzeri araç ve gereçlerin pazar ve ticarethanelerde bulundurulması ve satışı yasaktır. Özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz." der.

2008-2009 Merkez Av Komisyon (MAK) Kararları:
    "Madde10/a) Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış, otomatik, yarı otomatik pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancaları, canlı mühre ve çığırtkanları, gece atışları için kullanılan hedefi gösteren veya elektronik olarak hedefi büyülten nişan alma aletleri (nişan alma dürbünleri) avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz."

Kanun koyucu koyduğu bir yasağın nedenini kanun metninde açıklamak borcu içinde değildir. Ben bu yasağın havalı tüfeklerin satış serbestisi ve ülkemizde av kültürünün gelişmemiş olması sbebiyle avlanmanın doğaya zarar verecek boyuta, katliama dönüşmesinin önünü kesmek amacıyla konulduğunu düşünüyorum. Havalı tüfekle avlanma serbet bırakılırsa büyük bir katliam başlar bence. Bilinçsiz ve bilgisiz kişiler düşük fiyata aldığı kalitesiz havalı tüfeklerle düşük atış tecrübeleri ile pek çok hayvanı yaralayıp yakalayamayacak ve doğada ölümüne sebep olacaktır.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Arkadaşımızın dediği gibi kanunda yazılı olduğu için yasak ama derinlemesine inmek gerekirse havalı tüfekler ruhsata tabi olmadığı için,yani devletle aramızda duygusal bir bağ ;kihhik, olmadığı için avlanmak yasak olsa gerek yoksa kimin umurunda hayvan yaralıymış can çekişiyormuş, insanlar can çekişiyor düşünenmi var? Zaten yakında yivsiz tüfekler gibi ruhsata bağlanır av da serbest olur o zaman.Bu günler son günlerimiz keyfini çıkaralım doya doya , söylediydi dersiniz. :(

Beretta FS92 9mm parabellum 15+1
    Ata Pompalı 12 cal. 7+1
    SATILIK;avci;

• bu gidişle ruhsat gerektirebilir
    Avrupa'ya girersek öyle de olacak
    mesela ingiltere'de 12fp güç üstünde ateşli silah ruhsatına tabi tutuluyorlar

biz şimdilik keyfini çıkaralım

• 12fpe ve FAC uygulaması yalnızca İngiltere'de geçerli bildiğim kadarıyla. AB ülkelerinde havalı tüfeklerin ruhsata tabi olması gibi ortak bir uygulama yok diye biliyorum. Ha silah ruhsatları ile ilgili bir uyum süreci de gerçekleşirse AB'ye girersek ruhsatlı ve çok çeşitli silahlara sahip olmak çok daha kolay olacaktır. Ben en kısa zamanda bir Kar98k alırım mesela. =)

Webley Raider 10 .22

• avı siz profesyonel olarak yaparsınız belki ama av yasakken küçüçük cocuklar av yapıyorsa bide serbest olsun da görün ucanı kacanı nasıl avlıyorlar
    ozaman herkez av yapacak tabi cocuklarda bunu görüp tavşan kolucaklarını sanmıyorum en yakında ne varsa ona avlıcaklar
    bu zamanda türkiyede serbest olsun soykırım yaparlar
    bilinçli insan yapmaz ama herkezin bilinçli olduğunu düşünmüyorum
    burda bile 50 yaşından fazla üniversite mezunu ve sözüne önem verilen insanlar zevk için yada içindeki avcilik hissini bastıramayıp eti yenmeyen kuşları vuruyorlar tmm bu insanalar bilinli olarak sınırını bilerek ve soy sayısı cok olan kusları vuruyorlar ama bu insanlar bunu yapıyorsa bilinçsiz allah korkusu olmayan bi insan anasını ağlatır piyasanın zaten yurt dışında cekilen videoları görüyoruz adam çiçek toplar gibi bi gecede 50-60 tane tavşan topluyorlar yazık günah bu türkiyeden benim köyümden yaşıtım yere buğday serpip oturduğu yerden serçe avlıyordu yerde 10-15 serçe vardı
    ateşli silahlar havalılar kesinlikle bir değil insanlar sesinden olsun öldürücülük oranı cok daha fazla ve yaşanan kazaların kötü olayları bildikleri için korkuyarlar yada cekiniyorlar bi havalı silah benim ülkemde oyuncak gibi görünüyor
    bu zamanda bize göre değil bence

korfezteam.png

• şimdi neden yasak diye sormak bu yasanın mantıklı olduğu manasına gelmez. o yasayı koyanlar bu site üyeleri kadar bilgiye sahipmi sanıyorsunuz?

bence ateşliyle yasak olmalı. havalıyla bir kişi 100 kere ava çıksa anca 3-5 tane vurursa vurur. ama 12 lik bir tüfekte 5 numara saçmada yaklaşık 200 saçma bulunur. 1 tanesi denk gelse zaten güvercin büyüklüğündeki hayvan ya ölüyor yada sakat kalıyor. şimdi 50 metreden güvercin sürüsü olsa 12 lik otomatikle max 3 atış yapabilir ve katliam olur . peki havalıyla ? ya bir tane yada hiç . bence ateşli avı tıpkı koredeki gibi yasaklanmalı yada saçma gramajına sınırlama getirilmeli. yani 20 gram gibi. 12 lik tüfekle 32 -36 gram fişekler atılıyorki havalı silahları ilk 50 metrede oyuncak gibi bırakıyor. havalı silaha belli kalibreden sonra yaş sınırı ve ruhsat konulmalı av serbest olmalı ,ateşli silahta ya yasaklanmalı yada calibre ve gramaj düşürülmeli. bizim göle dışardan avcı geldi motorla tam 170 ördek vurmuşlar yazık değilmi? havalı olsa kaç tane vurabilirsinizki ?

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• o kişiler avcı olsalardı 170 ördek vurmazdılar onlarınki av deyil katliam kota 4 adetti galiba onlar sadece kendi gözlerinde avcı
    bide o ördekleri tek atışta vurmamışlardır bunu kıyaslamayalım yüzen ördeklerin yanına fx revö ile bi gidin bakalım kat tane vurucaksınız
    havalı tüfekler av yapıcaksanız dediğiniz doğru ama serce , karga av hayvanı değil vurmak ava girmez ama havalı tüfekle vurulan en cok hayvanlar bunlar
    av tüfeği ile sadece av bölgesinde av yaparsınız burdada hayvanlar salak gibi üstünüze gelmez doğadaki hayvan insandan kaçar şehirde yanından yürüyerek geciyor karga
    doğada zor görürsün böylesini
    ateşli silahla av yapıcak insanlar belli bir yaşa gelmiş ve akıl sağlığı yerinde olan yada olması gereken insanlardır coluk cocuk değil
    en cok hayvanı köyde veya şehir lerde vurabilirsiniz hayvanlar insana alışıktır ve kaçmazlar
    buralarda ateşli silah kullanmak o kadar kolay değil
    köyde olduğunu düşünelim köy içinde 3 atarsınız 5 atarsınız biri görür bi laf söyler tadı kacar çünkü herkezin aklında ateşli öldürücüdür
    ve ateşli ile atcak 2-3 kişi varsa havalı tüfekler atıcak insanları siz düşünün 8-9 yaşında havalı silah kullanalar var o yaşta ateşli kullanıcak cocuk cok azdır
    aynı olayı havalı tüfekle yapsanız 50 tane kuş vurun isterseniz kimse duymaz görenler ise elinizdeki havalıya kızmaz çünkü oyuncak - zararsız olarak düşünürler akıllarında kızan olursa oda hayvanlığına kızar zevk için 50 kuş vurmuş

kağıt üzerinde ateşli daha öldürücüdür ve tek atışta daha cok kuş avlanır doğada daha etkilidir doğru ama havalı tüfeklerle yapılan av videolarını izleyin hayvanlar neyin nerden geldiğini anlamıyor ateşlide bir el ateş ettikten sonra 5 metre ileride yatan tavşana cok az raslarsınız yatan tavşanda sizin geldiğini görür siz geçmeden cıkmaz (tecrübe )

havalı tüfek her atışta vurulan hayvan sayısı azdır ama bu işin bide sürümü var

bende havalı tüfekle av yapmak isterim ama zevk için boşu boşuna cok fazla kuş vurulur
    av yapanlara sözüm yok
    ama elinde havalı tüfekler onlarca av hayvanı olmayan kuşu zevk için öldürmeyi av sayanlar var

korfezteam.png

• Hasanfuat'a kesinlikle katılıyorum. Evet, havalı tüfekle av vurmak daha zordur fakat av serbest bırakılsa silah bayilerinin "abi bunlarla av artık yasak değil, al bak hem kendi ucuz, hem kurlunu ucuz, hem de yivli" diye millete havalıları dayadığını düşünsenize. Ruhsatlı ateşli silahla av yapan atıyorum 10 kişi varsa böyle bir durumda 500 kişi ben avcıyım diye ortaya düşer. Sonra bu aletler tek saçma atıyor, tutturamaz, kolunu bacağını kırar, hem hayanı kaçırır, hem de açlıktan öldürür.
    Herkes bizim gibi bilinçli değil, herkes havalı tüfekler nasıl kullanılır, havalıyla nasıl nişan alınır, nasıl hedef vurulur araştırması yapmıyor.
    "Salla bir tane, kolu mu kırıldı, koyver gitsin. Nasıl olsa 5 liraya 500 saçma alıyoruz." Genel yaklaşım bu olacaktır, kimse o hayvandan kaç tane var, canı mı var, yavrusu, yuvası mı var düşünmez.

Webley Raider 10 .22

• Official Post

Forumlar dışında kimsenin havalı silahlarla avın yasak olduğunu bildiğini sanmıyorum, istisnalar kaideyi bozmaz ve bu güne kadar onlarca hatta yüzlerce av bayisi gördüm, hiç biride müşterisine havalı ile av yasak dememiştir, bilakis al bu mod125 i rahat 150 metreden köpek vurursun diyenlere şahit oldum, yani bu bilgiler ışığında olaya bakarsanız, havalı silahlar ile avın serbest bırakıldığı resmi gazetede yayınlansa, inanın kimsenin haberi bile olmaz ve sanıyormusunuz bu forumlarda yüzlerce insanın kaç tanesi havalı silahla av yapmıyor, bir elin parmaklarını geçmiyor ve av nesli de havalılar sayesinde yok olmadı, bende zamanında çok av yaptım ateşlilerle, 8 saat dolaşıpta 1 yada 2 tane tavşan gördüğümüz olurdu, o gördüğünüz onlarca tavşanlar özel avlaklarda yetiştirilen ve para karşılığı avlanan hayvanlar.

• Mesela ben havalı ile avlanmanın yasak olduğunu bu forum sayesinde öğrendim.Kimbilir benim gibi kaç kişide bu şekilde öğrendi.Yasaklar insanlara herzaman daha cazip gelmiştir.Şuna da çok eminimki,avlamıyorum diyen birçok kişi avlıyordur.

Hani şu balıkçılıkta kullanılan tırıvırı illetini forumlarda kullanmıyorum diye bas bas bağıranların çantalarında bir kaç tane görmem gibi geliyor bana.

Ama şu kesin birşeyki,zevk için can almak dinimizce de haram kılınmıştır.Hatta avla ilgili olarak dini bir kitapta vurulan hayvanı en kısa zamanda koşarak yerden alıp,eziyet etmeden kesmelidir diyordu.

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• bir yerde dernek başkanı kaçak av yapıyordu o da bişey mi?
    ama sonunda yakalandı cezayı da yedi

• av muhabbetinin yasak olması çoluk çocuğa verilmemesi şeklinde olmalıdır. bir kurusıkı alıyorsunuz 18 yaş deniyor. havalıda neden yok bu?

havalıyla orda burda hele yerleşim biriminde atış yapmak avlanmak zaten her tür silahla yasak. havalıya serbest deseler yerleşim birimleri zaten yine yasak olacak. en iyisi 5.5 mm ve üzeri ruhsata tabi olmalı. 4.5 ta 18 yaş üzerine basit bir belge fotoğraflı şekilde verilmeli. ama av yasak olmalı. diye düşünüyorum. tüfek saçmalarını yiyip ölen kuşlarda olduğunu söylüyorlar. bir kuşa 32 gram atılırsa ve bir gölde günde yaklaşık 1000 civarı atılıyor 32 gram *1000 = 32 kg eder .av mevsimi dışına atarsanız yaklaşık yılda 5-6 ton gibi 25 km2 lik alana serpiliyor. revo ile atış diyorsunuz. revo güzel harika bir silah ama kaç kişide varki t.c. ve dünyada ?

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• bu konu çok su götürür.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Bence avcılık, havalı yada ateşli olsun bir spor değil. Bir insan ölmemek için avlanabilir ancak. Yani sadece tek bir yol kaldıysa; ya ördek, yada benim hayatta kalmam gerekiyorsa o zaman ben o ördeği avlarım. Avcılık benim için budur. Dinimizde de avcılık değil atıcılık övülmüşür.

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• bizim göle dışardan avcı geldi motorla tam 170 ördek vurmuşlar

Bunda ateşli silahın bir suçu yok,ateşli silah fazla saçma atıyor fazla hayvan vuruluyor diye bişeyde yok.Bütün av hayvanlarının max.vurulabileceği limitler kanunlarla belirlidir zaten. Ördek vurmanın limiti ülkemizde kişi başına 4 adettir.Bu şahıslar kendilerini avcı zanneden katliamcı bohçacılardan başkası değildir.Keşke gördüğünüz yerde şikayet etseydiniz her ördek başına ayrı ayrı ceza yerlerdi.

Beretta FS92 9mm parabellum 15+1
    Ata Pompalı 12 cal. 7+1
    SATILIK;avci;

• havalılar ruhsata bağlanır avlanmak için ayrı belgeler alınması zorunlu olur ucuk fiyatlı cezaları olursa belki ama ilk önce havalının oyuncak olmadığını öğretmek gerekir bence
    ruhsata bağlansaydı ben burda olmazdım benim havalı silahım olmazdı
    şehirlerde cok sayıda havalı silah çatılardan kullanılıyor hemde cok
    catıda güvercin besleyenlerin %99 unda havalı silah var kedi ffilan gelirse diye
    herzamanda kedinin gelmesi beklenmez

korfezteam.png

• şimdi neden yasak diye sormak bu yasanın mantıklı olduğu manasına gelmez. o yasayı koyanlar bu site üyeleri kadar bilgiye sahipmi sanıyorsunuz?

bence ateşliyle yasak olmalı. havalıyla bir kişi 100 kere ava çıksa anca 3-5 tane vurursa vurur. ama 12 lik bir tüfekte 5 numara saçmada yaklaşık 200 saçma bulunur. 1 tanesi denk gelse zaten güvercin büyüklüğündeki hayvan ya ölüyor yada sakat kalıyor. şimdi 50 metreden güvercin sürüsü olsa 12 lik otomatikle max 3 atış yapabilir ve katliam olur . peki havalıyla ? ya bir tane yada hiç . bence ateşli avı tıpkı koredeki gibi yasaklanmalı yada saçma gramajına sınırlama getirilmeli. yani 20 gram gibi. 12 lik tüfekle 32 -36 gram fişekler atılıyorki havalı silahları ilk 50 metrede oyuncak gibi bırakıyor. havalı silaha belli kalibreden sonra yaş sınırı ve ruhsat konulmalı av serbest olmalı ,ateşli silahta ya yasaklanmalı yada calibre ve gramaj düşürülmeli. bizim göle dışardan avcı geldi motorla tam 170 ördek vurmuşlar yazık değilmi? havalı olsa kaç tane vurabilirsinizki ?

bencede ateşli yivsiz tüfek ile av tamamen ysaklanmalı,katlimamı asıl onlar yapıyor, şuan tavsan avı yasak dinleyen kim,...
    yakında ördek avı da yasaklanacak,üstelik ördeğin tam geçiş döneminde..bunu bilen avcı yasak dinlermi?

kurallara uyan avcı saysı, (türkiye bir samanlık iğneyide kurallara uyan avcı sayarsak) siz düşünün,,tahmin edin,,

havalı tüfeklere yaş sınırı getirilsin istiyorum, aynı zamanda da av da kullanılması serbest bırakılsın, ruhsata tabbi olarakdan,

yok öyle fişeğin içinde 100 200 tane saçma ile bir tane ava sıkmak,atıcı ise tek saçma ile vursun,vuramaz ise heveslensin,av hayvanında biraz olsun ömrü uzar hiç olmaz ise,buda avın çoğalmasında bir nevi fayda sağlar,
    hiç olmaz ise otomatik tüfek yasaklansın,takoz koyma hikayesine uyan avcı sayısıda oldukça düşük

ama nerde..............................,yasak dendimi biz de olay zıt anlam taşıyor

• Ben de çifte tüfeklerle ve saçmalı mermiler ile yapılan avları anlayabilmiş değilim.Köpek kuşu algılıyor ve koşarak kuşu yerden havaya doğru kaldırıyor.Kuş uçarken sen sadece namluyu ona doğru doğrultup ateş ediyorsun.Dağılan o kadar saçmadan biri veya bir kaçı kuşa denk geliyor ve kuş düşüyor.Sonra bunun adı atıcılık ve avcılık oluyor.Tabi mavzer mermisi gibi mermilerle çulluk,bıldırcın veya keklik avı olmaz herhalde.Ancak bu kadar çok saçmalı kurşunlar ile atış yapmak, atıcılığı ne kadar geliştiriyor bilmiyorum.Yaban TV'de bir sürü video izliyorum.Vurup vurup övünüyorlar bıldırcın veya keklik düşürünce.Şimdi bunlar avcı ve atıcı mı?Hani hayvana verilen kaçma şansı nerede?Bas tetiğe ve aynı anda onlarca saçma çıksın namludan.Biri denk geliyor kesin.Avcılık bu değil bence !!!

Bununla birlikte havalı tüfek ile av yapılması yasallaşsa bile bohçacıların gene de olacağını düşünüyorum.Özellikle kanun çıkacaksa kesinlikle yaş sınırı 20 olmalı.Hem 4.5 mm. için hem de üst kalibreler için.Emniyete başvurular yapılmalı.Gerekli prosedür ateşli silahlardakinin aksine biraz daha yumuşatılarak uygulanmalıdır.Atıcı lisansı gene çıakrtılmalı ancak belirlenen ücretler minimum seviyede olmalıdır.Her sene belli yerlede lisans yenilenmelidir.

• Etmeyin eylemeyin ağalar.Bu dedikleriniz devletin kulağına gidecek,ondan sonra havalıyada ruhsat isteyecekler.Zaten devletimiz nereye vergi uygulasam diye düşünürken,şunun şurasında iki şişe kıracağız diye dünyanın masrafını ettirmeyin.Tamam parası olan için sorun yokta.......

Mesela 17 Agustos depremi sonrası çıkarılan,esas amacı depremzedelere yardım yapmak olan ÖİV yi hatırlayın nedense halen devlet bizden alıyor,inecek derken çıkıyor.

Şu ruhsat işlerini isterseniz birdaha düşünün,gidip rahatça atış yapmak,şişe kırmak varken,niye ruhsatım doldu,yakalanmayayım diye düşüneceksiniz.Şimdi diyelimki havalı tüfekler ruhsata bağlandı,o kaçak avcılar bir daha avlanmayacakmı.Av tüfekleri ortadanmı kaldırılacak.

Bana göre herşey eski seyrinde devam edecek,biz ödediğimiz vergiyle ,başımıza aldığımız belayla kalacağız.

Bakınız benim esas ilgi alanım balıkçılıktır.Yasak zamanda avlanmayın,ağ sermek amatörlüğe aykırı diye bizler forumlarda yırtınırken.Samsun daki tezgahlarda yasak zamanda satılan balıklara kimse dur demiyor.Ama ben aynı yere gidip ağ sersem ümüğümü sıkarlar.

Onun için isterseniz siz ruhsat işini unutun,devlette duymasın millette.Rahat rahat hobimizi yapalım.

Herkese saygılar sunarım.

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN