FX T12, AA S410, AT44, Evanix PCP hız verileri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Ülkemizde kullanılan PCP silahların forumlarda yayınlanan hız grafiklerini karşılaştırma yapabilmek için bir araya getirdim.
    AT44 için değerler çok farklı görünüyor, bu nedenle tercihimi Emporto arkadaşımızın 16 grain pellet ile yaptığı ölçümlerden yana kullandım.

AT44 Ölçümleri :

[Resim Engellendi: http://s8b.directupload.net/images/090202/zyataky6.jpg]

Tüphacmi 300 cc altı ve regülatörsüz silahlar, 16 grain pellet ile :

[Resim Engellendi: http://s5b.directupload.net/images/090202/jlzn6kvo.jpg]

• Teşekkür ederiz böyle bilgileri toparlayıp karşılaştırdığınız için.

Sizlerin daha iyi anlayacağını umarak bir şeyler sormak istiyorum. Örneğin Hatsan At44 orjinal hali ile emperto arkadaşımızın tüfeğinin verdiği değerlere çok yakın değerler veriyordu. Tabi ben biraz daha hızlı olmasını istediğimden gücünü arttırdım. Önceleri grafik olarak 200 bar'da başladığınızda, ilk atışlar yavaş sonrasında yükselen bir seyir izliyordu.

Ayarını değiştirdiğimde ise 200 bardan aşağıya sürekli bir inme sergiliyor.

Esasında bu yaptığım ayarı biraz daha kısmış olsam orjinal haliyle 200 bar'dan düşüp yükselme ile 200 bardan aşağıya düşüş yapan güçlü atış arasında bir ayar yapabilseydim. Daha istikrarlı bir tablo sergileyebilirdi diye düşünmekteyim. Sizce bu mümkün olmaz mıydı?

Bu arada emperto arkadaşımızın tablosu da benim aşağıya düşen tabloya yakın seyrettiği bir ayar yaptırdı ;kihhik,

200 bar'da 998 le başlayıp aşağıya inen hız ayarı yerine, 930-950 fps arasında ayar yapsaydım zannederim olurdu diye düşünüyorum. Tabi bunu siz üstadlarımız daha iyi bilirsiniz. Teşekkürler

• 1000 fps lerde atışa başlayıp 15-20 atış sonra 800 fps civarına düşen bir silah yerine 900 fps civarında 20-30 atış yapabilen bir silah her halde daha iyidir.
    Diğer başlıkta anlatmaya çalıştığım gibi, biraz zaman ve pellet harcayarak, kronograf yardımı ile, böyle bir ayar yapabilirsiniz.

• fx t12 kasisli yol gibi,evanix ar6 rampa gibi :)

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• güzel bir inceleme olmuş teşekkür ederim.
    bir de gladyatör ve revo da olsa tabloda süper olur.
    ama bence grupman yapmak için t 12 daha makul duruyor stabil atış yapıyor. bu çok güzel

elinize sağlık tekrar

• fx t12 kasisli yol gibi,evanix ar6 rampa gibi :)

Değişik bir yorum olmuş. :him:s
    Benim yorumum :
    Kasisli yol dediğinde 10 fps farklı 30 atış var.
    AA S410E nin 10 fps farklı bölgesi 8. - 23. atışlar arası 16 atış,
    AT44 te bu aralık 14. - 26. atışlar arası 13 adet,
    Evanix te ise böyle bir bölge yok.

• Değişik bir yorum olmuş. :him:s
    Benim yorumum :
    Kasisli yol dediğinde 10 fps farklı 30 atış var.
    AA S410E nin 10 fps farklı bölgesi 8. - 23. atışlar arası 16 atış,
    AT44 te bu aralık 14. - 26. atışlar arası 13 adet,
    Evanix te ise böyle bir bölge yok.

g;$i

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• tamam işte ülkü amca.kasis derken ben de onu vurgulamak istedim.atışlardaki stabilliği yani.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• T12 nin değerleri muhteşem. Fakat merak ettiğim birşey var. Bu stabiliteyi çok az bozarak ufak bir güçlendirme yapmak mümkün mü? Şöyle 16 gr ile 980 fps atsa süper olurdu.

• T12 nin değerleri muhteşem. Fakat merak ettiğim birşey var. Bu stabiliteyi çok az bozarak ufak bir güçlendirme yapmak mümkün mü? Şöyle 16 gr ile 980 fps atsa süper olurdu.

Çekiç yayı değişikliği ile mümkün fakat bu durumda atış grafiğin Evanix veya Togay kardeşimizin ölçtüğü AT44 benzeri olacaktır.

• Dün kendi silahımla yaptığım ölçümler bunlar. 18 nci atıştan sonra değer 900 fps civarına düştü, bende yapacağımız sıfırlama için 18 atışın ortalamasını aldım.

exelden dirak kopyala yapıştır yapınca biraz saçmaladı, değerler ekte.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Serdar Bey, verdiğiniz değerlere göre çekiç yayı fazla sıkılı. Biraz gevşetilirse daha stabil atışlar yapar.

• Fx e bak regülatörlü tüfek gibi mübarek ;kihhik,

• En son sizin düzenlediğiniz şekilde Ülkü bey, geçenlerde baktım vidanın üst kısmı bloğa sıfır vaziyette. Biraz daha açmamamı tavsiye edermisiniz?

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• güzel bir inceleme olmuş teşekkür ederim.
    bir de gladyatör ve revo da olsa tabloda süper olur.
    ama bence grupman yapmak için t 12 daha makul duruyor stabil atış yapıyor. bu çok güzel

elinize sağlık tekrar

Revo'nun sınıfı farklı ve tüp hacmi büyük. Gladyatör için de aynı özellik geçerli. Bu silahlarla kıyaslamak yanlış olurdu, ve eminim pek çok arkadaş haklı olarak bu karşılaştırmaya itiraz ederdi.

Bilgilenmek açısından RaptorX arkadaşımızın forumda yayınlanan değerlerini AT44 grafiği üzerinde görebiliriz :

[Resim Engellendi: http://s2b.directupload.net/images/090202/y3itkobu.jpg]

• evet yanlış bir sınıflandırma olacaktı.
    bu tablo da çok güzel olmuş glad. gibi bir silah parasının hakkını veriyor

• En son sizin düzenlediğiniz şekilde Ülkü bey, geçenlerde baktım vidanın üst kısmı bloğa sıfır vaziyette. Biraz daha açmamamı tavsiye edermisiniz?

Belki 1/4 tur daha gevşetmek faydalı olur. Şu anki durumdan memnunsanız böyle de kalabilir.