"ANKET" Pellet ismine alternatif isim seçmek.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Yiv-set li havalı tüfek ve tabancalarda kullandığımız mühimmatın ismi ne olsun? 114

1. Fişek (0) 0%
    2. Pelet (43) 38%
    3. Çekirdek (6) 5%
    4. Saçma (46) 40%
    5. Kurşun (9) 8%
    6. Mermi (10) 9%

Değerli Arkadaşlar,

Bugüne kadar forumlarda kullandığımız yiv-setli havalı tüfek yada tabancalarda kullandığımız mühimmat için "pellet" kelimesinin yerine kullanmak üzere kalıcı bir isme karar verelim istendi ve görüşler genelde Pellet yerine (pelet - saçma - kurşun - mermi ve çekirdek) bunlardan birine karar verelim.

Tabi görüşlerinizide yansıtırsanız genelin düşünce yapısını ortaya koymuş oluruz. Oylama 6 mart 2009 da sonlanacaktır.

Oylama yapacakları etki altına almak serbest ;kihhik,

• Bu forumda hangi kelimeyi kullanırsak şu an itibariyle herkes aynı şeyi anlamış olur. Hiç yanılma olmadan acabamı diye düşünülmeden anlaşılacak tek kelime pelet bence.Ee sadece bizim forummu derseniz havalı silahla ilgili tüm forumlarda böyle olacaktır.Bayilerde zamanla alışır.

• herkes tarafından bilineni varken neden başka birşeyi öğretmeye çalışalım ki?saçma kelimesi en ufak bir karışıklık yaratmaz,üstelik türkçe.ek olarak yıllardır kullanılan kelime.olumlu yönlerini say say bitmiyor.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

Şimdi ben .50 kalibre Havalı tüfeğimle saçmamı atacağım yada 9mm :!: çok saçma oldu ;şrofls;.

5,56 saçma #hims 6,35 saçma ;rofl.;

• Galiba tek sorun herkes tarafından yanlış bilinmesi :):)

Av tüfeği için kullanıldığını kanıksamış yurdum insanı :him:s:him:s

(Tabiiki latife bunlar,maksat katılım)

Fx Revolution

HW 97 k

Diana mod 350

HW 45

Diana P5 magnum

• Anketin sonucunu bekleyelim çok saçma oy olacak çok :thumbup:

• Official Post

herkes tarafından bilineni varken neden başka birşeyi öğretmeye çalışalım ki?saçma kelimesi en ufak bir karışıklık yaratmaz,üstelik türkçe.ek olarak yıllardır kullanılan kelime.olumlu yönlerini say say bitmiyor.

Deniz bir saymaya başlasana saçmanın faydalarını ;kihhik, ;lol;

• Şimdi ben .50 kalibre Havalı tüfeğimle saçmamı atacağım yada 9mm :!: çok saçma oldu ;şrofls;.

5,56 saçma #hims 6,35 saçma ;rofl.;

abi ben crosman 2100 tüfeği arkadaşlarıma gösterirken ''bunlarda mermileri'' desem gülerler bana.hiç mi mermi görmedik derler. #hims

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Sevgili arkadaşlar her tür mermi (ateşli silahlarda ) iki kısımdan oluşur :
    1- Çekirdek
    2- Kovan ( ateşli silahlarda çekirdeğe yüksek hız vermesi için patlayıcı mekanizma oluşturan kısım)
    bu terminolojiden yararlanılarak hedefe atacağımız nesnenin çekirdek olarak adlandırılması gerekir. Çünkü çekirdek menzilde hedefe doğru giden nesne kovan çekirdeğe patlama etkisi ile hareket vermesi için tasarlanan kısım. Bizim kullandığımız şu andaki ismi ile pellet etekleri mevcut hava basıncı ile harekete başladığı ve mermiler kovanlarına göre değil çekirdek çaplarına göre isimlendirildiği için biz bu nesneyi çekirdek olarak adlandırmamız hem telafuz hemde teknik literatür adına daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum

• Official Post

Sevgili arkadaşlar her tür mermi (ateşli silahlarda ) iki kısımdan oluşur :
    1- Çekirdek
    2- Kovan ( ateşli silahlarda çekirdeğe yüksek hız vermesi için patlayıcı mekanizma oluşturan kısım)
    bu terminolojiden yararlanılarak hedefe atacağımız nesnenin çekirdek olarak adlandırılması gerekir. Çünkü çekirdek menzilde hedefe doğru giden nesne kovan çekirdeğe patlama etkisi ile hareket vermesi için tasarlanan kısım. Bizim kullandığımız şu andaki ismi ile pellet etekleri mevcut hava basıncı ile harekete başladığı ve mermiler kovanlarına göre değil çekirdek çaplarına göre isimlendirildiği için biz bu nesneyi çekirdek olarak adlandırmamız hem telafuz hemde teknik literatür adına daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum

+ 100000000000000000000000 ;d;

• işte ona ''mermi çekirdeği'' denir.çekirdek kelimesinin karşıladığı birçok anlam var.bunun için de ne mermiye ne de saçmaya çekirdek denemez.hedefe doğru hareket eden şey mermi çekirdeğidir,çekirdek değildir.fakat mermiden bahsedilen bir sohbette bundan sadece ''çekirdek'' olarak bahsedilir.gördüğünüz gibi mermi hakkında da çekirdek hakkında da bir çok karışıklık yaratabiliyorum.çünkü buna imkan veriyorlar.ama ''saçma'' öyle mi?

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

işte ona ''mermi çekirdeği'' denir.çekirdek kelimesinin karşıladığı birçok anlam var.bunun için de ne mermiye ne de saçmaya çekirdek denemez.hedefe doğru hareket eden şey mermi çekirdeğidir,çekirdek değildir.fakat mermiden bahsedilen bir sohbette bundan sadece ''çekirdek'' olarak bahsedilir.gördüğünüz gibi mermi hakkında da çekirdek hakkında da bir çok karışıklık yaratabiliyorum.çünkü buna imkan veriyorlar.ama ''saçma'' öyle mi?

:!: ;kihhik, #hims ;rofl.;

• zafer ''saçma''nın olacak ;#taban^l .

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

Anketteki şu anki sonuç çok saçma ;rofl.;

Evet saçma çok oy aldı ;hirr;

• en yakın takipçimiz pelet şu an :D

pelet kelimesinin isim babası eblemis de dahil olmak üzere bütün arkadaşların desteğini bekliyorum.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• bende mustafa serdar hocamı desteklıyorum acaba bırkac tane uyelık acıptamı yapsam :him:s
    bu forum kurallarına aykırı olur en ıyısı arkadasların hepsi farklı bır uyelık acıp mermı ısaretlesınler ;şrofls;.

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• işte ona ''mermi çekirdeği'' denir.çekirdek kelimesinin karşıladığı birçok anlam var.bunun için de ne mermiye ne de saçmaya çekirdek denemez.hedefe doğru hareket eden şey mermi çekirdeğidir,çekirdek değildir.fakat mermiden bahsedilen bir sohbette bundan sadece ''çekirdek'' olarak bahsedilir.gördüğünüz gibi mermi hakkında da çekirdek hakkında da bir çok karışıklık yaratabiliyorum.çünkü buna imkan veriyorlar.ama ''saçma'' öyle mi?

bu biraz bilgisayar monitörü demeye benzedi
    not: sadece şaka yapıyorum ;lol; ;lol; ;lol;