Metrik ölcü birimleri kullansak nasil olur ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkeze selamlar ,
    iki aydir forumu okuyor ve takip ediyorum.Her haliyle süper ! ;tese;kkur ama beni rahatsiz eden (konuyla yeni ilgilendigim icin olacak) su ingiliz ölcü birimleri yani : :cursing:
    grain
    fps
    ft/lbs

bunlarin yerine normal okulda ögrendigimiz ,avrupa ve türkiyede gecerli olan ölcü birimlerini kullansak daha uygun olur diye düsünüyorum.Mesela fps yerine metre/saniye olursa ben kafamda o hizi daha güzel canlandirabiliyorum ...grain yerine gram.

mesafe :metre.santimetre,milimetre
    zaman :saat ,dakika ,saniye
    agirlik: kilogram , gram :thumbup:

ne dersiniz??? ;izci;

sagilarimla

Bizim CAKIRCALIMIZ , ATCALI KEL MEHMET EFEMIZ ve KAMALI ZEYBEGIMIZ varken ,neyleyim ben elin WAFFEN SS ini .....

• desteklerim.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Özellikle havalı silahlarla ilgili kaynak araştırmalarında; fps, grain, foot pount , yard ,ıbs gibi kavramlar kullanıldığını görürsünüz. Havalı silah sektörü sürekli gelişen ve büyüyen bir sektördür bu sektörün mihenk taşları ise ABD , ispanya, ingiltere gibi ülkelerdir.Bunların kullandığı birimleri ,ülkemizdeki havalı silah sektörünün gelişmesi ve doğru bilgilere ulaşılması için bilinmesi gerekir.Özellikle yapılan çalışmaların dünya nazarında ülkemizde ne boyutta olduğunu öğrenmek için bu birimlerin kullanılması, naçizane benim görüşüm gereklidir.Fakat bu değerlerin yanına özellikle yeni başlayanlar için m/s,m kg, gr şeklinde açıklamalarında yapılmasını gerekli olduğunu düşünüyorum.
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• eğer yard,fps,lbs gibi kavramlar havalı silahlara özgü terimler olsa dediğiniz mantıklı olabilirdi.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• şimdi gözden kaçırdığımız birşey var pcp silahlarda atışlar arası 10 fps olduğunda stabilite si kötü diyoruz bu metrik olarak 3.05 m/s eder kullandığımız 5.5 mm pellet 16 grain olsa bu 16x0.065=1.04 gram eder biraz daha hassas çalışmalariçin bu birimleri de kullanmamız gerekiyor
    sonsuz saygılarımla

• 3.05 ya da 1.04 gram yeterince hassas değil mi? ;kihhik,

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• şimdi şöyle düşünelim 1000 fps hızda bir hesap yaparken 3.069 gibibir katsayı ile çarparsak 3069 olur aynı hızı bir hassasiyet ile metrik olarak kullanalım 304.89 m/s x 3.069 = 935.7381 bir hassasiyet ile hesapta 935.7 olurbu da hassas,yetin % 4 ( 3.8 ) azalması demektir mühendislik de %2-3 hassasiyet kabul edilirken fazlası hesap yanlışlığı olarak baştan hesaplanması istenir anlatabildiysem ne mutlu
    sonsuz saygılarımla

• Elbette bu birimler sadece havalı silahlar için kullanılan birimler değil ama burada bahsettiğimiz şeyler havalı silahlar. Yazımdada dediğim gibi eğer bu birimleri bilmezsek basit bir örnekle ; daha ilk havalı silah sitesinde burdaki birçok arkadaşım ve abimiz tartışıyoruz gamo hunter extreme silahını fark etmişim o zamanlar kullanılan yabancı ölçü birimlerini yeterince bilmediğim için ; fazla ayrıntıya girmeye gerek yok az kalsın tüfeği alıyordum. Allahtan işi bilen abilerimiz uyarmıştı o zamanın parasıyla yaklaşık bir milyar cebimde kaldı.Bunların dışında eğer yaptığınız şeylerin dünya nazarında ne anlama geldiğini görmek istiyorsanız bütün dünyada kullanılan birimleri bilmeniz gerekir. Bunun acısını özellikle bilek güreşi yaptığım dönemde ziyadesiyle yaşadım bir çok terimi öğreninceye kadar göbeğim çatladı.Bu yüzden temel terimlerin ve ne anlama geldiklerinin yazılmasını çok önemli buluyorum.
    saygılar.

• anlamadım mert.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• iyi günler !
    BENCE :
    evet 10lu 100lü sayilarla hesap yapmasi ve görünüsleri daha cazip olabilir ama ,Bilgisayar ve hesap makinesi devrinde 0,00045 yada 4.999 olsa ne fark eder..
    ben 10 grain nasil bir agirlikta oldugunu kafamda canlandiramazsam , sayisi düz görünse ne yazar.Ama belki daha yeni oldugum icin bazi seylerin anlayamiyor olabilirim ,ondan istegimi hos görün
    Ayrica BIZIM metrik sistem SI yani (system Inrenational), dünya birimidir..
    Ingilizler tabiki ellerinden geldikce kendi sistemlerini uyulatiyor.Nerde sömürdülerse orda trafik sagda ,Direksyon solda... :him:s
    eger ülkemizde üretim ve kullanici sayisi bu sekilde yükseldikce neden ingiliz yada amerikan sistemlerini uygulayalim.

tabiki alisilmisi degistirmek zor , hic olmazsa yanina metrik yazabilirsek , cok iyi olur.ingilizlere s,;s inat

tesekkürler

Bizim CAKIRCALIMIZ , ATCALI KEL MEHMET EFEMIZ ve KAMALI ZEYBEGIMIZ varken ,neyleyim ben elin WAFFEN SS ini .....

• daha ilk havalı silah sitesinde burdaki birçok arkadaşım ve abimiz tartışıyoruz gamo hunter extreme silahını fark etmişim o zamanlar kullanılan yabancı ölçü birimlerini yeterince bilmediğim için ; fazla ayrıntıya girmeye gerek yok az kalsın tüfeği alıyordum.

nasıl bir hataya düşmüştünüz.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• ben 10 grain nasil bir agirlikta oldugunu kafamda canlandiramazsam , sayisi düz görünse ne yazar.

kesinlikle katılıyorum.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• anlamadım mert.

şöyle diyelim
    10.200 kg altın alalım
    eğer ki 200 gram hassasiyeti düşünmezsek o miktarda eksik yada fazla alım imalata zarar verebilir bunu ortadan kaldırmak için gerekli olabilir böyle diyelim

• iyi de metrik sistemde o hassasiyetin hasaba katılmadığını nerden çıkardın.orayı anlamadım ben.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Uzun lafın kısası herhangi sektörde ülke olarak alt sıralardaysak ve kullandığımız mühimmat bu sektörün mihenk taşlarına aitse onların kullandığı birimleri bilmemiz gerekir.Yoksa çok değil 4,5 sene önceki fps terimlerini m/sn olarak algılayan ıbs leri kg zanneden insanlar çıkabilir.Bilek güreşi örneğinde ve extreme örneğinde anlatmak istediğim buydu.Umarım anlatabilmişimdir.

saygılar.

• bilmek başka kullanmak başka.biz bilmeyelim demiyoruz ki.daha yaygın ve anlaşılır olanı kullanalım diyoruz.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Iste benim dedigimde bu !

eger arkadas alacagi silahin hizini 120m/saniye oldugunu(misal) okusaydi almayi aklindan gecirmezdi, kimseninde ona yardim etmesine gerek kalmazdi.

Benim bildigim hesap hassasiyeti birimlerinden degil sayi cogunlugundan olur
    misal 4.444445 kisa yazilirsa 4,5
    4,5444442 kisa yazilirsada 4,5 :whistling: sayilar 100le carpilirsa hesap hassasiyeti tabiki degisir

selamlar 8|

• 1. Daha yaygın olan terimler m, m/sn,gram mıdır dünyadaki havalı silah sektöründe yoksa fps,grain gibi terimlermidir.
    2.Anlaşılır olanı kullanmak konusunda ; elbetteki bende bu terimler yerine bildiğimiz anladığımız terimleri kullanmak isterim.Zaten başındada dediğim gibi bu yabancı terimlerin kullanıldığı yerlerde bilindik türkçe terimlerinde açıklayıcı mahiyette kullanılmasını uygun bulduğumu söyledim.
    saygılar.

• Vmaxx silahı ilk olarak yabancı sitede görmüştüm ;şrofls;.
    saygılar.

• 1. Daha yaygın olan terimler m, m/sn,gram mıdır dünyadaki havalı silah sektöründe yoksa fps,grain gibi terimlermidir.
    2.Anlaşılır olanı kullanmak konusunda ; elbetteki bende bu terimler yerine bildiğimiz anladığımız terimleri kullanmak isterim.Zaten başındada dediğim gibi bu yabancı terimlerin kullanıldığı yerlerde bilindik türkçe terimlerinde açıklayıcı mahiyette kullanılmasını uygun bulduğumu söyledim.
    saygılar.

uluslararası ölçü sistemi metrik sistemdir.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380