Metrik ölcü birimleri kullansak nasil olur ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • selam Mustafa bey,
    önce mm yazmis sonra inc
    Daystate FT Pellets 5,52 mm, Rundkopfkugeln im Kaliber .22,

Herneyse galiba haklisiniz, alisilmisi degistirmek zor .(hani su sacma, havali mermi yada PELLET gibi) ;kihhik,

Konuyu fazla uzatma niyetim yok , benim icin bu birimleri ögrenmek, kendimi gelistimeme yarayacak.Hemde simdi cetvelim var g;$i
    Yinede görüsünü sunan herkeze tesekkürler...

Bizim CAKIRCALIMIZ , ATCALI KEL MEHMET EFEMIZ ve KAMALI ZEYBEGIMIZ varken ,neyleyim ben elin WAFFEN SS ini .....

• Official Post

Dediğiniz gibi kendimizi geliştirmek adına güzel, zamanında banada çok ters gelmişti ama şimdi yabancı forumlara baktığımda değerleri hesap makinası ile çevirmeye uğraşmadan okuduğumu anlayabiliyorum, zaten hazırladığım o çevirim tablosuda bu sıkıntımın bir ürünüdür.

• İsteyen istediğini çevirsin öyle kullansın sonuçta bunlar birbirine dönüştürülebilen terimler.Bir tüfek 305 m/sn atıyorsa 305 metre saniyedir bu 1000 feet/sn olduğunda tüfeğin atış kabiliyetini değiştirmez.Bir işi yapıyorsanız en iyi şekilde yapmalısınız.En ince ayrıntısına kadar öğrenilmeyen hiçbir işte de başarılı olunamaz.Başarı ayrıntıda gizlidir.Çok değil bi kaç ay bu hobiyle haşır neşir olunduğunda zaten kaç m/sn kaç fps ye kaç gram kaç graine denk geliyor hesaba gerek kalmadan az çok tahminde bulunuluyor

Dediğiniz gibi kendimizi geliştirmek adına güzel, zamanında banada çok ters gelmişti ama şimdi yabancı forumlara baktığımda değerleri hesap makinası ile çevirmeye uğraşmadan okuduğumu anlayabiliyorum, zaten hazırladığım o çevirim tablosuda bu sıkıntımın bir ürünüdür.

Benim anlatmak istediğimi mustafa bey bi kaç postta anlatmış heleki son postu olaya son noktayı koymuş.

Hogo87 sen şimdi mustafa beyin söylediklerinin de konuyla alakası yok dersin ya neyse son nokta koyulmuş bi kere

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Mühendisbey bu yazıyı düşünmeden yazdın herhalde :him:s Burada dedikleri gibi küllü galat ;,;-

evet ben de uykusuz halde yazınca ancak sabah okuduğumda anladım yarattığım kirlilik için gerçekten özür dilerim

• yarattığım kirlilik için gerçekten özür dilerim

Estağfurullah, ne kirliliği...

Bu arada "Bar" da aslında bir SI birimi değil fakat SI sistemde kullanımı kabul edilmiş bir birim. SI sisteminin basınç birimi aslında Pascal olup, 1Bar, 100.000Pascal ya da 100kPa eder.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• ama bu pellet saçma tartışmasından sonra bayağı saçma bir yazı yazdım utandım vallahi ;#^+.

• mustafa abinin bu mesajı yukarıda yazılmış bir mesaja cevaptan ibaret.sizin de bildiğiniz gibi mustafa abi konuyla alakalı görüşlerini daha önce belirtti.aslında metrik sistemin kullanılmasından yana olduğunu fakat başvurduğu kaynaklar imperial sisteme ugun olduğu için bu sistemi kullanmanın kendisine daha kolay geldiğini anlattı.sizin gibi ilk mesajında ''Bir tüfek 305 m/sn atıyorsa 305 metre saniyedir bu 1000 feet/sn olduğunda tüfeğin atış kabiliyetini değiştirmez.'' ya da ''En ince ayrıntısına kadar öğrenilmeyen hiçbir işte de başarılı olunamaz.Başarı ayrıntıda gizlidir.'' gibi şeyler söylemedi.

sizin bu söylediğiniz şeylerin konuyla ilgisizliği şu:bu konuda metrik sistem mi imperial sistem mi tartışması yapılıyor.fakat siz diyorsunuz ki metrik de olsa imperial de olsa tüfeğin namlu çıkış hızı değişmez.ve yine diyorsunuz ki metrik sistemi de imperial sistemi de bilmemiz gerekir.burada zaten tartışan herkes farklı birimlerin kullanılmasının namlu çıkış hızını değişirmeyeceğini bilir.bunun üzerinde de tartışmaz.ve yine herkes mertik sistemi de imperial sistemi de bilir.hatta bazıları metrik kullanalım dediği halde imperial sistemi sizden daha çok biliyor bile olabilir.bu durumda sizin söylediğiniz şeyler bu başlık altında tartışılmayan şeylerdir.yani herkesin kabul ettiği şeylerdir.ben sizi bu açıdan olaya bakmanızı sağlamak iin yazdıklarınıza katılmakla beraber konuyla ilgisiz olduklarını belirttim.erdem abiye de aynı şeyi söyledim ve o daha çok ayrıntıya girerek görüşlerini aktardı.amacım sizin görüşlerinizi öğrenebileceğim bir zemine taşımaktı.başka bir şey değil.

size tavsiyem benim görüşlerimi bu kadar kafanıza takmayın.zaten sizi bu kadar derinden etkileyeceğini bilsem yazmazdım.dün akşam saatlerinde size cevaben yazdığım bir mesaja cevaben mustafa abinin mesajını örnek göstererek ''bak o da benimle aynı görüşte.hadi şimdi de konuyla alakasız de bakalım'' tarzı yaklaşımınızı ertesi sabah ortaya koymanız anlaşılabilir değil.ben mustafa abinin mesajlarında da kendi düşünceme göre yanlış ya da ilgisiz gördüğüm şeyleri söylemesini bilirim.zaten bu forumu diğerlerinden ayıran özelliklerden birisi de burada görüşlere saygı gösterilmesi.admin bu forumun diktatörü değil.onun için rahat olun.provokatif mesajlar sizi daha bilgili yapmaz.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Tamam provokatif damgasını da yapıştırdın ya özür dilerim.Sen bilgesin haklısın sözlerimi geri alıyorum.Sen aynı şeyi bana değil erdeme de yaptın.Beni derinden etkileyen senin görüşlerin değil üslubun.Sana bi tavsiye daha sen sen ol gerçek hayatta öyle lap diye provokatif gibi laflar etme üzülürsün.Gerçi bunu da zamanla öğrenirsin.Mümkünse bir daha bana ve msjlarıma cvp verme lütfen

uɐʞɹǝs™
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• benim özellikle senin mesajlarına cevap verme gibi bir niyetim yok zaten.bunun için benim mesajıma cevap yazma,küstüm seninle gibi sözlere hiç gerek yok.aynı şeyi madem erdem abiye de yaptım o neden senin gibi sorun çıkarmadı?ben söyleyeyim.sorun çıkarcak bir durum yok da ondan.

bana tevsiye de bulunacağına gayet seviyeli bir şekilde giden bu konu neden benim mesajımdan sonra bu şekilde bir hal aldı diye düşün?

ek:ben bilgeyim falan demedim.hatta senin yaptığın gibi sağa sola sürekli tavsiyelerde de bulunmuyorum sürekli.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

Serkan, Hogo87 Deniz'in art niyetli olduğuna inanmıyorum, onun tarzı bu, bende senin gibi başlarda ne oluyor dediğim oldu ama öyle değil, samimiyetinden, senin kırılmayacağını düşünerek bu şekilde yazdığına inanıyorum.

• yukarıda amacımı belirttim ben zaten.serkan_esk'nin görüşlerine konu ile alakası yok demek bir hakaret değil.küçümsemek de değil.dediğim gibi orada amacım belli bir zemine çekerek konu ile ilgili düşüncelerini paylaşmasını sağlamaktı.çünkü yazdıklarında konuyla ilgili bir şey yoktu.iyi niyetimi belirtmeme rağmen ''en bilgili sensin'' ''bir daha benim mesajlarıma cevap yazma'' gibi şeyler iyi niyetimin tek taraflı olduğunu düşündürüyor bana.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• tamamıyla +++ 10000000* N diyorum. bu konu çok önemli

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Arkadaşlar, kullandığımız dürbünler de metrik olmadığı sürece, biz de üşenip üzerindeki yardları metre olarak düzeltmediğimiz sürece istediğimiz kadar metrik kullanalım sonunda yine imperyale çevirmek zorunda kalacağız. O yüzden ben ne kolayıma geliyorsa onu kullanıyorum. Bendeki nikko metrik ama inanın imperyal olsa daha mutlu olurdum. Çünkü 1 klik 100m de 1mm nin 1/4 mü yoksa 1/8 Moa mı olduğunu halen bilemiyorum. 1/4 dür heralde diyip kullanıyorum :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Kullanma klavuzunda yazmıyor mu abi?

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Sevgili, TheNightHawk ve eblemis, ne güzel kavga seyrediyordum, geldiniz araya girdiniz kardeşim yav ;box;x Şaka bir yana bu forum bir aile gibi bazen tatsızlıklar olabilir ama birbirimizle iletişimsizlik olmamalı. Bakın Yaprak Dökümünde neler oluyor ama herkez sonuçta bir biriyle konuşuyor. :D

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• Sevgili, TheNightHawk ve eblemis, ne güzel kavga seyrediyordum, geldiniz araya girdiniz kardeşim yav ;box;x Şaka bir yana bu forum bir aile gibi bazen tatsızlıklar olabilir ama birbirimizle iletişimsizlik olmamalı. Bakın Yaprak Dökümünde neler oluyor ama herkez sonuçta bir biriyle konuşuyor. :D

Eğer bizi kastediyorsanız emin olun araya kimse girmeden denizle iletiştik ;şrofls;.;şrofls;.

uɐʞɹǝs™
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Tebrik ederim sizi, zaten sizlere yakışan da buydu. Bu konundan çok emin olduğum için öyle yazdım zaten. İyiki ikinizde varsınız. :thumbup:

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• Arkadaşlar
    Tartışma ve fikir beyanlarından sonra varılan noktayı ben şöyle algıladım. :him:s

1-)İsteyen istediği şekilde ifade kullanabilir. ;d;
    Ama yabancı sitelerdeki ifadeleri de anlayabilmemiz açısından fsp,grain,vs. birimleri de anlıyabilmemiz gerekiyor. :him:s
    (Kişinin kendini geliştirmesi de diyebiliriz)
    2-)Bu ifadeleri de kafamızda bir şekilde canlandırabilmemiz gerekiyor.(Kişinin kendini geliştirmesi) 8o
    3-)... vs.vs.vs. gibi. g;$i:thumbdown:

Hayret ilk defa bu akşam uykum geldi. ;şrofls;.;şrofls;.;şrofls;.

:thumbdown::thumbdown::thumbdown:

• Eğer bizi kastediyorsanız emin olun araya kimse girmeden denizle iletiştik ;şrofls;. ;şrofls;.

evet.bir sorun yok. :thumbup:

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380