Havalı Silahlarla Uzun mesafe Atışları

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Uzun mesafe atışları yapan arkadaşlarımızın açtıkları başlıklar da bir kargaşa oluyor. Bu mesafeleri ciddi olarak denememiş olanlar olaya şüpheci bir yaklaşım içinde bakıyorlar.
    Uzun mesafe atışlarında önemli olan, mermi veya pellet kalitesi (BC dahil) ve çıkış hızıdır. İster ateşli silahtan isterse havalı silahtan çıkmış olsun, aynı hızda atılan, ağırlığı ve BC si aynı iki merminin, havada izleyeceği yol, düşme mesafesi, hedef hızı ve enerjisi gibi değerleri aynıdır.
    İş isabetliliğe gelince, mermi kalitesi kadar silahın kalitesi de önem kazanır. Ama daha önemli olan atıcının yapabileceğine inanmasıdır. "Yok artık bu kadarı da fazla" gibi bir yaklaşımla başlarsanız, isabetsiz bir kaç atış sonunda pes edebilir ve durumu imkansızlar listesine kaydedersiniz. Sonunda "Ben yapamıyorsam, başkaları da yapamaz" kanısı oluşabilir ki bu da şüpheci davranmanıza yol açar.
    Beterin beteri bir durum daha var ki o da "Bunu benden başka yapan çıkmaz" sendromudur. Bu sendromun derinliklerine dalan arkadaşlarımız var. Öylesine ki, "Türkiye bir yana, dünyada benim atışlarımı yapabilen yok" iddiasında bulunabiliyorlar.
    Havalı silahlarla uzun mesafe atışlarının petenti yoktur ve kimsenin tekelinde değildir. Uygun mekan ve şartları bulan tüm arkadaşlarımıza yılmadan denemelerini öneririm.

Dünyada neler oluyor sorusuna da bir kaç link vererek kısmen de olsa açıklık getirmek isterim, araştırmacı ruhlu arkadaşlarımız örnekleri çoğaltabilirler.

http://www.compasseco.com/blog…shooting-with-airgun.html
    http://www.bigboreairguns.com/lasso08.htm
    http://www.pyramydair.com/big-bore-shoot-2008.shtml
    http://www.pyramydair.com/blog…ge-airgun-silhouette.html

Çaplar biraz büyük olsa da, hepsi havalı silah.

• üstad düz uçlu gamo promatch ın bc si 0.021, sivri kubbe uçlu gamo promagnum bc si 0.012

neden düz uçlu gamo prmatch ın balistik katsayısı daha iyi? üstelik ağırlıkları aynı olmasına rağmen.bu değerlerde bir hata olmasın.......... ;avci;

• Benim bildiğim 0,012 daha iyi bir değer. Hemde 0,021 in iki katı kadar. ?

• günü birlik form a girerim bu konu kaçmış gözüm den u½%; Ülkü abi ye sözlerin de tamamen katılmak içten bile deyil,

örnek : kendim :)

buyrun 385 gün önce açtığım bir başlık, ( o zaman yeni üye idim buna rağmen çok samimi mesaj lar yazmışım, ( ok ) ( sağol dostum ) gibi kelimeler kullanımışım ,şimdi o açtığım başlığı gözden geçirdim utandım vallahi u½%;

385 gün önce açtığım başlık,ordaki yazılanları şöyle bir gözden geçirin derim arkadaşlar,ben 150 metre nin bile hayal bir atış olduğunu yazmışım orda ;şrofls;. hedef de karpuz ;şrofls;.

yaylı havalı tüfekler ile uzun menzilli atış sizce bu ne kadar inandırıcı?

uzun mesafe atışlarını ilk deniyecek arkadaşlara tavsiyelerim şu yönde

ilk uzun mesafe atışları yapacaksanız kendinize boş sürülmüş tarla seçin,pellet in uçtuğu istikemet kuruluk alan olsun,

ben chairgun proğramın dan anlamam, dürbün 100 metre ye sıfırlan mış sayalım, sizin hedefiniz 200 metre,

zoom büyütmesini 12 de bırakın,ilk denemeniz de bu zoom u geçmemenizi öneririm,peki niye 12 zoom :him:s

dürbününüz 100 metre ye göre ayarlı biz 200 metre ye atıyoruz, tetik düşürdüğünüz an dan kısa bir vakit pozisyonunuzu bozmayın,pellet in düşdüğü noktayı tespit edin, ( kuraklık bir alan da pellet düştüğü yer den toz kaldırır) atıyorum takribi 160 metre de pellet in yere düştüğünü gördünüz, burda dürbünün ortasın dan deyil de alt mildot özellik li noktları kullanarak tekrar dan deniyebilirsiniz,yılmak yok,

benim kullandığım dürbün ün üst clik ayarı yetmediği için ve alt noktaları kullanarak pek sağlıklı atış yapamıyacağımı düşünerek den rüz garlı havalar da,dürbünü arkadan öne doğru kaldırdım altına musluk contası yerleştirdim,

eski ayar bozuldu,şuan dürbün ün alt noktaların dan deyil tam tersi orta noktanın üstündeki noktalar dan nişan alıp atmam gerektiğinin farkına vardım,hal böyle iken üst clik ayarını saat yönün de çevirerek ayarı orta noktaya almış bulunuyorum,

uzun mesafe atışların da iş atacağınız mesafeye dürbünü ayarlamak da bitiyor,zaten ayar çektin sırada şişenin bir tanesini vurmuş oluyorsun ;şrofls;.

sniper lar özel görevlerin de yemek yemezler,karınları boş olmalıki vücut daha rahat esnek durabilsin,dolu bir mide ile yere yatmak, boş bir mide ile yere yatmak uzanmak başka birşey, bu sadece bir başlangıç örneği,

300 metre için dürbünü arkadan 1 cm kadar kaldırıp destek verdim,bu şekilde daha hızlı ayar çekiyorum ayarı orta noktaya almak için,

tekrar söylüyorum 200 metre ve üstü ilk deneme atışlarınız da zoom u 30 40 getirip direk test atışlarına başlarsanız çok zorlanırsınız arkadaşlar,ben 300 metreye 12 zoom da atış yapıyorum,niye yapıyorum,hadiseyi geri den takip ediyorum,böyle olunca pellet in düştüğü yeri net görebiliyorum, 40 zoom da da denedim ama başarısız oldum,vuruş noktam oldukça değişti,hedefin 2 3 metre sağına soluna nişan alıp atış yapmam icap etti,asıl vurmak istediğim hedefi dürbün merceğin den göremiyorum 40 zoom da,2 metre sağına atıyorum hemen sol taraf daki asıl vurmak istediğim hedefe bakıyorum dürbün den,benim dürbün ün sağ clik i kurtarmadı ayarı sağa sola çekebilmem için,

253 metre de 2 ci uzak mesafe atış denemem de yüksek zoom da yapmıştım o atışım da 300 metre kadar zorlanmadım,pellet in nere gittiğini göremiyorum,o son oldu artık yüksek zoom da atış yapmıyorum,

ben en sağlıklı nokta atışlarımı düşük zoom da yapıyorum,çalışmalarım da hep bunu gördüm,

benim tüfeğim vurmaz demeyin deneyin atın yeterki azimli olun mutlaka vurursunuz,

unutmadan da söylüyeyim ben uzun mesafe atışlarımı nın ilk denemelerin fx gladıator orta güç de yaptım,hedef noktaya yaklaştığım da tam güç e alıp son ince ayarlarımı yapıyorum,orta güçde defalarca vurdum şişeleri,ama kıramadı ;şrofls;.

fx gladıator orta güç fabrika verileri 770fps g;$i

yazdıklarımı öğüt vermiş çok bilmiş gibi algılamayın derim arkadaşlar,zira her geçen gün yeni birşey öğreniyoruz,arazide yaşadıklarımı sizlere aktarmıya çalıştım,belki unutduğum birşeyler olabilir benim hatırlıyamadığım,her türlü sorunuzu yanıtlarım keendi yaptığım atışlarım da :thumbdown:

saygılar

• benim tüfeğim vurmaz demeyin deneyin atın yeterki azimli olun mutlaka vurursunuz,

Yazdıklarınız cesaret verici ve güzel şeyler ancak;al bi torun ya da mod 80 ve istediğin kadar azimli ol X( .Tüfek sağlam ve güçlüyse azme felan gerek yok . g;$i

• abi srf şişeyi vurmak ise amaç arzulayan webley patriotu ile dahi vurabilir 200 metre yi,ama kaç atış da vurur onu kendim bile kestiremiyorum ;şrofls;. 150 metre ye göre dürbünü sıfırladık dan sonra 5 de 2 vurdum webley patriot ile,daha sonra ondan 5 de 1,

birsonraki denemem de 5 de 3 vurdum, daha sonra karambol atışlar başladı,dürbün sıfırlaması için de bayağı pellet atmıştım,sanırım yay yoruluyor belli bir sık ard arda kullanım da, diğer yaylı tüfeklerim de de bu tür şeyle karşılaştım,pcp tüfekler de bu durum nadir oda şöyle,200 bar da attığınız bir pellet ile 70 bar da attığınız pellet uzak mesafe de aynı noktaya ulaşamıyor,ben yaylı ve pcp li uzak mesafe atışların da bunları yaşadım

saygılar

• Benim bildiğim 0,012 daha iyi bir değer. Hemde 0,021 in iki katı kadar. ?

hayır, BC nin yüksek olması daha iyidir, yüksek BCli pelletler daha az düşme yapar.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Yanlış biliyormuşum. Ama öğrendim şimdi.

• At44tactical long lw kullanan varmı arkadaşlar ben yeni aldım deneme fırsatım olmadı etkili menzili nedir 200 mt bahsederler var doğrumu ve biz bununla av yapabilirmiyiz yasak olduğunu biliyorum kuş falan işte tavşan da fena olmaz ama yasakmış işi bilen abiler bi yardımcı olun

• Av kesinlikle yasaktır. İşi bilmekle de alakası yoktur. Bu konuda size kimse bu forumda yardımcı olmaz! Saygılar dilerim.

Zoraki HP01 Ultra .177

• ben de hatsan pcp düşünüyorum ama hiç bir fikrim yok hatsan konusunda ben daha önce gamo ve crosman kullandım kendim.
    bir akadaşımda da fx vardı onu kullandım biraz ama fx olsun air arms olsun daystate olsun çok pahalı tüfekler 6.000-10.000 tl arası fiyatları var
    o yüzden hatsan almak istiyorum.hatsan pcp ler hakkında kullanan arkadaşlardan yorum alabilirmiyim.

• her ne kadar ufak tefek aksaklıkları olsa da güzel isabetli kendini kanıtlamış silahlardır. özellikle long modeli hala bence en iyi hatsanlardan biridir. üzerine çok model çıktı ama onlar daha rüştünü ispatlayamadılar.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Acaba havalı tüfekte uzun mesafe atışları için100 mtere üzeri dürbün ayaklarının arka tarafını(atıcı tarfındaki) tampon koymak çözüm olabilir mi

• Acaba havalı tüfekte uzun mesafe atışları için100 mtere üzeri dürbün ayaklarının arka tarafını(atıcı tarfındaki) tampon koymak çözüm olabilir mi

Bahsettiğiniz uygulamaya şimleme deniyor, evet işe yarıyor ama fazla yaparsanız dürbünü bükebilirsiniz. Tavsiye edilen azami 3 kat kola tenekesi veya yoğurt kabı.

• Ben çift taraflı bantların kalın olanlarından iki kat koydum yumuşak olduğu için ezme tehlikesi de yok.

• selamlar, yeni aldığım Cometa 400 fenix compact star ile durbunsuz atislarima başladım. 15 20 mt de soda şişesi vuruyorum simdilik. İlerde silahin dizellemesi geçince ve dürbünümu monte edince nasıl bir yol izlemeliyim. Yani ilk etapta kaç mt ye atış yapmam lazim. Birde bu silah ile azami kaç mt ye atış yapabilirim. Dürbünüm hawke 3x9x40 Ao.

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

• ???

• Hocam mod 85 sniper ile 100 ve 105 metre pet şişe atışlarım olmuştu. Dürbün olarak şu an cometa üzerinde bulunan dürbün vardı. Cometa ile de bu mesafeleri çok rahat yakalarsınız. Eğer nokta atış yapmam diyorsanız bence 3-9 büyütme yeterli gelecektir. Cometa ile şimdilik en fazla 70m sensodyne diş macunu metal kutu olan çeşidine atış yapmışlığım var. Delip geçiyor. Hatta resmi var aynı delikten vurmuşum çıkış noktaları farklı.

Mod 85 varken ben iyi hatırlıyorum 14m 20m 30m 40m 50m 75m şeklinde yavaş yavsş ilerleme kaydetmiştim. 30m de optima dürbünü ilk defa denedim. Sonrasında hemen replica dianayı alıp öyle devam ettim. En son rekor olarak 105m oldu. Bir daha da bu mesafe denemem olamadı maalesef.

Öyle sağlam atıcı nişancı değilimdir ve nedenini bilmiyorum ama arasıra el titremem oluyor (belki gemide sürekli baskı ve stres altında olmaktan belki çok fazla içmesem de hergün 1 adet içtiğim kahveden) ama 50m'de hedefin istediğim noktasını vurabiliyordum ki benim için yeterliydi. Cometa ise bu zevki 70m'de tattırdı. Eminim ki siz daha iyisini yapabilirsiniz.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• degerli bilgiler ve veriler için teşekkürler hocam. 50 mt ye Dürbünü sifirlayip sizin gibi kademe kademe artırmayı düşünüyorum . tavsiyeleriniz icin teşekkürler .