PCP El Pompaları

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

yanlış hatırlamıyorsam silikon gres ile yağlayabilirsiniz.

Düzeltme yapalım, sentetik gres olmalı. ^^

• Düzeltme yapalım, sentetik gres olmalı. ^^

düzeltme için teşekkürler Mustafa abi.
    pompa içindeki oringlere sentetik bazlı yağ sürülünce şişip bozulmaları aklımda kalmış demekki başka bir şey ile karıştırdım.afedersiniz...

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Mustafa abiden aldığım sentetik yağla Hatsan pompayı bir yağladım. Sonuçlara kendim bile inanamadım arkadaşlar pompama uzun uzun bakıp bu pompa benim mi diye şüpelendim bile ;lol; Sanırım hatsan pompaharını yağlamadan satıyor sentetik yağ Pompayı çok rahat çalışmasını sağlıyor.

bursateam.png
    AT44 WX 10 LW NAMLULU
    Tasco 6-24x50Q
    Zoraki hp-01 Ultra 5,5mm
    Sarsılmaz Concorde Otomatik

Serkan YETİM "AB(+)"

• Fakat bloğu yağlamak için o küçücük kutunun biri komple biter sanırım :)

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• Herkese selamlar,
    PCP pompaların piston kısımlarının bakımı için nasıl bir yağ önerilmektedir?
    o-ringler için sentetik gres önerilmekte, bunu forumumuzdan öğrendim.
    Ancak piston bakımı hakkında başka bir bilgiye rastlamadım.
    Elimde WD-40 var. Pompa pistonu için kullanılması mümkün müdür? Yararlı mı, zararlı mıdır?
    Saygılar.
    :him:s

• piston olarak tabir etdiğin yer pompanın ana parlak gövdesi ise,ben o bölgeye silikon sprey püskürtmüştüm,üzerindeki kendi yağı özelliğini yitirmeye başlamıştı,vel hasım silikon sprey pompanın oringlerinde oluşan kurumları gevşetdi,silindir yüzeyisarımsı pas rengini aldı,silikon sprey böyle yaptıysa wd40 o oring hem bozar hemde ne var ne yok kurum pislik aşağı indirir,tavsiye etmem

• piston olarak tabir etdiğin yer pompanın ana parlak gövdesi ise,ben o bölgeye silikon sprey püskürtmüştüm,üzerindeki kendi yağı özelliğini yitirmeye başlamıştı,vel hasım silikon sprey pompanın oringlerinde oluşan kurumları gevşetdi,silindir yüzeyisarımsı pas rengini aldı,silikon sprey böyle yaptıysa wd40 o oring hem bozar hemde ne var ne yok kurum pislik aşağı indirir,tavsiye etmem

hadi ya,
    ben wd 40a pek güvenmiştim :wacko:
    başka birşey düşüneyim o zaman...

• öncelikle burayı okursanız yardımcı olur, bendeki pompaya hiç birşey yapmadım.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• paylaşım için teşekkürler çok bilgilendirici oldu
    hiç değilse pompamın hatsana gidiş sebebini anlamış oldum :)

hatsan mod 99 .22
    nikko stirling

• Ben Hill MK2 nin bakımı için Loctite 8104 kullanmıştım. Şaftta balımsı kıvamı olduğundan iyi iş çıkarttı fakat iç kısımlarda ve o ringlerde molykote 33 kullandım. Teknik bilgileri ektedir.

Loctite 8104 Teknik Data

Molykote 33 Teknik data

Bir dahaki sefere Krytox kullanmayı düşünüyorum :)

Krytox Brosür

Krytox Teknik Data

Krytox 'u özel bir projem için getirttim, artarsa pompada kullanmayı düşünüyorum. Bakalım çalışmasında rahatlama olacak mı :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• Murat sen atışlara gelmiyorsun ama laboratuvarında bişeyler karıştırıyorsun gibime geliyor...

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Havalı ve atesli tüfek tabanca ve pompam da würt hhs2000 kullanıyorum . Hiçbir silahım da sorun yaşamadım . Tıkır tıkır çalışıyor

• Silikon gres yağlanmasını unutup uzun süre kullanmadığım pompanın contalarini yaktım. Contalar kurumadığı ve aşırı ısınmadığı sürece pompa sorun cikartmiyor

;kovboys;

• fikrimce piyasadakı pompaların çoğu (hepsi bile olabilir) Çin menşeli ve pompanın ömrü ve bakım aralıkları açısından oradakı kullanılan oring malzemesi önem arz etmektedir. örnek iki tamir setlerine göz atınca malzemenin Buna-N (nitrile butadiene veya NBR) shore (sertlik) 70 görülmektedir.

https://www.amazon.com/Captain…olyurethane/dp/B01BLSZKPE

https://www.amazon.ca/Benjamin…ring-Update/dp/B01KGRZKN8

ikinci sette 8 nolu oring dikkatimi çekti - ptfe (bildiğimiz teflon) 55D oring, mühtemelen yüksek basınc piston için. daha dayanıklı olduğunu satıcı söylüyor.

beliki NBR ın yerine HNBR kullanılabilir - daha yüksek sıcaklık ve gerilme direnciyle NBR dan daha iyi.

yağ konusuna gelince Air Arms kendi pompası için Parker Super O-lube(silikon yağı) tavsiye ediyor. (ana silindr için) https://www.pyramydair.com/air…andpump-owners-manual.pdf

Hatsan kendi pompaları için silikon gres diyor. Yukarıda tavsiye edilen (wd40 haric) bazı yağlar daha iyi olabilir.