Havalı silah Mühimmatı PELET (paraşüt saçma)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Değerli Arkadaşlar,

Bir çok konuda olduğu gibi peletler konusunda da yanlış bildiklerimiz yada bilmediklerimiz olabilmekte, bu anlamda böyle bir başlık açarak pelet konusu ve etkilendikleri ve etkiledikleri ile bağlantılarınıda irdelemiş olalım istedim,

Namlu çapları üretimden kaynaklı çok farklılıklar gösterebilir,

Her zaman söylediğimiz bir söz vardır, uygun pelet seçelim diye, burada kastedilen namlunuza, silahınızın gücüne ve amacınıza uygun peleti seçmenizdir,

• Amacınıza uygun demekle kastımız, mesafe ve vurulacak cisme peletimizin yapması gereken tahribattır tabi tahribattanda asıl beklentilerimizin ne olduğu oldukça önemlidir,

• Namlumuza uygun pelet, peletin kafasının en azından namludaki setlere tam temas etmesi gerekir, kesmesi şart değişdir hatta kesmemeside BC değerini koruma anlamında iyidir, ama her zaman peletin eteği kafasına göre çaplı olmalıdırki yiv ve setlere tam oturarak peletin dönüşünü sağlayabilsin hava kaçağı oluşmasın,

• Silahın gücüne göre seçimde ise silahın enerjisine amacınız doğrultusunda en uygun ağırlıktaki peletin seçimidir, fazla ağır olup düşük hızdan dolayı erken düşme yapmamalı, çok hafif olup hedefte etkisiz olmamalı.
  • teşekkürler mustafa abi paylaşım için bir de pelet tipini sormak istiyorum bilmeyen arkadaşlar için yararlı olur düz uçlu sivri uçlu filan ama sadece bc değerleri mi farklıdır tahribat konusundA kıyası nasıl olur

• Official Post

Herşeyi ben yazmayayım, bu konularda son derece bilgili forumdaşlarımız var, ben konuyu açtım ve foruma ansiklopedik kaynak bilgi olsun amaçladım, tabi konuyu dağıtmadan devam edelim.

• dün bir walther cp99 edindim bildiğiniz gibi sadece pellet atıyor

silahın gücünden şüphem yok ama pelletlerden beklediğim verimi alamıyorum

bb atan silahların mühimmatı çelikmiş ama pelletler bu kadar dayanıklı değil sert zemine vurunca dümdüz oluyor

hatta elinize alıp yamultmanız bile mümkün o kadar yumuşak bir malzeme kullanılmış

e şimdi cp99 la çelik bilye atamayacağıma göre

bildiğiniz çelik ihtiva eden bir pellet tipi varmıdır saygılarımla...

bu arada gamo magnum (sivri) ve gamo prohunter kullandım (yuvarlak künt uçlu) prohunter magnuma oranla daha iyi ama yetersiz bence ben en fazla 20 metreye kadar etkili olabilecek bir mühimmat arıyorum

bsa side wheel focus 8x32-44
    özel yapım 36 ga tek kırma
    whalter falcon hunter edition(tasko3x9)
    crosman 2240
    daisy powerline 5170(red laser)
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• aradığım pellet raptormuş bu arada rocketi de bir an önce deneyecem saygılarımla..

bsa side wheel focus 8x32-44
    özel yapım 36 ga tek kırma
    whalter falcon hunter edition(tasko3x9)
    crosman 2240
    daisy powerline 5170(red laser)
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• Pelletin yumuşak olanı makbuldür.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Pelletin yumuşak olanı makbuldür.

+1

Kullandığımız pelletlar kurşun olmalı, kaliteli (içinde farklı metal alaşımlar içermeyen) kurşun da oldukça yumuşaktır. Bazı ucuz pelletlarda, maliyeti düşürmek için kalitesiz ya da içine farklı metaller karıştırılmış kurşun kullanılabiliyor. Bunları elle ya da gözle anlamak mümkün değil ancak atış için namluya sürerken yivler pelletı kesiyor ve bu anda kurşun içindeki bu sert metaller namluya temas ediyor; atış anında da yivler zarar görebiliyor. Bir JSB pelletı düz mermer üzerinde eritin, bıçağın düz yüzüyle eriyik haldeki kurşunu ezin, kaymak gibi yayılacaktır. Bazı ucuz pelletlarda (marka vermeyeyim) aynı şeyi yaparsanız, çıtır çıtır hissedersiniz sert metal kırıntılarını.

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• amacımızı belirleyemedik ama 50 m atışlarda gamo pro hunter başarısız jet marka kıytırık bir merminin daha başarılı olduğunu gözledim ama bi anlam veremedim parmak uçlerım yara oldu nasıl bi saçmaysa bi türlü oturmuyo yerine pro hunter ile 10 m den guruplama çıkardım bide 50 m atışlarında görmek lazım

Torun mod 401 magnum oskar

• sayın aksaray_mstf her konuya aynı mesajı yazmışsınız ayrıca son mesaj 2010da yazılmış sizde benim gibi hortlatmayı seviyosunuz anlaşılan

Samyang Sumatra Carbin .22 + 3-9x32 optima

Kral arms bigmax .25 (güç modifiyeli) 3-9x32

Kral arms puncher breaker
    Hatsan at-44 10 .22 cal + 6-24x50 bsa
    Perfect line 60 libre makaralı yay + Lazer nişangah
    Hatsan mod 85 sniper .22 + 3-9x32 optima
    Beretta Stoeger x20 suppressor + Yatagun dampa + 3-12x44 AEO
    Hatsan mod 125 .22cal SportsMatch DM60 dampa breaker 3-9x32

Cobra 80lb pistol crossbow
    Ekol 55 .177
    Crosman 357 .177
    Zoraki 925 full auto
    Zoraki 918
    Zoraki r1
    Blow magnum
    Blow c06
    Blow mini
    Blow class

• merhaba,
    forumda yeniyim ve arkadaşla beraber cuma gunu mod99 satın aldık.
    böyle bir forumun olması bizler açısından çok iyi, bir sorum olcak

hatsan mod 99 ile yaklasık 40 - 50 mt den şişe vurmak için hangi pelletlerden kullanmam gerekir *

mod 99 ;grin;

• merhaba,
    forumda yeniyim ve arkadaşla beraber cuma gunu mod99 satın aldık.
    böyle bir forumun olması bizler açısından çok iyi, bir sorum olcak

hatsan mod 99 ile yaklasık 40 - 50 mt den şişe vurmak için hangi pelletlerden kullanmam gerekir *

gamo pro match pro hunter pro magnum kaliteli olsun dersen jsb exact jumpo

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• konu hortlucak ama benimde mod 99 um var hobiye yeni basladim. 30-50 mt arasi isabetli delip gecmeli hafif bi pellet tavsiyesinde bulunabilirmisiniz 5.5mm

• tesekkurler. bunu pellet aldigim av baiisinde gormustum dikkat etmemistim yarin hemen alacagim :) daha hafif ve kaliteli baska hangi pellet onerirsiniz

• Sn onur007
    tüfeğinizin gücüne uygun pellet bence 13-14 grain civarındaki pelletler olabilir.

Özellikle delicilik dediğiniz için Sn. Ziyagg gamo rocket demiş, isabeti fena olmamakla beraber gerçekten delicidir. Özellikle teneke, aluminyum tava vb şeylere atış yaptığınızda en iyi sonucu genelde rocket ile alırsınız. Mod99 için 14,5 grain rocket biraz ağır tarafa yakın, daha fazla isabet için belki biraz daha hafife yönelebilirsiniz.

Rocket kadar deliciliği olmaz ama, güç ağırlık oranı açısından tüfeğinize en uygun pelletler bence aşağıdaki gibi pelletlerdir. Muhtemelen en iyi isabeti bunlarla sağlarsınız. Tabi denemeden bilinmez, namlunuz da severse.
    http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=1773

Selamlar.

Ankara TR

• tesekkurler. bugun dememe firsatim oldu elimde gamo rocket- gamo ts22-gamo hunter energy-ince mehmet pelletler vardi
    rocket gercekten roket gibi ama tufegi cok teptiriyo pelleti koyarkende zor konuluyor asiri tepme yapiyor ondan dolayi atislar isabetli olmuyor en iyi sonucu gamo hunter energy ile aldim 30 mt den 50 kurusta toplama yaptim ama rocketle bazen 3cm kadar yukari atiyor

• dediginiz pelleti deneyecegim gamo pro magnumda iyi sonuc veriyor muhtemelen jsb daha iyi olur gibime geliyor

• tesekkurler. bunu pellet aldigim av baiisinde gormustum dikkat etmemistim yarin hemen alacagim :) daha hafif ve kaliteli baska hangi pellet onerirsiniz

gamo pro magnum veya gamo pro hunter farklılık olsun dersen aynı fıyat katologunda spoton 15.43gr olanlarından eğer kalite istersen jsb exact jumbo

• Pro magnum genelde iyidir ama 16 grain civarı o. Hunter da öyle. Ağır biraz aslında mod99 da isabetli olmak için. Pro magnum genelde hunterdan bir tık iyidir isabette.

Ts22 ince memet solid vb fazla ağır pelletler mod99 için. Yay ve pistonun çabuk ömür tüketmesine sebep olabilirler sürekli kullanımda. Bence hiç koymayın tüfeğinize. Pcp kullanan biri varsa çevrenizde ona verin.
    Selamlar.

Ankara TR