Okçulukla (ARCHERY) ilgili bir kaç Fotoğraf

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post
  • Benim ilgimi çeken TATAR YAYI. Bir zamanlar Av teskeresi gerektiği söyleniyordu ama şu an için böyle bir şey gerekmiyormuş. Fırsatını bulursam iyi bir tane almak istiyorum. (Horton'un yayları çok güzel) http://www.crossbow.com/legendhd3

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• Official Post

Benim ilgimi çeken TATAR YAYI. Bir zamanlar Av teskeresi gerektiği söyleniyordu ama şu an için böyle bir şey gerekmiyormuş. Fırsatını bulursam iyi bir tane almak istiyorum. (Horton'un yayları çok güzel) http://www.crossbow.com/legendhd3

Bumodel atıcılık değilde avcılıkta kullanılıyor,ayaktan kurmalı.

[Resim Engellendi: http://www.crossbow.com/images/legendhd-features.jpg] 

• Yukarıda resmi görülen,arbalet diğer adı tatar yayı,velyay da denilmektedir.İcadı kim ya da hangi millet tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir.Bilinen en eski arbalet 2000 yıllıktır.Eski roma döneminde çok kullanılmıştır.Roma savaşcıları arbalet ile düşmanlarına psikolojik olarak baskı kurmuşlardır.Arbaletin daha büyük olanı akrebi de savaşlarda kullanmışlarıdır.Arbalette tetik mekanizmasının olması ve yayının çok sert olması,kolay nişan alınması ve ahşap ok yerine metalden bir ok kullanılması arbaletin korkunç bir silah olarak nitelendirilmesini sağlamıştır.Kullanılan okların metal olması arbaletin zırh delme özelliğini de sağlamaktadır.330 milano fermanı ile en azından hristiyanlara karşı kullanılması yasaklanmıştır.Eski çağlarda kullanılan arbaletler metal yaydan oluşup kurulması çok güç olduğundan dolayı arkasında bir çıkrıklı makara sistemi kullanılarak kurulması kolaylaştırılmıştır.Etkili 300 metre menzili olmasına karşın seri bir silah değildi.İngiliz uzun yayının çıkmasıyla eski popülerliğini kaybetmiştir.Tatar yayı ise orta asya da kullanılan bir silahtır.Arbaletten tek farkı seri atış yapabilme (arka arkaya atış) özelliğinin bulunması idi.Fakat kol gücüyle kurulduğundan dolayı roma arbaletleri kadar güçlü değil hatta çok daha güçsüzdü.Balistik bilminin doğuşunu sağlayan arbaletler günümüzde av ve spor amaçlı kullanılmaktadır.Günümüzde iki çeşit arbalet bulunmaktadır.Makaralı ve düz yaylı şekillerindedir.Ülkemizde de her iki çeşidi bulmak mümkündür...Yukarıda resmi görülen arbalet makaralı arbalettir.Özelliği,archimeds'in hareketli makara prensibine göre çalışmasıdır.Burada ki amaç arbaletin kurulmasını kolaylaştırıp tetiği çektiğimizde oku çok daha fazla bir süratle fırlatmasını sağlamaktır...

• Bu konuya oldukça ilgim var.Bilgim dahilinde sorularını cevaplamaya çalışırım. :) :) :)

• Exador abi veya kardes bu yukarda gördügün alet gücü kiloyla ölcülür 150lbs 70 kg dur. 150-180 lbs kadar cikanlari var. 150 lbs 125 joule gücündedir. Nokta atis olarak 50-80 metre Alete göre ve kaliteye yukari dogru tutarsan 300-500 metre ucar yada daha cok. Ok da ise güc 30-65lbs kadar cikar. Daha güclüsünü ancak rambo kullanir tabi pazu yeterde ceke bilirsen seninkide yeter :D :D :D . Bildigime Göre 3 cesit ok vardir spor oku o yukardaki gibi ahshap ok ve compound oku türkcesi ne bilmiyom. Tabi bunlarin degisik cesitleride var. Bilmem Ingliz oku felan. Bu alet ler bence havali silah dan cok daha tehlikeli. Eskiden bu ok degilde öbür aletin oku demir le yapilirdi bildigimiz degilde böyle tahta gibi olan yani yayli gibi. Eski ve yeni aletlerin bence güc olarak fazla farki yok ancak isabetlilik olarak bugün kilerdaha iyi. Normal oklarinda menzili bildigime göre en fazla 200 metre yanlisim varsa düzeltin lütfen

• Yaylar ve abaletler eski çağlardan bu yana her geçen gün gelişmişlerdir.Günümüzde çok ileri teknolojide yay,arbalet ve okları yapılmaktadır.Dört çeşit ok vardır.Alüminyum,ahşap,karbon ve fiber...Bunların içerisinde en etkili menzili ve isabetliliği olan karbon oklardır.Ve oldukça pahalıdırlar.İsteğe bağlı olarak av yapmak amacıyla alüminyum okların uçlarına av bıçakları takılabilmektedir.Okların tüylerinin şekline göre de okun dönerek gitmesi sağlanabilir.Av oklarında olduğu gibi...Yaylar ve arbaletler makaralı ve makarasız olmak üzere iki çeşittir.Makaralı bir yayın kirişi 60-62 libre bir güç ile çekilirken bir arbaletinki için 150 libre gerekmektedir.Arbaletle makaralı yayların hızları ise saniyede 180 ila 350 fps arasıda değişmektedir.Normal bir olimpik yay için bu kuvvet 30-32libredir.Makaralının avantajı archimedsin haraketli makara prensibine göre çalışması ve ilk anda kirişi çekerken harcadığınız enerjiyi yayın kirişini çekili halde tuttuğunuzda harcamamanızdır.Sanki yay boşalıyormuş gibi bir his yaratır.Ve makaralı yaylar av için en ideal yaylardır.Ve kiriş çekili haldeyken avı beklemenize olanak verir.Makaralı bir yayın etkili menzili okun atışı sırasındaki açıya bağlıdır.Osmanlı dönemindeki kemankeşlerin o zamanki teknolojiyle üretilen yaylarla 850 metre mesafeye atış yaptıkları bilinmektedir.Tamamiyle atıcının yeteneğine kalmış bir durumdur.Arbaletlerde ise yay gücü daha fazla olduğu için etkili menzil daha fazladır.Fakat atış tekniği yaydan çok daha farklı olduğu için nişan almak suretiyle 200-250 metre oku gönderebilir.Geçmiş tarihteki insanların kas gücünü de göz önünde bulundurursak ne kadar güçlü yay o kadar fazla menzil diyebiliriz. Günümüzde av amaçlı yaylarda etkili avlanma menzili 50-100 metre civarındadır.Tabiki atıcının yeteneğine de bağlıdır.Bir arbaletle 100 metreden bir domuzu çok rahat öldürebilirsiniz.

Mesaj 5 düzenlendi, son düzenleyen sniper ().

• Selamlar,

Sniper sağolsun, derli toplu bilgiler vermiş. Bunlara bazı ilave ve düzeltmeler yapmak isterim. Aralara büyük harflerle yazdım.

Yaylar ve abaletler eski çağlardan bu yana her geçen gün gelişmişlerdir.Günümüzde çok ileri teknolojide yay,arbalet ve okları yapılmaktadır.Dört çeşit ok vardır.Alüminyum,ahşap,karbon ve fiber BİR DE ALÜMİNYUM-KARBON KOMPOZİTLERİ VARDIR. ACE VEYA ACC KISALTMASI İLE BİLİNİR. FİBER OKLAR ARTIK HEMEN HEMEN HİÇ KULLANILMAMAKTADIR, DAHA ÇOK OK İLE BALIK AVINDA TERCİH EDİLMEKTEDİR. ..Bunların içerisinde en etkili menzili ve isabetliliği olan karbon oklardır İSABETLİLİK OKUN YAPILDIĞI MATERYAL İLE İLGİLİ DEĞİLDİR. KARBON VE AL-KARBON OKLAR DAHA HAFİFTİR. BU SEBEPLE, AYNI ÇEKİŞ KUVVETİNDEKİ YAYDAN ATILDIĞINDA DAHA UZUN UÇAR .Ve oldukça pahalıdırlar. ACC'LER DAHA DA PAHALIDIR. İsteğe bağlı olarak av yapmak amacıyla alüminyum okların uçlarına av bıçakları takılabilmektedir. AV UÇLARI HER TÜRK MATERYALDEN YAPILMIŞ OK GÖVDESİNE TAKILABİLİR. AV UÇLARI SADECE SADECE BIÇAKLI OLMAZ, KÜÇÜK AV HAYVANLARINDA KULLANILAN KÜT UÇLAR DA MEVCUTTUR. Okların tüylerinin şekline göre de okun dönerek gitmesi sağlanabilir ŞEKLİNE GÖRE DEĞİL, OK GÖVDESİNE YAPIŞTIRILIŞ BİÇİMİNE GÖRE, OK HAVADA YİVLİ SİLAH MERMİLERİNKİNE BENZEYEN JİROSKOBİK HAREKET YAPAR. .Av oklarında olduğu gibi...SADECE AV OKLARINDA DEĞİL. Yaylar ve arbaletler makaralı ve makarasız olmak üzere iki çeşittir.Makaralı bir yayın kirişi 60-62 libre bir güç ile çekilirken bir arbaletinki için 150 libre gerekmektedir HEM YAYLAR HEM ARBALETLER MUHTELİF ÇEKİŞ KUVVETLERİNDE YAPILMAKTDIR. SPOR MÜSABAKARINDA KULLANILAN MAKARALILARDA 60 LBS ÜST LİMİTİ VARDIR. Arbaletle makaralı yayların hızları ise saniyede 180 ila 350 fps arasıda değişmektedir.Normal bir olimpik yay için bu kuvvet 30-32libredir MODERN SPOR YAYLARINDA, ERKEKLER İÇİN MAKSİMUM HEDEF MESAFESİ OLAN 90 M'Yİ GÖREBİLMEK İÇİN, ÇEKİŞ MESAFESİ MAKUL BİRİ İÇİN 36-40 LBS ÇEKİŞ KUVVETİNDE YAY GEREKMEKTEDİR.Makaralının avantajı archimedsin haraketli makara prensibine göre çalışması ve ilk anda kirişi çekerken harcadığınız enerjiyi yayın kirişini çekili halde tuttuğunuzda harcamamanızdır.Sanki yay boşalıyormuş gibi bir his yaratır.Ve makaralı yaylar av için en ideal yaylardır.Ve kiriş çekili haldeyken avı beklemenize olanak verir.Makaralı bir yayın etkili menzili okun atışı sırasındaki açıya bağlıdır BU BÜTÜN DİĞER YAYLAR İÇİN DE GEÇERLİDİR ELBETTE. Osmanlı dönemindeki kemankeşlerin o zamanki teknolojiyle üretilen yaylarla 850 metre mesafeye atış yaptıkları bilinmektedir.Tamamiyle atıcının 70 LBS BİR MAKARALI YAY KADAR ENERJİ DEPOLAYABİLİR. yeteneğine kalmış bir durumdur.Arbaletlerde ise yay gücü daha fazla olduğu için etkili menzil daha fazladır BU DOĞRU DEĞİL. ARBALETLERDE YAYLAR DAHA KUVVETLİ FAKAT KİRİŞİN OKU İTTİĞİ MESAFE (POWER STROKE) DAHA KISADIR. BİR YAYIN DEPOLADIĞI ENERJİ, ÇEKİŞ MESAFESİNE DE BAĞLIDIR. DOLAYISIYLA, 150 LBS BİR ARBALET, MESELA 70 LBS BİR MAKARALI YAYDAN DAHA FAZLA ENERJİ DEPOLAYAMAYABİLİR. ARBALET OKLARININ KISA VE NİSPETEN HAFİF OLUŞU TABİ MAX. MENZİL BAKIMINDAN BİR AVANTAJDIR) .Fakat atış tekniği yaydan çok daha farklı olduğu için nişan almak suretiyle 200-250 metre oku gönderebilir.Geçmiş tarihteki insanların kas gücünü de göz önünde bulundurursak ne kadar güçlü yay o kadar fazla menzil diyebiliriz OK AĞIRLIĞINI, YELEK BÜYÜKLÜĞÜ VE TİPİNİ, OK GÖVDESİNİN ESNEME DEĞERİNİ (SPİNE) DE EKLEMEK LAZIM. AYNI YAY DAHA HAFİF VE/VEYA DAHA KATI OKU DAHA UZUN MESAFEYE GÖNDERİR. Günümüzde av amaçlı yaylarda etkili avlanma menzili 50-100 metre civarındadır GENEL KONSEPT AVA MAKARALI İLE 40 M, GELENEKSEL YAYLAR İLE 20-25 M'DEN UZAK ATIŞ YAPILMAMASIDIR. Tabiki atıcının yeteneğine de bağlıdır.Bir arbaletle 100 metreden bir domuzu çok rahat öldürebilirsiniz.

• Şükrü'nün gönderdiği resimler, bu yılın Ağustos ayında Macaristan'ın Gödöllö şehrinde yapılan, Gödeny Kupa adlı bir geleneksel okçuluk yarışmasından. Bu ülkede geleneksel okçuluk çok revaçta ve Yaz aylarında hemen her haftasonu bir yerlerde okçuluk yarışması var. Bunların bazılarında tarihî kostümler giyilmesi isteniyor, bazılarında böyle bir şart yok.

Geçen yıl bu yarışmanın ikincisine tek başıma gitmiş, Türk yayı ve Türk atış stili ile yarışmıştım. Türk geleneksel okçuluğu ile ilgili bir de seminer vermiştim. Bu yıl, yarışmaya sekizi geleneksel okçu 12 kişilik bir ekip ile katıldık. Bir kaç yıldır detaylarını ortaya çıkarmakla uğraştığım geleneksel atış stilimizde eğitilmiş 7 kemankeş ile birlikte. BU sene kostüm şartı konulunca, Osmanlı'nın nasıl giyindiği konusunda da ayrıntılı bir araştırma yaptık ki tarihî gerçeklerle çelişmeyelim. Ayrıca bu yılki yarışmada da işin entellektüel boyutu ile ilgili aktivite unutulmamıştı. Arkadaşlarımızdan ikisi, yine geleneksel Türk okçuluğu ile ilgili konuşmalar yaptılar. Bunlardan biri, İTÜ Uçak Mühendisliğinde son sınıf öğrencisi olan Mustafa Serdar'dı ve Türk menzil oklarının yeleklerini baz alan modeller üzerinde yaptığı rüzgar tüneli çalışmasının sonuçlarını sundu. Diğeri, benim İngiltere'de yayınlanan makalelerimden birini temel alan, sevgili dostumuz Dr. Mert Topçubaşı ile hazırladığımız ve onun tarafından sunulan, geleneksel okçuluğumuzda teknik ve malzeme konulu sunumdu.

Türk-Macar dostluğu bakımından da önemli adımlar atılmasına vesile olan bu gibi ilişkiler sayesinde yurdumuzda bilinmeyen, bitti sanılan, hor görülen, Federasyon tarafından kaale bile alınmayan geleneksel okçuluğumuzun palazlanması için bir yurt dışı platform oluşturduk. 2008'de Batsford (İngiltere), Zigetvar (Macaristan) ve Gödöllö (Macaristan) kentlerinde yapılacak yarışmalara şimdiden davetliyiz. Ne acıdır ki, yabancı ülkelerde buradakinden daha çok saygı görüyoruz. Sadece müsabaka vesileleri ile değil, bu kültürün yazılı yayınlarla tanıtılması meselesinde de talepler yabancılardan geliyor. Okçuluk ile ilgili Türkçe yazmak istememe rağmen, insanımızın kendi kültürüne yabancılaşması, buna mukabil yabancı ülkelerden gelen taleplerin artması sonucu, olabildiğince yabancı yayın yapıyorum. Bunu, kültür zincirimizin bu altın halkasını yurt dışında tanıtma misyonu, kendi kültürüme ve ecdadımın bilgi birikimine karşı bir vefa borcu olarak görüyorum.

• Official Post

Murat bey değerli bilgilendirme yazılarınız için teşekkür ederim,umarım bu forum sayesinde de bu kültür hazinemizi sayenizde tanıtma fırsatımız olur,dahası biraz hedef büyüterek bahar aylarında bizim de Havalı silahlar ile atış müsabakalarımız gerçekleşir yaz boyunca,hattâ Türkiye genelinde buluşmalar bile düzenledik bu yıl,şimdiden sizin öncülüğünüzde bu forum üzerinden bahar aylarında hem tanışma,buluşma hemde bizatihi okçuluk ile ilgili ok ve yayları görme şansı yakalamış oluruz,böylelikle çok daha geniş kitlelere ulaşılabilir.

Ben şahsım olarak bir çok defalar arbalet olsun klasik yay olsun alma girişimlerim olsada,yanlış bir şey almamak ve çevremde bu konu ile ilgili,bilgi sahibi ve bu hobiyi paylaşacak kimsenin olmaması ertelememe neden oldu.

Umarım bu ata sporu çok daha hak ettiği konumlara gelecektir.

• eskiden beri hep sevmişimdir yayları en kısa sürede kendime bir yay alayım ben tatarım ama eksiklik varmış tatarın tatar yayı olsun

Hatsan AT44WX10 Premium Combo PCP( Lother Walther Namlulu)
    gamo cfx royal (22) 5.5 +3 9 40 dürbün +tek parça ayak
    gamo p23 ortopedik kabza (17) 4.5
    ilk göz agrım markası belli degil (17)4.5
    zoraki 914 9mm
    double eagle 9mm
    Optima Red Dot
    HATSAN MOD 95 SAS

• Şahane bir haber bu! Havalı silahlar yarışmaları düzenlenmesi ve meraklıların bir araya gelmesi müthiş bir şey. İlk fırsatta ben de böyle bir etkinliğe katılmayı arzularım. Böyle bir aktiviteye ok-yay da getiririm, böylece meraklıların konuyla ilgili bilgilenmesi de sağlanmış olur.

• Official Post

Bu haberiniz de bizi ziyadesiyle mutlu etti,baharda bol tüfekli tabancalı ok lu barbekülü bir Türkiye buluşması bizi bekliyor.

• Official Post

Murat bey olası bahar buluşmasında sizin bahsini yaptığınız Okçuluk hobisi olan arkadaşlarınızı da davet edersiniz,kaynaşırız hepbirlikte,bir de 1 tane ok yay olmaz artık herhalde,arbalet vs...

• Hocam vermiş olduğunuz değerli bilgilerinizden ötürü size teşekkür ederim.Naçizane bir şeyler yazmaya çalıştım.Hatalarımı düzelttiğiniz için teşekkürler.Bu spora küçüklüğümden beri ilgim var(okculuk).Kara ağaçdan kendime yay ,kavak sürgünlerinden de ok yapardım çocukluğumda.Tabi o çağlarda elimizden tutan olmadı ama okculuğa olan hevesimi hala kaybetmiş değilim.Bana bir pm göndermişsiniz cevaplayamadım kusura bakmayın.Sizin bu konudaki tecrübelerinizden feyz almak isterim.En kısa sürede kendime bir yay almayı düşünüyorum zaten bunun içinde sizinle irtibata geçeceğim...

• evet acıkcası bu bilgilerden soonra bende hocam diye girsem iyi olur ;tacli#

benimde bir kac sorum olacaktı simdi bende cocuklugumdan beri özellikle simsir agacından ve kayacık agacından yay yapardım daha sonra 3 tane arbalet denemem oldu hala bi tamesi durur köyde fakat ne isse bi türlü oka düzgün dogrusal bi hareket kazandıramadım ben eski lisanslı bi sporcuyom yayı cektigim gücü kabaca hesap edersek silkme seklinde yaklasık 90kg kaldırırken nekadar kollarım geriliyorsa en son yaptıgım simsir yayı gererkende asagı yukarı okadar geriliyor yani epey güclü tabi benim tahminim bu ok bilgim az cok var yani en azından normal olimpik sistemdeki yaptıgım elle atılan yayların okları düzgün gidiyodu fakat bu arbaletlerimin en güclüsü nün oku yaklasık 350 adım gitmesine karsılık ilk 10m de okun kıc tarafı hemen kendini saga sola atmaya baslıyo

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32