İlgi duyanlar için; Müsabakalarda kullandığım Yayım...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Başka bir başlık altında yayınlamıştım ama görülmediğini düşünüp kendine has bir başlık altında sohbet edelim dedim...

Dostlar, bu benim yarışmalarda kullanığım yay... Hızlı Makaralı Sistemli (Compound Fast Cam System) bir Hoyt Protec... Kendisinden son derece memnunum... 60 pound sertliğinde (resmi müsabaka üst sınırı) ve 29" uzunluğunda... Resimlerini yayınlıyorum, yay hakkında sormak istediğiniz birşey olursa zevkle yanıtlarım...

Sevgiler,

[Resim Engellendi: http://img189.imageshack.us/img189/3854/1003302c.jpg]
    Çantası ve Sadağım...

[Resim Engellendi: http://img41.imageshack.us/img41/4978/1003303.jpg]
    Çantasının içinde...

[Resim Engellendi: http://img15.imageshack.us/img15/6236/1003304m.jpg]
    Dışında :)

[Resim Engellendi: http://img41.imageshack.us/img41/6061/1003310h.jpg]
    Yakın plan...

[Resim Engellendi: http://img15.imageshack.us/img15/9046/1003311f.jpg]
    Tetiğim...

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• abi geçen gün trt de o yarışmayı izledim,ok atarken sağ ellerin de birşey vardı,sanki onla tutuyorlar gibi geldi bana kamışı :him:s o nasıl bir alet öyle,son resim de görüyorum şimdi,tetik demişsiniz,onun çalışma prensibi nasıl oluyor :him:s ve bu kullanılan oklar da bir den fazla yay var,onlar niçin orda mevcutlar :him:s her bir yay ayrı bir atış özelliğimi gösteriyor :him:s ve o ok un önündeki uzun demir uçuk un görevi nedir?oku dengeli tutmak için mi :him:s gördüğüm kadarı ile 70 80 cm uzunluğu var o metal in :him:s son olarak bu tür ok lar ile en uzak kaç metre yi vurmuşlar,kaç metreye kadar uçabiliyor bu alet ile ok abi :him:s top atışı yapmadan ;tacli#
    saygılar

• abi geçen gün trt de o yarışmayı izledim,ok atarken sağ ellerin de birşey vardı,sanki onla tutuyorlar gibi geldi bana kamışı :him:s o nasıl bir alet öyle,son resim de görüyorum şimdi,tetik demişsiniz,onun çalışma prensibi nasıl oluyor :him:s ve bu kullanılan oklar da bir den fazla yay var,onlar niçin orda mevcutlar :him:s her bir yay ayrı bir atış özelliğimi gösteriyor :him:s ve o ok un önündeki uzun demir uçuk un görevi nedir?oku dengeli tutmak için mi :him:s gördüğüm kadarı ile 70 80 cm uzunluğu var o metal in :him:s son olarak bu tür ok lar ile en uzak kaç metre yi vurmuşlar,kaç metreye kadar uçabiliyor bu alet ile ok abi :him:s top atışı yapmadan ;tacli#
    saygılar

Kadirciğim, sırayla yanıtlayayım sorularını;

1- (sanırım kamış dediğin ok) Hayır, onunla tutmuyoruz oku... Okların arkasında adı "arkalık" olan bir parça var. Resimlerde de var, renkli olan... Onun arkası, atış kirişinin geçmesi için çatal şeklinde ayrık ve kirişi sıkıca tutuyor... Oku kirişe taktığımız zaman bir "tık" sesiyle kirişe oturuyor ve oku kiriş çekiyor...

2- Tetiğin çalışma prensibi çok basit aslında... O gördüğün parçanın tamamına tetik diyoruz biz ve sağ bileğimize takılı kullanım esnasında (cırt cırtlı ve ayarlanabilir)... Üzerindeki "tetik" şeklindeki parçanın tam karşısında bir metal parça daha var, görmüşsündür... Oku kirişe taktığımız zaman, tetiği kurmak için o bahsettiğim parçayı tetiğin ana gövdesi olan silindire 90 derece olacak şekilde itiyoruz parmağımızla, yerine oturduktan sonra, tetiğe basmadan artık kurtulmuyor yerinden... İpi görmüşsündür, o ipi kirişin etrafından geçirip, kilitli durumda olan o parçaya takıyoruz ve atış yapmak üzere pozisyonumuzu alıyoruz... (biz kirişi tetikle çekiyoruz, kirişte oku çekiyor) Nişan alıp atış poziyonuna geldiğimizde de vücudumuzda sadece sağ el tetik parmağının kası 2 mm. oynuyor, tetiğe basıyoruz, kiriş kurtuluyor ve ok uçuyor...

3- Gene sanırım, farklı yaylardan kastın farklı kirişler... Hayır, farklı oklar için farklı kirişler yok... Bizim yaylarımız Makaralı Sistemle çalıştıklarından makaraları çalıştıracak, birbirine çapraz şekilde uzanan iki "taşıyıcı" kiriş ve ayrıca okun takılı olduğu bir atış kirişi var... Biz atış yapmak için atış kirişini çektiğimizde, (aslında aynı kiriş olan) taşıyıcı kirişler de ters hareket yaparak makaraları çalıştırıyorlar ve yay kurulmuş oluyor...

4- Bravo Kadir... ;d; Evet, o çubuğun asıl görevi yayın dengesini sağlamak ama demir değil karbon... Demir olsa yerinden kalkmaz herhalde yay :) Bir görevi de atıştan kaynaklanan titreşimi emerek atıcının bileğine minimum basınç vermesini sağlamak...

5- Nişan alarak ve gördüğün noktayı vurarak 200~210 m. civarında bu yay için, av yayları çok daha sert oldukları için daha uzak mesafelere de isabet kaydederler... Nişan almadan, %30 eğim vererek (deneme maksatlı) attığım oku 1955 adım sonra buldum...

Umarım açıklamalarımdan birşey anlayabilmişsindir, ben yazdıktan sonra okudum bişey anlamadım zira... u½%;

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• merhabalar.müsabakalarda sadece makaralı yaylar mı kullanlıyor???...

--- Gamo Hunter 440(GRTIII altın tetik) 4.5mm ---

ankara

• merhabalar.müsabakalarda sadece makaralı yaylar mı kullanlıyor???...

Hayır sn. anadol... 2 çeşit yay kullanılır... Biri benimde kullandığım Makaralı (Compound) Yay, diğeri Olimpik (Recurve) Yay... Olimpiyatlara sadece Recurve Yaylar katılabildiğinden onlara ülkemizde Olimpik deniyor...

[Resim Engellendi: http://img268.imageshack.us/img268/1669/recurvebow.jpg]
    Olimpik Yay

[Resim Engellendi: http://img14.imageshack.us/img14/1130/compoundbow.gif]
    Makaralı Yay

Ayrıca Bayanlar ve Erkekler ayrı ayrı olarak;

Süper Minik
    Minik
    Yıldız
    Genç ve
    Büyük olmak üzere her iki yayında 5 kategorisi vardır...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Öncelikle çok güzel bir yaya sahipsiniz allah bizede nasip etsin. Benim sorum böyle bir set herşeyi dahil kutusu, nişangahı,tetiği ve bilmediğim gereken bir çok şeyi dahil fiyatı nedir bu Hoyt Protec'in. Makaralı yayın en iyisi bana Hoyt gibi geldi. :)

Pachenko&Hannibal57

x(;;keyfs; Baykuşu Ç.Ova'da Avlarlar, Kanadını Kanadına Bağlarlar!!! ;keyfs;x(;
    ;keyf; ;tacli#:love: GALATASARAY :love:;tacli#;keyf;

• Öncelikle çok güzel bir yaya sahipsiniz allah bizede nasip etsin. Benim sorum böyle bir set herşeyi dahil kutusu, nişangahı,tetiği ve bilmediğim gereken bir çok şeyi dahil fiyatı nedir bu Hoyt Protec'in. Makaralı yayın en iyisi bana Hoyt gibi geldi. :)

Teşekkür ederim, inşallah... Birkaç marka var dünyada ama en çok kullanılanı Hoyt ve sadece Makaralı Sistemde değil Olimpik Sistemde de en tercih edilen marka... Tercih edilecek yaya ve donanımlarına bağlı olarak 2.250€ ila 3.000€ arasında değişir...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Çok pahalı be abi bir şeye heves etmeye gelmiyor profesyonel yapalım dersen paran olcak hemde çok ;#^+.;( Ne iştir anlamadım ya harcanıyoruz açık açık. Neyse siz gururla yürüyün biz gururla izleriz şimdilik bu geliyor elimizden. ;d;

Pachenko&Hannibal57

• Çok pahalı be abi bir şeye heves etmeye gelmiyor profesyonel yapalım dersen paran olcak hemde çok ;#^+.;( Ne iştir anlamadım ya harcanıyoruz açık açık. Neyse siz gururla yürüyün biz gururla izleriz şimdilik bu geliyor elimizden. ;d;

Kocaelinde Rıdvan var, Okçuluk Antrenörü... Onu bulursan rica et bir baksın sana... Eğer gelecek görürse federasyon destekli bir okçu yapar seni ama tabii burada tüm kararlar Rıdvan Hoca'nın... Birşey daha; Okçuluk antrenmanları, başlangıç evresinde hem sıkıcı hem de zordur... Hocanın gerekli gördüğü sürece sadece lastik çekersin, öyle "ben antrenmana geliyorum hadi hemen yay verin ok atayım" diye birşey asla olmaz... Ve eğer lisanslı bölge okçusu olursan, malzemelerin yarışmalar dışında antrenman salonundaki dolabında kalır, eve meve götüremezsin... Bu konularda anlaştıysak bul Rıdvanı ama bana da "nerden buldun bunu da, başıma sardın" gibi bir laf getirtme, o zaman kızarım... ağnaştuk?

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen cmblc ().

• Anlaştık ben en kısa zaman da irtibata gecmeye çalışıcam. Sağolun emeğiniz için teşekkürler.
    Öyle bir laf gelceğini zannetmiyorum. Sevgilerle kalın sağlıcakla :thumbdown:;keyf;

Kocaelinde Rıdvan var, Okçuluk Antrenörü... Onu bulursan rica et bir baksın sana... Eğer gelecek görürse federasyon destekli bir okçu yapar seni ama tabii burada tüm kararlar Rıdvan Hoca'nın... Birşey daha; Okçuluk antrenmanları, başlangıç evresinde hem sıkıcı hem de zordur... Hocanın gerekli gördüğü sürece sadece lastik çekersin, öyle "ben antrenmana geliyorum hadi hemen yay verin ok atayım" diye birşey asla olmaz... Ve eğer lisanslı bölge okçusu olursan, malzemelerin yarışmalar dışında antrenman salonundaki dolabında kalır, eve meve götüremezsin... Bu konularda anlaştıysak bul Rıdvanı ama bana da "nerden buldun bunu da, başıma sardın" gibi bir laf getirtme, o zaman kızarım... ağnaştuk?

Sevgiler,

Pachenko&Hannibal57

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Hannibal57 ().

• O zaman anlaştık... Benim tanıdığım olduğunu ve ismini benim verdiğimi de söyleyebilirsin ama forumdan tanıyorum deme... Bir arkadaşımın kardeşi filan ol mesela... :)

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• g;$i Tamam Cem abi çok teşekkür ederim. Bu aralar belki tanışamam yani tanışınca yanlarına gitmek lazım İzmitte biraz uzak ama gülü seven dikenine katlanır dimi :rolleyes: Çünkü kardeşlerim gelicek yurtdışından biraz hasret gidericem bir de Sinop a gidicem 1 hafta da olsa sonra o işle ilgenirim tekrar sağol Abimin arkadaşı :);tacli#^^

Pachenko&Hannibal57

• g;$i Tamam Cem abi çok teşekkür ederim. Bu aralar belki tanışamam yani tanışınca yanlarına gitmek lazım İzmitte biraz uzak ama gülü seven dikenine katlanır dimi :rolleyes: Çünkü kardeşlerim gelicek yurtdışından biraz hasret gidericem bir de Sinop a gidicem 1 hafta da olsa sonra o işle ilgenirim tekrar sağol Abimin arkadaşı :);tacli#^^

Rica ederim...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• çok teşekkür ederim Cem abi :) çok paraymış abi bu aletler :!: şöyle acemiliği atmak için ucuz yollu ok ların fiyatları ne kadar dan başlıyor abi?

• çok teşekkür ederim Cem abi :) çok paraymış abi bu aletler :!: şöyle acemiliği atmak için ucuz yollu ok ların fiyatları ne kadar dan başlıyor abi?

Kadirciğim selam, çok para ama müsabaka yayları öyle... Avcılık için olanlar neredeyse yarısı kadar ama önce bir yetkiliyle (antrenör) görüşürsen okçuluk hakkında pekçok şeyi sorma imkanı bulursun ve daha sağlıklı kararlar vermene yardımcı olur bu... Mesela forumdan sn. ilkertozluklu'nun aldığı yay 300 ila 500 arası bir fiyata satılıyor ama o yayı alsan 2 ay sonra adam gibi bir yay ararsın... İlker beyin yayı okçuluğa ilk başlama yayıdır ve federasyondan başka hiç kimsenin işine yaramaz aslında... Öyle bir yaya 500 TL. vereceğine 1.500 TL'ye canavar gibi bir Camo Makaralı alabilirsin mesela...

Antalya'da Sheraton ve Falez Otellerinin tam karşısında Grida City Oteli onunda hemen bitişiğinde Okçuluk Sahası var... Orada Antalya Bölgesi antrenörü Erol Beyi ya da Kamelya World Otelinde Spor Müdürü ve Okçuluk Antrenörü Vedat Erbay'ı bulursan ve benim selamlarımı da söylersen yardımcı olacaklardır... Bir yay almaya karar verirsen de ben yardımcı olurum, federasyona da malzeme sağlayan firma Ankara'da ve benim de sevdiğim insanlar, doğal olarak onlarda beni severler...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• teşekkür ederim abi :rolleyes: Vedat Erbay a burdan ulaşabilirim sanırım, Kamelya World Oteli bana yakın 7 8 kilometre, abi aklıma gelmişken soraım u½%; fedarasyon sporcuları ne yönde destekliyor abi?

• teşekkür ederim abi :rolleyes: Vedat Erbay a burdan ulaşabilirim sanırım, Kamelya World Oteli bana yakın 7 8 kilometre, abi aklıma gelmişken soraım u½%; fedarasyon sporcuları ne yönde destekliyor abi?

Aa, çok iyi... Vedata selamımı söyle, adam gibi ilgilensin seninle beni oraya getirtmesin... :) Kadirciğim, federasyon maalesef yaşı 14'ten fazla olan herkesi, yalnızca antrenman sahası ve antrenör olarak destekliyor... Yani malzeme sizden, teknik destek ve saha federasyondan...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• cevabınız için teşekür ederim cem bey.peki başlangıc için ilk atış mesafeleri kaç mt olmalı ve antremanına göre kaçar metre adımla artırılmalı yaa bir sınırı varmı ???...

--- Gamo Hunter 440(GRTIII altın tetik) 4.5mm ---

ankara

• Çok şık Yay takımınız var. Kazasız belasız hep 12 den vurun inş.

• cevabınız için teşekür ederim cem bey.peki başlangıc için ilk atış mesafeleri kaç mt olmalı ve antremanına göre kaçar metre adımla artırılmalı yaa bir sınırı varmı ???...

Şimdi aslında böyle soruları yanıtlamam zira olası bir sakatlık durumunda "abi senin dediğini yaptık bak ne oldu şimdi?" denmesini istemem... Ben sadece okçuyum, antrenör değilim ve ancak kendi antrenman programımı belirleyebilirim çünkü limitlerimi bilirim...

Sorunu yanıtlayacağım ama asla böyle böyle yap demiyorum, onu seninle görüşen bir antrenör diyebilir ancak...

Öncelikle ilk atış mesafesi diye birşey yok zira eğer "hamal" ya da "profesyonel kelebek yüzücüsü" değilsen okçulukta kullanılması gereken kasların hiçbirinin nasıl kullanıldığını bilmiyorsun demektir... Doğal olarak önce bu kasları, doğru teknikle nasıl kullanacağını bilmen gerek yani kaslarına okçuluğu öğretmen gerek...

Önce doğru teknik;

- 150 cm. lik serum lastiği alınır ve ortasından ikiye katlanarak 75 cm. uzunluğunda bir lastik elde edilir... Açık ucu bir düğümle sabitlenir. İşte ilk yayınız...

Çalışma başlarken; öncelikle, olası sakatlık durumlarını bertaraf etmek için en az onbeş dakika açma-germe hareketleri yaparak kaslarımızı ısıtırız. (özellikle boyun, omuz ve sırt kaslarını)

Sonra teknik duruş;

- Dik dur.
    - Bacaklarını omuz genişliğinde aç.
    - Hedefi sol omuzunun karşısındaymış gibi düşün ve ona göre dön.
    - Sol kolunu vücuduna 90 derece açı yapacak ve yere paralel olacak şekilde aç.
    - Başını hedefe döndür ve tam karşıya bak.
    - Lastiğin bir ucu sol elinde olsun, sağ el orta 3 parmağının ilk boğumlarıyla lastiğin boşta kalan ucunu tut, sol koluna paralel çenenin altına kadar çek bu arada sağ başparmağın çenenle tam temas etsin.
    - Çekili halde 10 sn. tut ve yavaşça bırak.

Sonra bu hareketi 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar şeklinde toplam 500 kere yap (günde) ve bunu 1 ay tekrar et.

Eğer bir ay sonra da okçuluk yapmayı istiyorsan, artık doğru tekniği otomatikleştimiş ve iyi bir okçu olma yolunda ilk ama en zor ( zira en sıkıcı) adımı atmışsın demektir... Sonra tekrar konuşalım...

Sevgiler,

[Resim Engellendi: http://img199.imageshack.us/img199/7796/at1u.jpg]

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen cmblc ().