İlgi duyanlar için; Müsabakalarda kullandığım Yayım...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Çok şık Yay takımınız var. Kazasız belasız hep 12 den vurun inş.

Teşekkür ederim Cahit bey...

Sevgiler,

Not: Yeri gelmişken bir hatırlatma, Okçuluk hedefinde en yüksek puan 10, mükemmel atış "x" ama "x"in de puan değeri 10'dur.

[Resim Engellendi: http://img268.imageshack.us/img268/720/okhedef.jpg]

FITA (Federation International of Target Archery - Dünya Okçuluk Federasyonu) 90 m. Müsabaka Hedef Kağıdı (110 cm.)

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen cmblc ().

• tekrar teşekkür ederim cem bey.merak etmeyin sonucta ben kaşınıyorum :)
    aslında dışarıdan öyle antreman gerektirmeyen bir spor gibi geliyor ama
    değil.dediklerinizi yapmaya calışacağım yine size danışacağım.tekrar teşekkürler...

--- Gamo Hunter 440(GRTIII altın tetik) 4.5mm ---

ankara

• anadol yazdı:

tekrar teşekkür ederim cem bey.merak etmeyin sonucta ben kaşınıyorum :)
    aslında dışarıdan öyle antreman gerektirmeyen bir spor gibi geliyor ama
    değil.dediklerinizi yapmaya calışacağım yine size danışacağım.tekrar teşekkürler...

Haklısınız, gerçekten de öyle değil hatta ne kadar çok antrenman o kadar çok iyi atış şeklinde bir spor okçuluk... Herhangi bir sorunuz olursa zevkle yanıtlamaya çalışırım, tabii bilgim dahilinde... Rica ederim...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Biraz da genel bilgi vereyim dedim, kendimce...

- Okçuluk; stresli, üzüntülü, mutsuz ruh hallerinde de yapılabilecek bir spordur. (sizi saydığım ruh hallerine sokan kişiyi hedefte hayal ederek atarsanız oklarınızı, atışlar bittikten sonra bariz bir rahatlama hissi duyarsınız) ;)
    - Okçuluk; günün müsait olduğunuz her saati yapabileceğiniz bir spordur.
    - Okçuluk; yaparken hem vücudunuzu hem de beyninizi çalıştırmanız gerektiği için kısa süreliğine de olsa sadece yaptığınız işi (ok atmak) düşündürecek bir spordur.
    - Okçuluk; 3K'nın (Kondüsyon - Konsantrasyon ve Koordinasyon) ön plana çıktığı yegane spor dalıdır. Özellikle cerrahlar için ideal spordur.
    - Okçuluk; en nankör sporlardandır. Siz okçuluğu bir gün bırakırsanız o sizi bir hafta bırakacaktır.
    - Okçuluk; kendinize olan güveninizin sağlam kalmasını sağlar.
    - Okçuluk; lisanslı sporcu olmanız halinde neredeyse tüm Türkiye'yi gezmenizi sağlar, başarılı bir okçuysanız Dünya'yı da gezersiniz.
    - Okçuluk; ata sporumuzdur.
    - Peygamber efendimiz, ok atarken gördüğü insanlara selam vermemiş, nedeni sorulduğunda "Onlar ibadettedirler." cevabını vermiştir.
    - Yine Peygamber efendimiz; "Çocuklarınıza ok atmayı, at binmeyi ve yüzmeyi öğretiniz." diye buyurmuşlardır.

Şimdilik aklıma gelenler böyle, hatırlarsam devam ederim...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• benim bir iki sorum olacak tekrar.

-yaylarda tam anlamıyla gez göz arpacık göremedim.Genelde kirişden bunu yaptıklarını düşünüyorum ama dikeyde olabilir ama yatayda nasıl oluyor.yada kısaca yayla nasıl nişan alıyosunuz ^^

-okun yaya oturduğu kısım nasıl bir yapı.kafamı karıştıran okun sapının bu yuvaya tam baş kısmının arkasıdan oturduğunu düşünelim tam oku atarken ki pozisyon.ama arkadaki tüy tam ok hareket edip devam ederken yuvaya dokunup sapmaya yol açmıyor mu

şimdilik teşekkürler sabrınız için teşekkürler...

ankara

• :) Estağfurullah sn. anadol... Bilgim dahilindeki sorularınıza cevap vermenin zevk olacağını söylemiştim daha önce...

1- İki çeşit yay var demiştim ya; Makaralı ve Olimpik, Makaralılarda Gez - Göz - Arpacık var ve eğer malzemeniz iyi ayarlanmışsa ve iyi bir okçuysanız menzili dahilinde nokta atış yaparsınız... Olimpik yaylarda sadece Göz - Arpacık var ve nokta atış garantisi yok ve okçunun işini kolaylaştıran bir mekanizmaya sahip değiller o yüzden bu tür yaylar Amatör yay olarak kabul ediliyor ve Olimpiyatlara gidiyorlar... Benim yayımdaki Gez ve Arpacık "Yakın Plan" resminde var... Kiriş üzerinde duran küçük yuvarlak parça Gez... Arpacık ise nişangahın (Sure Loc) ucundaki dürbüne benzer alet... Aslında benzer değil, dürbün... Ama yaklaştırma oranı düşük...

2- Makaralı ve Olimpik yaylar, asıl amaçları oku hedefe göndermek olsa da, birbirlerinden son derece farklı yaylar... Makaralı yaylarda o parçanın adı "Arrow Rest - Ok Yatağı" oku havada tutan bir ucu var ve bu uç küçük bir baskıyla aşağı düşen bir yapıya sahip... Kiriş bırakıldığında ok hareketine başlıyor ancak kirişten kurtulmadığı ve fakat kurtulmak istediği için, o parçanın üzerinde giderken kirişin baskısıyla reste de bir baskı yapıyor ve aşağı inmesini sağlıyor... Bu arada tüyler de yapıştırıldıkları açı itibariyle sabit dursa bile reste temas etmeyecekleri şekilde duruyorlar... Olimpik yaylarda ise durum tamamen farklı... O yaylarla atılan okların tüyleri bambaşka, kağıt inceliğinde ve içe spiral tüyler ve çok yumuşak olduklarından, onlara gelen bir darbe okun yönünü değiştirmekten çok uzak o yüzden ne kadar temas olursa olsun ok atış istikametini bozmuyor... Fakat o tüyler de çok çabuk parçalanıyorlar...

Umarım verdiğim bilgi işinize yarar...

İsterseniz bir antrenmanıma izleyici olarak katılabilirsiniz... O zaman bu soruların cevabını kendinizde görerek anlayabilirsiniz...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• - Okçuluk; 3K'nın (Kondüsyon - Konsantrasyon ve Koordinasyon) ön plana çıktığı yegane spor dalıdır. Özellikle cerrahlar için ideal spordur.

Boks tada bunlar çok önemlidir abi :) yegane demişsinde.
    birde okçular vucut ağırlığının 1.5 katını yayla çekebiliyor gibi birşey duymuştum. doğrumudur :)

Gamo CF-X 4.5mm + 3-12x44 AOE optima ;box;x
    Kalem, fırça, mermer nedir birer oyuncak,
    Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

bursateam.png

• Boks tada bunlar çok önemlidir abi :) yegane demişsinde.
    birde okçular vucut ağırlığının 1.5 katını yayla çekebiliyor gibi birşey duymuştum. doğrumudur :)

Haklısın İhsan, "yegane" yanlış olmuş orada... u½%;

Vallahi ben sanmıyorum, kilom 115, bu hesaba göre 170 Kg ~ 200 Lbs çekmem gerekir ki ben 27 Kg ~ 60 Lbs'de bile başka yerlerimden soluyorum ;rofl.; tamamen yanlış bilgi... :)

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• teşekkürler.tabiki katılmak isterim ...

ankara

• anadol yazdı:

teşekkürler.tabiki katılmak isterim ...

O halde özel mesajla bana telefon numaranızı yazın ve müsait olabileceğiniz zamanları... O zamanlarda antrenmanda olabileceksem arar haber veririm... Antrenmanlarımızı Cebeci İnönü Stadında yapıyoruz, Stada girince sağ koridora girip en sonuna kadar yürüyüp aşağıya inen merdivenlerdan inerseniz antrenman salonumuza ulaşırsınız... Soran olursa adımı verin, problem olmaz..

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Bu sporu ben de ogrenmek isterim.

Bursada da Okçuluk var ama kim çalıştırıyor bilemedim şimdi... Öğrenip akşam cevaplarım, muhtemelen bende tanıyorumdur ama yeni antrenörleri çok fazla diyaloğum oluşmadığı için isim olarak fazla bilemiyorum... Ama her kimse o beni kesin tanır :)

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Anlaştık...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Yazdıklarınızı okurken hayran kaldım size ve okçuluk sporuna...

Zaten hayrandım bu spora ama yazdıklarınızın hepsini okuyunca ne kadar incelikleri olduğunu görmüş oldum....

Askerlil derdim olmasa abi banada yardımcı ol diyecektim :)

Eminimki olurdunuz bu spora gönül vermiş hobiden öte bir şekilde sevdiğinizi anladım ben...

Hayırlı atışlar dilerim,güzel bilgiler veriyorsunuz..

• Teşekkür ederim... Sen hele hayırlısıyla bir git gel askere, ondan sonra yardımcı olurum bende... Zaten askerlik hemen herşey gibi spora da engel ve 4 yıl önceki Dünya Şampiyonu (Makaralı Yay Büyük Erkek) 72 yaşındaydı, hala da üst düzey ok atıyor... Canını sıkma, hayırlısıyla git gel....

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Ben teşekkür ederim inşallah.....