Diana 460 ve 1 yıllık yay

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Silahımın yayını geçen yıl bu aralar değiştirmiştim ve silah kendine gelmişti. Geçen gün silahın üzerinde gelen yay tutucusunu (plastik olanı) kısaltıp, yay ucuna uyarladım. Hatta pistonun içine sıkı oturacak şekilde düzenleyip silahı topladım. Kurmak istedim kurulmadı, plastik parça uzun geldi. Plastikparçayı sökmek istedim ama yerine tam oturmuştu. Onun yerine demirden olan yay tutuceuyu kesip silahın kurulmasını sağladım. Bu arada yay bayağı bir kısalmış eski haline gelmişti. Tetiğe bastığımda silahta hemen hemen hiç ses yoktu ve tepme çok çok azalmıştı. Bu işlemi akşam yaptığım için hadi hayırlısı deyip silahı kılıfına koydum. Ertesi gün yaptığım atışlarda gücün çok aşırı düştüğünü gördüm. Silahın sıfırı 15-20 metreye düşmüş. 40 metrede daha önce sıvayı kaldıran duvara resmen sadece iz bıraktı. Remington AM 77 ile 6 pompa aynı mesafede daha güçlü idi.

Şimdi sorunum
    Pistonun içine plastik parçayı koymam mı
    Demir yay tutucuyu kısaltmak mı ?
    Yayın değişmesi gerektiği mi?
    Eğer sorun yayda ise diana yayları nasıl 40-50000 atışa kadar dayanır. Ben bu silahta genellikle gamo promagnum ( 19 grain) kullandım. Acaba yayın 1 yılda yaklaşık 5-6000 atışla bu hale gelmesinin sebebi ağır mermi mi.
    Silahım ilk geldiğinde güç düşüklüğünün sebebini sormak için yatagunu aradığımda Sanırım Ülkü amcamdı, 14,3 grainin üzerine pek çıkma demişti. Dediğini tutmayıp yanlış mı yaptık.
    Geçen gün istediğim fx 5,52 ler yarın öbürgün elime geçer. bu yayla veya bu güçle fxleri boşa sıkmak istemem.
    Önerileriniz neler. Yayı mı değiştirmem lazım acaba
    Bu arada keçelerde sorun yok.
    Selamlar...

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• yay ömrünü kısaltan sebeplerin başında silahın kurulu pozisyonda fazla bekletilmsi gelir.hele silah kurulu vaziyette unutulursa yeni bir yayın dahi performansı çok aşağılara düşer.

bursateam.png

• Her ne kadar tüfek uzmanı olmasamda başıma gelen olaydan biliyorum.Eğer arkadaşın dediği gibi tüfeğide kurulu vaziyette bırakmadıysanız.Bu tüfeklerin (460 ve 350 ) oring contaları çok sert ve hava kaçırmaya müsait.Oring contasının altına 5 -6 damla japon yapıştırıcı damlatırsanız bu olay çözülür gibi geliyor bana.tabii yayda bir sorun yoksa.bir de Silahın ilk geldiğinde de güç düşüklüğü vardıysa kesin oring contası hava kaçırıyordur.Bu konuyla ilgili olarak Mustafa Serdar Bey'in bir yorumu vardı,magnun 350 tüfeklerde güç düşüklüğü ile ilgili açılan bir konuda orada bahsetmişti.Bizde kendi tüfeğimiz de uygulayıp sorunu halletmiştik.saygılar.

:love: Diana Mod 54 (5,5)[b][i] + Sports Match Dampa+optima 3x12x44 dürbün

• Silah kurulu pozisyonda hiç kalmadı.
    İlk geldiğinde de güç böyle düşük idi yayı yenilediğimde düzelmişti. Bu işlem üzerinden 1 yıl ve 5-6000 atış geçti.

anadoluteam.png

• Muhtemelen:
    1-Yay ömrünü tamamlamıştır.
    2-O ring bozulmuştur.
    3-Keçe bozulmuştur.
    4-Yay tutucu yayı sıkıştırıp enerjisinin büyük bölümünü kesiyor olabilir.
    Çok güçlü ihtimalle yay tutucusundan kaynaklanıyordur. :thumbdown:

• Guc dusmesinin iki sebebi var:
    1. Yay tutucuyu kisaltarak toplam piston agirligini dusurdunuz sonucta piston onundeki sikisan hava basincini yenebilecek enerji kalmadi !
    Cozum: Piston agirligini orjinal duzeyine veya daha ust bir seviyeye cikartin.
    2.Yay tutucu uzun haldeyken silahi kurmaya calisarak yayi kapattiniz.(Yayi kapatmak: spirler arasinda bosluk kalmayacak sekilde spirler birbirine degecek bicimde yayi cokerterek yayin orjinal forma donme direncini kirmak.)
    Cozum:Yayi mutlaka degistiriniz en kapali konumda dahi yay spirleri arasinda hatve araliginin %10 u oraninda bosluk kalacak sekilde uygun yay seciniz.
    Tum bu islemlerden sonra silahiniz birkacbin atis sonunda yaklasik %10 guc kaybina ugrayabilir daha sonra guc kaybi onemsenmeyecek seviyelere dusecektir .

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Yay eğer kurulduğu zaman arada boşluk kalmayacak şekilde tüm spirler başmış ise gücünü büyük oranda kayber ve yay basık kalarak deforme olur, ayrıca bu şekilde kullanılan yay kısa sürede kırılır. Fabrika yay uzunluğunu hesaplarken yayın tam olarak kavuşmamasını sağlayacak şekilde yay tutucu koymuştur. Daha kalın yay tutucu ya da yayın önüne daha kalın bir parça koymanız halinde pistonun içindeki alanı çok iyi hesaplamak gerekir, ya tüfek yay tamamen kapanarak kurulacak yeri kalmaz, kurulsa da dediğiniz gibi yay hasar görür. Yay önüne fazladan parça konulursa yayın daha kısa olanı ile değiştirilmesi gerekir ki tam olarak kavuşmasın. Sizin sorun büyük ihtimalle bundan. Yay hasar görmüştür yenisiyle deişmesi gerekir ve tüfeğin iç parçalarını da orjinal haline getirmezseniz yeni takacağınız yay da bozulur.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Guc dusmesinin iki sebebi var:
    1. Yay tutucuyu kisaltarak toplam piston agirligini dusurdunuz sonucta piston onundeki sikisan hava basincini yenebilecek enerji kalmadi !
    Cozum: Piston agirligini orjinal duzeyine veya daha ust bir seviyeye cikartin.
    2.Yay tutucu uzun haldeyken silahi kurmaya calisarak yayi kapattiniz.(Yayi kapatmak: spirler arasinda bosluk kalmayacak sekilde spirler birbirine degecek bicimde yayi cokerterek yayin orjinal forma donme direncini kirmak.)
    Cozum:Yayi mutlaka degistiriniz en kapali konumda dahi yay spirleri arasinda hatve araliginin %10 u oraninda bosluk kalacak sekilde uygun yay seciniz.
    Tum bu islemlerden sonra silahiniz birkacbin atis sonunda yaklasik %10 guc kaybina ugrayabilir daha sonra guc kaybi onemsenmeyecek seviyelere dusecektir .

Yay eğer kurulduğu zaman arada boşluk kalmayacak şekilde tüm spirler başmış ise gücünü büyük oranda kayber ve yay basık kalarak deforme olur, ayrıca bu şekilde kullanılan yay kısa sürede kırılır. Fabrika yay uzunluğunu hesaplarken yayın tam olarak kavuşmamasını sağlayacak şekilde yay tutucu koymuştur. Daha kalın yay tutucu ya da yayın önüne daha kalın bir parça koymanız halinde pistonun içindeki alanı çok iyi hesaplamak gerekir, ya tüfek yay tamamen kapanarak kurulacak yeri kalmaz, kurulsa da dediğiniz gibi yay hasar görür. Yay önüne fazladan parça konulursa yayın daha kısa olanı ile değiştirilmesi gerekir ki tam olarak kavuşmasın. Sizin sorun büyük ihtimalle bundan. Yay hasar görmüştür yenisiyle deişmesi gerekir ve tüfeğin iç parçalarını da orjinal haline getirmezseniz yeni takacağınız yay da bozulur.

arkadaşlara aynen katılıyorum,

ben stogerin yayını nasıl kırdığımı açıklıyayım,,öncelik ile şunu belirteyim,ben tüfeği elime aldımmı hiç bırakmam,sigara içerken bile boşluk da atarım, bir kutu ts10 pellet in yarısına yaklaşmıştım,biraz da sigara atışı çalışması yapayım dedim,ts10 dan daha hafif gamo promagnum pellet e geçiş yaptım, ilk atışda farkına varamadım 3 cü 4 cü atışda yayın kırıldığını gördüm,iç içe geçmiş halen çalışır durumdaydı yay,bun dan dolayı farkına varamadım, yay tesadüf olarak dan mı kırıldı? bence hayır,

• Sorun kesinlikle yayda orası artık belli.
    Ama şanssızlık, Ne yatagunda ne avdoğada ne V e l i beyde ede başka yerde yay yok. Ağustosa kadar bekleyeceğiz.

anadoluteam.png

• Legolas arkadaş yazını okudum,aynı durum bende de oldu.Diana 460 Magnum var bende de.3 hafta kadar önce benim tüfekte de alışık olmadığım bir performans kaybı vardı.Kullandığım Pelet kutularını atmıyorum bana bir fıkır versın dıye,ıyı de yapmışım;saydım 23 kutu kullanmışım.250 ve 200 luk peletler halınde.Ortalama 225 adet olsa kutuda 5000 küsür yapıyor.Av-Doğa Mehmet Bey'e kargoladım,sağolsun yay ve 2 keçe değiştirmiş,3 günde de geldi tüfegim;eski parçaları da göndermiş ve yay kısalmış demişti,doğrudur ben de baktım kenarları bile deforme olmuş;şimdi tek kelimeyle süper.Evde ilk aldığımda kullandığım kalın bir suntam var ona attım,ilk günkü gibi.Herneyse;Diana'ların öyle 15000-20000 filan gibi rakamlara çıkacağını sanmıyorum ancak şu da var kullandığım peletlerin yarıdan fazlası Gamo TS-22,belki de çabuk deformasyona ağır grain yol açıyor tam bilmiyorum açıkçası.(Ama ağır grain mükemmel bence 1000 atışta yay değiştirecek olsam gene de ağır pelet kullanırdım.)Size naçizane tavsiyem hiç yayla contayla vs.oynama,gönder ;emin ol ki süper bir şekilde elinize gelir.Gönül rahatlığı ile kullanırsınız.Ben tekrar yazıyorum çok memnun kaldım.Saygılarımla. g;$i