Dürbün-göz mesafesi konusunda...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • FX gladiator ile birlikte standart, dik bir dürbün ayağı kullanıyorum. Gladiatorün dipçik kısmı tüpten dolayı şişkin olduğu için üzellikle büyük büyütmelerde hedefe bakmakta zorlanıyorum. Yani yüzümü kundak kısmına yasladığım zaman dürbün ekseni ile göz arasında oluşan bir mesafe oluyor. Bunun için kendimce iki çözüm ürettim.
    1- Kundağın arkasında bulunan ve üzerinde 2 adet vida olan kauçuk parçayı çıkardım ve tüpün üzerindeki plastik parçayı önne doğru kaydırdım. Böylece plastik parçanın arkasındaki oval şekilde girinti yapan kısım öne kaydı ve yüzümü doğrudan o bölüme koyarak hem dürbün ile göz arasında net görüntü sağlanan o mesafeyi ileri geri hareket etmeden yakalamış oluyorum hemde dürbün ekseni ile göz arasındaki mesafe kaybolmuş oluyor. Bunun dezavantajı silahın kundak kısmının yakışıklı ve orijinal görüntüsünin kaybolması
    2- Yatık ayak alarak (Henüz bulamadım) eğimli kısmı arkaya bakacak şekilde tüfeğe monte edip dürbünü biraz daha geriye kaydırmak böylece hem dürbün ile göz arasındaki mesafeyi doğal yollardan yani kundak kısmında oynama yapmadan sağlamak hemde dürbün ekseni ile göz arasındaki mesafeyi sıfırlamak.
    Bu problemler ve benim çözümlerim için görüş rica ediyorum. Umarım konuyu yeterince ifade edebilmişimdir. Herkese selamlar...

Air Arms S510 xtra Fac
    BUSHNELL ELITE 6500 4.5-30x 50
    Dan Wesson revolver 6'' 4,5 mm BB (Bozuk)

• Öncelikle herkese merhaba,

Silahımı aldığımda bu sorun gerçekten canımı çok sıkmıştı ve birçok şey denedim sizin gibi.En sonunda
    Yatagun dan yatık, yüksek ayak aldım,sorun tamamen çözüldü. ;şrofls;. Ha bu arada sorun ayağın
    yatıklığından değil yüksekliğinden dolayı çözüldü,bilgilerinize... :)

FX Gladiator .22 +nikko nighteater 10-50x60+Yatagun moderatör ;keyf;
    AirArms s410 xtra FAC .22+Bushnell elite 6500 2.5-16x42 ;şrofls;.

• Anladığım kadarıyla bu sorun FX gladiator kullanan çok az kişinin başına gelmiş. Yüksek ayakla randıman alamadığını ve düşük ayakla bu sorunun çözüldüğünü söyleyen çok kişi olduğu için yüksek ayak düşünmüyorum. Namlu ekseni ile dürbün ekseni birbirinden uzaklaştıkça isabetlilik için daha fazla hesap gerekiyor. Ayrıca yüksek ayakla birlikte dürbün ve tüfek silahın orijinal kutusuna hiç sığmaz diye düşünüyorum.Selamlar...

Air Arms S510 xtra Fac

• Ben yüksek ayak ile Nikko 8-32x60 dürbünü tüfekte moderatör de takılıyken çantaya sığdırabiliyordum. Bir buluşmaya gelebilirseniz nasıl sığdığını görebilirsiniz. Dürbün ile gözün aynı hizada durma olayını ben anlayamadım. Eğer yanağı yaslayınca alçak kalıyor diyorsanız, daha yüksek ayak deneyin. Dürbünüze göre medium ya da high ayak kullanırsanız hizayı bulmanız mümkün, ama ben genelde yüksek ayak kullanıyorum ve yanağımı dürbüne göre ayarlıyorum, tam olarak elmacık kemiğim otursun diyorsanız bir çok ayak ve dürbün denemeniz gerekebilir. Zaten parallax ayarını doğru ayarladığınızda kaynak noktası değişse bile vuruş noktanız kaymaz. Dürbüne ters bile baksanız pellet doğru yere gider.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Ulaşım problemini halledebilirsem bir buluşmaya mutlaka gelmek istiyorum. Sizlerden uygulamalı olarak öğreneceğim çok şey var. Dürbün ile gözün aynı hizada durma olayından kasdettiğim kundağa yanağımız ile kaynak yaptığımız zaman dürbünün odak noktasına gözün gelerek görüş alanını 360 derece görmesi. Teknik terimlere aşina değilim kusura bakmayın...

Air Arms S510 xtra Fac

• Daha yüksek bir ayak probleminizi çözer sanıyorum.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• En kolay ve masrafsız çözümü buldum sanırım. Kundağın üzerindeki plastik parçayı tüp üzerinde saat yönünde biraz çevirince dürbünün görüş alanı birden büyüyor. (Ben buldum...ben buldum..:) )

Air Arms S510 xtra Fac

• benımde sıze benzer şikayetım oldu ve bazı abilerımızın ve arkadaşlarımızın sayesınde sorunu hallettım benım hem göz ıle durbun arasında sorun vardı bırde dürbünün uzerındekı yukseklık ayarı ıle ılgılı ben durbunu yukseltmeye calışıyordum sorun halolsun dıye sonrada oğrendıklerıme gore dürbün ayaklarının kısa olması gerekıyormuş Mustafa Bey ın tavsıye ettığı ayaklar vardı yatagundan aldım ve şu an cok memnunum direk net görunumu sağlıyabılıyorum artık yukseklık ıle ılgılı sorunda kökten haloldu

Evanix Blizzard
    Air arms s410 extra fac .22cal bolt action__NikkoStirling-(8.32x60)