Kendi imkanlarımızla ok ve yay yapmak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Ortalama bir senedir ok ve yay yapımı için araştırmalar yaptık en güzel ve kaliteli oklar için özel ağaçlar özel kemikler özel yapıştırıcılar yani kısacası uzun süren bi işçilik ortaya çıktı ve çoğu malzemeyi temin etmek zor oluyor. Bizde kendi ok ve yayımızı başka yöntemlerle yapmaya karar verdik.Forumda çoğu üyenin oklara ve yaylara en az ben kadar meraklı olduğu için bu konuyu açtım.Sırasıyla ok ve yay yapımını elimden geldiği kadar anlatmaya çalışıcam. Umarım sizde benimkiler kadar güzel hatta benimkilerden daha güzel ok ve yaylar yapabilirsiniz.

Öncelikle yay yapımı. Sırasıyla yapılacak işlemler ve kullanılıcak malzemeler.

1 ) Herhangi bir av-balık malzeme yada çadır dükkanından 3 adet iç içe geçmeli çadır fiberi. ( 2 kişilik çadırlarda kullanılan ortasından lastik geçen siyah fiberlerden.

2 ) Makrema ip i renk seçimi kendi zevkinize göre.

3 ) 80 lik misine ( Dip oltası yapmakta kullanılan kalın misinelerden.

4 ) Bol miktarda japon yapıştırıcısı.

Yayın yapılışıda çok basit sırasıyla yay yapımıda şöyle

1 ) Çadır fiberlerinin 3 tanesini birbirine geçiriyoruz ortada kalan fiberin iki ucu dişi diye tabir edilen diğer fiberlerin içine geçmesini sağlayan demirli parçalardan.

2 ) Yanlarda kalan fiberler esneme sırasında kırılacağı için önceden önlemimizi alıyoruz. İçleri boş olduğu için ikisininde bir ucundan içeriye bi kaç santim derinliğinde sıcak silikon sıkıyoruz ve kurumasını bekliyoruz.

3 ) Yanlara takılacak olan fiberlerin silikon sıkmadığımız uçlarına erkek demirleri japonlayıp takıyoruz bunlar okun bağlanacağı misinelerin kaymasını engellemek için lazım

4 ) Deviri az olan şinyale yada sabit taş motoruna bağladığımız orta parçayı kalınlaştırmak ve güzel bir görüntü vermek için makinayı çalıştırıp üzerine düzgün bir şekilde makremayla doluyoruz. ( Ben 4 tur alt kat ve üstüne tama ortaya 10cm lik bir alana iki katta başka renkte makrema ipi doladım ) Burda dikkat edilmesi gereken ortadaki fibere makremayı dolarken tam ortasında 2 cm lik bir boşluk bırakıp ip sarma işlemine devam etmek. Bunun sebebi oku yaya tam oturtup sağa sola gitmesini engellemek.

5 ) Yanlara takıcağımız fiberleri ortada kalan fiberin dişi kısmına sokuyoruz ortalama 5 cm falan gidip duruyor. Durduğu yeri işaretleyip yan fiberlerede bir kat ip doluyoruz yan fiberlerdeki ip hem esnekliği orantılıyor hemde görüntüsü güzel oluyor.

6 ) Ortadaki fiberi ve yanlardaki fiberleri birbirlerine takıyoruz bir ucuna misineyı idam düğümü ile bağlıyoruz sonra yayı büküp esneterek misinenin siğer ucunuda bu uca idam düğümü ile bağlıyoruz. Yayı büküp esnetirken dikkat edeceğimiz yer yay ne çok gergin olacak nede çok bol ortalama göz kararı ayarlıyoruz.

Yayımız hazır hale geldiğine göre şimdide ok ların yapımında.

Ok yaparken bir çok malzeme kullanıp test ettik aliminyum borular , ince çıtalar , ağır demirler , plastik borular , oltaların en ucundaki ince fiberler.. En sonunda dere kenarlarındaki saz ların ortası aklımıza geldi yaş olarak kesip kurutuyorum ama siz başka şeyler düşünüp yapabilirsiniz biz denedik en güzel ok saz dan oluyor.

Hazırlanışı : Dere kenarındaki saz bitkilerini kesiyoruz ve kuruuyoruz sonra en düzgünlerini ayırıyoruz gerçi hemen hemen hepsi düzgün oluyrlar. Okun en ucuna değişik delici maddeler koyduk ama en güzeli ve benim kullandığım bizim havalı tüfeklerde kullandığımız arkası tüylü olan pelletler. Pelletlerin arkasındaki tüğleri çıkarıyoruz sonra okun ucuna matkapla delik deliyoruz bu deliğe japon yapıştırıcısı sürdükten sonra pelleti içeriye monteliyoruz. Daha sağlıklı olması açısından okun en ucuna iki tane tel sıkıştırıyoruz yani dışardan etrafına dolayıp sıkıştıryoruz.

Ve ok-yay takımımız hazır halde hepinize iyi atışlar umarım atladığım bir yeri kalmamıştır. Yapan arkadaşların fotoğraflarını bekliyorum.

Yay bittiği zaman üç parça olacak : [Resim Engellendi: http://s12.directupload.net/images/090721/temp/ta95dk8s.jpg]

Ortadaki fibere takılacak olan kısımlar : [Resim Engellendi: http://s12.directupload.net/images/090721/temp/e5ptrxx4.jpg]

Yayımızın uçları , misinenin bağlanacağı yerler : [Resim Engellendi: http://s12.directupload.net/images/090721/temp/lkcaudf7.jpg]

Okumuzun en uç kısmı tüğlü pelletin olduğu kısım : [Resim Engellendi: http://s12.directupload.net/images/090721/temp/3bnrtn7i.jpg]

Okumuzun genel görüntüsü : [Resim Engellendi: http://s12b.directupload.net/images/090721/temp/elw4yd9k.jpg]

Aynı stili kullanarak yapılan ok ve yaylar : [Resim Engellendi: http://s12b.directupload.net/images/090721/temp/w428nw7l.jpg] [Resim Engellendi: http://s12b.directupload.net/images/090721/temp/rckdlxmw.jpg]

eskisehirteam.png

• Hocam ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışma. Gerçekten ilgimi çekti :)

Saygılarımla.

• paylaşım için teşekkürler,güzel bir çalışma yapmışsınız ve eğlenceli de olmuş sizin için,

zamanında biz kamışın ucuna tenekeden 3 gen şeklinde bir parça kesip,bu parçayı düzgün bir şekilde kıvıra kıvıra ucunu sivrileştirirdik,diğer açık bölümüde kamışa girerdi,güzelde uçardı kamış havada,

tekrardan teşekkürler

• Beğenmiş olmanıza sevindim. Elimden geldiği kadar birşeyler yapmaya çalışıyorum. İnşallah sizler daha güzellerini yapar hatta banada yeni fikirler vermiş olursunuz saygılarımla.

eskisehirteam.png

• Arkadasim paylasim icin tesekkurler.

Bu arada Cem Bey neredesiniz? Konu sizin uzmanlik alaniniza giriyor.

Yorumlarinizi merak ediyorum dogrusu

Bulent Hamurculu

FX Gladiator (5.5 mm) + Centerpoint 8-32X56 Powerclass + Tasco 6-24 x 50

Scuba tup 10 lt

ankarateam.png

• Aslında benimde eksik olduğum konu ok konusu çok malzemeden ok yapmaya çalıştık ama ya ağır geldiler ya sapma yaptılar yada çok hafif geldiler. Sonunda bu saz bitkilerini keşfettik ama bitkiler şuan yaş durumdalar kurumalarını bekliyoruz. Bir tane kuru var gayet başaralı gidiyo ama daha fazla kuruyunca nasıl olacak bilmiyorum. Ok konusunda yardım ederseniz sevinirim. Şimdi tatar yayı üzerinde bir çalışmamız var umarım oda güzel olucak.

eskisehirteam.png

• elinize sağlık .güzel çalışma olmuş.
    paylaşım için teşekkürler.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Elinize sağlık. Video eklenebilirse daha heyecanlı bir başlık olurdu :D

• Arkadasim paylasim icin tesekkurler.

Bu arada Cem Bey neredesiniz? Konu sizin uzmanlik alaniniza giriyor.

Yorumlarinizi merak ediyorum dogrusu

Buradayım Bülentciğim ama benim işim ok "atmak"... İmali konusunda senden çok şey bilmiyorumdur inan... Arkadaşımızın yaptığı çalışma takdire şayan fakat o ok isabetli olarak 3 m. gitmez maalesef... Osmanlılarda oklar yaş ağaçlar kil kalıplara konup fırınlandıktan (yaklaşık 200 kez) sonra şekillendiriliyormuş... Öyle sazla mazla olacak şey değil yani... Fakat dediğim gibi, takdire şayan bir çalışma, en azından "ben yaptım oldu" mantığında değil kazudo arkadaşımız...

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Cem abi yorumun için teşekkür ederim. Haklısın güzel bir yay yapmak çok zor bir iş zaten bende belirttim bunu. Bizim bu oku yaparkenki amacımız evdeki imkanları kullanarak bir şey yapmaktı. Atış gücüne ve mesafesine gelince güzel bir ok bulamadağımız için tam gücünü öğrenemedik. Saz ların kurumasını bekliyoruz. Sazlar kurur kurumaz video ya çekip bu okların gerçek güçlerini sizlerle paylaşırım. Sizden ricam bana ok yapımı konusunda varsa bilgileriniz yardımınız lazım. SAYGILARIMLA

eskisehirteam.png

• Cem abi yorumun için teşekkür ederim. Haklısın güzel bir yay yapmak çok zor bir iş zaten bende belirttim bunu. Bizim bu oku yaparkenki amacımız evdeki imkanları kullanarak bir şey yapmaktı. Atış gücüne ve mesafesine gelince güzel bir ok bulamadağımız için tam gücünü öğrenemedik. Saz ların kurumasını bekliyoruz. Sazlar kurur kurumaz video ya çekip bu okların gerçek güçlerini sizlerle paylaşırım. Sizden ricam bana ok yapımı konusunda varsa bilgileriniz yardımınız lazım. SAYGILARIMLA

Sevgili kazudo, dediğim gibi ben ok ve yay yapımında bilgili değilim... Okçuyum ve iyi de ok atarım ama "al şu tüyleri de şu oku tüyle" dersen aval aval bakarım... :) Rıdvanın sitesini bulmuşsun, o sana benden çok daha fazla bilgi aktarabilir, adımı da verirsen çok daha fazla ilgilenir...

Sevgiler,
    Cem Balcı

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Osmanli devrinde yay yapimi hakkinda :)

YAY
    Yayların boyu 11-12 tutam [*2] dır.

Yay birinci, orta, ikinci boy olmak üzere üç boy olur.

Umûmîyetle dört parçadır: Ağaç, tutkal, sinir, kemik.

En büyük yay 115, en hafif yay da 95 dirhem [*3] den fazla veyâ noksan olmamalıdır.

Yapılışı güç ve büyük bir dikkat isteyen yay hassâsîyetini asırlarca muhâfaza edebilir.

Bâzı kuvvetli pehlivanlar 115 dirhemden daha ağır yaylar kullanmışlardır. Bursa’lı Şûcâ yıldız menzili taşını 107, Tozkoparan İskender Edirne’deki menzil taşını 130 dirhemlik yaylarla yapmışlardır.

Yay Ağacı

En iyi yay ağacı Gerede’de yetişen Akça ağaçtır. Tutkalı çok fazla emerler. Bu karaağaçların ihtiyâr gövdeleri kesilir, kökten çıkan sürgünler iki bilek kalınlığında olunca yerden 25 santim kadar yukarıdan 13-14 tutam kesilir. Ortadan eşit olarak iki kısma ayrılır. Bir kazandaki soğuk suda üç gün bekletilir. Üç günden sonra kazanın altına ateş yakılarak kaynatılır. Bu kaynama süresi de üç gündür. Sonra ağaçlar çıkarılır. Talaş alevine tutulur. Biraz suyunu çektikten sonra tutkala yatırılır. Ağacın tutkalı iyice emmesi beklenir.

Bu işlemden sonra ağaç, kalın tahtalara oyulmuş, iki ucu içine kıvrık kalıplara sıkıştırılır ve urganlarla bağlanır. Asıl i’mâl devri kalıptan çıkarıldıktan sonra başlar. Kurulduktan sonra dış tarafa gelecek kısmına sinir yapıştırılır.

Yay ağacı 10 yıl bekletildikten sonra işlemeye alınır.

Tutkal

Tutkal yay ağacına elastıkîyet veren bir maddedir. Yayın en mühim maddesini teşkîl eden tutkal, çok titiz hazırlanan bir maddedir. Yay tutkalları bilhassa Gelibolu civârındaki Çakal (Çokal) köyünde yapılır ve bu isimle anılır.

Sinir

En iyi sinir için, Trakya’da yetişen inek ve öküzlerin ayak bileklerinden diz kapaklarına kadar olan sinirler bir araya toplanır, yıkanır, kurutulur, kaynatılır ve eritilir. Bu erime sinirlerin lif lif ayrılmasını te’mîn eder, Sinir, yayın kurulduktan sonra dış tarafına gelen kısmına i’tinâ ile döşenir.

Bu hesâblar öylesine incedir ki, meselâ puta yaylarına öküz siniri, menzil yaylarına inek siniri döşenir. Bu işlem yaya müthiş bir elastikîyet verir.

Kemik (Boynuz)

Yay kemiği tâbîr edilen boynuz bilhassa mandaların boynuzlarının dış kenarından yapılır. Boynuzun en sert yerleri de kenarlarıdır. Menemen yöresinde yetişen uzun boynuzlu genç öküzlerin boynuzları makbûldür. Boynuzların dış kenarları kökten uca kadar bir kapak hâlinde kesilir. Kazanda kaynatılır. Sonra çam alevinde yumuşatılır ve düzeltilir. Dar tahta kalıplara sıkıştırıldıktan sonra kurutulur, yay tahtasına Çakal tutkalı ile yapıştırılır, üzeri raspa edilir.

Çelik

Kabzanın tam orta kısmına isâbet eden ve iki boynuzun arasında kalan iki milimlik aralığa beyaz bir kemik yerleştirilir ki buna da çelik denir.

Çile

Çile, yayın iki ucuna takılan ve oku fırlatmaya yarayan bir kaytandır. Harp yaylarında çile yerine koyun ve keçi gibi hayvanların bağırsaklarından yapılan gâyet kuvvetli bir ip kullanılır. Çile saf ipektir. Günlerce kaynatıldıktan sonra gölge yerde kurutulmaya bırakılır. Sonra bükülerek ip hâline getirilir. Çile yalnız yarışma yaylarına takılır.

Özel bilgiler

Yaylar i’mâl edilirken meşhûr ustalar ağaç yağlanmasın diye yağlı yemek, kuru fasulye yemezler, yayı odun veyâ kömür dumanından bucak bucak saklarlar. Bundan sonra eğer süslenecekse yayın dış kenarına altın yaldızlarla resimler yapılır, çile takılacak yer açılır, cilâsı tamamlandıktan sonra yay i’mâli tamamlanmış olur.

Tılsım

Türk yayları ile Avrupa yayları arasında ilk bakışta dikkati pek çekmeyen fakat bilhassa uzun mesâfe atışlarında çok lüzûmlu olan bir özellik vardır. Türk yaylarında kabza çıkıntısı dışa doğrudur. Beden kısmının kasan gezine yakın olan taraflarında hissedilir bir kalınlık vardır. Tanguç (tonguç) başlığı denilen kısım ise bir ayın iki ucu gibi muntazam kıvrılmaz ve içeri doğru eğiktir. Bu iki özellik yüzlerce yıllık denemelerden sonra elde edilmiştir.

Yayın da kılıç gibi incelik ve tılsımları Avrupa’lar tarafından bir türlü keşfedilememiştir.

Yayın Kurulması

Yay kurulmadan önce uçları içe kapanıktır. Okçu bu uçları tutup kabza kısmını dizine dayar, iki ucu tersine kıvıra kıvıra birbirlerine yaklaştırır ve kirişi takar. Atışlardan sonra yay boşaltılır yâni kiriş çıkartılır. Yay da kurulmadan önceki hâlini alır. Yay rutûbetsiz bir ortamda duvara asılarak korunur. Yarışma yaylarının uçları halkadan yeni çözülmüş yaylar gibi içeriye fazlaca kıvrık değildir.

Bulent Hamurculu

Scuba tup 10 lt

ankarateam.png

• E be Bülentciğim, madem bu kadar bilgin var neden bana soruyorsun ;tese;kkur

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Yok vallahi, konu acılmısken merakımı uyandırdı azıcık arastırayım dedim.

"Hazreti Google" sagolsun ;şrofls;.

Bulent Hamurculu

Scuba tup 10 lt

ankarateam.png

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

A Takımı Üyesi

• Bu stille bir yay yapmaya başladık sanırım bikaç haftaya kadar biter onlarında fotoğraflarını atarım. Ama hala ok yapımı konusunda bi fikir elde edemedik :)

eskisehirteam.png