Pelet bu tahtayı deler mi? Saplanır mı? Seker mi?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba,
    10 metre üzerindeki atışlarda açık havada kullanmak üzere dün ladin ağacından 2cm kalınlığında bir tahta parçası aldım. Önüne hedef kağıdını koyup atış yapmayı planlıyorum.
    Örneğin 10 metre atışında pelet bu tahtaya saplanırmı? deler geçer mi? yoksa seker mi?
    Henüz deneme fırsatım olmadığı için alacağım bilgilere göre güvenlik önlemini alacağım.
    Saplanır kalırsa, sorun yok.
    Deler geçerse arkasını sağlama almak lazım.
    Sekerse yakın mesafede kimsenin olmaması lazım.

Kullanacağım peletler: (4.5mm) Gamo Pro Hunter, Gamo Pro Match, Hatsan Diablo

Hatsan MOD 95 SAS + Optima 3-9x32 + Optima Red Dot

;tufey#

• Valla benimki 10 m de 2 cm lik sunta medefeyi patlatıyor...

Ne olursa olsun ama dik bir atış yapacaksan taş dahi olsa sinek gibi yapışır pellet sekmez yan atarsan azcık seker tabi tahtada zor sekme olayı.

Arkasını sağlama al dene sen en iyisi ladin ağaçını bilmiyorum :)

• ilk atışlarda birşey yapmasada, sürekli kullanınca tahta lime lime parçalanır. güçlü silahlar direk parçalar.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Arkasına 2mm sac plaka koysak???

Peki sizce açık havada nasıl bir yere hedef kağıtları konmalı?

;tufey#

• 2mm sac koyma imkanın varsa, hiçbirşekilde delemez, en kuvvetli pcp tüfek bile 2mm sacı delemez. Yahut 1 kat daha mdf panel koyup birbirine çakabilirsin.

• Evde atış yaptığım sunta un gibi olduğu için ağaç alayım demiştim ama Ladinin yumuşak olup olmadığı konusunda fikrim yoktu.

Teşekkürler...

Sanırım arkasına sac ya da MDF plaka ilave etmek en iyisi...

;tufey#

• evde yapılan atışlarda pelleti durdurmak için tahta kullanmak iyi bir seçim olmaz.en sert tahta bile zamanla parçalanıp etrafa dağılmaya başlar.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• abi tüfeğinin gücüne göre bu sorunun cevabı değişir. güçlü bir tüfekse deler normal bi güçteyse saplanır büyük ihtimal. benim torun tüfeğim var 5.5mm yayını değiştirmeden önce baya bi gücü düşmüştü 2cm lik suntaya atınca yarım cm iz bırakıp geri sekiyordu. tam direk atsanda sekmez diye bişey yok tahtanın cinsine göre sekebilir benim bir seferinde sekip çeneme geldi 10m mesafeden.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• Ev içinde tahta olmaz.Kalın sacdan pelet tutucu lazım.

• 3 katlı bir sistem de olabilir
    1- ön tarafa presli ince bir sunta benzeri malzeme
    2-ortaya polistren köpük
    3- arkaya sert bir ağaç bu sisteminde işe yarayacağını zannediyorum

• tahtayı karıştırmayın. :)

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Hedefin arkasına gözden çıkarılmak üzere olan içi yünlü bir yastık koymayı deneyin. Benim yöntemim ;)

• Sanırım tahta, sunta, yastık, kalın kitap vs gibi yöntemler yumuşatıcı ara eleman olabilir. Ancak anladığım kadarıyla sac plakalardan bir tutucu, en azından peletin tahta benzeri ilk çarpma etkisinden sonra durmasını sağlayacak sac bir arka yüzey olması gerekiyor.

;tufey#

• BU resimlediğin kutuyu yaptır. Arka tarafı (pelletin çarpacağı yer) kesinlikle saç olsun. Kutunun içinide yastık pamuk gibi bir şeyle doldur. En mantıklı çözüm bu gibi.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Kumaş ve yünlü yastıklar güzel durdurucudur. Mod 125 le denenmiştir. Eski bir kadife mont karton kutu içinde başka hiçbirşeye gerek olmadan peleti durdurmuştur. Bilginize. Birde pelet çarptığında gürültü yapmazlar.

• Ben denemedim ama, kum torbası gibi birşey de olabilir belki.

Mustafa
    26.04.1975

• Kum torbası mı? :D

Kum nereye akacak delinince :)

Ben denemiştim peluş hayvana atışları çok komik sonuçlar çıkıyor hayvanda(içinde elyaf gibi birşey vardı)

• Bu kadar basit bir şey için,açılan başlık kirliliğine yazık.Suntanın arkasını desteklersin,sen işini sağlama al da delmesin varsın;takarsın gözlüğünü,etrafındaki insanları da uzaklaştırırsın;bu budur.