dürbünde mesafe farkını nasıl giderebilirim

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • merhaba arkadaşlar benim takıldığım bi konu var at44-10 aldım üzerindede 3.9x32 optima dürbünüm var 50 metrede sıfırladığımda dürbünü 100 metrede dürbünün orta noktası ile namlunun orta noktası arasındaki mesafe kadar 5 cm yaklaşık yukarı çekiyor 25 metrede ise bu oranın yarısı kadar 2,5 cm aşağı çekiyor yani 50 metrede açıları kesiştirirsem başka mesafede yukarı aşağı çekiyor.
    bunun giderilmesi için hangi özellikte bir dürbün kullanmalıyım ama çokda fazla bir para vermek istemiyorum dürbüne makul bi ürün yada herhangi bir teknik bilgi verebilirmisiniz.

• söylediklerinizi gidermenin hiçbir yolu yok. dürbününüzde sorunda yok. yapabileceğiniz silahınızı 50 metreye sıfırlayıp 60,70,80,90,100 metrelerde atış yaparken yukarı klik sayısını yazıp bir kağıda not etmek (tabii aynısını 10,20,30,40 olarakta yazmanız gerekir) böylece elinizde kaç metrede kaç klik oynamanız gerektiğini gösteren bir mesafe cetveliniz olacak. daha sonra gerektiğinde buradan bakarak mesafeye göre ayarlarınızı düzeltip isabetli atışlar yapabilirisiniz.

Weihrauch HW100t .22 cal. / tasco 6*24*50ao
    Hatsan AT44 .25 cal. / optima reddot
    Umarex (s&w) .177 cal.

siyah_kurdela.jpg
    B Rh(+) kocaeli

• teşekkürler ama bu klik dediğin olay dürbünde fazladan bulunan bi özellik heralde bendeki dürbünde yok

• teşekkürler ama bu klik dediğin olay dürbünde fazladan bulunan bi özellik heralde bendeki dürbünde yok

her dürbünde olması gereken bir özelliktir. hani dürbünden sıfırlama yaptığımız yukarı-aşağı ayar düğmesi varya, onu çevirdikçe "klik" diye ses çıkarır. Volkan'ın bahsettiği o, mesela 25m ye sıfırladın dürbünü, sonra 30m de bir hedefe atınca 3 cm alt vurdu, dürbünü 30metreye sıfırlamak için kaç klik çevirdiğini bir kenara not edeceksin, sonra aynı işlemi 40-50-60m için yapacaksın. bu klik değerlerini hep not alacaksın. gerektiğinde o mesafeye atış yapacağında o mesafenin klik değeri kadar yukarı-aşağı ayar yapacaksın.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

Sendeki dürbünde de var ama ilk önce o siyah kapağı çıkartacaksın, sonra sağ elinin baş parmağının içi ile ya bastırarak çevireceksin yada küçük bir tornavida kullanacaksın.

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• tamam teşekkürler ben daha pratik bi yol vardır veya ilave bi apartı varmı dürbünlerin üzerinde diye merak etmiştim olmasıda gerek aslında üzerinde mesafe kodlaması olan bi aparat olsa çok daha güzel olurdu

• Mesafe kotlaması klip sayısı

gamo pt85
    Hatsan airmax 5.5
    Hatsan Striker edge 5.5
    Hatsan mod 125 6.35
    Hatsan bt65 6.35

Hatsan hercules 6.35
    :thumbup:

• 170-180 lira arası optima 3x12x44 dürbün alabilirsin artıkılı mildotlu(noktalı) olduğu için mesafeye göre hangi noktadan vurduğunu öğrendikten sonra atışlarını ona göre gerçekleştirirsin paralaxlı olduğu içinde dürbünden mesafe tayini yapabilir ona göre dotunu seçer ve atışını yaparsın

Hatsan nova tactical 22.cal
    Daisy powerline 980 177.cal/BBs

Hatsan Nova Compact 22.cal
    Hatsan torpedo 100x 22.cal Trophy 22.cal
    Kral Puncher Maxi .22 cal
    Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal
    Hatsan Torpedo 150 snip vortex .22 cal
    Mod 125 Snip Vortex .22 cal

;tufey#

• ffp dürbün kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz sanırım

• yalnız 7 sene önceki konuyu hortlatmışız :D

Hatsan nova tactical 22.cal
    Daisy powerline 980 177.cal/BBs

Hatsan Nova Compact 22.cal
    Hatsan torpedo 100x 22.cal Trophy 22.cal
    Kral Puncher Maxi .22 cal
    Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal
    Hatsan Torpedo 150 snip vortex .22 cal
    Mod 125 Snip Vortex .22 cal

;tufey#

• olsun aynı sorunu olan başka bir arkadaş okuyup cevap bulur

yalnız 7 sene önceki konuyu hortlatmışız :D

• Arkadaslar merhaba ;
    2 gun once durbunle alakali bir konu acmistim arkadaslar yardimci oldular fakat bir konu danismak istiyorum tekrardan konu acip sayfayi kalabaliklastirmak istemedim. Klik uzerinde 1/4 25 100 yrd gibi bir birim var saniyorum tek klikde yaptigi satma bu birim kac cm ye tekamul eder bi hesaplamasi varmi yada bununla alakali bilgisi olan benimle paylasabilirmi. Simdiden hepinize tesekkur ediyorum.

• 1/4 Dürbün için Hesap Şekli Şöyle

1 MOA 100 Yard (91,44 Mt) 1 İnc (25,4 m) eder ozaman 91,44 Mt 1 clik 0,635 cm eder 100 mt 0,694 cm eder. Buradan orantılarsak Metrelere göre clik hesabımız değişir.

1/4 MOA -100 Mt -1 clik- 0,694 cm -6,94 mm 1MOA -100 Mt - 27,7 mm

1/4 MOA -50 Mt -1 clik -0,347 cm-3,47 mm 1MOA -50 Mt - 13,8 mm

1/4 MOA -10 Mt 1 clik 0,0694 cm-0,69 mm 1MOA -10 Mt - 2,7 mm
    eder diyebiliriz

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• bir sorum olcaktı ustalarım. Mesela dürbünle 10 metrede sıfırlanan ayar 25 metrede vururmu. Veya vurmazsa 25 metrede sıfırlanan bir tüfek 10 metrede dahamı iyi vurur.

• Biraz araştırma yapsaniz net cevaplar alırsınız 2.sifir noktası diye bir terim vardır.arastiriniz

• Biraz uzun ama bu videoyu izleyin: https://www.silahmagazin.com/2…durbun-montaji-sifirlama/

Sanırım faydası olur. Balistik olarak tüfek, tabanca gibi her silahın 2 adet sıfır noktası vardır. Bu silahın gücüne, merminin hızına ve ağırlığına göre değişir. Örneğin belirli bir tüfek, pellet ve ağırlık için 1. sıfır noktası 20 metre, 2. sıfır noktası 80 m olabilir. Bunu Chairgun denilen bir yazılımı telefonunuza veya bilgisayarınıza indirerek ve gerekli verileri girerek sizin için 1. ve 2. sıfır noktalarınız ne olur hesaplayabilirsiniz.

Genel olarak 1. sıfır noktası ne kadar yakın ise, 2. sıfır noktası o kadar uzakta olur.

Bu da daha kısa bir anlatım: https://avhobileri.blogspot.co…ratik-durbun-sfrlama.html

Chairgun için Hawke 2018 yılı sonunda desteğini durdurduğunu ilan etti. Mevcut versiyonlarını aşağıdaki linktten indirebilrsiniz:

https://www.hawkeoptics.com/ch…t-end-of-life.html#Legacy

• bir sorum olcaktı ustalarım. Mesela dürbünle 10 metrede sıfırlanan ayar 25 metrede vururmu. Veya vurmazsa 25 metrede sıfırlanan bir tüfek 10 metrede dahamı iyi vurur.

bu rakamları hesaplamak için birçok veri gerekiyor.attığın pelletin namlu çıkış hızı, pellet ağırlıgı,attığın pelletin bc si,dürbün namlu arasındaki mesafe gibi verilerin elinde olmadan net bir hesaplama yapamazsın.şuanda 4,5 mm kullanıyorum en düşük güçte 10 metrede sıfırlı ve 48 metrede 2. sıfır noktasına ulaşıyor.tüfeğin gücünü bu kadar kısabildim 1. kademede.

• Kral Bigmax X 6,35 +VECTOR Counterpunch 6-25x56 FFP
    • Kral Puncher Breaker W 5,5-6,35 +VECTOR Capricorn 4.5-14x44 FFP
    • Kral Puncher Jumbo W 4,5 mm+VECTOR Taurus 3-18x50 FFP
    • Zoraki HP01-02 Ultra 4,5 mm+Bushnell Reflex Red Dot Sight