Damascus (Şam çeliği) imalat prosesi - Video

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Benim koleksiyonda da sanırım 5 - 6 tane damascus var, bulmak değil mesele olan, Türkiyede imal edilipte satılsa demek istemiştim.

• satılıyor ama sessızce..
    yasalarımız musade etse. ustalarımız rahatça üretıp ürünlerini teşhir edebilse mükemmel olurdu.. bızde yabancı sıtelere cığerci kedısı gıbı bakmaktan kurtulurduk..

ama maalesef bu şu anda mumkun gıbı gözukmuyor. :(

Vursan-Stoeger x20 4,5 mm :love:

• slm arkadaş foruma yeni katılmakla birlikte katılmadan önce şu şam çeliği üzerinde çok durmuştum araştırmıştım. öyle bir çelikmiş ki özellikle osmanlı zamanında bahsi geçer. haçlı seferlerinde haçlıların kılıçlarını dal budar gibi kesermiş.. şaka yapmıyorum =) netten bakabilirsiniz.. genellikle 512 kat çelik yazar. ve bu çeliğin yani çelikten dövülerek yapılan her bıçağın her aletin kendine özgü bir şekli ortaya çıkar. bu aynı biz insanlarda ki parmak izleri gibidir. her bıçağın üzerindeki çekiller farklıdır.. osmanlı zanaatkarlarının kullandığı ve imal ettiği bu çelik bir zamanlar dış unsurlardan gizlenmeye çalışmış yani osmanlı devletine has olarak kalması için. fakat sonrasında başka ellere geçmiştir.. lütfen yanlışım varsa da düzeltin =)

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• mustafa serdar bey türkiyede imalatının olduğunu duydum eski ustalardan hala yapanlar imal edenler varmış fakat nerede olduğunu bulmak zor..

vazgeçilmezlerim;

• neyse ben yorumlarımı geri alayım zaten herşey söylenmiş ;avci; :huh:

vazgeçilmezlerim;

• arkadaşlar merhaba,sözünü ettiğiniz materyal damascus,dımışk,şam çeliği diye adlandırılan bir çeliktir.yapımı değişik özellikteki çeliklerin ocakta belli ısılarda burulup dövülmesiyle elde edilir.her imalatta değişik motifler ortaya çıkar.eğer detaylı şekilde incelemek isterseniz www.bicaksanati.com adresinde bulabilirsiniz.selamlar.

• çelik halattan yapılanı da var:

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen nihatfevzioglu ().

• slmlar. benim bildiğim bu işi layıkıyla yapan ustalar çok az.arayan internetten veya sosyal medyadan kolaycabulabilir ben özellikle bursadaki bir ustanın takipçisiyim çok kaliteli işler çıkarmakta.hatta diriliş ertugruldaki ertugrulun kılıcınında yapımcısıdır kendisi.

GAMO HUNTER DX COMBO 4.5 MM.
    GAMO 3-9x40 DÜRBÜN

• Piyasada el yapımı damascus diye satılan pek çok çakı ve bıçak Çin ve Pakistan menşeli sadece damascus görüntüsünde olan kesme ve ağız tutma performansları çok düşük olan ürünler. Klasik Damascusta amaç çok sert olduğu için kesme ve ağız tutma performansı iyi olan yüksek karbonlu çeliğin daha düşük karbonlum Çelik'lerle desteklenerek bıçağa esneklik kazandırmak ve darbe anında kırılmasını önlemektir. Avrupa , Japonya ve Amerika'da kaliteli damascus kütük üreten firmalar mevcut fakat bunlardan yapılan bıçaklar el yakıyor. Diğer yandan Günümüzde önde gelen bir çok firma çok katmanlı super Çelik'lerden üretim yapmaktadır. Örneğin cold steel firması tarafından kullanılan san mai çeliği oldukça başarılıdır. Fakat iki kat Çelik'ten üretilen bu bıçakların bile yurt dışı fiyatı 300dolar civarındadır.

The world is mine...

• Harici İçerik m.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

The world is mine...

• yurt içinden mi yurt dışından mı temin ettiniz

kral bull pup .22
    stoeger atac suppressor .22
    hatsan mod 99 .22
    tacvectör optic 10-40x60 satılık

• Amerika dan kuzenim getirdi. Bir ara Türkiye'de de vardı ama fiyatlar çok yüksekti.

The world is mine...

• Arkadaşlar iyi günler bildiğim kadarıyla damascus serisi var bora bıçaklarının ve ömür boyu gara ti veriyor bi bakın derim

Kör sniper

• Şam çeliği başlığını görünce özellikle baktım. Aliexpress üzerinden bıçaklara bakarken özelliklerinde değişik kimyasal kodlara benzer kodlarla belirtilmiş bıçaklar satıldığını gördüm heralde içindeki alaşım miktarıyla alakalıdır diye düşündüm. Gözüme çarpan başka şeyde şam çeliğiydi, elin Çinlisi Şamın çeliğini nereden bilecek dedim ama Şam'dan çıkan bir şey değilmiş.

80-100 liraya hatta daha yüksek rakamlara çıkan Şam çeliği adı altında satılan bıçaklar var, namlu üzerindeki desenler örneklerdeki gibi ama işin içine Çin girince herşeyi yaparlar. Daha önce oradan böyle bir şey alan oldumu acaba, bir cesaret edip alsam eğer sahte olup olmadığını anlama şansım varmı?

• Şam çeliği başlığını görünce özellikle baktım. Aliexpress üzerinden bıçaklara bakarken özelliklerinde değişik kimyasal kodlara benzer kodlarla belirtilmiş bıçaklar satıldığını gördüm heralde içindeki alaşım miktarıyla alakalıdır diye düşündüm. Gözüme çarpan başka şeyde şam çeliğiydi, elin Çinlisi Şamın çeliğini nereden bilecek dedim ama Şam'dan çıkan bir şey değilmiş.

80-100 liraya hatta daha yüksek rakamlara çıkan Şam çeliği adı altında satılan bıçaklar var, namlu üzerindeki desenler örneklerdeki gibi ama işin içine Çin girince herşeyi yaparlar. Daha önce oradan böyle bir şey alan oldumu acaba, bir cesaret edip alsam eğer sahte olup olmadığını anlama şansım varmı?

Damascuslar ve markalı kesici aletler genelde sahte. Zaten fiyatlarından da anlaşılıyor.

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır. - Peyami Safa

Webley Tempest .177, Hatsan AT-P2 .22, Zoraki Ultra .177 & .22, Walther CP88 Competition .177, Sig Sauer P226 .177, Crosman 357 8" .177, Torun Magnum .25, x Sumatra 500 Long .25, x AirArms TX200 Carbine .22, x Diana Mod 46, x Gamo P23 .177, x Gamo PT85 .177, x Crosman 1077 .177, x Umarex Smith & Wesson M&P R8 .177, x Weihrauch HW45 .22

çin işi ucuzları tavsiye etmiyorlar.

usta işi bir çakısı 450-500 tl diye biliyorum.Rasim usta İstanbul rami de.
    boranın modellerinin de paslandığını duydum.memnun olanı da duydum.iyi araştırmalı.
    ham madde olarak ebadına göre 50-100€ civarından başlıyordu.

Zoraki ultra hp 01-2 0.177 cal.
    Umarex Nighthawk 4.5 Tactical

Diana mod 52 Superior 0,22 cal.
    Crosman pumpmaster 760 4.5 (Pellet&BB)

Vursan 7+1 y.otomatik(1996)

• Videoları izledim, ciddi bir emek ve ustalık var. Bu kadar emeğin olduğu özel bir şeyin ucuz olması garip geldi iyi ki almamışım :)

• çin işi ucuzları tavsiye etmiyorlar.
    usta işi bir çakısı 450-500 tl diye biliyorum.Rasim usta İstanbul rami de.
    boranın modellerinin de paslandığını duydum.memnun olanı da duydum.iyi araştırmalı.
    ham madde olarak ebadına göre 50-100€ civarından başlıyordu.

Rasim Usta harici yapan olduğunu zannetmiyorum.

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır. - Peyami Safa

Webley Tempest .177, Hatsan AT-P2 .22, Zoraki Ultra .177 & .22, Walther CP88 Competition .177, Sig Sauer P226 .177, Crosman 357 8" .177, Torun Magnum .25, x Sumatra 500 Long .25, x AirArms TX200 Carbine .22, x Diana Mod 46, x Gamo P23 .177, x Gamo PT85 .177, x Crosman 1077 .177, x Umarex Smith & Wesson M&P R8 .177, x Weihrauch HW45 .22