Yivsiz Av Tüfeği Satınalma Belgesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yivsiz Av Tüfeği Satınalma Belges almak için konuyu defalarca araştırdım başka sitelerdende kontrol ettim, bir sürü bilgi kirliliğine rastladım. bende bizzat işlemleri yaparak bilgi vermek istedim.

Yivsiz Av Tüfeği Satınalma Belgesi almak için başvuruda neler gerekli püf noktaları neler

*** Aşağıda yazdığım durum Ankara'da ikamet edip Çankaya İlçe Emnyet müdürlüğüne bağlı olanlar içindir. Diğer bölgelerde uygulama biraz farklı.

1. Adım

Sabah erken saatlerde Adliye Sarayına giderek, sabıka kaydı doldurmak için dilekçe aldım. Dilekçenin başına makam olarak Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü makamına verilme üzere şeklinde yazdım. (boşluk doldurma) eskiden işlemler yarım saatte yapılırken şimdi direkt memura dilekçeyi veriyorsunuz, memur dilekçeyi printer'a yerleştirip TC kimlik nodan sorgulayıp yazıyı döküyor dilekçenin arkasına.(Dilekçeyi verirken Yivsiz Av Tüfeği diye belirttim. Dilekçenin üstünde görevli; Amaç: silah ruhsatı diye yazmış ) ( 1 TL dilekçe 5 tl işlem toplam 6 TL)

2. Adım

Rüzgarlı Cad. İbrahim Müteferrika sokaktaki İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Ocağına gittim. (Arka taraflarda) ( Plevne sokaktaki İl sağlık müdürlüğü binası ile karıştırılmamalıdır) 1. nolu odadan dilekçe istiyorsunuz. 2 adet kağıt veriyorlar elinize birisi Rapor birisi dilekçe iki kağıdada Nufus cuzdan bilgilerinizi giriyorsunuz 2 kağıdada 1 adet foto yapıştırıp 1 nolu odaya kayıt için veriyorsunuz. SSK veya Bağkurluysanız ücret yok. eğer değilseniz ücret ney bilmiyorum. Kayıt yapılırken 1 adette nufus cuzdanı fototkopisi veriyorsunuz.Sonra 3. nolu odaya göz ve kulak muayenesi için gidiyorsunuz. kısık ses ile soru soran bir doktor sizi karşılayıp duyma probleminiz olup olmadığını test ediyor. ve klasik göz muayenesi için harfleri okuyorsunuz; orda rapor bölümünün 1. doktoru olumlu bölümünü işaretliyor.Sonra 11. nolu odaya gönderiyorlar ordada 40 seneilik bir avcı psikolog doktor :) ellerinizi uzatmanızı ve yaptığı hareketleri yapmanızı istiyor. sonra başlıyor muhabbete neden av tüfeği almak istiyorsun? tüfekle ne yapacaksın. av mı atış mı v.s hareketleriniz göre olumluyu işaretliyor. ve 9. nolu odaya gidiyorsunuz oradada başka bir doktor tüm rapora uygundur bir problem yoktur şeklinde yazıyor ve tekrar kayıt bölümüne gidiyorsunuz ordan elinizde tek rapor kağıdı kalıyor kaşelettirip olayınız bitiyor. Kayıt bölümündeki teyzemiz çok şirin; işte emeğinin hakkı ile işini yapan bir memur dedirtiyor kendisine.(Genelde ruh sağlığı bozuk yaşlılar rapor nedeni ile bu sağlık ocağına geldiği için onlara çok yardımcı oluyor) Bu arada Av tüfeği almak için 3 kişiydik yani bizim girdiğimiz bölümler kalabalık değildi.

3. Adım

Sağlık ocağından hemen çıkıp Çankırı Caddesine çıktığınızda Vergi Dairesi var. 3. katta Harçlar bölüm var orda da hazır bir dilekçe veriyorlar.Yivsiz Av Tüfeği için harç yatırmak istiyorum yazıp nufus cuzdan bilgileriniz giriyorsunuz.Gişedeki personel dekonta av ruhsat harcı şeklinde yazıyor ve dekontu vezneye ödüyorsunuz ( 17.05 TL )

4. Adım

İşte dananın kuyruğu burda kopuyor, buraya kadar işlemleri beraber yaptığımız arkadaş Yenimahallede oturuyordu ona kaymakamlığa gidip dilekçe vermesini istemişler o kaymakamlığa gidip ordan İlçe Eminyete gidecekti. Ben ise Sağlık raporu+Adli sicil ve Harc dekontu ile birlikte direkt Necatibey'deki Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğüne gittim. İçeri girdim. 3. kat ruhsat işlerine çıktım en son soldan 2. odada bir bayan polis memuru beni karşıladı. Evraklarımı verdim.hazır dilekçe verdi yivsiz av tüfeği satın almak istiyorum şeklinde bir dilekçe adres isim soyisim imza v.s onu yazdım almak istediğiniz sayı bölümü var 2 diye yazdım. Benden 4 foto istedi. Her satınalma için +2 foto lazım. 1 adette nufus cuzdan fotokopisi istedi.4 işgünü içinde çıkacağını belirtti. birde tel no vererek isimden cıkıp cıkmadığını sorgulama yapabilirsiniz dedi. Sabah 08:00 'de başladığım için öğleden önce işlemlerim bitti. (Doktor erken gelseydi, 2 saatte işim biterdi aslında)

3 Gün sonra Yivsiz Av Tüfeği satınalma belgemi alıp bayiye gideceğim.Aldığım tüfeğin faturası ve kendisi ile birlikte tekrar Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğüne geleceğim, silahı kotrol ettirip ruhsatına seri nosunu yazdıracağım. tüm işlemler bitmiş olacak. Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen Yivsiz Av Tüfeği satın alma belgesi ile 1 yıl içerisinde tüfek alabiliyorum ama başka ilçelerde bu süre 6 aya kadar düşebiliyormuş. Alınan silah rusatının geçerlilik süresi 5 yıl, toplam harcanan miktar 23 Lira. fotokopi cart curt taş çatlasın 30 Lira (Gözümüzü korkuttuğumuza değmezmiş.)

İşte bu kadar.

Bunun dışında değişik yerlerde farklı uygulamalar var ise arkadaşlarımız açıkça belirtsinler ki sorunlar yaşanmasın işlemler biran önce bitsin derim.

Selamlar.

HATSAN MOD 95 SAS 177 Cal. (Süper Akustik Sistem; GÜÇLÜ YAYLI ÇALGI) / OPTİMA 3-9X32 (Hakiki Çin)
    GAMO AF-10 177 Cal.
    ATA ARMS CY 12 Cal.Yarı Otomatik
    ATMACA 9 mm. Siyah/Krom

Sahip Olduğun Silahın Tadını Çıkar. ;tufey#

ankarateam.png

• Paylaşımınız için teşekkürler.Birşey daha öğrenmiş olduk sayenizde ;d;

• Aynı işlemleri ben de bugün yaptım ama resmim az kaldığından emniyet müdürlüğüne gidemedim. O da yarına inşallah :P

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Valla süper olmuş verdiğiniz bilgiler.
    Ben de bir ara niyetlenmiştim.
    Sağlık raporu-Sicil kaydı-harç vs hepsini inceledim ok sorun olmaz dedim ama karşıma bir "yarım kapaklı dosya" çıktığını hatırlıyorum
    Ne olduğunu çözememiştim. Ondan sonra vazgeçtim. Doğru hatırlıyor muyum?
    Sizden yarım kapaklı dosya istendi mi?
    İstendiyse nasıl birşeymiş allahaşkına?

• yarım kapaklı dosya olayı süper ya... forumlardada yazmışlardı.

O dosyanın arasına para sıkıştıranlar olmuş o yüzden incelemeye almışlar, ;lol;

Bizim başvurduğumuz yerde istemiyorlar. ;dance;

Valla süper olmuş verdiğiniz bilgiler.
    Ben de bir ara niyetlenmiştim.
    Sağlık raporu-Sicil kaydı-harç vs hepsini inceledim ok sorun olmaz dedim ama karşıma bir "yarım kapaklı dosya" çıktığını hatırlıyorum
    Ne olduğunu çözememiştim. Ondan sonra vazgeçtim. Doğru hatırlıyor muyum?
    Sizden yarım kapaklı dosya istendi mi?
    İstendiyse nasıl birşeymiş allahaşkına?

HATSAN MOD 95 SAS 177 Cal. (Süper Akustik Sistem; GÜÇLÜ YAYLI ÇALGI) / OPTİMA 3-9X32 (Hakiki Çin)
    GAMO AF-10 177 Cal.
    ATMACA 9 mm. Siyah/Krom

ankarateam.png

• Bugün evrağı verdim. Fotoğraf sayısında bir düzeltme yapayım. İstenilen belge sayısı +2 fotoğraf alıyorlar. Ayrıca bugün avcılık kursuna da yazıldım. Gücün karanlık tarafı yavaş yavaş beni ele geçiriyor ;şrofls;.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• beni duyun , beni görün , bana gelin karanlık tarafın gücüne kendinizi bırakın............

S410

• Merhabalar;
    Sizin Saglik Ocaginiz Cok Teferruatliymis :) Bizim Burda Tek Doktorlu Saglik Ocagi Var Kadincagiz Hayatinda İlkdefa Yada Uzun Süre Sonra Tüfek Yazisiyla Karsilasmiski Telefonla Biyeri Aradi Ve İmzaladi :)

Birde Dikkat Edilmesi Gereken Ruhsata İslenen Numaralarin Faturadaki Numaralarla Ayni Olmasi Emniyet Müdürlügünden Cikmadan Mutlaka Kontol Edin. Daha Sonra O Tüfek Bu Degildi Gibi Yaklasimlarla Karsi Karsiya Kalabilirsiniz Aman Dikkat. Tecrübeyle Sabittir. :)

• bende niyetliyim almak için fakat tam teşekküllü bir sağlık kurumu olması gerek dediler minumumda 70 tl maliyeti var sağlık raporunun alan arkadaşlar sağlık ocağı demişler uygulama eskişehirde farklımı

Hatsan AT44WX10 Premium Combo PCP( Lother Walther Namlulu)
    gamo cfx royal (22) 5.5 +3 9 40 dürbün +tek parça ayak
    gamo p23 ortopedik kabza (17) 4.5
    ilk göz agrım markası belli degil (17)4.5
    zoraki 914 9mm
    double eagle 9mm
    Optima Red Dot
    HATSAN MOD 95 SAS

• Uygulama maalesef lokasyonlara göre farklılık göstermekle birlikte; Ankara için konuşuyorum, her sağlık ocağı değil, İl Sağlık Müdürlüğü ek binasındaki Sağlık ocağında geçerli. Eskişehir için durum farklı olabilir. Mesela ehliyetimi Eskişehir'den alırken Heyet Raporu için Eskişehir Devlet Hastanesinden başka hiç bir yerde vermiyorlardı zamanında. Bu sadece bir örnek, bence konuyu bölgende bilen bir kişiye danış, veya Eskişehir'li arkadaşlardan yorum alalım.

Selamlar.

GAMO AF-10 177 Cal.
    ATMACA 9 mm. Siyah/Krom

ankarateam.png

• Ben daha gecen hafta İstanbuldan mahalle semt saglik ocagindan aldim. Dilekce hazir sadece .......... oglu....... tarih dogumlu......... die boslular var doldurdum. Ama forumlarda okudugum kadariyla bölgelere görede farklilik gösteriyormus.

• Selamlar,

Acaba 4 gün içinde alım belgesi çıktı mı?

1 ay önce Bağlı olduğum İlçe emniyete evrakları verdim, 1 ay geçti hala tık yok, işgüzarlık diyeceğim, olmayacak, sonuçta saygı duyduğumuz bir kurum, hayırlısı ne diyelim, bekleyeceğiz.

• Bunca şeyi yazıp harcadığınız zaman ve bilmeyenleri düşünüpte böyle önemli bir şeyi paylaştığınız için teşekkür ederiz!

HATSAN MOD 135 XRD - OPTIMA 3-9x32
    EKOL S 66
    CO2
    EKOL FIRAT MAGNUM 9 mm P.A.K
    RETAY EAGLE 9.mm P.A.K
    BLOW MAGNUM 9.mm P.A.K

cowboy.gif Trakyalıyız Ep gene Trakyalıyız! cowboy.gif

• merhabalar.ben 10 gün önce istanbuldan aldım ruhsatımı.ilkönce dilekçe ilçe emniyet müdürlüğüne dilekçe yazdım.(o dilekçeyi kaymakamlığa götürüp imzalatıp kayıt yaptırıp ilçe emniyet müdürlüğüne havale alıyorsunuz)
    daha sonra sabıka kağıdımı çıkarttım.sağlık ocağına giderek sağlık raporumu aldım.en çekindiğim konu buydu.sağlık ocaklarının bazıları yani bazı doktorlar sorumluluk almayıp topu direkt hastaneye atıyorlar.hiç bir form doldurmadan 1 adet resim verdim doktora.raporu bilgisayar çıktısında çıkartıp onayladı.(mahalle sağlık ocaklarında ücret alınmıyor)vergi dairesine gittim harç ücretini yatırdım.4 adet resim.bu evrakları yarım kapaklı dosyaya koyup emniyet müdürlüğüne gittim.emniyet müdürlüğünde parmak izi aldıktan sonra silah istek formunu doldurdum.işlem tamamlandı.4 gün sonra satın alma belgemi aldım.dışarıdan bakıldığında çok karmaşık ve çok zor gibi gözüküyor.ilk başlarda bende öyle zannediyordum.ve bu zamana kadar beklediğim için kendime kızıyorum.hiç bir zahmeti ve zorluğu yok.bütün masrafı:18,30 harç ücreti+5 tl sabıka kağıdı=23,30 tl.

:D Takdir Ediliyorsanız Değil,Taklit Ediliyorsanız Başarmışsınız Demektir. :D

• ruhsat konularında dırekt pm atın yardımcı olayım

yardımcı olunacak gibi çok zor bir durum yok ki.herkes rahatlıkla 2 saatini ayırsa işlemlerinin hepsi biter.(yivsiz av tüfeği ruhsatı için)

:D Takdir Ediliyorsanız Değil,Taklit Ediliyorsanız Başarmışsınız Demektir. :D

• arkadaşlar mrb,

geçen yıl 5 sene süresi dolan av tüfegi ruhsatımı yenilemiştim malum sağlık raporu, sabıka kaydı, kaymakamlıktan yazı filan ruhsatı yenilerken bunların hepsini tekrardan istiyolar.
    yalnız eskiden ruhsatınız varken yeni bir tüfek alıcagınız zaman sadece karakoldan bir satın alma belgesi alıp bayiden tüfegi alip ruhsatımıza işletebiliryorduk yeni tüfegi, ama sanırım bu yıl yeni silah alma durumunu değiştirmisler , ruhsatınız olsa bile yeni bir tüfek alıcagınız zaman baştan tüm evraklarını düzenlemeniz gerekiyormuş bu şekildemi gerçekten? birde eğer sıfır almayıp başka birinden devir tüfek alıcak olursam gene tüm evrakları baştan yenilemem gerekiyormu yoksa o arkadaşla gidip direk ruhsata devir yapabilirmiyim?
    bilgisi olan arkadaş varsa aydınlatırsa sevinirim, ona göre eğer sıfır tüfek almaktan vazgeçicem tekrar ruhsat çıkarmamak evraklarla uğraşmamak için, beğendiğim tüfeği ikinci el bulup devir yaptırmak olayına başvurucam.

• Sıfır yivsiz av tüfeği alacaksanız emniyete gidip dilekçeyle satın alma belgesi çıkartıyorsunuz,2. el bir tüfek alacaksanız randevu alarak siz,tüfeği satın ya da hibe alacağınız kişi ve silahla beraber emniyete gidip ruhsatınıza işletiyorsunuz