bukalemun adlı kullanıcının mesajları

İyi dileklerinizden dolayı hepinize çok teşekkür ederim.İlk PCP tüfeğim olacağından kullanımda bazı eksiklikler yaşamam muhtemel.Yani yakında bol bol kafanızı şişireceğim.

Vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü herkese çok teşekkür ederim ½bay£bay`; .Biraz önce ceviz kundak için siparişimi geçtim.İlgilerinden ötürü Mustafa Bey ve Kadir Bey'e de ayrıca teşekkür ederim ;d; .Şimdi dört gözle tüfeğimin gelmesini bekliyorum.Umarım beklentilerimi karşılar.

Verdiğiniz bilgiler için herkese çok teşekkür ederim.Sormak istediklerim var.Öncelikle Tüm ceviz modellerde kundak ile tüpün birleştiği kundağın sivri ucundaki siyah boya var mı?Ayrıca bilmediğimden soruyorum Thumbhole ceviz ile standart ceviz modelinin arasında sadece kundaktaki baş parmak farkımı var.Sayın İmpo'nun verdiği resimdeki Thumbhole modelindeki kundağın rengi de farklı gibi geldi.Eğer Yatagun stoğunda görünen ceviz kundağın rengi ve deseni de sayın İmpoo'nun verdiği resimdeki gibi ise kayın yerine bütçeyi biraz daha arttırıp stoklarda görünen ceviz kundaklıdan alabilirim.Mustafa Bey ceviz kundaklar sayın İmpo'nun verdiği resimdekinin aynısı mı?Eğer desen ve renk olarak aynı ise siparişi mi değiştirmeyi düşünüyorum çünkü resimdeki kundak rengi ve mat oluşu dikkatimi çekti.

Çok soru soruyorum ama bir yerde okumuştum ;ceketli namluların temizliğinin daha sıkıntılı olduğu yönünde yorumlar vardı.Bu doğru mu?Bir de kısmet olur da bu tüfeği alırsam tüfeğin normal şartlardaki ömrü sizce kaç yıldır.Özetlersek dikkatli ve titiz bir kullanıcı bir 10 yıl sonra da bu tüfeği ilk günkü performansı ile kullanabilir mi?
    Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Air Arms kullanan arkadaşlar mümkünse resim yayınlayabilir mi?Bugün sipariş vereceğim ancak kayın olan mı ceviz olan mı karar veremedim.Sİtede ayrı ayrı resimler yok.Ayrıca kayın olan ile ceviz olan arasında bir hayli fiyat farkı var.Cevizin tam olarak farkını görebilmek için resim rica ediyorum.İşim gereği çıkamıyorum.Müsait olabilsem Yatagun'a uğrayıp birebir yerinde incelemek isterdim ama maalesef iş yoğunluğumdan fırsatım olmuyor.Resimler konusunda ve kayın-ceviz farkları hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    Ha bir de diğer sitelerde(yabancı siteler) bu ürünün bolt olan modelinin resimleri var.Ben mi yanlış bakıyorum yoksa ayrıca böyle bir üründe mi var?

Gâvur, Türkçede Müslüman olmayan kişileri belirtmek için kullanılan bir addır. Osmanlı Devleti döneminde Farsça gebr sözcüğünden Türkçeye girmiş ve bu dönemde Hıristiyanları özellikle de Yunanları nitelemek için kullanılmıştır.

1856 yılında Osmanlı Devleti içinde ilan edilen ve Osmanlı Devleti bünyesinde yaşayan, hangi dinden olursa olsun herkesin birbiriyle eşit haklara sahip olmasını öngören Islahat Fermanı ile birlikte, Gâvur sözcüğünün de içinde bulunduğu pek çok küçük düşürücü kelime yasaklanmıştır.

Sözcük Farsçadan ilk alındığında aşağılama ve hor gösteren bir anlam içermekteyken toplum arasında hızla yayılmış ve Arapça kâfir sözcüğü ile eşanlamlı olarak kullanılmaya başlanmış, hakaret güden anlamını büyük oranda korumuştur.

Gâvur sözcüğü Türkçe üzerinden Balkanlardaki pek çok toplumun da diline girmiştir. Bu sözcüğe Bulgarcada Gyaur, Rumencede Ghiaur, Sırpçada ve Hırvatçada Kaurin, Arnavutçada ise Kaurr denmiştir.

Kısacası dışlayıcı,ezici ve küçük düşürücü bir kelime.Ayrımcılıkta diyebiliriz ve bugüne kadar hep kötü amaçlı kullanıldığını gördüm. :(

Daha önce satışa çıkarmış olduğum Crossman 2100 için tavsiyelerinize ihtiyacım var.Aslında amacım güzel bir Pcp almaktı ama malum ekonomi nanay.Bu sebepten geçici olarak elimdeki tüfeğime az masraflı düzenleme yapmak istiyorum.

Tüfeğimin temizliği için harbi ve şu ana kadar dürbünsüz kullandığımdan işimi görecek orta karar bir dürbün almak istiyorum.

Ayrıca tüfeğin gücünü de arttırmak istiyorum.Bu amaçla yapılabilecek basit bir çözüm varmıdır acaba.Ne tür bir pellet kullansam ve tüfekte yapacağım ne gibi küçük oynamalarla tüfeğin etkili mesafesini arttırabilirmiyim. (Bu arada elim bu tür işlere pek yatkın değil)

Madem adam gibi bir şey alamıyorum elimdekini değerlendirmek daha akıllıca geldi.

Not: Önerilecek dürbün ve harbi için önceliğim YATAGUN olacağından buradan öneride bulunabilirseniz sevinirim. agt

Dikkatimi çeken bir şey var.Namlunun üzerinde yazan kocaman Lother Walther yazısı biraz orjinallikten uzak omuş.İstek üzerine yazdırıldığı söyleniyor ancak kafamda soru işareti bıraktı.Bundan da önemlisi ilk parti geldi başka yok denildi.Sonrasında yoğun istek üzerine ikinci parti Lother Walther namluların geleceği söylendi ve düne kadar onlarda tükenmişti.Ancak nedense siparişler kargolandıktan sonra şimdi sitede yanında hediyeleri olmadan Lother Walther namlulu AT 44 olduğunu görüyorum.Yorumumu kimsenin yanlış anlamasını istemem ama benim kafamda soru işareti belirdi. :him:s Çünkü bilinen,sınırlı olanın hediyeler değil namlu olduğuydu.Şimdi bu namlular nereden çıktı.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. ;d; ;d; ;d;

Ancak benim için önemli olan 2,3 ve 4. sorularıma cevap alamadım.Bu konularda yardımcı olabilecekler varsa sevinirim.

Sevgili üstadlarımıza bir kaç soru sormak istiyorum.Weihrauch hw 77 4.5 mm almayı düşünüyorum.Aslında hw 97 daha bir karizma geldi ancak namlu boyunun kısa olması ve dürbün mecburiyetinin olması sebebiyle seçimimi hw 77'den yöne yapacağım ve Yatagun'dan almak istiyorum.Merak ettiğim konular aşağıdaki gibidir.

• Hw 97 ve 77 için hız değerleri aynı verilmiş.Ancak hw 77 namlu boyu bariz bir şekilde daha fazla.Tüfeklerin iç yapısı aynı ise hw 77'in hız değerinin daha fazla olması gerekmez mi?
    • İki tüfek için de çıkarmiş olduğu ses ve tepme şiddetleri aynı mı?Hw 97 namlu ucundaki bölüm susturucu anlamında mı yapılmıştır?
    • Yatagun'da verilen hız değeri 950 fps.Sanırım bu hız ortalama ağırlıktaki bir pellet için verilmiş.Eğer ben bu tüfekle Ts-10 pellet kullanmak istesem 4.5 mm için hız değeri ne olur?
    • Genelde uzak mesafe atışları için şaşma yapmaması ve daha etkili olması için 5.5 mm öneriliyor.Buna etken pelletin ağırlığımıdır yoksa büyüklüğümüdür.Yani 4.5 mm ağır pelletlerle de 5.5 mm pelletlere yakın performans elde edilebilir mi?
    • 4.5 mm pelletler için de bulunabilecek en ağır pellet hangisidir?
    • Tercihlerim arasına Diana mod 48'de vardı ancak bu tüfek için pek yorum bulamadığımdan kararsız kaldım.Sizce hw 77'mi yoksa mod 48'mi daha iyi bir tercih olur?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Cevaplarınız için teşekkürler.Bir soru daha sormak istiyorum.2100 için 10 pompada hız değeri yanılmıyorsam 700-750 civarı.Benim tüfekle 50 metrede içi su dolu kola kutularını çift taraflı delebiliyorum.Ancak düşme payı bir hayli oluyor.Yaklaşık 1 metre kadar.Bu normalmidir.

Sormak istediğim bir sorum var.Benim 2100 ile şu ana kadar hiç bb atmadım.Bazı yerlerde okuduğuma göre bb namlu içine zarar veriyormuş.Bu zararın boyutları fazlamıdır.İleriye dönük hızı ve isabetliliği olumsuz etkiler mi.Tek tek pelet yerleştirmek yerine bb kullansam pelete göre dez avantajları nedir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu tüfek ile 100 metrede isabetli ve etkili atışlar yapılabilir mi?Yani standart hali ile 100 metrede şişe kırabilecek bir güce sahipmidir?Bir de gerçi tam dolu tüp ile atış sayısı az ama ileride modifiye ile bu tüfeğin gücü arttırılabilir mi?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Beni en çok cezbeden tarafı gez-arpacık tertibatına sahip olması oldu.Gerçi şarjörsüz olması bir eksi ama yine de dikkate değer bir tüfek olduğunu düşünüyorum. x;.z

Ayrıca Mustafa abinin incelemesini de merakla bekliyorum.Umarım en kısa sürede detaylı bilgilere ulaşabiliriz.

Tek gözlü dürbünleri önermem.Bu gibi dürbünlerde bildiğin dürbünler gibi geniş açı alamazsın ve baktığın her nokta için genelde ince ayar yapman gerekir.Bu da zaman alıyor ve bakacağın şey eğer hareketli ise bunu yakalaman zorlaşır.Ayrıca 1000 m'yi 1.5 metreye getiriyor denmesine kanma aldığın da hiç de öyle olmadığını görürsün.Bence kaliteli bir dürbün işini görür.Çin mallarından uzak dur derim.

Selamlar...

Bilenlerden bir konuda yardım isteyeceğim.Crosman 2100 için 3,6 ve 10 pompadaki hız değerleri sırasıyla ortalama nedir.Bir de dikkat ediyorum yaklaşık 20 metre civarındaki hedefe desteksiz atışlarım destekliye göre daha iyi oluyor(dürbünsüz).Bir türlü desteklide net sonuçlar alamadım.Yanlış yaptığım bir şey mi var acaba? :him:s Her iki konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Mustafa Abi'me iki sorum olacak.

Ben T12 almayı planlıyorum.Ancak bu tüfeği sadece dürbün ile mi kullanabiliyoruz.Ben gez ve arpacıkla hedeflemeyi çok seviyorum.Uygun bir setle buna uygun hale getirilebilinir mi?

Diğer soruma gelirsek.Eminim benim gibi FX almayı düşünen diğer kişilerin de aklında olan bir sorudur diye tahmin ediyorum.Malum tüfek tek başına pek bir şey ifade etmiyor.Yanında mutlaka dürbün ve pompa ( yada tüp ) almak gerekiyor.Acaba Mustafa Abi set halinde promosyonlu bir satış düşünür mü?Eğer güzel bir fiyat ortaya çıkarsa set halinde almayı planlıyorum.Konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Selamlar,

Benim Crosman 2100 10 pompada bile 12 metreden yağ tenekesini delemiyor.Anlatılanlara bakılırsa bendeki tüfekte ciddi bir hava kaçağı var.Zaten pompalamakta zorluk vermemesinden kaçak olduğu anlaşılıyor.Bu uygulamayı ben de yapmak istiyorum ancak pek gözüm kesmedi.Bu işlerden pek anlamadığımdan söktükten sonra toplayamama gibi bir durum olur mu diye çekiniyorum.Eğer uygulamayı beceremezsem bana yardımcı olabilirmisiniz. ^^