altuğ afat adlı kullanıcının mesajları

arkadaşlar kafam karıştı bahsettigim 202 s classic 308 i arkadaşımla pazarlıgı 8000$ a bitirdik tüfek 3 avda 35 adet fişek attı mke de aynı tüfegin 30,06 sı 300 wın magnumu var hangisi iyidir domuz avlayacak olsamda bu birkere oluyor menzili ve gücü çok olanını almak istiyorum daha önce yivli kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum. pazartesi ya ruhsata başvuracagım veya m.k.e ye gidecegim

ikinci el böyle bir silah kesinlikle 8000dolar etmez,

winchester superpoze,çift namluya eğer namlu üst üste ise superpoze denir.ve piyasada bu silahtan var hatta,bıldırcın ve domuz avı için şoksuz ektra namlusu da yanında alınabiliyor

senin ölçülerine uygun o fiyatlarda yay bulamazsın,klasik yay yerine makaralı almayı düşün,hem ayarlayabilir hemde çok daha güçlü bir yaya sahip olursun,atması da daha zevkli

ben en azından bir şans vermek gerektiğini düşündüm ve bunu alınca da belirttim,kaldı ki ben hatsanı ana silah olarak değil,denemek incelemek ve desteklemek için almıştım.bu kadar kötü olacağını bilseydim kesinlikle yanaşmazdım.ayrıca belirlemek doğru olur kanaatindeyim ki,ben mod 140 almıştım,pcp değil.sonuçta bir yaylı da tehlikeli olabilir ama 30-40 tam güç atış yapabilecek bir pcp kadar tehlike yaratmıyordur herhalde(hiçbir teknik bilgim yok,sadece analitik düşünmeye çalışıyorum)benim kalitesiz çin mallarına da alerjim var ama avrupa güvenlik testlerinden geçmiş bir mala da itiraz etmem.geldiğinde benim de bam alacağıma emin olabilirsiniz.katresu dan sonra hatsanın kendine çeki düzen vereceğine de inanıyorum o da ayrı bir konudur.

not:hakkında bu kadar ağır eleştiriler almış bir firmanın ürünlerini düzeltmemiş olması ve düzeltmemekte ısrar etmesi düşünülmelidir. :him:s

namlu ne olursa olsun,ben hatsan almam,artık almam için hem cidden kaliteli ,diğer markalardan ucuz, kuvvetli ve isabetli bir silah yapması lazım.bu da iç piyasa ya sanki zor görünüyor.
    hatsan ın bende yarattığı kötü izlenim yüzünden,umarım olmaz ama,pcp,tüp,dolum derken hatsan ürünü bir silahı doldurmaya çalışırken yaralanan kişileri görür gibi oluyorum.korkunç olur:(:(:( :?::?::?::?:

diana 460 magnum almak istedim,yoktu alamadım,350 magnumu namludan kırma diye istemedim hw97k 5,5 aldım,evet gücü az ve çok ağır desteksiz sabitlemesi zor,ancak güç her zaman her şey değildir,30-35 metreden hedefe neredeyse tek delik yapabiliyorsun bence asıl zevk bu,2 derece miyop olduğumdan mı yoksa dürbünle hedefi yaklaştırınca artıkıl bulanıklaşıyor mu,bilemem ,ben bu yüzden en küçük büyütmede atıyorum(böyle artı netleşiyor)performans çok iyi.ayrıca şunu belirtmeliyim,geçen hafta baldızımın çalıştığı köye pikniğe gittik,destekli olarak direkteki kara şişeye attım,mesafe ölçerim yok,nasıl vurduğumu görmek için giderken 86 adım saydım bu da 60-65 metre eder sanırım,şişe iyi kırılmıştı ve kara parçaları çevresine saçılmıştı,hw97k 5,5 bunu yapıyorsa diana 350 magnum daha iyisini yapar derim.Bu arada crosmann pellet kullanmıştım,pek sapma yapmadığını gördüm,bence iyi sonuç veriyor,kafası düz,kara şişeye çok acayip vurmuş :thumbup:

12 numara bir tüfekte kullanılabilecek 24gram kurşundan 50-60gram kurşuna kadar çeşitli kurşunlar vardır.Winchester in ürettiği 28,3 gramlık özel hafif kurşunları örnek olarak uzun mesafede çok isabetli gruplar çıkartabilir ve vurduğu noktada çok büyük tahribat yapar,ama MKE nin ürettiği kurşunu ele alırsak 25 metrede dahi vuramama ihtimaliniz vardır.yivsiz tüfeklerin tek kurşunlarına yiv etkisi göstermesi için iz açıldığı da olur ama kurşunun hassas üretilmesi şarttır.bir domuz vs. avında yivsiz silahla en uzak atış 50-60 metreyi geçmez geçerse de vurmanız şansa bağlıdır ama değerse indirir o da ayrı bir konu....
    kısaca barut miktarı ,kurşunun ağırlığı,kurşunun şekli,(ayrıca yivsiz silahlara özel olması nedeni ile ayırdım; :thumbup: şok durumu )yivsiz silahta da önemlidir.
    not MKE de yivli süperpoze satılıyor ama 25000YTL gibi bir fiyatı vardı?

hw97k 5,5 ve hatsan 140 ile ilk atışlarımı biraz önce yaptım,tasco 2-8*32 10 metreye sanki özel ayarlı gibi sıfırlıydı,10 metre grupmanına biraz baktım gayet iyi,limiti denemek için 85 adım saydım sanırım 50-60 metre arası bir mesafe gelir,3 soda şişesi diktim,geri tepme sanki yok gibi 15-20 atış sonunda nişan mesafesini oturttum ve ikisi peş peşe üçüncü şişe de 4 atışta patladı.aynı yere hatsan için orada bulduğum yeni rakı şişesini diktim,her denemede dürbün kaydığı için hiç başarılı olamadım,yerel bayiye stoper ısmarladım,birde hatsan katır gibi tepiyor,her atışta da kurma kolu yerinden çıkıyor ,bir sabitleyemedim:(.

bakalım nasıl olacak :thumbup:

hw97k gerçekten farklı bir silahmış,bunu gördüm,benim eski bir gamo fx40 vardı (13 yıl kullandım)onu çevremde en iyi silah olarak bilirim hw97k bana sanki klansman dışı gibi geldi sanki onun katagorisi klasik havalı tüfekten üstün gibi.hele yanında aldığım hatsan mod 140sw ile karşılaştırınca fark çok açık,ilk izlenimim tüfeğin çok sağlam bir malzeme ile kurulduğu ve ince işçiliği oldu,insan eline yivli normal tüfek almış gibi oluyor,yapısı ağır ancak kullanımı kolay,tetiği ağır geldi ama bu ayarlanabilir,boyunun hw 77 ile kıyaslandığında kısa olması kullanımda avantaj yaratmış gibi,en hoşuma giden yeri mermi yatağı oldu,(hele crosmann dan sonra)dürbünü takıp hemen denedim şansım iyi galiba dürbün milimetrik olarak 10m mesafeye ayarlı çıktı ben ayar yapmaya gerek duymadan güzel gruplar çıkarttım,eksiklik olarak harbisini almayı unutmuşum ,şimdi silah bayiine gidip 5,5 harbi alacağım,original tasco 2-8*32 dürbün çok şık durdu,benim ihtiyacımı fazlası ile görür diyorum.bu arada hatsan mod140sw katır gibi tepiyor,iki silah yanyana gelince safkan arap atı ile ,yanında kötü uyuz eşek durmuş gibi oldu,neyse envanterde bulunsun,geleceğe yönelik tecrübe sağlar sanırım ;şrofls;. ;şrofls;. ;şrofls;.

hw97k 5.5 tüfeğimi yeni aldım,orijinal tasco 2-8x32 dürbün takacağım,fazla büyük bir dürbün istemedim,en azından şimdilik dampa ayak ihtiyacı duymak istemiyorum.

tüm arkadaşlara soruyorum, silahın teknik verilerini biliyorum ama daha kullanıp pratiğini yapmadım,hedefe atış olarak hangi limitler içerisinde çalışmalıyım ve uzak atış için hangi peleti kullanmalıyım.gamo altın pelet bu silaha uygun mu?,yağ ve yay bakımı kaç atış sonunda gerekir,teknik destek verebilecek arkadaşlar var mı?bu silah modifiye olur mu?namlu boyu hw77 den kısa bu menzili etkiler mi? etkilerse ilerde uzun namlu ile değiştirmek mümkün mü?son olarak ta pistonu temizleyip yağlamayı gerektiğinde kendim yapabilir miyim?herkese saygılar ve selamlar.

bu silah ile birlikte birde hatsan mod 140 5.5 aldım ikisini karşılaştırınca bu verileri bildiririm ;tacli#

merhaba mustafa bey epeydir okuyucu olarak forumdayım ama artık biraz uygulamaya geçeceğim. ^^ hw97k5.5 tüfeğimi yeni aldım ve daha atış yapmadım(şu an yolda geliyor),merak ettiğim konu şu;rutin bakımını kaç atış sonra ilk yapayım ve tüfeğim ne zaman yay,yağ ve keçe ister,bu tüfek modifiye olmaya uygun mu? ^^ :thumbup:

toyota marka olarak bence bu konuda bir numara,sonra discovery 3 gelir,ben lükse değil işe bakarım bu konuda jeep modeli değil benim favorim toyota hilux 4x4 advunture

namlu boyunun menzile direkt bir etkisi yoktur ama geri tepmeye ve nişan düzeltmesine etkisi büyüktür o yüzden,avda 71cm den uzun namlu pek tercih edilmez,bence ideali 65-71 arasıdır,ben ikisini de kullanıyorum,mobil şoklu bir tüfek alırsanız genel amaçlı da olur ve iyi olur