serki66 adlı kullanıcının mesajları

Etkiden kasıt teneke delmek istiyorsan 130 hatta 150 metreye kadar rahatlıkla deler ama amacın canlıya atmaksa sadece sincaplara attım onun sebebi ise yeni yaptığımız evi kemirmeleriydi, üzülerek attım ama başka çarem kalmadı, öncelikle bunu belirteyim. etkili mesafesine gelince 60 metreden vurduğum var etkiden kasıt delip geçmedi daha doğrusu ben kafasına attım ki hayvan can çekişmesin diye. Kafatasını parçalıyor Neden 60 metreden attım, onuda açıklayayım kurnaz hayvanlar ve tüfeği görünce kaçıyorlar.100 metreye kadar gayet etkili olacağını sanıyorum bu tüfeğin canlılar için. Senin tüfeğine gelelim şimdi. kullandığın at44-10 calibresini nedir yada şöyle söyleyeyim 5.5 tan 0,22 kalibreden anlatayım. Kullandığın paletin ağırlığınında etkisi var. Bu arada chairgun programını daha hiç kullanmadım ve kullanmayı da ne yalan söyleyeyim bilmem. Benim kendi tecrübelerime dayanarak anlatayım sana. Attığın hedef diyelim ki 2,5 litrelik bir kola şişesi ve vuracağımız yerde tam merkezi olsun. Gamo pro hunter 5,5 kullandığım palet diyelim. Dürbününün moa yada clikleriyle oynamayacaksak sadece 30 metreye ayarladığımız sabitleme ile atış yapacak olursak 75 metreye 0 derece ile yani paralel bir atış yapacaksak direk karşıya, dürbün montaj bacağı namlu yükseklik 2 cm den takbiri 2 mildot aşağıdan nişan alacaksın 10 x zoomla. Buda kola şişesinin nişan aldığımız noktası tam ortası kabul edildiği taktirde kapak ağzı gibi bir yere nişan almış olacağız. Yani -2 mildottan vuracağımız hedefin tam ortasına getireceğiz ve atış yapılacak. Atış yaptığın yerde rüzgarla hareket eden yaprak, kağıt parçası, bez yada başka birşey varsa bunlarda atışa entegre edilmeli. Rüzgarın şiddeti, yağmur varsa göz kararı 0,75 yada 1 mildot daha yukarı rüzgar hızı 25 m/sn +0,50 mildot ters istikameti gibi. 190 ile 160 bar arası bu dediğimi yapacaksın 160 140 bar arası 0,50 mildot yukarı kaldırırsan aynı atışı yapmış olursun 140 ila 110 bar arası ise yine 0,50 mildot kaldırırsın hedefi vurmuş olursun. Bu arada hedefe atış yapacağın zaman göz seyirme açına dikkat et ve atış yapacağın zaman dürbün bakış açın doğru olsun. Doğrudan kasıt dürbüne baktığın zaman 4 kenarında da dolunay yani yarım ay görüntüsü olmayacak, tam net görüş elde edeceksin, eğer ki dolunay görüntüsü oluşmuşsa bir kenarında, hangi kenarsa o kenara doğru milimetrik şekilde kay ki atış pozisyonun doğru olsun.Net görüntüyü yakala, Tetik düşürmeye de dikkat et, silahın sarsılmasın onun dışında vuramayacağın hiçbir sinek dahil yok :) Bu arada anlatıklarımda yanlışlık varsa beni düzeltin arkadaşlar sonuç itibariyle an itibariyle atış yapıp yazmadım, yaptığım atışlardan esinlenerek yaptığım hesaplamalar doğrultusunda arkadaşıma bilgi verdim, %95 vuracağını biliyorum ama genede yanlışım varsa düzeltin beni arkadaşlar ki arkadaşımıza yanlış bilgi vermeyeyim. Herkese saygılar. Bu arada silah kazaları var mutlu sonla biten, çok komikti paylaşmak istedim. http://www.youtube.com/watch?v=TQli2IQCc_M Not: Hedefi vurmazsa yarım mildot daha kaldırılır, geç oldu uyuyacaktım hata yapmış olabilirim diye düşündüm ve bunu eklemek istedim. Teşekkürler

mesafe hesabı formülü: mesafe = ((hedefin cm cinsinden boyu/100) / mil dot nokta sayısı) * 1000 (metrik ölçüm için kullanılan formül) hesabın açılımı mesafe = ((10/100) /3) * 1000 = 33,33 metre
    bu hasabı 24X zoomla yapıyorum mesafeyi metreyle ölçtüm ve 33 metre çıktı sonrasına formülü hesaba entegre edince formülün gerçekliği meydana çıktı. Bu arada dürbün mildot hesabı her dürbünde farklılık gösterir. Dürbün kullanma kılavuzunda hesabın yapılacağı bilgileri mevcuttur. Herkese saygılar.

Nacizane kendi fikrim, yeni başlıyorsan 10 metrede ustayım diyorsan 30 metre yada yeteneğine ne kadar güveniyorsan kendin ayarlarsın bu mesafeyi ama 1000fsp güçte maksimum 35 metre kullanmak normaldir diye düşünüyorum. Sonuç itibariyle ateşli bir silah değil kullandıklarımız.

Merhaba arkadaşlar. Hatsan At 44-10 pcp tüfek etkili ve stabil bir nişancı olmak istiyorsanız en iyi 5,5 kalibredir. 4,5 kalibre uzun mesafeli atışlarda sapma değeri çok yüksektir, 6,5 kalibre ise uzak mesafe atışlarında mesafe kaybetmesinden dolayı çok tercih edilmez ama en etkilisidir 6,35. Hedefi parçalayacak kadar ivmesi vardır. Benim tüfeğim 5,5 kalibye yani 0,22. İyi bir atıcı olma yolunda iyi bir tüfektir fakat birlikte verilen optima dürbünlerden 800 ila 1000 atıştan sonra randıman alamazsınız. Dampa ayak alırsanız bu 3 katına çıkar fakat bozulacağı gene garantidir. İyi bir dürbün almak gerekir ve bu marka tercihinde ucuz yollu hawke yada bushnelldir. Biraz pahalıdır fakat uzun yıllar dayanır. İyi de bir dampa ayak alırsanız ama tek parça ayak değil dampa ayak ömür boyu kullanırsınız. 500 ila 700 lira civarıdır dürbün ama aldığınıza değer. İleride tüfeği satarsınız aksesuarlarınızı yeni aldığınız tüfeğe takarsınız birşey kaybetmezsiniz en fazla tüfeği satarken kaybedersiniz. İyi bir dampa ayak ve iyi bir dürbün. Tüfeğe gelelim eğer tüfeği satmam uzun yıllar kullanırım derseniz. http://www.altaros.cz/regulators/hatsan-at44/ 300 ila 350 lira civarı bir regülatör alırsınız ve takribi 120 bara kadar stabil 970 fsp güçle nokta atışı yaparsınız yada benim gibi alışırsınız tüfeğin bar basınç düşüm hızını metre cinsinden hesaplamaya ve dürbün mildotuna entegre etmeye o zaman gerek kalmaz tamamıyla sizin kabiliyetiniz ve öğrenme içgüdünüzle ilgili. Palet seçimininde büyük bir önemi vardır. ispanyollar bu yolda bayağı mesafe katetmiştir. Gamoyu ben tercih ediyorum birçok palet attım fakat gamodan daha iyisini şahsım adına görmedim. Bu tamemen alışkanlıklarla da ilgili. Tüfek normal şartlar altında upgrade etmeden 22 yada 26 arası stabil atış yapıyor 75 metrede taki psi düşmesi başladığı andan itibaren mildotta yukarı çıkmaya başlıyor yani tüfeği yukarı doğru kaldırmaya başlıyoruz. etkili mesafesi palet cinsinden de çok farkeder. Tahrip gücü yüksek bir palet kullanıyorsanız ve uzun mesafelere atış yapacaksanız gamo ts22 palet tercih ederim daha yakın mesafelerde etkili ve güçlü bir palet istiyorsanız gamo pro hunterı tercih etmenizi dilerim yada bu benim kendi fikrim.Program kullanımına gelirsek ben program kullanmadan yana değilim yani herşey doğallığıyla güzel. Şöyle söyleyeyim arkadaşlar arasında gitmizsiniz poligona yada boş bir araziye herkes çıkarmış tüfeğini takır takır atış yapıyor sen almışsın eline telefonu hesapla dur. Biraz bana saçma geliyor program kullanımı yada benim fikrim. En iyi atıcılık kendi fikrime göre tüfeği iyi tanımak, dürbünü iyi anlamak ve paletin neler yapabileceğine inanmaktır. Sonuçta bu bir oyuncak değil. Amerikada satılan tüfeklerin kullanıcı kılavuzlarında Dikkat! Bu bir oyuncak değil ibaresi alır ve her zaman için elimizdeki makinanın hiçbir zaman oyuncak olmadığının farkına varmak. ilk 500 atış hımm anlamaya başlıyorum 1000 atış tamam şimdi oldu 2000 atış bu iş bu kadarmış diyeceksiniz. Dürbün sıfırlamayı unutuyordum. Dürbün sıfırlama birçok yerde anlatılır ama en basitini anlatmak isterim. Kullanmakta olduğunuz tüfeğin maksimim menzili nedir. Misal at 44-10 un maximum menzili 300 metre. Tüfeği sıfırlarken balistik eğri mantığıyla sıfırlamamız gerekir yani oda budur attığımız palet balistik eğriden dolayı mermi hattıyla yada mermi yoluyla her zaman için 2 kere kesişir bu da 2 sıfırlama noktasına denk gelir otomatik. mesela 20 metreden sıfırlama yaparsanız otomatik olarak 200 metrede de kendini sıfırlamış olur. şunuda unutmayın her palet aynı sonucu vermez bu değer ateşli silahlarda sapmalar yapabilir düşük mesafelerde. yada şöyle açıklayayım ateşli silahların sıfırlaması minimum 100 metreden yapılır yivli tüfekler için ama pcp tüfeklerde bu değer daha düşüktür. Sonuç olarak siz 30 metrede sıfırlayın 300 metre ikinci kesişim olsun 190 bardan 140 bara kadar 100 metreye nokta atışı yaparsınız. Elimde çektiğim bir video kaldı harddiskim yandı ve çöpe atmak zorunda kaldım ama en son bu videom kaldı onu da youtube ye attığımdan dolayı hala bende. Bir fikir olsun sizin için bu arada uzun mesafeli atışlarda bipod ayaktan ziyade evden aldığınız anne görmeden kullanılacak bir yastık tercih ederim. Bipoddan daha sağlıklıdır birde yattığınız yere dikkat edin akrep olmasın :) şayet bir gün farkına varmadan karınca yuvasına yattım durum vahimdi ama tabi o heyecanla ilk zamanlardı. Bu da atış videosu http://www.youtube.com/watch?v…p;feature=player_embedded Breaker-Nikula 6-24x50 dürbünle yaptığım sıfırlamadan sonra çektim.Umarım fayda sağlamıştır. Teşekkürler arkadaşlar böyle bir forum yaptığınız için.