r.danis adlı kullanıcının mesajları

Balistik jel gibi bir materyal düşünüyorsanız size silikon öneririm.piyasada 4 tl gibi fiyata satılan silikonlar dan kullanabilirsiniz.isterseniz kalıba dökerek sekillerde yapabilirsiniz.

Arkadaşlar boşuna endişelenmeyin.kimsenin minicik ısviçre cakisina.yada normal cakiya ceza falan yazacağı yok.sizler çakı bıçak balta vs.nerelerde taşıyorsunuz.toplumsal olaylardami.alışveriş merkezlerindemi.hayır.endişe etmeniz yersiz.bu kanun piyasada peynir ekmek gibi satılan otomatik açılan vb çakı ve bıçaklar için.ve taşıyan kişiler ile ilgili.

Simdi esas konumuz olan yeni pelletler in arka kismindan orta kismina dogru ici bir miktar bosaltilmissa makaledeki stabil mermi tarifine tam uyacak.bende bu arada elimdeki ince mehmetlerin arkadan icini dremel ile biraz bosaltayim bakalim nasil bir performans elde edecegim.
    ayrica suayp beyin su damlasi tezi cok farkli bir konu.su damlasina o seklini havanin direnci vermektedir.mermiler ise havaya sekil verir.su damlasinda etken olan hava iken mermide ise etken merminin seklidir.mesela kut uclu mermilerde hava direnci merminin burnunun bir miktar onunde olusurken sivri uclu mermilerde tam burnunda olusmaktadir diyor makale.

Konuyla ilgili biraz uzunca bir makale okudum.anliyabildigim kadari ile sivri uclu mermiler hareket yorungesinin sonlarina dogru donmeninde etkisi ilebeklenen sekilde simetrik dusus yapmayip merminin burnu yukariya dogru kalkiyor ve takla meyndana gelme egilimine giriyor.
    Bir diger husus kisa kut mermileri yorungede tutmak uzun ince mermileri yorungede tutmaktan daha kolay.fakat sivri mermilerin menzili kut mermilerden cok fazla.bir diger husus bir mermiyi yorungede tutmanin en kolay yolu agirlik merkezini mumkun oldugunca one almak.(burada ok un yapisini ornek vermisler)
    sonuc olarak anladigim klasik kut uclu pelletler en iyi performansi vermeli.yani bizim parasut pelletler kaliteli uretimle en iyi performansi vermeli.zaten bilirsiniz cocuklugumzda yapardik.ince kamislarin ucuna agirlik yapsin diye gazoz kapagini ezip monte ederdik.biraz ip esnek bir agac dali.al sana ok..oku attigimizda ilk hareket sallantili olsada bir miktar yol aldiktan sonra stabil bir ucus yapardi.

Arkadaşlar bişey dikkatimi çekti.hep yorumlarda küt uçlu pelletlerin havayı daha iyi yardigi ve stabil olduğundan bahşedilmiş.Fakat uzun menzilli ve keskin nişancı silahı olarak tabir edilen ateşli silahların hiçbirinin mermisi küt uçlu değil aksine oldukça sivri.Yani hava denilen nesnede su ve toprak gibi kütlesi olan bir cisim.Sadece yoğunluğu düşük.bu bana biraz tezat gibi geliyor.yani suya avucumuzun içi ile ve birde karate yapar gibi yanıyla hizlica vurdugumuzda hangisinde daha fazla dirençle karşılaşırız.

Sorunun cozumune katkida bulunmak anlaminda bir tavsiyede bulunabilirim.
    atis yaptiginiz esnada bir video kamera ile atisinizi yakin cekime aliniz.ve bunu ornek beş defa kaydedin.onden ve geriden. Onden cekimde atis esnasindaki mimiklerinizi kontrol edin.ornek goz kirpmasi kasma titreme.geriden cekimdede namlunun oynayip oynamadigina bakin.atesli silah olsaydi tesbiti daha kolaydi.sarjore barutsuz mermi koyarak mimik kontrolu yapardik ama havali silahta bu sansimiz yok.en iyisi video kamera cekimi.hatanizi kontrol edin mumkunse tecrubeli bir aticiya izlettiriniz.

banada uyduruk birşey gibi geldi.peki bu dampa aykların farkı ney yani açıklamalarda darbeyi emen kauçuk parçalar olduğu yazıyor.bu kauçuk parçalar bu ayağın neresinde montajlı acaba.silah ile ayak arasındamı ben resimlerden incelediğim kadarıyla göremedim kauçuk parçayı.sadece bazı resimlerde ayağın silahla temas eden alt kısmında silidirik küçük çıkıntılar gördüm.eğer kauçuk olarak bunlardan bahsediliyorsa.istenilen fiyat aşırı pahalı.gerçi kauçuğu nereye monte ederlerse etsinler bence zaten çok pahalı.şimdilik bu kadar parayı vermeyi düşünmüyorum.dürbünsüz kullanmakta bir seçenek olarak duruyor.gerçi 100 metreden kutu kolaya dürbünsüz atış nasıl yapılır orasıda muamma.zaten firmalarda bizleri bu zaaflarımızdan faydalanarak yolmuyorlarmı?

Şu an aklımda bir fikir var ve bunu uygulamak istiyorum umarım işe yarar ve bizde yolunmaktan kurtuluruz.fikir şu.

Mademki küçük bir miktar kauçuk ilk darbenin şiddetini emebiliyor.O zaman bende dürbünü ayaktan sökerim.ve dürbün montaj yatagının iç kısımlarını yumuşak(tabiki jel gibide değil)silikon ile kaplarım sonrada tekrar dürbünü monte ederim.böylece dürbün ile metal ayak arasındaki bağlantı silikon ile kesilmiş olur.ve atış esnasındaki ilk şokun bir kısmını absorbe etmiş olurum.diye düşünüyorum.fakat şöyle bir sorun var.mevcut ayaklar iki parça ve birbirinden bağımsız.buda titreşimlerde ayakların birbirinden bağımsız oynaması ile dürbünün ayarının bozulması önlenemeyebilir.ikinci sorun silikon şeritler monte edilince dürbün yatağı daralırsa dürbün montajında sorun çıkabilir zira çok ince bir silikonunda fazla iş görebileceğini sanmıyorum en az 2mm olmalı diye düşünüyorum ne kadar kalın silikon o kadar fazla emiş .denemeden göremiyeceğiz.Önce ben bir deneyeyim sonra forumda paylaşırım. ;grin;

Tamam zaten genelde herkez aynı şeyi söylüyor bu ayaklarla olmaz diyor.Peki nedir bu dampa olayı ne fark var arada.biraz araştırma yaptım fakat kaliteli olarak tavsiye edilen ayak fiyatları abartılı pahalı.uygun fiyata ne alabilirim.aldığımda iş gorurmu yoksa silah satıcısı nın dediği gibi bosunami para vermiş olurum.

Bir şey kafamı karistiriyor.ben silahımı aldığından beri üzerinde gelen dürbün ve ayakları kullanıyorum.fakat en ufak bir gevşeme ve durbunde sapma olmadı.sade söküp taktiktan sonra çok az miktarda sapma oluyor onuda birkaç dakikada ayarliyorum.fakat forumlarda baktimda.arkadaşlar durbunun geriye kayması düşmesi gevsemesinden bahsetmiş.bende hiç böyle bir sorun oluşmadı.acaba boşuna mı endişe ediyorum.100 metre mesafeden kutu kolayı dürbünle vurabiliyorum.acaba dürbün ve ayağı değiştirmek için bekleşen dahami isabetli olur.

Merhaba arkadaşlar.Benim Optima 550 tufegimle ilgili kafamda bazı soru işaretleri var.Öncelikle silahımı ilk aldığımda silahın çok güçlü olduğu ve sarsıntı yapan bir havalı silah olduğunu bilerek aldım ve sikayetimde yok.fakat genel kanı şu ki üzerinde gelen standart durbunun kaliteli olmadığı ayarının çabuk bozulduğu ile ilgili yorumlar okudum.Acaba durbunu degistirmelimiyim.Yada dampa ayağı değiştirerek sonuç elde edermiyim.silahı aldığım bayi boşuna masraf yapma silah çok güçlü ne yapsan sarsıntıdan sonuç alamazsın dedi.Acaba bu dogrumu.ne yapabilirim.dürbün veya ayak tavsiyemiz varmı.