Hamatum adlı kullanıcının mesajları

Yalnız genelde bir terslik vardı bizim Adana ekibi tamamen pcp cidirler :D Allah iyiliklerini versin. :D onlarında çıkarttıkları performansları genel hallerinin oldukça altındaydı. genel anlamda bir düşüş olmuş İzmir de Ömer hocam nazarlaramı geldi ne oldu. bişeyler olmuş ben anlamadım. Şaşırmadım değil hani.

"Yaylı kesinlikle candır ama nizami ft yapacaksanız pcp nin tadını vermiyor maalesef..."
    Ömer hocam yoksa duyduklarım doğrumu !!!

Emir hocam, maalesef doğru, çünkü yaylı ile on kere atıp beşini vurduğunuz 50 metre hedefine Serdarın tüfeğiyle 10 atış yapıp hepsini vurduğumda ben de kendime inanamadım, bir diğer sorun da kolum rahatsız olmaya başladı yay kurmaktan, ama yaylı candır hiç bırakılmaz...
    Kalemlik e gelince... yarışmadan bir gün önce antrenmanda, tüfeğin kurma kolu elimden kaydı ve hızla kapandı, sonrası grupmanlarım 25 metrede beş atış 8 mm iken 25 mm e çıktı, pek anlam verememiştim. Yarışma ilk günü hezimetti, uzak hedeflerin hepsini vurdum ama 15 ile 40 metreler arası hepsi boş, o kadar ilginç ki rüzgar düzeltmesinin tersini bile vurduğum oldu:)
    ilk gün bitiminde ozan da aynı dertten yakınınca hadi söküverelim dedik, ozinin tüfeği hemen alanda söktük ve yay tutucu rod ve metal o ringin kırıldığını gördük, yedek vardı değiştirdik ve ozan ertesi gün 30 vurdu. İşte salak kafa aç demi kendi tüfeğini de...
    yarışma sonra eve gelince söktüm baktım ki, yay tutucu rod ve oring paramparça olmuş, pistonun içi plastik parça dolu...
    Bu olayda kıssadan hisse şudur: her zaman kullandığınız silahınıda beklemediğiniz bir performans düşmesi var ve sarhoş felan değilseniz hemen silahınızı sökün, bir yerine bir şey olmuştur. İkincisi de, yaylılarda özellikle yay dahil her parçanızdan bir tane yedek olsun, ya da bizim takım gibi yedekli arkadaşlarınız olsun, buluşma yarışma tarzı organizasyonlarda ortada kalmayın.

Sayın Hamatum..Sanıyorum,siz bu işi şahsi algıladınız.Ya da camiaya ve bu spora kalpten bağlılığınız sizi hassas yapıyor.Bu camiada yeni yüzler bir sınava tabi tutuluyor diye düşünmeye başladım.Öncelikle şunu bir kez daha belirteyim.Ben hedef kağıdında kimseyle yarışmadım bu yaşıma kadar.Hep kendi rakibim oldum.Bu camiaya nasıl faydalı olabilirim düşüncesi hakimken.Bir anda sanki FT düşmanı ve camia karşıtı bir konuma düşürüldüğümü hissetmeye başladım..Ben her türlü yarışma organizasyonunda gerek gönüllü yardımcı gerekse yarışmacı olarak bulunmak isterim..ama ,içimdeki bu masum çocukluktan kalma havalı tüfek sevdamı haksız yere,hiç hak ketmediğim şekilde öldürülmeye çalışılırsa da o zaman ben de .Kaldığım yerden devam ederim..kendimle yarışır,keyfime bakarım
    Her türlü organizasyon ve yarışmaya memnuniyetle katılmak isterim..Lütfen bu bakış açısı unutulmasın ve her yazdığım yazı ve yaptığım eylem bu çerçevede değerlendirilsin..

Mehmet hocam, sana yazılmamış satırlardan kendine alınganlık yapma lütfen, Bak üzerine alınması gereken Emir hoca hemen olayı kavradı ve Diana-Hw atışması başladı bile :)
    bu sitede bir çok kişi birbirini çok eskilerden beri tanıyor ve tarzlarını da biliyor, bu nedenle hemen her yazılanı üzerine alınma, ben artık senin görüşlerinle ilgili bir şey yazmıyorum, yüz yüze karşılıklı konuşuruz daha iyi, ama Emir hocam bir etkinlik planı yaparsa hem fikirsel hem de bedensel desteğimi esirgemem, FT işi hobiyi biraz sportif alana taşıdığı için uluslararası kurallara bağlı kalmak daha iyi, ama farklı ft tarzları geliştirilebilir. Örnek olarak İngilizlerin yaptığı HFt biraz modifiye edilebilir. Açık alanda ft hedefleri gibi değil de serbest düşmeli hedeflerle open sight ft düzenlenebilir, keyifli de olur. Şu anda steyr kullanan ft yarışmacılarının tamamına yakınının da katılacağına eminim, hepsinde birkaç tane yaylı var çünkü. Adana bu işin ilk basamağı da olabilir bence...
    hem şöyle diana ile hw yi uçuca çatar düşman çatlatırız...

Sayın ozzytheguitar..!Yarışmanın 1.günü sonuçlarına bakıldığında.Yarışmaya yaylı kategorisinde katılan 9 yarışmacı da.PCP kategorisinde sergilenen performansa orantılı sonuçlar elde edemedi.Bunun çeşitli sebepleri olabilir.Ama,dokuz yarışmacı da aynı anda istatiksel olarak kendilerinden beklenen daha iyi performansı gösteremeyince.O zaman yaylı kategorisi 1.gün atışlarında çok kötü performans sergiledi yorumunu yapmak doğrudur diye düşünüyorum.Ne şahsınızın emeğine saygısızlık ettim bu istatiksel bilgiyle..Ne de sizin atış yeteneğinizi sorguladım..
    Benim paylaştığım bu haberi.Aynı şekilde sayın Hamatum'un yarışmanın 1.günü hakkında yaptığı yaylı kategorisi performansı yorumunda bulabilirsiniz..sayın Hamatum'un mesajını o yüzden alıntıladım..
    Umarım ,bu samimi açıklamamla birlikte. Bana haksızlık ettiğinizin farkına varmışsınızdır..

Mehmet hocam, sanırım bu kategoride yeni olmanızdan kaynaklanıyor bu, pcp ile yaylı elma ile armuttur, ikisi de meyvedir ama o kadar benzer işte:) hiç bir yerde pcp skorları ile yaylı skorlarını karşılaştıramazsınız. Çok farklı kategoriler çünkü. Yarışmaya gelince ozanın da benim de yay tutucumuz kırılmıştı. Ozanınkini ilk gün hallettik ve zaten ikinci gün 30 vurdu. O zor parkurda yaylı ile 30 vurmak çok zordur. Pcp de titreşim olmadığından silaha daha kolay hakim olabiliyorsunuz. Yaylı kesinlikle candır ama nizami ft yapacaksanız pcp nin tadını vermiyor maalesef...

sevgili Mehmet arkadaşım, burada olay anlaşılma anlaşılmama değil, senin de söylediğin gibi ft konusuna daha başlamamışken kurallar ya da uygulamalar konusunda bu denli derin fikirler tabii ki tepki toplayacaktır. Sen önce bir başla bakalım, bir kaç yarışamaya katıl, sonra o eleştirdiğin dürbünlerden alacak mısın yoksa almayacak mısın hep birlikte göreceğiz. Open sight ft ye gelince zaten o branşlar da var. Dedim ya düzenleyin bir hft yarışması hatsan işe gelip yarışmayan ne olsun. Hatta Emir ve senle özellikle uğraşırım bu yarışmada:)
    Tam da burada bir nüans farkı göze çarpıyor işte, bu yarışmayı düzenliyecek babayiğitler lazım. Yerli tüfek, limitli dürbün veya open sight atış ve bu formatta bir ft yapacak gönüllüleri görelim...

Emir hocam günaydın, işte söylemeye çalıştığım da tam buydu, ft de vuruş skoru bushnell dürbünle değil ama diana ile çok değişir işte, şöyle diyebiliriz, bushnell dürbünü benim hw ye takalım yarışalım :)
    Kusura bakma ama azıcık ta takılalım birbirimize..

Konu son derece gereksiz bir yöne sapmış. Gidip amatör kümede futbol oynayacaksanız benim kramponum yok alamıyorum da bu nedenle espadrille oynamak istiyorum diyebilir misiniz? Hayır...
    Ft dediğimiz disiplinin de bazı kuralları olması gerekir ki eğer bi tarafımızdan uydurmayacaksak yurtdışında uygulananlardan esinlenmek kötü bir şey değil.
    Ekipmana gelince,,, bu konu bana çok ilginç geldi, bir defa dürbün konusunda burada yazılanlara katılmak mümkün değil. Neden mi? Senelerce ft de birinciliği kimseye bırakmayan Erdinç Bilgili üstat son yarışmaya kadar ne dürbün kullanmış bir bakın bakalım. O zamanda 50x dürbünler vardı ama hepsine nal toplatıyordu. Başar ın kullandığı dürbüne bir bakın da 24 x dürbünle 40 üstü nasıl vuruluyor şaşırın. Ft de yarışan insanların en az yarısı 32 veya 24 x dürbün kullanıyor. Mesela ozzytheguitar 32 x ile ve yaylı ile tek günde 30 vurdu. Hedefi dürbün vurmaz atıcı vurur. Ve Mehmet bey herhalde antrenmanlarda bizim dürbünlerden bakmadınız, 50 metrede 50x dürbün 4 cm killzonu masa gibi göstermez nokta gibi görünür, ve yine usta yarışmacıların hiçbiri atışta dürbünü 50x te kullanmıyor, büyütme sadece mesafe tayini için gerekli. Maddi duruma gelince, bu siteye üye olan arkadaşların yarısından fazlasının imzasındaki envantere bakınca en az iki üç ft takımı düzecek malzeme vardır. İlla steyr olmak zorunda değil ki, ftbr den İrfan at44 ile bir çok steyr dan fazla vurdu. Bu bir seçim, kimi on tane tabanca alır kolleksiyon yapar, kimi pul biriktirir, kimi de gider biriktirir boğazından keser 50x dürbün alır. Fiyatta da çok yanılıyorsunuz, 10-50x-60 orta sınıf bir dürbün sitede 600 tl ye falan satılıyor, üst düzey dürbünler biraz fantazi ve başarı getirecek demek te değil. Yani 2500 gibi bir paraya güzel bir ft ekipmanı sahibi olabilirsiniz. Ama başarılı olabilir misiniz? İşte bu sizin antrenmalarını ve yaktığınız pelletle doğru orantılı. Haaa illa diyorsak biz kendimize göre farklı bir spor veya hobi dalı yapalım, şu silahla bu silahla katılalım. Bence çok çok iyi bir düşünce. Hemen düzenleyin kesinlikle katılacağım.
    Eleştiri yaparken emeğe de saygı duymak gerekir ki bu hobi spor olarak devam edebilsin.

İnşallah, yaylıların performansı düşüktü, en azından biz takım olarak kötüydük, Ozanın ilk gün yay tutucusu kırıldı, benim tüfek bir gün önce beklenmedik bir kaza geçirdi, Serhad dürbün sorunu yaşadı falan,
    bir sonrakine çıta çok yükseklere çıkacaktır muhtemelen,

İzlemek için değil katılmak için yarışma keyfini yaşamak ve paylaşmak için gelin arkadaşım, ortam süper, her ne kadar ne vurdun ne ettin geyiği yapılsa da istersen hiç vurama sorun yok, o ortamı bir nefes çekmek lazım...
    kısacası bir şey yapmaya gerek yok sadece gelin,
    yarışmaya katılacaksanız listeye adınızı yazın
    bu kadar :)

Uzun süredir forumdan uzak kaldım ama sohbet ortamını özlemişim:)
    Uzun süredir hw97 kullanan, iğnesinden ipliğine tetik mekanizmasının gergi yaylarından piston gömleğinin modifikasyonuna kadar herşeyi yapmış ve adana ft de kupayı silaha takmış biri olarak diyebilirm ki hw97 candır.
    Stok kullanırsanız azıcık serttir titrer titretir ama hatsan gibi değil. Alışınca 25 metrede ış tek delik yaparsınız pcp ciler kafayı yerler.
    Tx200 super görünümlü ve kaliteli isabeti de çok iyi ama kurma işi sorunlu geldi bana.
    Dianalara gelince onlarla kişisel bir aşk yaşamadım ama çevremde kullandıklarım oldu, süper tüfekler ancak işçilik ve mühendislik kısmı bir tık geride. Emirin bahsettiği silahlar doğu alman, şu anda ne o silahlar var ne de onların işçiliği.
    Dampaya gelince kalemlik yarışmasında 9. Atışımı yaptım 9 da 9 oldu, 10 u attım kaçırdım11i attım nikko dürbünün paralaks tekeri boşta dönmeye başladı, yani dürbün dağıldı. Şu anda 2000 falandır fiyatı, dampa ile hw97 de falcon ft50 dürbünle 10 paket hn pellet attım ki 5000 atış yapar, ayar bile değişmiyor. Yani yaylıda narin dürbün kullanacaksanız dampa alacaksınız, o da sportmach olmalı, diğer bulsseye sistemi daha oturmadı, Emir hatırlar adanada yarışma anına kadar sadece bullseye ayağı ayarlamaya çalısan arkadaşım vardı:):)...
    Umarım yararlı olur ama bence siz bir tüfek alın başlayın, gerisi geliyor zaten...