Voulpes adlı kullanıcının mesajları

fil de deviremezsin ayı da :)) anca poligonda oynarsın :)) isabetliliği olan son kalibre .50BMG ve muadilleri nitro express serisi bile çifte olarak üretiliyor çünkü yakın mesafe kalibreleri hepsi :)
    Bigbore konusuna gelince fiyatlar malum.. ama pcpyi toptan yasaklayabilir mecvut zihniyet...
    yivli tüfeğin zevki asla başka silahta yoktur...
    Güzel bi SAKO Blaser yada steyr sauer, isabetli bi accuracy yada savage...
    Atış anındaki sesi omuza indirdiği darbe yeter...

Hmm ben burayı bilmiyodum aslında onoka gidiyorum ben de gerçi bu aralar gidemiyorum ama orada osmanlı yayı yok.. kurslar klasikten başlayıp makaralıya geçmez zaten makaralı olympicten çok daha kolay bi yay.. benim gibi büyük yaşta başlayanlara tavsiye edilir...
    Hangi yayla başlarsan onunla devam edersin ben saha iki kere olympic elime bile almadım:))

Einsteinın sözüdür önyargıları oarçalamak agomu parçalamaktan zordur diye...
    Perazzinin en ucuz modeliyle akusun en pahalısı kıyaslanmaz ama AKUS gibi markalar doğru yönetilirse yarının perazzisi olur...
    Tabanca konusu da öyle..

Gerşey ithal herşey ithal dersek ayakkabı kutularındakiler artar...

övmek gibi olmasın ama silahlarla haşır neşirliğim 20 yılını aştı, ilk ateşli silahla tanışıklığım 8yaşında sonradan adını sanını öğrendiğim Browning Auto 5 Light twelve idi sonra da devam etti serüven... pcpleri okadar tanımam ben sizin kadar..
    Yabancı otomatiklerde bir numara hep ve hep Browningdir son 10 yılda piyasasını benelliye kaptırmak üzereyken maxusu çıkardı ardından gelen new A5 de yerini sağlamlaştırdı., bunu bu işi bilen tecrübeye ek olarak işin mekaniğinden de anlayan avcıoara sorarsanız aynısını söylerler..
    Stoegere gelince amerikalılar ona "Poor man's Benelli" derler...
    Hep benelli sistemini kullanır. Şirket ABD menşeli sonra Beretta Holding tarafından alınmış.. şu anda otomatk ve couger tabancalarının tamamının üretimi eski vyrsanın tesisinde yapılıyor süperpozeleri türkiyede yok ama onlarda made in usa yazıyor kim üretiyor bilmem ama kendi üretiyordur... stoegr md 2000 bende var üzerinde made in turkey yazıyor M3500lerde cougerlarda da öyle... 3-5 parçası başka yerden geliyorsa karışmam ona iki yay çinden geliyorsa çin malı olmaz:)) ama tabiki türk de olmaz
    Türkiyede otomatik dediğinde bakarsanız akdaş AK212 var çok iyi tüfekler ama tabiki browning değil ama stoeger/remington 1100 düzeyine varmak üzere.,
    Süperpoze konusunda AKUS çoğu avrupa tüfeğinden daha iyi ha onu da purdleyle yada berettanın bazı pozeleriyle kıyaslamam ama çok çok iyi tüfekler akdaş da yebi akustan ayrılıp (AKUS=AKDAŞ VE UFUK Usta) kendi fşrmasını kurdu ınun da pozeleri akustan lüks eksiği var ve ucuz yoksa son derece iyi silahlar ispanyol lamberlere falan bin basar.,
    O eskidendi yerli silahı eve sokmam zamanı tabi av bayi size satmaya çaluştığı büyük huğlu falansa onlara karışmam ama bunlar çok iyiler...

Yapmayın hocam bu ülkede çöp üretimi bol olsa da AKUS ve Akdaş gibi üretimler de var...
    tam yerli olmasa da Türk topraklarında üretilen Stoegerler de var...
    Safire diyeceğim şey süs olarak al koy dolaba başka işe yaramaz...
    Bu arada Türikiyede satılmama koşuluyla üretimine izin verilen yivli safirler de var, onlar nasıl bilmem...

7mm CZ alırsınız da ikinci sene istihkakı attıktan sonra namlu ne hale kalır bilmem :))

Kullananlara bi sorun isterseniz:))

CZ bull barrellarında garanti vermeye başlamış da onlarda alır mı MKEK bilemicem ama hiç de sanmam :)) Adamların getirdikleri Blaserlar bile ucuz Blaser :))

dartların çapı 5.5mm'den küçüktür tüyler namluya sıkışarak hava basıncının dartı ileriye itmesini sağlar. dolayısıyla çok da iyi bir grup alamazsınız. Ama Sert metalden yapılan Armor-piercing mermileri vardır. onların üzerini yivlere zarar vermesin diye bakır (metal jacket) veya teflonla kaplarlar...

Hocam ben konuyu çok düşündüm ama sonuç şu:
    Mermi hedefe çarptığında kaç saniye hedefle ilişkisi olacağına bağlı olarak güç uygulayacaktır. oysa enerji değişmeyecektir. bunu da F=m.a kuralından çıkartabilirsiniz. bizde pür kinetik enerji olduğundan dolayı sadeve "v" yanı vellocity; hız var elimizde a=v/t => F=mv/t =>>> normal newton cinsinden hesaplayacaksanız şayet ozaman kaç saniye hedefle temasının olacağına bağlı olacaktır.

Ama ben makine mühendisi olmadığımdan konuyu fizikçilere yada makine mühendislerine sormakta fayda var uygun fırsatını bulunca arkadaşlara sorcam...

CZ bi bore (>6,5mm) seçenekleri iki tane : CZ550 ve CZ557. CZ557'nin magnum kalibresini hiç görmedim... Gördüğüm en ağır kalibresi 7.92x57mm IS ama yine de bilmiyorum Diğerinde de mesela 300 win mag nadirdir... 557 550'den daha kaliteli bir işçiliğe sahip ama yine de onunla 300m'nin üstüne çıkmak her babayiğidin işi değil...
    YAni demek istediğim şey şu: CZ alacaksanız 30-06SPR, .308 Win .270 win yada alamancılık oynayıp 8x57mm IS (7,92x57mm IS) olabilir zaten sizin en uzak menzilinizi karşılar, av için ideal, omzunuza daha az darbe indirir daha ucuz namlusu daha uzun süre dayanır mermisi daha kolay bulunur falan filan
    modellerine gelince yanında standard medium lux exclusive falan yazar çoğunlukla kundak kalitesidir kastettiği... veya gez arpacık şekli varlığı yokluğu yiv-set namlu farketmiyor...

ötekine gelince:
    piyasadan
    Sauer 202'yi 14-16 bin TL
    Blaser R8/r93 14-16 bin TL
    SAKO'yu da 12-18 bin TL'ye bulursunuz

bi keresinde bi adam vardı 7mm Rem Mag kalibresinde bi Browning X-bolt satıyordu nightforece dürbün falan vardı yanında range finder falan hepsi beraber 15 bin TL istiyordu. tüfek çok çok kaliteli değil ama 5-6 yüz metre vurur...

Winchester model 70 ve remington model 700 de var onları da 8-10.000TLye alırsınız...

Hangi kalibre derseniz, kişisel görüşüm:
    Sadece av için:
    1- 30-06 SPR
    2- 308 win
    3- 270 win

Sadece atış için:
    1- 300 win mag
    2- 7mm Rem Mag
    3- bayağı bi standart indirerek balistik fire vererek 30-06 SPR

(.50BMG ve .338 Lapua Magnumu geçiyroum tüfeğinibulsan fişeği bulamazsın:)) konumuz bulabildiklerimiz...)

Her ikisini birden istiyorsanız:

=>>> Kesinlikle Gold Standard 300 win mag alternatifi ise 7mm Remington Magnum

Ama malum yine para para para!!!!

308 fişeği ile 300 win mag fişeği arasında tam 2.5TL fark var!!!!!!!! yıllık istihkak 200 fişek, 200x2,5=500TL yani ortalama 300 Win mag için eder 200x3= 600$ x 2,2 =1320TL .308 win için:yaklaşık 800TL!!!!! o da peynirin ve ekmeğin fiyatının belli olduğu yerde iyi para...

Av= CZ 308/ 30-06
    iyi birşey istiyorsanız => araba PARAsı + sabır + şans...

sayın görkemkaram Sizce hangi kalibre? başlığı altında bunu çok tartışmıştık birkaç hafta önce...
    Ülkemizde bu iş tamamıyla sabır ve şans işidir. yada parayı bastırıp alacaksın :))
    Çok özel bir silah istiyorsan eğer tek yolun yaşadığımız koşullarda (çok büyük çoğunlukla) nasıl davranarak gönderildikleri beli, 2yıldan fazla devlet görevlisi olarak yurtdışında bulunan kişilerin permi hakkından yararlanmaları için duygusal ricada bulunmak başka yolu yok (SAKO TRG42 .338 Lapua Magnum satılıyordu, ülkeye nasıl gelmiş merak konusudur 25.000€ evet yirmi beş bin euro)

ama (çok da normal olmayan) normal şartlarda ülkemizde bulabileceklerimizden, kişisel marka tercihime bakarsanız:
    1- SAKO(modele gerek yok A'dan Z'ye hepsi çok kaliteli)
    2- Sauer (özellikle eğerki az kullanılmış temiz bir model 90 bulursanız yoksa 202 de olur ama 101 işe yaramaz)
    3- Blaser (mekanizmasını sevmesem de çok başarılı bir silah)
    4- Mauser (özellikle M03 ve M06 modelleri)
    5- Remington model 700
    6- Winchester model 70
    7- Browning (X-bolt serisi)

Diyebilirsiniz ki Steyr Mannlicher nerede? (bilindik markalardan) kesinlikle SAKO'nun yanında bir numarada derim ben de ama en son ilan gördüğümde 23000TL (hele şükür diğeri gibi 75000TL değil!) ama 23.000TL tüfeğe bırakabilmek de kolay iş değil!!! yine sauer 14000TL Blaser 15000TL falan allahtan :))
    Holland & Holland, Weatherby(özellikle Mark V ve vanguard), Ruger (özellikle compact magnum) hadi bi de Marlin nerede derseniz onları hiç görmedim bile buralarda, yani çok da seçeneğiniz yok...

CZ derseniz, amaç sırf av ise alın işinizi görür ama atış için zevk almazsınız ondan :)) Steyr Mannlicher alırsın mesela 1000m menzil sunar size götürüp domuz avlarsan ormanda yapacağı tek şey hava atmak (ha bi de garip bi fişekle namluyu patlatmazsanız, çelik mermi kullanıp yivleri bozmazsanız yada harbi takımıyla zedelemezseniz eğer torununuz da kullanır onu...)

domuz avlamak için o mesafelerden yay kullanmayı tercih ederim:) tabi kaçamak yol yivsiz adam akıllı yol yivli sidebolt veya yarı otomatik, yarı otomatiğin avda kullanılması havalı gibi yasak tabi:) yok ben profesyonelim dersen normal rear bolt :))

havalı tüfek yasağını kaldırsalar bence küçük avlar için kaldırabilirler en büyük avın tavşan olduğu bi yönetmelik yapılabilir zaten ülkemizde anca karga vurursun vursan vursan :))

Teşekkür ederim yorumunuz için yine ben havalı tüfek alamadım sanırım:)) uygun fiyatlı bi rearbolt bt65 bulunursa walnut lw namlu onu alcam sanırım :))

Aslında bi RB BT65 olsa da alabilirim...
    Dediğim gibi 200m'den kibrit kutusunu 5 kere ardarda vurayım değil derdim... Kendi yivlime hazırlaniyim...
    Daystati tam alıyorken bir an maliyetini düşündüm... ikinciel set 3000TL....
    açıkcası düşündürdü fiyat...

şimdi genel tavır Evanix alırsan elinde patlar şeklinde mi oldu acaba :))
    yok mu mesela PCP silah ustası falan dışarda bakım yaptırabileceğimiz :))

Peki arkadaşlar Evanix bozulursa kim tamir ediyor???
    Eskiden bende yaylı vardı, artık ustalaşmıştırm neyi bozulsa kendim tamir ederdim, parça değiştirirdim falan ama PCP sadece AT44 kullandım o da hiç bozulmadan sattım başlasına uzun zamandır da havalıdan uzağım. mesela böyle durumda ne yapılıyor? PCP tamiri kolay iş değil bilgi deneyim ev bir de yedek parça gerektirir...

yani diyorsunuz ki evanix alma,
    ozaman Benjamin de alma
    kaldı Hatsan :)))

Hatsan hangi firmaların servisini yapıyor ki acaba?
    Ayrıca ücretli de mi bakmıyorlar mesela? örn. ben Evanixi aldım götürdüm yada yolladım masrafı kaçsa vereyim desem bakmıyor mu?

Herkese teşekkürler
    Herkes farklı düşünüyor; zaten dünya farklılıklarla güzel herzaman için :)
    dediğim gibi ben 2 yıllığına havalı kullancam sonra arada bir :))
    sanırım Evanixi alcam:)
    Sayın Denizcay havalıyla av yasak evet ama kesinlikle yasak olması gerektiğine katılmıyorum. Bence küçük avlar serbest bırakılabilir(tezkereyle) ayrıca pest kategorisinde de fare gibi hayvanların bulunması gerektiğine ve ahavalıyla avlanmalarının serbest olması gerektiğine inanıyorum... daystate dediğiniz gbi ama pahalı..