valibey adlı kullanıcının mesajları

Havalı tüfek üreticisi olup bu işe ciddi yatırım yapan hali hazırda iki firmamız oldu. Eser, retay gibi diğer firmalar da umarım benzeri bir atılım gerçekleştirirler. İlla ki pcp olması gerekmiyor. Misal ben gibi yaylıcıların da beklentisi ecnebi akranlarıyla yarışabilecek bir "yaylı". Umarım o günleri de göreceğiz.

Fakat bu firmalarda çalışan mühendisler, ustabaşı, teknik personel, tasarımcısı yani bu ürünleri dizayn eden, icap ediyorsa esinlenen [:)] test eden vs vs işinde uzman kişiler, sanıyorum ki bu işe sadece iş gözü ile bakıyorlar. Mühendislik ya da teknik bilgileri hakkında ahkam kesemem ama beklentimizi anlayıp anlamadıkları hakkında sabaha kadar konuşabilirim.
    Oysa buna profesyonel anlamda bakıp hatalarını, eksiklerini, olması gerekeni görebilecek yetkinlikte "usta" ve buna iş gözüyle değil hobi gözüyle bakıp tutkuyla bağlı bir silahseveri bünyelerine katsalar... İnanıyorum ki hem firma hem de bizler kazançlı çıkarız.
    Düşünsenize adam hem bu işin tekniğini biliyor, hangi çelik, nasıl işlenmeli, hangi processle istenmeyen hatalar önlenir vs vs hepsini biliyor hem de içimizden biri, şişe kırıyor, kaç metre uzaktan ne kadar küçük grupman yapabilirim, kaç graini kaç fpsle atarım, kaç stabil atış yaparım diyor.

Kral arms hazır aramızda diye söylüyorum. Ferhat usta da henüz buralardayken bir görüşün :) Belki hayırlı bir haber alırız sizlerden.

ne ettin Mehmet hocam, utandırıyorsun bizi..
    alt tarafı bir tornacı işte, ara sıra şişelere ateş ediyor hepsi o :)

Tüfek 8,44 4,50 çapta ,diğer ağırlıklarda ise 4,52 çapta çok iyi performans verdi. Ağırlık ve çap kombinasyonları farklı sonuçlar doğuruyor. Aslında hafif pelletlerde 4,50 veya 4,51'ini 'in deneyebilirsek belki daha aydınlatıcı olur.

Bu paylaşımda çok net gördük bunu, ellerinize sağlık..

Mesela ben şu ana kadar, olaya sadece çap yada sadece ağırlık üzerinden bakıyordum ki yanılıyormuşum onu anladım.

Ellerine sağlık hocam, hem faydalı hem keyifli olmuş incelemeniz..

tüfek aslında 4,51 lik herhalde.. hem 4,50 hem 4,52 ile nerdeyse aynı sonuçları vermiş yanlış görmediysem..

ne'apıyım :)
    vakit geçmiyor başka türlü..

ama hareket halinde uzun bir zeminde nasıl sonuçlar verirdi hakket merak ettim şimdi, dünyanın dönüş yönünde bir grup, tersi istikamette başka bir grupman.

Sayfalar dolusu bir tartışma yapardık üstüne :P

Hadi sağ salim bekliyoruz seni, videonuda tabiki ;)

ozaman kendinden regülatörlü bir yaylı lazım

Hazır yaylı ve chrono bahsi açılmışken,

Yaylı tüfeklerde dikkat edilmesi gereken hususlar;

• İki atış arasındaki süre,..

misal;
    1. atışı yaptık zaten..2. atışı 5. sn içinde kurup attık, 3 .atış için oyalanıp 10.snde kurduk attık..bu oyalanma farkı iki atış süresi kısa ise önemli, çıkış hızlarını etkiler.,

değilse her atış 1. atış gibidir ;) problem yok.

• Tüfeği kurulu haldeyken oyalandığımız süre..

misal;
    1.atış için kurduk, nişan aldık, tetik düşürdük.. Toplam 10 sn. harcadık..
    ama 2. atış için bu süre daha da uzuyorsa,

iki atış arasındaki kurulu halde bekleme zamanındaki farktan ötürü çıkış hızları farkı çok değişecektir..

...

Aklıma geldikçe eklerim.. ;)

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Civata gövdesi çapından az büyük bir matkap ucu işinizi görür..

metrik 5 ise o sökülmeyen civata, 6-6,5 mm matkap ucu ile civatanın başından az daha aşağıya inecek kadar delin.
    nihayetinde zaten civatanın başı kopacak, gövdeden ayrılacak.

Sonra diğer civataları çıkarır, kundağı söker, bu yalama olan civatanın gövdesinden ayarlı yada normal bir pense ile sağlam bir şekilde tutar gevşetirsiniz..

Kolay gelsin.

Aha süper muhabbet :D Muhteşem yüzyılda figuranız da sahne çalışıyoduk deriz. Memur beyler fotoğraf bile çektirir :D

gel Arda, çek bi sandalye .. mızraklardan girdik bugün :)

- Kardeş 3 çay daha getirsene buraya :)) biri açık olsun

..

Çevik kuvvet geliyormuş meğerse , toma moma .

yok be abi,
    gelirmi yoksa.. ama mızrağı tomanın hortum ucuna tıkayabilirsek bişey yapamazlar :P