valibey adlı kullanıcının mesajları

Dürbünlerin isim tanımlamalarında bazı kısaltmalar var.
    AOE
    OE gibi.

mesela her AOE de mildot varmıdır, yoksa bu özellik ayrıca belirtilirmi..
    yani genel anlamda dürbünün kodlamalarına baktığımızda bunlardan neyi anlarız dersek, daha net bir soru olur herhalde.

Şimdiden teşekkürler

aslında denenebilirde, zaten emektar, olduğu olacağı belli :)
    dediğiniz gibi güzel bir şey çıkabilir ortaya, dur hocam deneyim bakayım..
    paylaşacağım buradan..

birde bu mat vernikler var sprey, kundağı temizlesem, koyu bir renk çıkarmı acaba, yoksa altına başka bişeey istermi renk için.

o zaman sıkıntı yok,
    parça arttırmalar dedinizde, okuldaki öğrencilik günlerim geldi aklıma :)

ama bulursanız değiştirin siz yinede, manoometrenin altında anahtar ağızlı bölge olacak ordan ssöküp takarsınız.

ama sanki o namlunun orjinal düzgün görüntüsünü verecek sağlam bir boya olsa daha iyi olur gibi geliyor, belki başka eyalarda estetik dursada namludaki görüntüsünü olumlu yada olumsuz tasavvur edemiyorum

Yani ordaki dişlerin sıyrılması v.s. çok zor olasılıklar, manometre dediğiniz şey artık bir kör tapa hükmünde, :)
    bence telaş edilcek sıkıntı yok,

Ayrıca illaki göndermek mi gerekiyor, elden, tedrikçiden v.s. bulunamıyormu oraya uygun manometre.. sonuçta sökülür takılır bi şey.

Hammerite boyanın sağlamlığı ve dokusu oldukça hoş görünüyor namluya yakışırmı bilemem ama ileride görsel modifiye yapacağım bir yaylı edindiğimde bu uygulamayı tüfeğimde yapmayı düşünüyorum :)

bu nasıl bi şeyki acaba Kaan Bey.. hiç duymamıştım

şimdi inceledim olabilir gibi duruyor ancak, ne sonuç vereceği meçhul galiba ''istenilen renk elde edilene kadar devam edilir'' yazmışlar açıklamaya

namluyu söküp elektro statik toz boya yapılabilir yağlı boya yapıcam derseniz en güzeli kompresörle sıkmak

çok zor iş duruyor, hani böyle evde üstesinden gelinebilecek türden bişey olsa.. sprey tarzında..

Arkadaşlar şu elimdeki eski Hatsan'ın namlusunun dış yüzeyiini temizleyip boyayım diyorum, malum 20 yıllık pas..
    Ancak normal sprey boyalar mukavemeti çok fazla değil, çabuk çıkıyor bildiğim kadarı ile, diğer türlü yağlı boya yapsak olmaz (fırça izi :) )

özel bir boya vaarmıdır bunun için bulabileceğimiz.

yani dediğim gibi yüksek basınçtan bozulunlar, darbeden ötürü bozulanlar, mekanik olarak bozulan ve uzun süre aynı yerde sıkıntısız duran manometreler biliyorum.. bir sonraki duruşa kadar elleyemediğimiz, (bazen 6 ay kadar sürüyordu iki duruş-bakım arası)

Ancak net olarak görmediğim için bişey diyemem, ancak halının üzerine düşürdüğünüzü söylemişsiniz, tüpün ağırlıığnında çok fazla olacağını tahmin etmiyorum.. Bu yüzden bağlantı yerinde mekanik olarak sıkıntı yaratacak bir durum olacağını zannetmiyorum.

içiniz rahat değilse değiştirin isterseniz.
    Şayet değiştirirseniz, manometreyi göstergesinden değilde, altındaki anahtar ağızlı bölümden sıkın bozulmasın takarken.

manometreler içinde çok ince parçalar vardır, hazne içindeki basınca göre gerilir ve hareket eder, manometrenin bozuk olmasının tek sıkıntısı bulunduğu kapalı kabın içindeki basınç miktarını görememektir..

Zamanında çalıştığım fabrikada;hava hattındaki bu şekilde bozuk olan manometrelerin uzun süreler aynı yerde durduğunu biliyorum..

Ama en büyük sorun o hatta başka manometre yoksa, basıncı bilememektir :)

servis göndermem herhalde, böyle kalsın, zaten nerden baksan 20 yıllık tüfek.

muhtemelen bi mod 99 alacağım ay sonuna kalmaz, bakalım nasıl olacak.

yanlız; bu son mermileri almadan önce çok daha iyi atıyordu tüfek, acaba greamajlarımı ağır geldi desem.. jetleride atmıyor artık.. oysa geçen hafta daha iyi atışlar yapıyordu..

hiç bi fikrim yok açıkçası.

değişik peletler de aldım, bi hevesle, bizim nostaljide denemek üzere fakat; sanki daha bi kötü atmaya başladı tüfek; yoksa sıkıntı bendemi acaba, aynı yere nişan alamıyormuyum acaba

13 metreden atışlar, dürbünsüz, destekli
    [Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/eonXro.jpg]

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/wzQj5B.jpg]

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/KZ2Xk0.jpg]

tüfeğin yivlerini iyi görmüştüm ama, şimdi bakıyorum zayıf geliyor, ama normali nasıl onuda bilmiyorum açıkçası..
    herneyse böyle çıktı, destekli, sözde aynı yere attım ama :) bilmiyorum artık.