ZETAX adlı kullanıcının mesajları

Tabi dediğinizde doğru her tüfeğin.yivset karakteri yaylarının karakterleri birbirinden farklı aynen peletlerin yapısı ve şekilleri gibi dha önce yapılmış çeşitli pelletlerle chrono sonuçları var onlarda birşekilde aydınlatıcı olacakttır.
    Ben şahsen pek atış sayısını düşünmem ince mehmet solid kullanırım at44 ve mod125 de 25 gr, bt65 de 42 gr peletin nereye ne yapacağını az buçk bilirim öyle marka değiştirmemde artık üç atış fazlamı yaparim azmı pek düşünmem

Yani pelet ağırlığından çok o peletin namlu içindeki kalış zamanını bilmek lazım namludaki kalış süreci sistemdeki valfe uygulanan karşı basıncı belirler.biz bunu su jetleri yaparken yaşamıştık nozle dediğimiz namlunun suyun içinde değil suyn biraz dışında olması gerekior suyn içınde su basıncı ve yoğun ortam karşı basınç yaparak nozledan çıkan suyn hızını kırıyordu aynı mantık valf içinde geçerli olur valfin kapanma hızını etkiler

ağır pelet daha yavaş gideceği için namlu ici karşı basınç hemen tahliye olmayacaktır. Buda valfin kapanma hızını etkileyecektir. Ağır peletlerin namluyu terk etme süresi hafif peletlerden daha uzun olduğu için namludaki basınç daha fazla içerde kalacak buda valfe karşı basınç uygulayacaktır. Bu basınç valfin bir miktar daha açik kalmasına neden olduğu için ağır peleletlerde atış sayısı düşecektir. Ancak bu konu biraz çetrefilli saçmanın hızını sadece ağırlığı belirlemez malzeme yapısı ve aerodinamik katsayısı peletin hızında belirleyici rol oynar.

elinize emeğinize sağlık Togay bey ayrıca bu ürünün çukurovadan çıkması beni dahada mutlu etti umarım tez zamanda av marketlerinde görür alırız

ben onu bilmemde benim bizzat yaşadığım bir anımı anlatayım
    bir arkadaşımla atışa gittik onda at44 long lw 5.5 vardı bende bt65 6.35 120 metreye irili ufaklı şişeleri dizdik.
    ikimizde ateş ediyoruz. bir efes fıçı bira şişesine nişan aldım atışı yaptım şişe kımıldamadı ama vurduğumu hissettim
    arkadaşım ıskaladın dedi , ben vurdum dedim. vurdun vuramadın muhabbeti bir kaç dakika sürdü dürbünle baktık tam göremedik şişenin yanına gittiğimizde bir lira çapında çok düzgün bir delikle karşılaştık . şişe resmen matkap gibi dağılmadan delinmişti. kımıldamamıştı bile (şaçma 42 gr ince mehmet)
    bu aslında bir testtir. eğer bir silahtan çıkan kurşun dağıtmadan bir camı delebiliyorsa o silah iyi bir silahtır. ki benim bt 65 anasından doğduğu gibi oynanmamıştır. Ayrıca hatsanın pelet catcher atış kutusuna 70 metre civarından atış yaptım 2mm çelikte fındık büyüklüğünde bombeler yapmış, tüm kaynakları patlatmıştı aynı gün gamonun fırıldak hedeflerini kopartıp atmıştı ki oda parmak kadar çeliğe 3mm saç kaynaktır.

bt 65 gerçekten güçlü bir tüfek aynı güç at 44 long da yok bendeki at44 long 7 tur açık ama bt 65 in verdiği gücü veremiyor.
    ancak at44 daha hassas atış yapıyor.

Akın Üstadım mod 125 normal at44 den biraz daha hızlıdır. namlu hafifde yağlıysa dizelleme yapıyordur. ve deli gibi gidiyordur. (ben bu yaylıları seviyorum yahu )ses hızını aşan peletlerde genelde şaklamaya benzer bir ek ses duyuluyor. bunu ben diana da çok duyuyorum .

olur tabiki aslında mekanizma basit fakat diyelim ki gücü sonuna kadar açtın busefer o basınca uygun ağırlıkta pelet bulmak gerekiyor. istikrarlı bir atış için 30 gr de az geleceği için çapı değştiremediğinden daha uzun ve ağır peletler gerekecek buseferde o peletler şarjöre sığmayacaktır. Tabi o peleti özel yapacak olmanda cabası
    benimde aklımda böyle bir proje var aslında

tabi tam doğru orantılı değil genede oldukça etkili.
    ancak güç arttıkça normal peletlein istikrarını bozuyor. şu kanı biraz yanlış atıyorum 15 gr peleti 3 tur açıkken 100 metre atarım 8 turda 300 metre atarım . güç arttıkça istikrarı korumak için ağırlığı arttırmak gerekiyor