ZETAX adlı kullanıcının mesajları

Bir önceki atış günündn kalma iyi tmizlik yapılmamış bi namlu istikrari bozar ki kullanılan pellet hafifleştikçe daha beligin olur bn her atış sonrasi önce wd40 ile yağlarım bir saat dinlendiririm sonra bakır fırça ile kalıntıları süpürürüm sonra beretta yağ ile tekrar kumaş uca dökrek harbilerim dh sonrada kuru pamuk takıp iyice kurularim ta ki pamukta is ve yağ lekesi kalmayana kadar ayrıca son kntrolü gözle yaparım. Namlu cam gib parlamalı

Tabi daha sonra harbi ile bir gzel temizliyorum demeyi unuttum her atış sonrsı muhakkak temiliğini yaparım is ve yağ izi kalmayana kadar.
    Her atış günü sonrası temizlik şart ustadım.

Birde ben saçmalari hafifce deterjan veya alkol ' aseton gibi bir sıvi ile temizleyip kutusunun içine bir kaç damla yağ koyuyorum ve kapatıp sallayarak saçmaların yağlanmasını sağlıyorum bu is çıkarma sorununu biraz çözüyor. Yağlanmış saçmanında hızı ve verim artıyor.

Elinize sağlık ben uzun mesafe atışlarindan hoşlandığim için benim at44 ün setiskurunu 7 tur açtım gamo ts22 sla sağa spma yaptı ancak inc memet 25 grain solid ve 27 grain solid saçmadan çok iyi sonuç aldım . Eğer gücü arttırıp denem yapmak isterseniz tavsiye ederim

ya biz çocukken neler yapardık ucu iğneli çivili ufak külahlar yapıp plastik elektirik boruları ile üfleyerek kedilere atardık . hatta işin boyutunu arttırıp çöp şiş lerin diplerine pamuk sarar onları palmiyelere üfleyerek atardık saplamak için. torbadan yamuk çıkan yada çatlayan cam misketleride sapanla atardık onu bulamazsak palmiyelerin ham hurmalarını kullanırdık. Birde yan mahallelerle , mahalle savaşı yapardık baya bu günkü airsoft' un hard ı gibiydi planlar kapışmalar eve yüzümüz gözümüz iğnelenmiş morarmış giderdik bir de evde morartılırdık. Kimsede hastanelik olmadıydı 8o

çocukluk işte 8o şimdi benim oğlan yapsa akılım uçar

evet çok düşüyor . bazı uzak mesafe atışlarında dürbünün muhakkak şimlenmesi gerekir. ki bence 100 mt de 1 tl yi görmek kadar gereksiz geliyor.
    bence havalıda 100-150 metre gayet yeterli hatta fazla bile güç sınırlı çünkü
    hele bu yeni 7.5 joule çıkarsa (350-400 fps civarı)hepimiz için kötü olacaktır.

evet ayrıca 100 mt de 1 tl yi rahatça görebilecek dürbünü buldu diyelim. O dürbünün görüş açısı okadar dar olacaktır ki silahı hedef üzerinde sabit tutmak pratikte imkansızlaşacaktır. milimetrenin yarısı kadar oynamalar bile hedefin görüntüsünün dürbün içinde sağa sola fırlamasına neden olacaktır.

yalnız fotoğraf makinelerindeki 10x ile dürbündeki değerler biraz farklıdır.
    fotoğraf makinelerine 30mm-300mm de 10x dir 18mm-180mm de 10x dir.
    ancak zoomda yakınlaştırma fotoğraf makinelerinde aslında kaba taslak şöyle hesaplanır. normal göz açısı nı veren mm değeri 50mm civarıdır. (46 derece civarı ve o değerin hesaplanmasıda teferruatlı isteyen olursa anlatırım). diyelimki hedefe 200 mm bir objektifle bakıyorsunuz. bu aslında 200/50 = 4x gibi bir yakınlaştırmayla bakıyorsunuz demektir ki oda hemen hemen 4x bir dürbünün gücüne eşittir. oysaki ultra zoomlu ya da yarı pro diye bilinen fotoğraf makinalarının ilk zoom değeri yakınlaştırma amacından çok uzaklaştırma ya da daha geniş alanı almak amacındadır. yanılsama olmasın.

Ayrıca atos65 üstadım haklısınız tüpler ortalama kullanımı ile10 sene gidr ancak esas tüp ömrü kaç bar basınçla ne kadar dolup boşaldığı ile geçerlidir . Çok üst basınçta ve cok sık dolup boşalan tüple 2-3 yılda tehlike sınırına gelirler
    Ayrıca selamlar.

Ziyagg dostuma bende katılıyorum hani dibini gorüceğim diye zorlamanın faydası yok eğik atış teorisiyle yeterli açıda tutarsaniz 500 metrede atarsınız ama anlamı varmı o meçhul 100 - 150 bence sınır

Ayrıca çekiç yayının direncini arttırmadan yapılacak basınç fazlalığı istenilen sonucu getirmeyecektir.
    Eğer siz tüpe basınç artımı uygulaması yapıyorsanız çekicide daha güçlü vuracak śekilde ayarlamalısınız

Evet 200 barın üstü tehlkeli ancak bazı konularıda bilmek lazım
    Benim 2 veya 3 defa 240 br civarına çıkarttım deneme için ancak benm bildiğim tabiki yanlışta olbilir tüplerin test basınçları uygulama basıncının %30 üstüne yapılır yani 250-260 bar civarı ki bunu bir defada yaptirmazlar. Tabi hatsan ürettiği tüpe ne kadar test basıncı yapıyor bunu orda çalışan arkadaşlar bilir. Limit tuttukları 200 bar test basınçları ise zaten allahlık ali bey misaliyiz. Ancak 220 bar gii bir rakam zaten çokda abartılı bir rakam değildir bence kullandığınız pcp lerin tüplerinin test basınçlarını bir sorgulayın. Ha eski tüplerde tabiki malzeme yorulmasindan dolayı kesinlikle yüksek basınç denenmemeli hatta bi iki yılda bir tüp değiştirilmelidir. Ben şahsen benim tüpleri gelecek sene dğiştireceğim. İşin doğrusuda budur devamlı dolup boşalan pcp tüpleri zaten problemdir benim için . Ancak yeni ve sağlıklı bi tüpünde %10 limit aşımı yani 220 bar gibi bi rakam zaten test basıncının altında kalacağından çok büyuk bir tehlike yapmayacaği kanaatindeyim genede doldur bośaltı çok yapılmış bir pcp tüpünün 200 bar a bile doldurulması aynı ölçüde tehlikelidir.
    Yoksa bir ki defa yüksek menzil denemsi için %10 - %15 limit aşımı sağlıklı bir tüpte sorun yaratmaz sadece tüpün ömrünü kısaltır.

Aslında 200 barın üstu tehlikeli dir onu yazmayı unutmuşum uyarı için teşekkurler ancak normal basınçta ve ayarda at44 ün 250 metre ve üstü atış yapmasıda biraz zor ayrıca benim askerden kalma bilgilerimle kullandığım ak47 ve g3 ün etkili menzili 350-400 metre idi g3 nişangahı 400 ak 47 300 metrelerde kalır denilirdi. Ayrıca yanlis hatırlamıyorsam m1 kelebek mobilyanın üzeinde 1000 metreye gez bulunurdu. Tabi üzerindn 20 yıl geçti yanlış hatırlıyor olabilirim. Ama merminin gitmesine bakarsak benim evdeki 22 lik floberin mezili tüfeğin namlusunun üzerinde yazan doğruysa half mile yani 800 metredir. Ama etkili menzil dğildir kurşun gider ama nasıl meçhul

Dostum at44 ün sınırlarını zorlaman lazım ben setiskuru en az 8 tur açmanı tüpü de hafif zorlayarak varsa regulatör onu iptal edip 220-240 bar civarına getirmeni basıncı 200 ün altına düşür'memeni ve 25 veya 30 grain saçma kullanmanı tavsiye ederim. Normal haliyle 300 mt biraz zor ( g3 ile ak 47 nin menzilinin 350 - 400 metre olduğunu düşünürsek ) 150 mt de bile bir hayli düşme oluyor normal ayarlarında

Çok teşekkür ederim. Bu günlerde yüreğimizin atış sesi pıt pıt değilde VATAN, VATAN diye çarpıyor.
    Evet üstadım imza aynen duruyor. hatta oraya yazmadığım bazı ateşli abileride bana somurtuyorlar. 8o hepsini hergün yağlıyorum siliyorum temizliyorum kaldırıyorum. hafta sonuna hazırlık yapıyorum

Ben vortex le ilgilenmiyorum ancak son dediğinize tüm yüreğimle katılıyorum. Tam bir ilkellik.
    Bu arada yaylı tüfeklerimi sırf zor kuruldukları ve teptikleri için seviyorum. eğer bu iş sporsa ben sporumu böyle yapıyorum. Baya form tutturuyor. gayet güzel bence hemTüfek dediğin kadın gibi biraz hırçın olmalı. :love: zevk meselesi :love:

ancak isabetli güçlü silah demek ten çok ki piyasadaki pek çok silahın artısıda var eksiside hızlarıda 30-40 m/s fark ediyor. genelde. bence burda omu bumu demekten çok. kişinin elindeki silahı iyi tanıması gerekir. nerde neyaptığını bildiğiniz silahin markası ne olursa olsun vurmayanı olmaz kanımca. onun için eldekini tanımak ve çok atış yapmak lazım