ZETAX adlı kullanıcının mesajları

selam ellerinize sağlık. bu tüfeğin namluya pellet sürme biçimi güzel. isabeti de çok iyiymiş. keşke dipçiği de ahşap olsaymış. yiv setlerine de çok şaşırdım. diananın ters yivlerine benziyor.

bu silah webleyin en güzel silahlarından biri olan tabi bence . webley eclipse sin uyarlaması. bana öyle geliyor ki webley le hatsanın ilk zamanlarında oluşan bir biri ile paylaşımlarından ortaya çıkmış bir ürün. devam ettirselermiş çok da iyi olacakmış. dediğiniz gibi yivseti çok hoş iyide açılmış. diananın ki gibi net ve keskin. tabi bunun ahşap versiyonu mod 100 olarak geçiyor pelet koyma yeri biraz imalat açısından meşakkatli olunca bu gün kullandığımız torpedo serisi100x 105x 150 ve 155 lere evrilmiş.

ancak bu modelin isabeti torpedolarda yok torpedolarda sistem her nekadar sabit namlu gibi dursada namlular hareketli.

dedelerimiz nenelerimiz telefon kullanıyor. kullanmak zorunda kalıyor. android ios bilmiyor. fotoğraf vidyo çekmiyor. internete girmiyor. oyun oynamıyor. küçük tuşları bile göremiyor. büyük tuşlu telefon kullanıyor. neden en iyi telefonu almadı yada aldığı telefonun bütün özelliklerini kullanmadı diye kızamayız.

adam otomatik araba almış çift kavarama mı diye soruyorsun bilmiyor. buzdolabı almış no frost mu low frost mu diyorsun bilmiyor. bilgisayar almış kaç çekirdekli hangi çip set var bilmiyor. evinde elektrik kullanıyor doğru akım alternatif akım ne bilmiyor. bu örnekler uzar gider.

son kullanıcı olarak bizlerin hangi seviyede olduğumuz ne için alıp nasıl kullandığımız (kanuni çerçevede) bizi ilgilendirir.

ama sizin gibi profesyonel kullanıcıların taleplerini karşılayamaması fabrikanın eksikliğidir. bu konuda size katılıyorum. yerli firmaların yurt içine çok daha esnek olması gerekir.

yani her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır tabikide biz burda doğrusunu söyleyelimde en azından bu işin doğrusu nedir bir imza olarak kalsın. isteyen 50m de 10 atışda 3 şişe vursun isteyen 50m de 1.5 2 cm grupman yapsin karar kullanıcının.

bizim piyasadaki firmaların dediğim gibi ilk önce sattığı mala sonrada malı sattığı kişiye saygı duymasını bilmesi gerekir herşeye gelor gider kar oranı ve satılacak meta olarak bakmak doğru bir tutum değildir. Silah ister barutlu ister barutsuz olsun bir kültür meselesidir ve ülkemizde bir şekilde bunu oluşturmak lazım ben ve benim gibi bu işe bir ömür vermiş arkadaşlarımızın dedikleri bazen tepki çekebilir tabikide ancak doğrusunu söylemek de gerekir. yerli piyasanın örneğin hatsanın yada retayın belki kralın artık daha profesyonelleşip dünya sıralamasında ucuz fiyat performans ürünleri ile birlikte dünya sıralamasında bir hw97 bir diana mod54 bir tx200 bir walther lgu gibi üst sınıf ürünler çıkartması gerekiyor. Ülkede artık o tarz ürün arayan ve mecburen yabacı markalara yönelen kullanıcılarımız çoğaldı. yapılmayacak bir şeyde değil alt temel oluşmuş bu işin fiziğide belli yıllardır o temel üzerinde üst seviye bir kalite yakalanması gerekirdi benim kızdığım kadar var aslında. tabi bunda birazda pcp ye yönelimin artması yaylı grubunun 2. kategoriye atılmasıda bir etken ama oda yanlış bence

Elinize zihninize sağlık Gurur verici :thumbup: askerlik yaptığım kışlada sebehattin yüzbaşı vardı arada bir içtimalarda şu sözü söylerdi en değerli insan kıyıda köşe atıl duran değersiz nesneleri değerli hale getiren kişiler derdi :)

Çok teşekkür ederim yani özellikle eski havalıları görünce dayanamıyorum tamir ediyorum onların hepsinin bir hikayesi vardır.

Asil arms hala devam ediyor 0332 512 85 92 fabrika numarası

bende iki tane silahı vardı değişik plasyik bir kudağı vardı 5.5m bende çok durmadılar.

IMG_20151201_224743.jpgBu günkü arkadaşım Ağır hasta durumda elime geçen şu aralar temizini bulmak hayli güç olan Hatsan yapımı mod 105 camo 4.5mm

IMG_20151201_224632.jpg

IMG_20151201_224601.jpg

Silahın hali perişan durumdaydı, gövde de delikler, dürbün rayı kopuk, her yanı pas içinde boya kalmamış, webley eclipse den devşirme pellet yükleme portu kırık, namlu ucundan 8 cm dolu tıkalı, yay kırık tetikte de parçalar eksikti.

Yani bitik durumdaydı.

IMG_20151201_224721.jpg

Tamire önce deliklerden başladım. çelik epoksi ile tüm delikleri kapatıp 22mm dürbün rayı ekledim.

IMG_20151204_002507.jpg

IMG_20151204_002439.jpg

daha sonra yay ve tetik operasyonu çektim silahın namlu tıkalı ve açılmayacak gibi olunca, ısıtmama rağmen tıkalı yerler açılmadı.

namluyu sünnetleyip 30 cm e düşürdüm 45 derecelik crownunu açtım.

Silahın 4.5mm olmasıda bunu ft sitiline uygun haline getirmek için daha uygun kısa bir yay seçtim.

ve yayı her zaman yaptığım gibi tamir bantıyla sardım.

IMG_20221222_172740.jpg

bu yayın sesini kesiyor sıkıntılı twenk sesi ve kurarken çıkan sesler ortadan kalkıyor. bantlamadan önce yay temizlenir ve çok sıkı bir şekilde bant sarılır. monte ederkende üzeri hafifçe greslenir . Tetiğide topladıktan sonra

İyi bir tesviye işine girdim ve sonra gövdeyi siyah renge boyadım.

kundakta camo yıpranmıştı akrilik boya ve fırça ile kalkmış olan yerleri tamamladım.

IMG_20221217_145749.jpg

IMG_20230114_182210.jpg

IMG_20221217_143203.jpg

sonuçta yukardaki gibi bir ufaklık haline geldi 8-32x60 bushnell ile yukarıdaki grupmanı yaptı. daha hafif bir dürbün takacağım çokta zorlamamak lazım yaşlı kurdu. Grupman 25m grupmanı ft sitili oturarak 8 atış

Ben bu hobiye hatsan ile başladım bir model değiştirdim ama en son pes edip hatsana veda ettim dediğin gibi malzemeden kaçmıyorlar ama ince işçilikleri biraz zayıf

Yani yerlide herhangi bir marka yada hatsan alıyorsan biraz doğan görünümlü şahin yapma moduyla güreşeceksin makine ile evet adam oluyor hemde gayet güzel oluyor ama uğraştırıyor.

Kesinlikle katılıyorum abi.

yazının sonuna doğru ister istemez sinirlendim. aynı şey mesela retay da da var retay da 100x modelinde beni sinir küplerine sokup sokup çıkartmıştır. bazen diyorum yahu biz neden böyleyiz diye. maalesef bizde kültürel bir eksiklik var adam silahı yaparken diğelimki bir weichrauch en baz modelinden biri hw 35 adam onu bana sunarken felsefesinide sunuyor tarihinide sunuyor hem ürününe saygı duyuyor hem müşterisine saygı duyuyor . sen o silahı aldığında ailahtan daha fazla kültürünüde alıyorsun. mesela diana bir airarms cıvıtmadan önce bir webley, bunları aldığında o ürünle beraber bir felsefeyide alıyorsun tabi farkına varabilirsen. oysa bizde arkadaş 40m de şişeyi patlattı mı tenekeyi deldimi aha en iyi o satıcıda buna bakıyor kullanıcıda . yahu adama locktime diyorsun crown açısı diyorsun piston stroke u diyorsun şu diyorsun bu diyorsun. illa 50m de teneke delecek. deldimi tamam darbeli matkap gibiyiz hem imalatçı zihniyeti olarak hemde kullanıcı zihniyeti olarak belki ağır söylüyorum ama maalesef şu zamandaki genel durumumuz bu

Eğer tüm bunları yaparsanız 4.5mm bir hatsan mod85 sniper ile pek çok hw nin canını fena halde yakarsınız. tabi gönül ister ki bunlar fabrikasyon yapılıp bize sunulsun ancak Hatsanın böyle bir vizyonu yok maalesef. ürettiği bazı modeller örneğin dominatör carbine, mod85 sniper, mod87 ve 95 qe , mod100x güç bazında torpedo serisi mod135 masaya koyduğunu zda kitap gibi silahlar mekanik oranları çok ama çok mantıklı ancak yahu bunların son işçiliğini biraz düzgün yapsanız çapakları bir kontrol etseniz Quattro gibi bir tetik sisteminiz var parçaları cnc den çıktığı gibi değil de parlatıp temizleyip taksanız. çok güzel yivsetli bir namlunuz var yani lothar walther ayarında nerdeyse. yahu uçlarına bir crown açıyorsunuz bir bakın temiz mi değilmi açtığınız crown. Bunları yapmak atla deve değil sadece son kontrol detay işçilik temel süper ama işçilik vasat . sonra biz neden bir weichrauch neden bir air arms yada walther olamıyoruz tek neden detay işçilik sıfır yahu dünyanın en güzel cevizini kullanıyorsunuz üzerine koyu kahverengi cila gibi birşey atmanın alemi nedir arkadaş. webleyleri aynı fabrikada üretip gönderiyorsun üzerlerindeki meneviş cam gibi bizde ki piyasadaki silah tornadan çıktığı gibi yazık bizede yazık hatsan olarak sizede yazık emeğe yazık...

Hatsan mod 85 sniper özellikle ft ye girmek ve uğraşmak isteyen ancak ft de kullanılan silahlara o kadar parayı veremeyen yada vermek istemeyen arkadaşlar için söylüyorum. üzerinde biraz gayret ederseniz para harcarsanız demiyorum sabır gösterip gayret ederseniz oldukça ekonomik mantıklı bir silahtır. tavsiye ederim. Neden?

birincisi 32 cm namlu ve 100 mm piston yolu ile çok iyi bir locktime ve barrel time oranına sahiptir. normalde siz silahı 24 joule veren gücünden 16 joule indirdiğinizde 45 cm lik namlular maalesef bu locktime olayına takılır ve grupmanı dağıtırlar. namlunun bağlantı ve kilitleme mekaniği sağlamdır hassas bağlanır. (imalat hataları dışında bazen abuk sabuk şeylerle karşılaşabiliniyor)

ikincisi namlu kalitesi ortalamanın üzerindedir öndeki plastik zamazingoyu çıkarttığınızda ucuna gerekirse muzzel breaker takabileceğiniz unf dişli güzel bir namlu oluyor sadece hafif ince diş zımpara ile namlu ucu crownunu temizlemek lazım

üçüncüsü işlemeyi bilirseniz vede işlerseniz dokunmatik hassasiyeti olan iyi bir tetik sistemi var sadece tüm parçaları ince zımpara ile parlatıp çapaklarını almanız ve tetik gerisindeki çekme ağırlığını belirleyen mandalın yayını yumuşak bir yayla değiştirmeniz gereklidir

dördüncüsü vortexi 16joule çektiğinizde çok az sarsıntısı olan bir silah oluyor. üzerine koyduğunuz pellet yer bile değiştirmiyor nerdeyse

beşincisi aslında plastik kundağı malzeme kalitesi pek hoş değil ancak genel olarak silahın ağırlık dengesi tam ortada fakat özellikle ayakta atışlarda biz ağırlık dengesini biraz omuz tarafına doğru geride olsun isteriz. onun içinde dipcik lastiğini söküp dipçiğin içine örneğin okullarda çocuklarımızın kullandığı kil hamuru ile doldurup lastiği tekrar kapatabilirsiniz bu hem silahın dengesini arkaya çekecek hemde olumlu yönde bir ağırlık kazandıracaktır...

bu arada bu silah sıfır daha bu gün bayiden aldım ancak namlu ucu crownu na bakınca paslanmalar başlamış . hadi ben çıkarttım müdahale edeceğim peki normal bir kullanıcı ne etsin arkadaş nasıl ulaşacak oraya crown bozulursa at o silahı çöpe bumudur yani

Arkadaşlar Hatsanın sevdiğim modellerinden biri olan mod 85 sniperın ki pek çok kişide de vardır bu silah.

mod 85 aslında kağıt üzerinde çok mantıklı bir silah olmasına rağmen namlusunun ucundaki plastik susturucumsu şeyin zaman içinde esnemesi bazen pelletin bu unsura çarpması ile isabeti kötü yönde etkilemesi vede şekil olarak ta bana uymaması sevmememin nedenleridir.

aslında çok mantıklı bir silah olan mod85 sniper bu parça olmadan nasıl olur göstermek istedim.

IMG-20230112-WA0006.jpg

moderatör ü presle geçirip içerden vidalı bir sistemle sabitlemişler çıkarması keserek oluyor maalesef ancak açığa çıkan namluda güzel bir unf diş var IMG-20230112-WA0009.jpg

32 cm uzunluğunda olan bir namluya sahip ve ucuna istediğiniz moderatörü veya aksesuarı takabilmenize izin veriyorIMG-20230112-WA0007.jpg

aslında Hatsanın bu ürünü o ucubik plastik parça olmadan satışa sunması bence daha güzel olurdu bizde istediğimiz aksesuarı yerleştirebilirdik. illaki iş çıkartacaklar bizlere.

IMG_20230112_151019-01.jpg

ancak namlu ucu crownu nu beğenmedim şahsen benim elde açtığım crownlar daha iyi

IMG_20230112_150927-01.jpg

Mantıklı ama dürbünün boğaz çapı ön mercekten daha ince oring kopmadan ön mercekten geçermi

44 mercek çapına kadar ben sorunsuz 25mm oringi geçiriyorum biraz dikkatli ve yavaş olunursa sıkıntısız geçiyorlar birde sıcak su içerisinde oringleri bekletirseniz daha da yumuşarlar geçişleri daha kolay olur

arkadaşlar isteyen get lastik dediğimiz iç lastik parçaları da koyabilir ancak lastiğin tam ortalı olmasına dikkat etmek lazım ben bu işlemi en iyi şekli artık şöyle yapıyorum; dürbün borusuna oring koyarak yani diyelim ki 25mm boru çapı var dürbünün ayakların geleceği noktalara doğru 25mm oringleri iki yada üçer adet olacak şekilde önden ve arkadan dürbün borusuna geçirin ayakları olduğu yerlere getirin montajı öyle yapın o ringler kelepçelere temas etsin muhakkak oldukça uzun ömürlü oluyor tavsiye ederim.

nemli coğrafyalarda bakım da çok önemlidir. krozyon oluşumuna karşı uyanık olmak lazım. tüfeklerde en sevmediğim şey krozyondur.

nemli coğrafyalarda bakım da çok önemlidir. krozyon oluşumuna karşı uyanık olmak lazım. tüfeklerde en sevmediğim şey krozyondur. istanbulda acı tecrübeyle öğrenmiş oldum.

kesinlikle. onun için her hafta muhakkak tek tek siler kontrol eder tekrar hafifçe yağlayıp kurulayıp yerine koyarım ayda birde kullanmak lazım yatınca keçesinden oringlerine vede yaylarına kadar yıpranıyorlar. hele vortexler bir bakmışsınız boşalmışlar

Sizi tebrik ediyorum bu kadar tüfeğe sahip çıkmak ta büyük mesele ben 6. Görünce hepsi ile ilgilenemediğimden hemen azaltmaya gittim :)

aslında zor oluyor herbirinin ayrı ayrı temizliği kontrolü zor oluyor. özellikle huylarını unutabiliyorsunuz . atış yaparken tekrar alışmakta zaman alıyor. özellikle çok kullanmadığım pcplerimle bazen anlaşamıyabiliyorum.