ZETAX adlı kullanıcının mesajları

Av bayisi gibisin onlarda yok bu envanter 😂

evet bizim mahallede bir tane açıldı bir bakayım dedim havalı grubuna elinde 7-8 tüfek var güldüm iyi günleeer deyip çıktım. bir ara sadeleştirme yapayım dedim satılandan daha fazla tekrar alınca baktım nüfus kontrolü yapamayacağım bende hiç dokunmadan bıraktım yavrularımı. öyle hergün bir hatırlarını soruyorum. seviyorum okşuyorum hepsinde ayrı ayrı emeğim var

Su an envanter şöyle

Havalı grubu:

Webley patriot 6.35

Webley raider single 4.5

Webley xocet ft 4.5

Hatsan bt65 w 6.35

Hatsan atp2 lw 5.5

Hatsan proxima 5.5

Hatsan dominatör vortex carbine ft 4.5

Hatsan mod 155 6.35

Hatsan mod 55s carbine ft 4.5

Hatsan mod 105 camo carbine ft 4.5

Hatsan mod 100x carbine ft 4.5

Hatsan mod 99 Ltd edition 4.5

Hatsan mod 99 Ltd edition ıgt 5.5

Hatsan alfamax carbine w ıgt 5.5

Hatsan alfamax carbine 5.5

Hatsan mod 125 th carbine 6.35

Hatsan mof 60 5.5

Hatsan mod 25 supertacht 4.5

Hatsan mod25 supercharger 5.5

Retay 100x 4.5

Retay 100x carbine ft 4.5

Zoraki hp ultra xxl ft 4.5

Kral n01 carbine 4.5

Kral n08 4.5

Smk b2 4.5

Smk b2 carbine 4.5

Smk b2 5.5

Crosman 1077 4.5

Ekol yaylı tabanca 4.5

Ateşli grubu:

Reminton mod870 express magnum 12 ga

Quantum 1618 tactical 20 ga

Cesa superpoze 12 ga

25m de 2,5 cm 50m de 5-6 cm demektirancak 25m. 9-10mm iyi bir rakamdır 50m de 2 cm clvarında grupmanı olabilir 50m de bir yaylı için 2-3 cm grupman hiçte fena değildir. gönül ister 10mm olsun yani onun içinde tüfeği mengeneye bağlamak gerekir. hareketli namussuz tepiyor eninde sonunda

geçenlerde eski bir hatsanı kafama göre modluyorum ft için namlu kısaltması yay trimi falan yahu grupman yapıyorum 25m kontrolü. hedefte 2 cm çiçek açtırıyor çıldırttı kendimde şüphelendim ulan crownu düzgün açmadıkmı diye kontrol ettim gayet güzel bir daha denedim gene aynısı 2.5 cm çiçek grupmanı

pelletlerede dikkat etmemiştim. bir baktımki kimisi laçka giriyor kimisi zorluyor. erzağı bir yokladım bir baktım gamonun match i var yanımda bir de onla denedim 9-10 mm civarında grupman yaptı çıldırttı beni spot on aynı şeyi arkadaşın hw95 ini sıfırlarken de yaşadık hedef kağıdında natürmort çiçek resmi yaptırıyor resmen

spot on da sadece etek sıkıntısı yok aynı kutu içinde birbirinden farklı çap ve ağırlıkta pelletler var spot onu kullanacaksanız elinizde bir hassas terazi ile kumpas olması gerekiyor. şaka yapmıyorum son üretimlerinden ben memnun kalmadım özellikle mavi kutu dome larına dikkat edin bir kutu içinde nerdeyse namludan düşecek kadar dar çaplı vede nerdeyse namluya çakacak kadar geniş olan pelletlere rastlayabiliyorsunuz.

Kendim sanayi ortamında cnc makinalarla uğraşıyorum geçen yıl 10 adet bronz pellet yaptım ve başarılı sonuç aldım ayrıca bronz malzemenin savurma sistemi ile üretildi ise brinnel biriminden sertliği 7000 serisi alüminyum ile aynıdır yani binlerce defa atılsa sementasyon çeliğinden üretilen namluya hiç bir zararı olmaz

Şakamı bu yahu aman Allahım diyorum neler yazılmış diyorum . başka birşey demiyorum. Allahtan üzerinden zaman geçmiş

bronzla alüminyum sertlik dercesi aynımı !!! alüminyum HB sertlik değeri 15-20 hb bronzun ise en yumuşak kızıl bronz karışımı 70-80 !!! , mangan bronzu 105-130, alüminyum bronzu 170 hb sertlik değerindedir. semente çelikte türüne göre ortalama 170 ila 200 hb ,4140 çelikte 214 HB serliğindedir aman ha... en basitinden motorlarda bronz yataklar çeliklerle birlikte çalışırlar hocam sen o metali bakır yada kurşun kaplama olmadan yivli namluya nasıl sürersin yivlere veda edersin slug namluya merhaba dersin arkadaşım aman sana uyupta bronz pellet yaptırmaya kalkar millet namlularından olurlar. kaldıki firmasına göre değişir fakat ortalama bir havalı namlusunun çeliğide çok sert değil

Emir abi söylediğin solidler için geçerli değil.

zaman baya olmuş ama genede diyeyim burda diabol pelletlerden bahsediyoruz solidlerden değil tabiki solidlerin farklı olur yapılarından dolayı bc değerleri farklı külah gibi diabolo pelletle mermi çekirdeği şeklindeki soliti karşılaştırmayalım

Merak ettiğim birşey var pcp çıkış hızı ve vortex çıkış hızı birbirine yakın ama etkisi daha farklı mi? Arkadaşin pcp belli mesafede cami kırıyor ama benim vortex şişeyi iz yapıyor neden acaba? Yani çıkış hızı ve etki arasında bir ilişki var mı yok mu ?

birde arkadaşının pcp sini ve sizin vortexli silahı aynı ağırlıkta ki pelletle chrono da ölçüm yapmalısınız gerçekten bir birine yakınmı hızları bir bakın yani aynı güçtelermi bir bakın bence

bu konuda daha önce bir çok yazı oldu ancak ben formülüne filan takılmadan bir daha yazmış olayım . notmalde şu aklınıza gelmesin pcp nin 900 fps si vortexin 900 fps sinden daha güçlüdür falan gibi çünkü fps değerleri yerine joule yani güç değerleri fiilen daha belirleyicidir. aynı pelleti aynı hızda atan vortex yada yaylı ile pcp silah aynı güçtedir. ve aynı etkiyi yaratırlar.

Kabaca diyelimki elimde hatsan mod55 s vortex var ve satıcı bunu bana 900 fps ile atıyor diye sattı bir şekilde doğrudur.

ben mod55 de 900 fps yi görürüm ancak 7.7 grain bir pellet le oda bana 19 joule gibi bir güç verir

birde hatsan at44 pcp silah aldım diyelim satıcı bunuda 900 fps ile atıyor diye satmış olsun oda doğrudur

siz 900 fps ile 10.5 grain pelleti atarsınız diyelim orda da almış olduğunuz güç 26 joule gibi bir rakamdır.

yani önemli olan aldığınız güçtür. şişeyi delen faktörde o andaki vuruş gücüdür fps yada hız rakamları satıcıların bir çeşit satış aracı haline gelmiştir konuyu tam bilmeyen vatandaşlar genellikle bu fps hikayesine kanar. siz size şu kadar fps ile atar diye jan jan çeken satıcıya kardeş kaç grain pelleti atarken bu hızı görür yada bırak fps yi bu silahın namlu çıkışında kaç joule güç verir derseniz doğru bilgiyi almış olursunuz. tabi onu söylerse yada söyleyebilirse.

hız faktörü heyecandır joule değerleri candır

Bir ara bende bu dizelleme ile uğraşmıştım. Dizelleme atışı ile grupman çıkarabilmiştim. Pelletlerin arkasını vazalin ile doldurmak baya baya istikrarlı atışlar veriyordu. Kral n03 .22cal benim ayarladigim yay 13,5fpe güç üretiyordu ve 45.5cm namlusu var. Uzun zaman oldu ama 600-650 ile atacağı pellet çok rahat 900- 1000fps lerde atığını hatirliyorum. Vazelin ile grupman çıkarabiliyordum. Namluyu temizlemekte epey zahmetli oluyordu. Dizel araba egzozu ile aynı koku ... Ama alışınca dizellemesiz atış yapasınız gelmiyor.

50cc falan herhalde elimdeki silahın silindir hacmi. Emir hocanın dizelleme yaptığı silah 100cc belki daha da fazla ... BaYa baya gürültü de çıkıyormuştur tahminimce :)f;s;s

Hocam 25gr ve 100joule , kalibresindeki ateşli ile eşdeğer bir güç

evet kalibresinde ki ateşlilere denk bir güç çıkartıyor ama artık dizelleme yapan havalıya da havalı dememek lazım artık pellet arkasında bir şeyler yanarak patladığı için o artık ateşli oluyor . ancak şuda bir gerçek yaylılar çalışma prensibi nedeniyle istesende istemesende dizellemeye çok açıktır. patates cipsi yersin elin yağlıdır o elle pellet sürersin namluya silah dizeller. tetikten yağ damlar oda parmağına bulaşır farketmezsin yada önemsemezsin pelleti koyup tetiği çektiğinde bommm bir bakmışsın duman işareti vermiş silah. onun için ben yaylıların vede yaylıcıların sağı solu belli olmaz derim vede yaylıyı severim isteyerek yaparsan tekniği ile çok hoş olur istemedende olursa baş belası olur.

genelde hatsanların silindir hacimleri şöyle

mod 33 - 35 ler striker juniorlar

48.7 cc

mod 55-60-70-80-87-95-99 domi ve torpedo 100x-105x ve diğer strikerlar

57.3 cc

mod 125 serisi

79.3 cc

mod 135, torpedo mod 150 ve 155

84.8 cc

bu arada magnum sınıf 60 cc de başlar ki hatsan yaylıları ufaklık ları hariç orta güç dediği klasmanlar dahil hemen hemen hepsi magnum sınıf diyebiliriz zaten üst klasmanlarda rakipleri pek yok

Bir ara bende bu dizelleme ile uğraşmıştım. Dizelleme atışı ile grupman çıkarabilmiştim. Pelletlerin arkasını vazalin ile doldurmak baya baya istikrarlı atışlar veriyordu. Kral n03 .22cal benim ayarladigim yay 13,5fpe güç üretiyordu ve 45.5cm namlusu var. Uzun zaman oldu ama 600-650 ile atacağı pellet çok rahat 900- 1000fps lerde atığını hatirliyorum. Vazelin ile grupman çıkarabiliyordum. Namluyu temizlemekte epey zahmetli oluyordu. Dizel araba egzozu ile aynı koku ... Ama alışınca dizellemesiz atış yapasınız gelmiyor.

50cc falan herhalde elimdeki silahın silindir hacmi. Emir hocanın dizelleme yaptığı silah 100cc belki daha da fazla ... BaYa baya gürültü de çıkıyormuştur tahminimce :)f;s;s

Hocam 25gr ve 100joule , kalibresindeki ateşli ile eşdeğer bir güç

evet dizelleme diabola pelletlerde vazelinle çok güzel oluyor. külah kısmına konulunca yakıt hep aynı miktarda oluyor buda istikrarlı atış yaptırıyor. ancak temizleme şart yoksa namlu korozyona uğrar hassasiyeti kaybeder.

benim özel bir kutu sırf bu iş için ayırdığım bir kutum var ihtiyacım olduğunda koyuyorum bir tane sonra diğerine devam. yaylıların bu yönü muhteşem. bir atış 800-810 diğeri 1200 sonra yeniden 800-810 daha ne isteyim

Şimdi arkadaşlar pek çok kişi bana karşı çıkacaktır. ancak havalıların durumunu yıllarca konuştuk paylaşımlar doğru değil dedik evet sadece bizim paylaşımlarımızla kimse tahrik olup yönetmelik değişikliği yapmayabilir ancak bu konuda bazı şeylerin yapılmasıda gerekir. Size çok net bir örnek vereceğim buna benzer konular bu forumda çok açıldı hala duruyormu onuda bilmiyorum. ama ben bir daha diyeyim.

köpek büyüklüğünde bir hayvanın ölmesi için gereken şoku yaratacak güç 26 joule idi yanlış hatırlamıyorsam. ve Amerikan başkanı kennedy i öldüren silahta .22 lr idi yani 100-120 joule idi. Ülkemizde havalılar için bir boşluk var ve bunun faydalarını bolca yaşıyoruz. bunun bazılarımız bilinçli olarak bazılarımız da bilinçsiz olarak yapıp yayınlıyoruz. Bir ara emniyet ten bazı arkadaşlarla muhabbet ettiğimizde bana şunu sordular hocam bu pcpler ne kadar güç üretebilir. yazılanlar ve yapılanlar doğrumudur. maalesef doğrudur dedim görünen köy bu, kullanıcılar kendi hobileri olarak uğraşıyorlar kanuna aykırı birşey yok. özellikle pcpler üzerinde yapılan modifiyelerin ayan beyan yayınlanması hata bu silahların bu güçlere ulaşması amacını aşmış ve Tehlikeli bir durum bu denildi. Haklılarda özellikle pcpler odak noktası bir pcp normal bir modlama ile 100joule güce çok rahat ulaşabilir. moderatör ile ses çıkarmaz ışık yaymaz ısı yaymaz. niyeti bozmuş birinin elinde hiç hoş olmayacak sonuçlar doğurur failin bulunması oldukçada zor olur. yıllarca bu silahlar ile yapılan av yayınlarını yayınlamayın dedik çünkü Türkiyede havalı ile av yasak. tahribat yayınlarını yayınlamayın dedik dinletemedik en kötü biz olduk. Benim anladığım Devlet buna bir şekil verecek yakında . benim düşünceme göre avrupada var olan yasaları getirecekler belli bir güce kadar hobide sıkıntısız alabileceğiz. ancak belli bir gücün üzerinde İngiltere deki FAC uygulamasına benzer bir uygulama ile karşılaşabiliriz. belkide bir düzene girer. ama bu rahatlığı bulacağımıza ve sonucun leyhimize olacağınıda çok sanmıyorum.

dizelleme yaylıların en enteresan yanlarıdır yanlışlıkla yapılırsa isabette sıkıntı yaratır tekniği ile yapılırsada stabil ve yüksek güç veren sonuçlar alınabilir.

tabi 1600 fps yi çok özel karışımlarla şartlar oluşturup yaptım extreme bir değerdi. ama alınabildi. ancak dizelleme ile stabil olarak 25gr de 1200 fps hızı her zaman alınabilir oda 100 joule gücün biraz üzeridir .

tabi tekniği doğru yaparsanız ve kullanım sonrası silahınızın namlusunu çok iyi temizlemeniz şartı ile

tabiki mod85 sniper.

1. namlusu 32 cm uzunluğunda dır lock time oranı çok iyi dir yani daha isabetli bir silahtır.

2. Quattro tetik strikerın tetiğinden daha iyi bir tetik sistemidir. çok hassas hale getirilebilir.

3 Daha dengelidir.

strikerlar namlu boyundan dolayı pratikte biraz daha güçlüdürler ama bu güç farkı çok azdır dikkate alınacak kadar değildir

Torpedo lar enteresan tüfeklerdir. çok enteresan bir şekilde her türlü modifiyeye açıktırlar ve yaptığınız modifiyeninde hakkını verirler. bence geri alın biraz hantaldırlar. uzundurlar ve ağırdırlar. Ancak Mod 150 yada 155 ise çok ciddi güçler üretirler hakim olunabilinirse tabiki ben benim mod 155 de 25 gr. 6.35 i 1600 fps ile gönderdiğimi bilirim. tabiki dizelleme ile... 190 joule gibi bir güç bu gücü ancak yaylılarda görebilirsiniz inceliğini bilirseniz. pcpler bu güce çıkabilmek için hem ciddi ameliyat görmeleri gerekir hemde geri dönüşleri daha zor olur .

örneğin benim bu son yaptığım mod 100x hem 105cm boyu ile kompakt bir yapıya sahip oldu hem isabetli oldu. Bir tüfekle oynamak isterseniz vede size özel hale getirmek isterseniz Torpedo serisi candır. okul gibi tüfektir.