emc2 adlı kullanıcının mesajları

demekki konuyu tam bilmeden atlamıcaksın :) bu aralar airsoft a merak saldım her tüfek airsoft geliyor gözüme :) meğersem safir shotgun mış ve gerçekmiş zaten :D bende bakıyorum diyorum wayy bee gerçek gibi atıyor bu airsoftlar .... neyse pardon :D

arkadaşlar dini konu olcak ama , kadere iman , imanın 6 şartından biridir , kadere hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine iman , o yüzden biraz dikkatli yazalım , imanın temelini oluşturan bir şarta bu böyle değildir demek cok tehlikeli ve yanlıştır ... bilgi eksikliğiniz varsa araştırma kaynakları sonsuz günümüzde ... kendi aklınızdan yorumlar yapmayalım önemli konularda ... bir ayeti tesvir etmek değerlendirmek için 12 ilim sahibi olmak gerekli ... Kader nedir ne değildir bunu iyi bilmek lazım .. kulli ve cüzri irader nedir bilmek lazım yoksa eksik bilgi ile düşünüp yanlış düşüncelere kapılmamak cok önemli ...

öteyandan islam ülkelerinin geri kalması islamdanmı yoksa islamdan uzaklaşmasındanmı iyi düşünmek lazım bu konuyuda ...

HZ. Mevlana derki '' Eğer bir zerreyi (atomu) kesersen, ortasında bir güneş ve güneş etrafında durmadan dönen gezegenler bulursun '' ... ve bu sözü Einstein nın 1905 te bulduğu E=m.c2 formulunden vede 1930 da otto Hahn ve lisa meitner in , atomu raslantı sonucunda parçalamasından tam 700 yıl önce , Avrupada dünya yuvarlak diyince kafası kesilen insanların olduğu bir dönemde söylemiştir ... daha atomun bile varlığından haberi olmayan o zamanın insanları için ne müthiş bir bilgi ... Bu muazzam güçten bomba yapma fikride geri kalmamıştır tabikide , ancak atom güçü hayatında en önemli kaynaklarından güneşteki temel olaydır zaten ... insanlık sadece temiz saf bir güçü alıp şeytanlaştırmışlardır herzamanki gibi ...

Birşeydaha söylemek istiyorum , işim gereği Japon üretimi CNC makinaları kullanıyorum , ve japonya 2. dünya savaşı tazminatı olarak hala gözetim altında , 0.006 mm nin altındaki makinaları japonya yurt dışına satarken USA nin gözetimi altında ... makina geliyor bekliyor , adamlar geliyor bakıyor silah üretimi varmı fabrikada , sonra makinayı kuruyorlar vede üstüne bir alet takıyorlar , makina yerinden oynadıgı anda haberleri oluyor .. fabrika içinde bile makinanızı izin alıp oynatabiliyorsunuz 30 cm bile olsa ... bu denli ciddi adamlar ... oysa bir alman yada USA üretimi makina al istersen seri üretim silah yap kimsenin sesi çıkmaz kendi devletinden başka

Çeliklerin işlenebilirliğine göre secerseniz sorun olmaz işlemede ... ancak demir malzemesi adi malzemedir metal olarak .. su almaz sertleşmez .. sertleşir ancak cam gibi olur cok kırılgan bir hale gelir ... Alaşımsız demir malzemesini işlemek başa beladır , yapışır kalır takıma , yiv set açarken sorun olabilir ... bence soğuk iş takım çeliği yada imalat çeliği olabilir malzeme olarak ... otomat yada transmisyon çelikleri de olur .. hepsi demirden özellikli vede işlenmesi de zor değildir ... namlu imalatını detaylarını bilmiyorum , ancak bir ısıl işlem varsa eğer sertleştirme yada tenefer gibi .. o zaman güzel alaşımlı özellikli bir çelik seçimi yapmalı ki ısıl işlem homojen dağılsın malzeme üstüne .. ısıl işlem içinde vakum sertleştirme öneririm en az çarpılmayı vakum sağlar

45 cm delik delme işi o kadar zor değildir , isterseniz derin delik delen firmalar var , bu adamlar Ø1 mm lik 50 60 cm delik delerler ama özel işler yapmazlar sanırım ... genelde yağlama delikleri delerler çeliklere .. neyse .. 45 cm boyda hassas bir çap isterseniz , namlu çeliğinizi hazırlayız güzelce ( pek prosesi bilmiyorum namlu ilamilde ) ... hızlı delik delme tezgahlarında bakır elektrotla bir ön delik açtırmanız lazım zaten her tel erezyoncuda vardır hemen hemen hızlı delik delme tezgagı , matkap kullanmadan , bakır elektrod yardımı ile parçadan elektrik akımı ile atom kopartarak ilerleyen bir sistemi vardır , ancak 45 50 cm mı her tezgah altına alamayabilir ... sonrasında Tel erezyonda istediğiniz çapa tam olarak kestirin namlunun içini ... tavsiyem 2 kesim yaptırın vede güzel bir yüzey elde edin ... Yiv set açma işinde pek bilgim yok ne yazık

araban hayırlı olsun kazasız belasız ... bendede siyah renk bir araba var vede temizken cok guzel ama bakımıda o denli zor ... sana tavsiyem kendin uğraşma , cila atıyorsun dalga dalga oluyor sonra , sonax yada ziebart car gibi firmalardan profesyonel işlemler yaptırman .. İST de olsan arkadaşların vardı bu işleri yapan .. bazı dergilerde guzel indirim kuponları cıkıyor onlardanda bulursan guzel olur :)

başlık çok genel olmuş ama ... yerli malların hepsi kötü değildir , sadece bazı üreticiler cok ticari düşünüyorlar vede ürettikleri ürünlere gereken emek vede maliyeti vermiyorlar .. sonuçta kötü ürün vede ürünü kötüleyen tüketiciler cıkıyor ortaya ...

Geçmiş olsun bende hatsanda benzer sorunlar yaşadım ...

umarım istediğin gibi sonuç alırsın , Kendim CNC işleri ile meşgulum , yeni 5 eksen makinamız yolda , bazen aklıma geliyor , kendime alüminyumdan bir kundakmı işlesem :)

tanıdıgım bir genç .. trafikte aynı olayı yaşadı vede silahlı bir adamın üstüne adam "bak silahım var yaklaşma" demesine rağmen üstüne 4 kişi yürümüşler vede adam 2 tanesini vurmuş öldürmüş ... Silah varsa en korkak adam bile cengaver oluyor , herkesin harcı değil silah taşımak vede silahlanmak ...