emc2 adlı kullanıcının mesajları

bu işlemi uygulayanlar hiçbir fark görememişler %2 lerden söz ediliyor , hiçte önemli değil %10 bile azalsa yine mod 125 in gücü yeter .. yeterki tepmesin , hem silağın mekanızmasına hemde dürbün e cok zararlı bir olay bence ... bakalım denemesi bedava aksam deneyip görcez :)

:) yapcağımızdan değil zaten :) ... zaten dinimize uymaz boyle cok faiş fiyat la satıp cok kar etmek ... bende imesteydim babamın eski fabrıkası 502 sokaktaydı şimdi onu sattık 2 sosyal tesislerin karşısında 100 luk dukkan kaldı sadece , babam buyukbakkalköye bende tuzla mermerciler organize sanayiye geçtik ... sende bilirsin bir öğle tatilinde imeste al eline bu dampa ayağı biraz gez :) cok daha kalitelisini yapcak adamları anında bulursun

fiyatın yüksek oluşu hem hobi ekipmanı oldugundan hemde bir kez satılan bir ürün olduğundan satış rakamları nedir bilinmez ama benım cok cok kaba yaptığım hesabı siz 5 le çarpın yani 5 kat hata payım olsun yine cok yuksek karla satılan bir ürün ... bu aralar cok yoğun işlerim var makınalarımı boş bulmak zor :) ama aklıma yattı gercekten ... zaten batsan bile en fazla 5000 6000 ytl batar :) sorun değil risk alınabilcek bir seviyede ....

gecen hafta bircoğumuzun cok sevdiği , m82 tüfeğinin .50cal lik mermisinin gerceğini yada modelini alım dedım ebaydan .. fiyatlar 15 dolar 20 dolar filan ... bende wikipedia dan buldum teknik resmini vede bir kısa iş boşluğumda kendim yaptım :) paramda cebimde kaldı .... uygun renk boya bulamadım boyanınca tam gercek gibi olcak ...

[Resim Engellendi: http://img508.imageshack.us/img508/5576/06042008322qh2.th.jpg]

[Resim Engellendi: http://img412.imageshack.us/img412/1648/06042008323iu0.th.jpg]

arkadasım tebrik ederim cok güzel olmuş gercekten ... ellerine sağlık , yanlış anlamazsan bu adamların bu işlerden ne kadar paralar kazandığını ufak bir örnekle açıklamak isterim çünkü yaptıkları iş atla deve değil cok basit bir iş ... ama fiyatlar nedense faiş ...

konuya uzak olmamla birlikte kendim metal enjeksiyon kalıpcısıyım , döküm vede cnc işleme işlerininde içindeyim ... dampa tabir edilen ayaklara baktığım zaman son derecenin sonunda basit bir yapısı var , 2 adet yada iki profili tek kalıpta toplayım 1 adet ekstürzyon çekme kalıbı yaptırcaksın , hafifletme vede malzeme çalma boşaltmaları yaparsan maçalı kalıp olur vede fiyatı 1500 ytl yi geçmez ...

1000 tane dampa ayak üretmek için hesap yapalım ...

* 1500 ytl maçalı 2 gözlü ekstürzyon kalıbı ( kendim yapabilirim bunu işim bu :) )

* diyelim 1 ayak 500 gram gelsin bilmiyorum ne kadar geliyor 500gram X 1000 adet = 500 kg ----- alüminyum çekmenin KG si 5 ytl olsun özel 1 kalite malzemeden diyelim boya olcak çünkü 500 kg x 5 YTL = 2500 ytl tutuyor ( buda sorun değil babam vede birsürü tanıdık bu işi yapıyor )

* işleme parça başı çok işçilik yok hassas işcilik yok cok basit işlemeler var vede işlem süreleri artık kullanılan takımlar standart ... parça başı abartılı olarak 3 ytl koyuyorum parça adeti yukseldıkce düşer fiyatta ... boylece 1000 adet x 3ytl cnc = 3000 ytl ( piyasa cnc işlemeci dolu )

* sonra sadece fırın boya işlemi kaldı 500 kg için 500 ytl abartılı olarak boya parası verelim ....

şimdi toplayalım maliyetlerimizi 1500ytl kalıp + 2500 ytl malzeme + 3000 ytl işleme + 500 ytl boya = 7500 ytl ye 1000 adet dampa ayağın aynısından hatta istenirse daha kalitelisinden yapılabiliniyor vede 1 adet dampa ayak 7.5 ytl ye geliyor :) ama adamlar ne paralara satıyorlar ...

100 ytl ye satsan 92.5ytl karın olur parça başına vede yaklaşık %1200 kar demek :)

ben 50 ytl ye satarım 1000 tane sipariş verin hemen imalata başlıyım :):)

fake videoda olabilir ... cok kolay kullanımlı video editleme programları var cok basıtce yapılabilcek bir işlem ... eğer hakkıyla vurduysa helal olsun :)