Mrtgkkca adlı kullanıcının mesajları

18 yaş ile bilgiyi kıyaslamanızı doğru bulmadım , kendimi bildim bileli elimde havalı tüfek 9-10 yaşından sonra da dayımın 16 cal çiftesini çok kullandım , bizim köyde tüfeği olmayan yok neredeyse , arkadaşlar akrabalar vasıtası ile çok çeşitli tüfekler kullandım kullanıldığında Nasıl etkiler ortaya çıktığını gördüm , siz bilgisizsiniz demedim , siz benden çok fazla şey biliyorsunuzdur , ama araştırdığım gördüğüm yaptığım şeyler sonucunda çıkardığım çıkarımları söyledim , size yanlış gelen yerleri olabilir , çocuk gözüyle bakmanız hoşuma gitmedi , çok bilgili olabilirsiniz bu başkalarının bildiklerinin hepsinin direk yanlış olduğunu söylemek saygısızlık olur , sizden düzeltmenizi istemiştim , kimseyi yaşına göre değerlendirmeyiniz lütfen ,

Bunun üzerine daha başka birşey söylemeyeceğim, umarım konuşmaları okuyanlar ne olup bittiğini anlamışlardır

yanlış şeyler anlattığımı söylemişsiniz , yazmadan önce düşünürüm ne kadar biliyorum doğru mu biliyorum diye , bildiğimden emin olmadığım şeyleri yazarak sonradan yazılanları okuyanların kafasını karıştırmayı yanlış bilgi vermeyi kesinlikle istemem . Bildiğimden emin isem yazarım , yanlış bildiğim şeyler olabilir yine de farklı bakış açıları farklı deneyimler sonucu farklı sonuçlar olabilir , eksik olduğum yerleri yanlış olduğum yerleri düzeltirseniz sevinirim sayın DarkWisH, burası forum ise bildiklerimizi paylaşalım öğreneyim bende g;$i

Saçmanın çok olması toplu gitmesi anlamına gelmez , sizin dediğimize göre toplu gitmesini istiyorsanız 50-60 gr lık lar da var??? 12 de ki amaç toplu gitmesi değil saçmanın daha çok olup daha geniş alana yayılması ile avın vurulma olasılığının arttırılmasıdır , çoğu kişi bu sebeple av da 12 cal tercih eder

tek kurşunda tüfek için de
    Poze veya pompalı olmalı bence , çünkü otomatikler gaz kesiyor yani bi miktar gaz basıncı ile kurmayı sağladığı için enerjisi azalıyor , pompalı ve poze de böyle bi sıkıntı olmuyor , çifte de ise sağ da sağa sol da sola öekiyor eğer tüfeğe alışık değilseniz , çünki ben denediğim de öyle oldu sağa ve sola atıyor , poze de de namlu ayrılması falan bence tüfeğin kalitesi ile ilgili ve fişekle

Şimdi tek kurşun için , 12 cal çok yorar , sıkması zevklidir , tepmesi ve kurşunun giderken çıkardığı sesten dolayı , kurşunun sesi 12 de daha çok hissediliyor çap büyük olduğu için , 12 cal av için uygundur ve genelde bunun için tercih edilir , 36 cal ise yormaz pek , 12 cal e göre daha uzak gider ( 6.35 ile 5.5 in karşılaştırması gibi) , tam emin olmamakla beraber sanırım 36 daha hızlı gidiyor , birde çap küçük olduğu için sürtünme kuvveti daha az etki ediyor dolayısı ile enerji daha az sürtünmeye gidiyor 12 ye göre ve mesafeyi etkiliyor , 12 de isabet zordur gerek tepmesi gerek aşağılamasından dolayı , tek kurşun 12 de çabuk düşer tabi bu fişeğe göre de değişir , tabiki 12 cal nin hasarı büyük oluyor çaptan dolayı ondan da avda tercih ediliyor , ama kimisi de 36 iyi diyor isabetli ve hızlı gittiği için vurma daha kolay oluyor ama iyi yerinden değmezse düşmüyor , ki 12 cal de bile düşmediği oluyor ,

Şimdi saçma için 20 cal 12 cal e göre daha toplu gider kesinlikle . Çünkü 12 cal bin çapı 20 ye göre daha geniş ve yakın mesafede daha çabuk dağılma yapar 20 ye göre , yalnız tüfek özellikleri eşit şekilde olacak , biri kısa namlu biri uzun namlu olursa işler değişir , şimdi neden daha çabuk dağılır meselesine geleyim 12 cal de çap geniş olduğu için namludan çıktığı andaki karşılaştığı havayla yüzey alanı fazla olduğu için çabuk dağılma ve enerji azalması yapar , ondan dolayı 20 cal hem toplu gider hemde 12 cal e göre biraz daha mesafeli gider

Biraz güçsüz olabilir söylenen tüfeklere göre ama cf30 kullanıyorum ve gerçekten çok güzel , şimdi üretimi yok (niye kaldırdılarsa) , ikinci el bulursan temiz aklında olsun bence , hatsan bana çok kaba geliyor, arkadaşa Shadow dx aldık o ara bakmıştım Hatsana niyeyse çok kaba geliyor bana

Köyde bi defa denk geldi , zoraki vardı elimde , ne o dedi , Havalı tabanca dedim , inanmaz gibi oldu bende saçmayı falan gösterdim içini açtım , kuş mu avlıyonuz dedi , öylesine atış yapıyoruz dedim , yol kenarında pek dolaşmayın dediler gittiler

Harici İçerik m.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Kesinlikle izlemelisiniz

Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Söylecek söz yok buna

Adamlar çok deli , çok usta adamlar , bunları yapana kadar kaç bin fişek sıkıp alıştırma yapmışlardır

Poze savunma amaçlı düşünülemez zaten , panik anı vs pompalıyı da çok kullanıp hızlı dolum yapma alıştırmaları yapmadıysa zaten her halükarda eli dolanır , enjektörler sanıldığı gibi kafa yaracak kadar hızlı atmıyor bi kaç defa kullanınca alışıyorsunuz , emniyet konusunda ben çifte pozede alıştırma yapıyorum elime geçtiğinde , avda kesinlikle emniyet açık gezmem ne zamanki tüfeği doğrultmaya başlarım doğrulturken emniyeti de açarım bi yandan bunu kendime alışkanlık edindim biraz ama alıştırma yapmak gerekiyor , yani kısacası bazı şeyleri sanıldığı gibi hızlı doldurmak vs çok alıştırma isteyen şeyler , pompalıda otomatik hızına yetişmek için tabiri caiz ise kırk fırın ekmek yemek gerekiyor bu tip şeyleri yapabilmek için , YouTube da bulabilirsem atarım bi video yarın ,
    Bazı şeyler kullanım alışkanlığına bağlı , namlu boyu Hem saçma hem kurşun kullanımı için ideal ve dünyaca kabul gören 64-65 cm namludur , komiser max 51 cm namlu boyunu tactical yani savunma amaçlı kullanılabilecek silahlarda kullanılan namlu boyu , valibey in aradığı sadece savunma değil diye hatırlıyorum

Hangi saçmayı kullandığını söyleseydin kalitesiz ise ona göre bi sorun aranırdı , belki sıkıntı saçmada değildir , üstad zetax oring demiş ama tüfek yeni sanırsam, oringlerin çok çabuk deforme olması biraz zor gibi geldi bana