cahar adlı kullanıcının mesajları

Hayırlı olsun isabetli bir seçim.İşçilik konusunda benim tek hoşuma gitmeyen yanı kabze kenarlarının pütürlü olmasıydı,ince bir zımparayla çözdüm ama işi,belki sizde de vardır bilginize

Gamonun 4.5 fiyatını bilmiyorum ama gamo alacağınıza 500 lük jsb 8.44 daha mantıklı olabilir.

Aşırı sesin kaynağı gresden dolayı oluşan dizelleme.Bence tüfeğinizde dizelleme yapacak petrol türevli gresler kullanmayın.Silikon(sentetik) gres kullanabilirsiniz.Sanayiden filan bulmanız çok zor,en az 1 kg şeklinde satılıyor.Ben technosub diye aksu avdan aldığım gresi kullanıyorum,oldukça memnunum.Ne dizelleme,ne ses işi olmadı.Hem yaptığınız plastikle çevreleme işi dizellemeden dolayı anlamsız kalıyor.He illa dizelleme isteğiniz varsa arada pelletin arkasına vazelin,makina yağı,zippo yakıtı gibi maddelerle yapabilirsiniz.

Bir yabancı vidyoda da 1/1 oranda silikon gresle,silikon spreyi karıştırıyorlardı,tavsiye ediyorlardı.

Yalnız linkteki compact modeli.Compact japon,normali alman yapımı ve ikisi farklı model bilginize

Bu tür sarjörlü co 2 leri kullanmadım ama CO 2 li 2240 'ım balkonda nerdeyse bir ateşli silah sesi çıkarıyor.İlk 2 atış sonrası kullanamamıştım polislik olurum diye :)

Dışardayken ilk 5-10 atış harici ses normal seviyelerde ama balkon,ev gibi ortamlarda üsütüne yankı eklenince dayanılmaz oluyor.

Sizin alacağınız modellerin de farklı olmayacağını düşünüyorum hatta namlu kısa olduğundan daha fazla bile çıkabilir.

Moderatör eklentisi 700 gramlık bir silahın ağırlık merkezini bozacaktır,düşünmekte fayda var.

Benim evde kullanbildiğim tek havalı zoraki.Tek pompayla rahatsız etmeden atış imkanım oluyor.Forumda uygun ikinci eller var.Sonradan zehir yayılırsa nispeten tabanca için uzun mesafelerde iyi iş yapar.

Bahsetmiş olduğunuz firmalar e-postalarını okumaya zahmet edecek birini görevlendirirse seve seve yaparım :)

Dediğiniz üstadlar doğrudur benden daha detaylı açıklamalar yapabilir ama bu benim eleştirimi söylememe hakkım olduğunu göstermez.Okuyan değerlendirir yanlışsam seçimini etkilemez,sonuçta ortada ürün var.Benim eleştrimle karşılaştırsın bu ortadaki ürünü.

Hizmet sektörüyle alakalı yorumunuzu anlamadım.

Tüfek bana göre tasarım olarak gayet hoş tüfeği hafifletmek için flash tarzı sentetik bir kundak kullanmak daha mantıklı görünüyor.Eksikleri yok mu tabi ki var görüntü olarak herkese hoş görünmeyebilir çünkü güzellik görecelidir :) Bipod rayı konusunda yorumuna katılmamak mümkün değil,tüp altı koruması biraz daha uzatılarak gayet rahat bir şekilde bipod rayı takılabilirdi.Belki Hatsan tüfeği revize edip yeni bir kundak tasarlayabilir.Kurma kolu konusuna gelince,Hatsan kadar tüfeklerinde farklı kurma kolu seçeneği sunan bir firma görmedim.Dünyadaki en büyük havalı silah markalarının kurma kolları neredeyse hep standarttır.Beğenip beğenmemek yine son kullanıcıya kalmıştır.Tüfeğin grupman durumlarını sahada göreceğiz inşallah.Ancak bu şekilde aylarca tasarlanıp,emek harcanıp böyle fiyatlara satılan bir tüfeğe milletimizin en ufak fırsatta leke sürmesi bana göre yanlıştır.Artık çağımızda kullanıcılar neredeyse alacağı her üründe internet araştırması yapmadan bir ürün almıyor.Bu sektörde ise en çok bilginin sağlanabileceği yerler forumlardan oluşuyor.İnsanlar forumları araştırıp en ufak bir olumsuz yorum gördüğünde ise markadan kaçıyor.Bu benim objektif bakışım.Kimisi için en iyi araba ferraridir kimisi için opel...2-3 bin euro ithal tüfeklere verilecek para ile en ufak sorunda rezil olmak yerine 3-4 tane yerli tüfek alırım ve en azından karşımda servis muhattabı bulurum.Son olarak,bir malı kötüleme hakkına sahip olmak için daha iyisini yapmanız gerekir.

Bir malın eksiklerini açıklamak onu kötülemekse eğer ve kötülemek için onun daha iyisi yapma fikrine katılmıyorum.Ne yani,ben bir filmi eleştireceğim diye benim de mi film yapmam gerekiyor hatta daha iysini ,otele gidip beğenmediğim oteli söyleme fikri için daha iyi bir otel mi açmam gerekiyor ?

Dediğiniz ithal silahların fiyatı avrupa'da,abd'de 500-2000 euro arası oynuyor.Ama bu silahları yapan adamlar 5 yılda bir model çıkarıp,her modele titizce özen gösterip,kaliteli malzemelerle bu fiyatları istiyor ve o adam işçisine 1500-2000 euro veriyor,fabrika giderlerini yine kendi para birimiyle ödüyor ki bu tüfeğinde fiyatı 2000 euroluk bir tüfekten birim olarak pahalıdır.Tabi işçilik,tasarım ve malzeme olayına girmiyorum.

Yeni bir çiftlikbank olayı olmaz umarım Tosun01 :D

Konuya dönersek ,güç ayar vidası aşırı derecede çirkin gözüküyor.Tabi kişiden kişiye değişir ama büyük bir çoğunluğun çirkin bulacağına eminim.

Sol elin tutuşu için gereken alan çok dar tutulmuş.Tüpten tutulursa da fabrika verisi 4.6 kg olan (gerçekte 5.5 vardır :) ) bir tüfek artık atış sırasında ne zaman yamulacak diye tırsarak kullanılır.Hadi tutuşu da geçtim bari bir bipod için ray koyulsaydı,artık yine tüpe dayanarak güzel vakitler geçirilir,mükemmel bir mühendislik eseri

Ve son yorumum aynı tas,aynı hamam.Airmax'in kurma kolu,flash'ın dandik kundağı ve hercules'in hantallığı birleşmiş ve bu yepyeni model oluşmuş,tebrikler ...

Bu arada su terazisi yoksa telefonla da ölçebilirsiniz.İphonelarda pusulaya girip sağa kaydırırsanız 3 eksenli gyroscope ölçüme gelirsiniz,android için pek bilemiyorum ama mutlaka vardır

Dürbün ayaklarınız yamulmuş olabilir ama önemli değil.Ayakları tüfekten ve dürbünden söküp,ilk başta ayna yardımıyla optik merkezleme yapın (detaylı anlatım için youtube) ,merkezleme işi bitince tüfeğe monte edin ve su terazisiyle dürbünü yatay olarak tüfekle paralel olduğundan emin olun.Paralel değilse şimleme tekniğiyle dürbün ayaklarının altına parça eklemesi yapın örneğin dürbün yukarı bakıyorsa (bu sizin alt atmanıza sebep olur)arkadaki ayağın altına şişe plastiği eklemek gibi.Sonraki adımsa dürbünün z eksenine göre ayarlayın,dediğim eksen sağa bakma sola bakma ekseni.Örneğin sağa atıyorsa demekki dürbün sola bakıyor ki siz sağa atıyorsunuz.Çözüm olarak arka ayağın sağ tarafına yada ön ayağın sol tarafına parça eklemek gerekir.Bu arada dürbünün merkeziyle namlunun arasındaki mesafeyide ölçün.Atıyorum 3 cm çıktı yani 5 metre gibi pelletin düşüş yapmayacağı mesafede silahın 3 cm alt atması gerekiyor.Sonraysa kliklerle hiç uğraşmayıp dot hesabıyla rahatlıkla kullanırsınız.Dürbünü monte etmedeki püf nokta silahın doğrultusuyla ,dürbün doğrultusu aynı olmalı,umarım anlatabilmişimdir kolay gelsin ...

Bu arada atış yaparken hedefinizle silahınız aynı doğrultuda (yükseklik ve z ekseni olarak)olursa daha iyi bir ayar yaparsınız...

Jsb pelletler oldukça yumuşak,paketlenmesi çok daha önem kazanıyor.Ben firma tercih ederken ne alırsam alayım paketlemesine bakıyorum ilk

Birde spoton meselesini dile getireyim.Bir firmadan 10 pakete yakın bu pelletlerden almıştım ancak geneli fotoğraflardaki gibi çelik renginde değilde uğulanmış koyu gri şeklindeydi,özellikle firmaların Spotonlarda eski seri mi,yeni seri mi olduğunu belirtmesi gerek.Ama Aksu Av'dan aldıklarımsa gayet temizdi

Havalı silahların fiyatları aşırı şekilde tuhaf

Adamlar 62 gram 12 lik slug mermisine dayanabilecek kadar sağlam bir çelik,güzel bir gravürlü kundakla ve torunlarınıza kadar kalacak sağlamlıkla bir av tüfeğini maks 2000 TL ye satabiliyor ki bu fiyatın içinde havalılara göre ekstradan alınan yüzde 22 ötv var diye biliyorum(bu arada ötv,kdv üstünden hesaplanır :) )

Ee şimdi sizi servisle akraba edecek,ayda bir defalık binbir ton ekipmanla keyif yapmaya çalışacağımız pcp tüfeğe en az 1000 TL,güzel kar gerçekten.Yaylı tüfekleri yapmak daha meşaketli ve tecrübe isterken ,tam tersi pcp silahlar daha uygun.Pcp bombasıda buradan patladı işte.Yaylıda piston çapını,yay ölçülerini,locktime dı,sarsıntıyı azaltmak için sistemdi,tetiği hafifletme çabalarıydı derken pcp rahatlığıyla hiç bunlara kafa yormadan üreticiler kolaya kaçtı.

Ülkede hobinin h'sini hisseden üretecilerimiz başlıyor kötü adam gülüşlerine :)

Sayın Atos benim için pompa ile doldurulabilecek, kısa bir modelde "pup", 5,5 kalibrede, hedef tahribat atışında etkili, grupman beklentim yok, ağırlığı 3kg çok geçmeyen polimer kundak olabilir siyah renk olabilir marine yada ahsap kundak olması şart değil, qe namlusuz olmalı ki ben istediğim zaman moderatör takabiliyim, bu standartlar içerisinde öncelikle hatsan sonra kral olarak bütçem 1.350TL ye kadar olabilirönerebileceğiniz bir pcp varmı?

3 kg'yi geçmeyen yerli pcp olarak flash ve np serisi var ki bunlarla da diğer tüm havalı tüfeklerle de tahribat işi benim için olumsuz.

Eğer gerçekten tahribat ve 75 metreye kadar isabet isterseniz fiyatları uygun,asırlarca hizmet edecek nice tek kırma,poze,çifteler var.

Özellikle pcp işi bana pire için ev yakmayı anımsatıyor.Ta ki itfaiye kurumlarıyla firmaların anlaşıp dolum sorunu bitene ve sıfır alınan silahlar her 100 atışta bir servis görmeyene kadar .

Bu kadar parça neden değişti acaba ve bu ilk değişimi mi ? Tamam iyi güzel değiştiriliyorda,bir pcp tüfeğin en önemli parçaları neden değişime ihtiyaç duyuyor ?

selam elinizde hatsan yay varsa milimetrik olarak çapını bize söyleme imkanı var mı.

Elimde kumpas yoktu,cetvelle ölçebildim umarım işinize yarar.

Hatsanın yolladığı 1000 lik yay :

Uzunluk:33,7 cm

Dış Çap:1,9 cm (Dış kenardan dış kenara)

İç Çap:1,3 cm (İçten içe)

Bakla sayısı:42(Yontulmuş kenarlar da dahil)

Aksu Avdan alınma Ambalajlı 1000 lik hatsan yay :

Uzunluk:37,9 cm

Dış çap:1,9 cm

İç çap:1,3 cm

Bakla sayısı:46

Bende en son 1 aylık tüfeğimin keçesi hasarlıydı.İstemişken keçe,yay ve namlu oringi de istedim.Bir yay göndermişler hafiften paslı ve kullanılmış.Aksu avdan aldığım binlik yay ise ambalajlı kutusunda benim paslı yaydan 3 cm daha uzun

Sen bilirsin hatsan,bu sondu zaten

Fabrika verilerini önemsemeyin.Test sırasında piyasada bile olmayan çok hafif pelletler kullanıldığı için veriler böyle.

Bt 65 eski nesil verimsiz bir tüfek.Tek dolumda 20-25 atış yapabiliyor.

Pcp pompaları çok daha farklıdır dediğiniz pompalardan.200 bar (3000 psi) dan bahsediyoruz.Aracınızın lastik basıncı 32 psidir gerisini siz düşünün

Daha detaylı ve daha tatminkar cevapları ancak siz bulabilirsiniz.Forumda sayfalarca öğretici bilgiler var.Kafanızdaki karışıklık gider,tavsiyem.