cahar adlı kullanıcının mesajları

Anladım çok teşekkürler ilgin için. Yağlama işlemiye ilgili video/yazı detaylı anlatımı falan var mı? Yoksa kullanım klavuzunda yazar mı bu bilgileler? Kusura bakma baya acemiyim bu konuda da :D

Kullanım kılavuzunda bakım aralığını yazar

İlk olarak namlunun boyutuna uygun bir çubuk ayarlaman gerek.Çubuğu bantla kaplaman gerek namluya zarar vermemesi için.Sonra kumaş bez parçaları gerekir.Bunu da gözlük temizleme bezi veya eskimiş bir atletten uydurabilirsin.Wd 40 ve Silah yağı da gerekir.Wd 40 şart değil ama.İlk olarak bir bez parçasını wd 40 la ıslatıp namluya çubukla sokarak 2-3 tur atarsın sonra kuru bir bezle kurularsın namlunu.İçinden gelen metal uçlu harbiyle turlar atıp bir daha kurularsın.Sonrasında silah yağıyla ıslattığın bezi de 2-3 tur atıp.Namlu tamamen kurulana kadar bezle tur atarsın.Bu kadar.1000 atışta bir pistona 1-2 damla içinden çıkan yağı da piston deliğinden enjekte edersin.Bu şekilde artı kaliteli pellet pellet kullanımıyla uzun yıllar sorunsuzca kullanırsın.

Evde de kullanabileceğim bir silah olursa daha iyi olur. Dediğin gibi Zoraki bu noktada da daha iyi. Cevabın için teşekkürler. Ne zamandır kullanıyorsun silahı, ilk arızası ne kadar sürüyor acaba merak ettim :D Bakımı falan nasıldır onu ds hiç bilmiyorum gerçi

Bir arıza yaşamadım,yağını bakımını eksik etmezsen ömürlük bir silah olur.İlk aldığımda namluda pasımsı lekeler vardı.Yağlamayla hepsinden kurtuldum ve 300-400 atışa bir namluyu wd 40 la temizleyip sonrasında kurulayıp,silah yağıyla yağlayıp en son kurularım.Şuan memnunum, ve arıza çıkartabilecek bir silah olduğunu düşünmüyorum, duymadım da

Kardeşim evde sıkmayı düşünüyorsan hatsanı unut.Oldukça fazla ses çıkarır,komşularınla papaz olursun
    Ağırlığı,işçiliği,yay derdinden dolayı hatsanı koy bir kenara.
    Zorakiye gelecek olursak 2. El temiz birşeyler bulabilirsen ne mutlu.Ev içinde tek pompayla boncuklu tabanca sesiyle atış yaparsın,gerekli tedbirleri alırsan evde rahatlıkla kullanırsın.Zorakinin en olumlu yanı 4 pompa imkanı.Buda demek oluyor ki 4 farklı atış modun oluyor.Bende 5.5 ultrası var gayet memnunum. Tavsiye ederim de 1 ay önce 100 tlye yakın zam geldi geçmiş olsun

Geçmiş olsun.Bu hobide soğumanız için o kadar fazla sorun yok.Sorunlar da kısa sürede hallolur.Gerek silahların basit dizaynı,elektronik bulunmayışı ve yerli üretici desteğiyle çok fazla üzülmezsiniz.

Bu konuda her zaman aklıma modelcilik zamanlarım gelir.1000 dolara yurtdışından ne hayallerle topladığınız helikopter,uçak.Geldiği zaman illaki birşey ters gider.Çünkü aşırı derecede elektronik ve parça vardır.Havadayken basit 10 dolarlık servonun arızasından dolayı hayalleriniz zemine düşer :D Sonra yedek parça alınır y dışından ve 1 ay beklenir.Sonra bir heyecan tamir edilir ve diğer uçuşta titreşimden vida düşer,elektronikte arıza çıkar süreç devam eder.Ama bu hobide böyle bir olay yok.Stabil bir şekilde devam eder.Sıkmayın canınızı en sorunsuz hobilerden biriyle karşı karşıyasınız

küçük ince arpacık uzun mesafe için olduğundan gezi en yakın mesafeyede ayarlasanız (vidayı sıkma yönüne çevirdiğinizde yani) yine o mesafede hedefin üstüne vuracaktır, o mesafede arpacığı çevirerek uzun olanı kullanmanız gerekiyor. Uzun arpacık kısa ve orta mesafeler için yapılmış.

Değiştirilebilir arpacıkta uzunu da kısası da aynı şekilde üst vuruyor.Benim kullandığım içinden çıkan farklı bir, ayarlanmayan kalın ve uzun simsiyah arpacık. Gezi de değiştiriyorsunuz bu arpacığı kullanmak için ince gez sığmıyor çünkü.

De tekrardan düşününce dediğiniz doğru gelmedi bana.Gez yüksekliği arttıkça silahta yukarı atacaktır ve uzun menzilde gezin yüksekte olması gerekir yani vidanın gevşemesi,saat yönünün tersi.

Bende ki sorun ise gez yüksekliğinin en aşağıda olmasına rağmen halen silahın nişanladığım noktanın 5-6 cm yukarı atması 6 metre için çok can sıkıcı bir durum

gezi en asagiya indirdiginizde en uzak mesafeye ayarlamis olursunuz yukarda olmasi gerek kisa mesafe icin.

Yanlışınız var galiba.Aşağı demek istediğim vidanın saat yönünde sıkılmış en son hali.Mantıken zaten aşağıya doğru yapılan ayar aşağı indirir pelleti
    De doğru da olabilir söyledikleriniz.Şimdi yavaş yavaş yattı kafama :D

Merhabalar.Silahım Zoraki Hp 01 Ultra 5.5 mm.Atışlarımı şu ana kadar 6 metreden balkonda yapma fırsatım oldu.Ancak silahın ince arpacık ve ince gezinde nişan alırken silah 6 metre gibi bir mesafede 5 cm yukarı atıyor.Gez ayarının en aşağısından olmasına rağmen.Ancak sorunum kalın arpacık ve kalın gezde geçiyor.Ama ben incesini kullanmak istiyorum.Bu iş herkeste mi böyledir? Daha uzun bir mesafe mi gerekir ince takımlar için?
    Not:Nişan alırken arpacığın en üst kenarıyla gezin en üst kenarını bitiştiriyorum

gerçi bende Mod 25 Super Tactical var. Onunda namlusu kısa çok fazla sıkıntı çekmiyorum kurma da. ama tabi onunla bu bir olmayabilir

Silaha alıştıktan sonra bu kolaylık detayları önemsizleşecektir.

Ayrıca tavsiyem silahı bakarak ,test ederek alın.Hem görünüş,uygunluk açısından seçim yaparsınız hem de işçilik açısından.Maalesef yerli üreticilerin ürünlerinde bir stabilite yok işçilik konusunda.Seçip almanız en iyisi

Hocam galiba kurulması namlunun uç tarafındaki.ceketle alakalı.Ceket size ekstradan kolaylık sağlar kurulumda

Teşekkür ederim verdiğiniz cevapdan dolayı. Torpedo dan vazgeçtim :D 5.5 mm ve üstü zorunludur bu tür tüfekler için artık sözünüzü anlayamadım. ?
    bir de mod 135 de zor kuruluyor muş. namlu kısa olduğundan herhalde. 125 daha mı iyi kuruluyor acaba ?

Hocam galiba kurulması namlunun uç tarafındaki.ceketle alakalı.Ceket size ekstradan kolaylık sağlar kurulumda.

5.5 ve üstü ise bu sınıftaki tüfekler güçlü olduğu için.Ağıt pelletler atmanız gerekir.4.5 mm bu silahlar için zayıf kalır,isabetiniz azalır.Hem siz tahribat istiyorsunuz,bu silahlar için 5.5 mm ve üstü iyidir.En ideali 5.5 dur

Hocam bahsettiğiniz 3 modelinde güçleri aynıdır.Değişen bir şey olmayacaktır.Torpedo alttan kurmalı olduğu için baya uğraştıracaktır ,hazırlarken silahı.Mod 135 alırken gez ve arpacık olmasına dikkat edin bazı modellerde yok.Bu tür tüfekler çok güçlü olduğu için sarsıntısı fazla olur.Bu sebeple dürbün için uğraşmanız gerekecek ,baktınız dürbünü gözünüz kesmedi,gez göze geçersiniz bu açıdan gez ve arpacık önemli.
    Yerinizde olsam 125 lere bakarım.Kimisi önerir kimisi önermez gücünden dolayı.5.5 mm ve üstü zorunludur bu tür tüfekler için artık.Rengi beğenmez iseniz değişik kaplama seçenekleri var kamuflaj vs.Dediğim gibi zor kurulumu açısından torpedoyu bir köşeye koyun.Görünüş açısından artık size kalmış...

Model helikopterlerle alakalı forumlar var.O siteleri biraz inceleyerek helinizi daha bilgili,daha güvenli bir şekilde uçurabilirsiniz.Google'dan 'rc model helikopter forum' diye aratırsanız ulaşabilirsiniz.Bu arada Kahramanmaraş'ta modelcilik grubu vardır :) 10 kişilik bir grup , hafta sonu havalara göre uçuşlar olur.