cahitkeskin adlı kullanıcının mesajları

Valla Hatsan'daki bütün sorunlar bir yana, böyle bir fabrikanın ülkemizde olması, Avrupa'da ki en büyük kompleks olması, yeni bir model çıkardıklarında heyecanlandırması beni tatmin ediyor.
    İnşallah sorunlarıda kökünden kazıyacak uçuk bi mühendisi işlerin başına getirirler.

100 metrelik hedef kağıdını 300 metre için, ozalitçide 3 kere büyüttürsek mantıklı olur mu acaba?

Dünyada havalı tüfekler için 300 metre hedef standardı yoktur heralde. Sideprensi'nden başka 300 metreyi zorlayan var mı?
    Bu hedef kağıdına sen bi çözüm bul Prens kardeş. ;şrofls;.

Benim Webley Raiderim de valften hava kaçırmaya başlamıştı. Gönderdim Hatsan'a.
    Geldiğinde tüfeğimin tüm vidaları, hızlı dolum kısmı, valfi, oringleri ve namlu ucu vidalı parçasıyla birlikte yenilenmişti.
    Bir kuruş dahi almadılar. Hatsan'ın teknik servisine 10 üzerinden 10 bin puan veriyorum. ;d;

Bende tekli raider kullanıcısı olarak Webley'i tavsiye ederim. Bendeki LW namlu.
    880 fps civarında atıyor ilk atışları. Ama ben her zaman scuba tüp tüfeğe bağlı attığım için attığım pelleti saymıyorum.
    Tüp kalitesi gayet iyi. 230 Bar bastım ve kullandım banamısın demedi.
    Şimdi nasıl böyle bir şeye cesaret ettiğimi anlayamıyorum. Allah korumuş.
    180 bar yeter. 200 yazıyor diye 200 basmamak lazım bence böyle orta kalite tüfeklere.
    Setuskur yayını sonuna kadar çevirip ve 230 barla yaptığım son atışımda pellet susturucuyu vurmuştu.
    Yani pellet bu basınçta sapıtıyor.

LW namlulu 10lu raider kullanmak isterdim. Tekliyle uzun süre attım ve değişiklik zamanı geldi artık.

Grupmanlara bakarken içim buruldu. Onunla 100 metredeki 5 litrelik pet şişeyi gamo pelletle bile vuruyordum.
    Bi ara içine slikon sprey sıkılmıştı ve muazzam yüksek hızda atıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 1230 fps yi görmüştük onunla. Çok keskin "Çakkk!" diye ses çıkarıyodu 1200 lerde atınca. Sonra sildik temizledik pistonları İlker agamla. Daha iyi grupman vermişti. Hakan usta da yayın etrafına röntgen filmi kesip sarmıştı. Şıkırtıyı azaltsın diye. Açtıysanız görmüşsünüzdür.
    Keyifli atışlar....

1919 daki gazeteler latin alfabesi ile yazılmış sonradan revize mi edildi?

Evet benimde dikkatimi çekti. Latin alfabesine 1928 te geçmek için kanun çıkarılmıştı.
    Ama bu gazetelerdeki 1919 tarihli olanların latinceleri de günümüz türkçesi gibi.
    O tarihlerde çok ağır Osmanlıca kelimeler kullanılıyordu.
    Atatürk'ün o dönemlerde Sultan Vahdettin'e yazdığı bir mektup vardı. Osmanlıca kelimeler çok dikkatimi çekmişti.

Elinize sağlık, net olmayan fotoğraflardan bile temiz bir işçilik hissediliyor. Bende de bu işler için dremel set var ama zaman ve gayret yok. :)

İlk fotoğrafı görünce şok olmuştum. Onu yaptınız sandımdı. Sizinkide gayet başarılı. Keyifli atışlar....

Mesut grupman çok iyi! Hafif rüzgarlı havada hemde. Maşallah.

Ben hala tüfeği fabrikaya gönderemedim. Üşeniyorum. Bazen elime alıyorum tüfeği, ağırlığı, ahşap gövdesi, LW namlusuyla falan içim cız ediyo. Özledim bende havalıyla grupman yapmayı. Şişe patlatmayı. Bari yarın arıyayım fabrikayı. Bulut atlar motora gideriz araziye eski günlerdeki gibi :)

Her atıştan sonra 10 klik yukarı alıp tek delik yapıyorsa, şu ihtimaller olabilir.
    Arkadaş klik alıyorum diye, her seferinde 10 klik üst koruma kapağını açıyor :) Kapaktan klik sesi gelmez ama?!!
    PCP ise tüfeğiniz, tüpün her atışta kaybettiği hava 10 klikte aynı mesafede düşüş yaptırıyor pellete.
    Dürbünün klik düğmesinin vidası gevşemiş boşa dönüyor olabilir.
    Atın sağlıcakla...

Maşallah, Yengeyi tebrik ediyorum. Airsoft oyunlarında onunla aynı takımda olmayanların benekleri, tek delik grup gibi üstüste olacaksa vay hallerine. ;şrofls;.
    Zaten arazide 100 metrede soda şişesini vurduğu gün "Bende O'nun gibi atıcı olabilecek miyim" diye gıpta etmiştim. :thumbup:

Kundakla namlunun birleştiği yeri hafifçe yontarak allen anahtarın gireceği bi kanal oluşturuyorsun. Böylece tüfeği hiç sökmeden güç kısıp artırabiliyorsun. Bu sistemi yaptım ve şahane oldu. Kundağı dremel'imle yonttum. Pürüzsüz, pırıl pırıl... Tabi alacağın raider LW namlu olursa bu zahmetlere gir. Bulmaksa çok zor. Yoksa T12 al direk kullan.

Benim Raider 200 bar da tüpe bağlıyken 880 fps attı. Tetik takımının üzerinde, çekiç yayının ön tarafının dayandığı yerde allen vida var. Sola çevirince güç artıyor. Rahatlıkla 900 - 950 atabilir ama namlu boyu kısa olduğu için, isabet bozulur. Denedim memnun kalmadım. Her atışta tüfek tüpünden 15-20 bar gidiyodu. Hatta susturucumun içini bile vurdum. Susturucudaki iç odaların plastik bölmeleri parçalandı. 880 fps'ye geri döndüm. Susturucum da eskisinden daha iyi oldu. Sağolsun İlker abi.