Consultant adlı kullanıcının mesajları

adaşım Adem Bey saolsun,beni airwolf sahibi yaptı,forum aracılığıyla hem onun hemde bu konuda deneyimli diğer arkadaşların bu konuda yardımına ihtiyacım var

Amacım aslında uzak mesafe standart atışlar yapmak,bu doğrultuda birkaç sorum var nacizane
    Üç farklı dürbün inceliyorum şuan için
    -zeiss conquest hd5 5-25*50 rz800 reticle
    -nikon 6777 6-24*50 monarch 3sf
    -hawke sidewinder 8-32*56 sr pro

İlk sorum,zeiss 5 diğerleri 4 büyütme,tabi neredeyse fiyat olarakta 2 kat fark var,bu farka değer mi?
    İkinci sorum ise e**y üzerinden yıllardır model helikopter parçaları ve hazır kitler aldım şuana kadar bir sorun yaşamadım ama konu tüfek dürbünü olduğu zaman,gümrük sorunu yaşarmıyım?

Teşekkürler

Etek kurşundan,mermi bakırdan yapılabilir, dikey freze ile birbirine geçer,damlanın tersi şeklinde yuvası olursa hava direnciyle çekirdeği bırakır havada,ama kurşunun eylemsizliği bakırdan fazla olacak,dolayısıyla hiçde bırakmayabilir hedefe varana kadar,plastik yada çelik olmaz

Aslında yapılamayacak bişey değil ve havalı tüfek atışlarında çığır açar ama çalışmak lazım üzerinde

Yanlış hatırlamıyorsam 12 lik ateşli tüfeklerde kullanılan 30 gram ağırlığında sabot mermi vardı damla formunda idi 2 gram barutla çalışırdı plastik bir kılıf içınde idi fişekten kılıfının içinde çıkar namludann çıkıncada kılıftan ayrılır yola devam ederdı yapısi gereği uzun bir menzile sahipti
    Ona benzer bişey düşünüyorsun galiba

Aynen,çekirdek damla formunda kurşun,prinç yada bakır olabilir ama yivset işi karıştırıyo

kurşundan talaş kaldıramazsınız..
    daha sert malzemelerde ise yiv-set kısa sürede özelliğini kaybeder..

Ateşlilerde kurşun pirinç kaplama değil mi?makro tornalarda evet kurşun işlenemez ama mikrolarda,yani benim tornamda ben kurşundan tesbih yaptım daha önce

Dediğim gibi,hava direncinin neredeyse yarısını alacağız ve 800 fps le cıkan pellet,namluyu terk ettikten sonra 1/4 ağırlığınıda bırakacak ve nerdeyse aynı hızla ve havada sarsıntı yaşamadan uzun süre o hıza yakın yol alacak

Tamam,tasarladığım şeyi anlatmaya çalışayım kısaca,benim bir diğer hobim saatçi torna tezgahımda tesbih yapmak,genellikle kolleksiyon değeri yüksek hammadelerden yılda iki yada üç adet tesbih çıkartırım,yaptığınızın tüm tanelerin 0.01 mm hassasiyetle aynı ebatta olması,kolleksiyon değerini ilk artıran detaydır

Esas konu şu tasarladığım,malzemenin kurşun olması farketmez,pellet yapısal olarak "etek","boyun",ve baş kısmından oluşuyor(yurtdışı bir forumdan okudum)
    Etek kısmının olması şart zira basıncın toplandığı kısım namlu içerisindeyken burası ve yivlilerde de yivlenen kısım aynı zamanda,ancak aerodinamik olarak namluyu terk ettikten sonra hava direncinin en fazla olduğu kısımlardan birisi

İki parça farklı malzemeden pellet olsa ve pellet namluyu terk ettikten sonra etek kısmı baş kısmından ayrılsa,menzil,isabet,tahribat öğelerinin hepsindede pozitif anlamda değişiklikler olmazmı ?

Esas olarak merak ettiğim şey paraşüt pelet haricinde herhangi bir pelet türü var mıdır ?
    Standart jsb 25.1 grain peletlerde modifikasyonlar gözüme çarptı ve minicik bir iyileştirmenin isabet ve güç artışında ki farkı olağandışı geldi bana

Benim fikrim tornada pelet yapılabilir mi fikri