manurhin adlı kullanıcının mesajları

hatsan striker 22 cal tufegim 3 farklı durbun ile denedim. DurbunlerI ayna vasıtası ile optik merkezlenesini yaptıktan sonra durbunlerI sıra ile 11mm kızaga tek parca ayak ile muntazam şekilde montajını gerçekleştirdim. Hedefi 20 metreye yerlestirdikten sonra başladım atışlara. 1. durbun olan optima 3-12*44 hedefin dikey eksenini tamda olmasi gerektiği gibi hiç ayarsız yakaladı. 2. durbun olan optima 3-9*32 hedefin dışında sağ bir noktayı, 3. dürbün olan Comet 3-9*12 ise tam aksine yine hedefin dışında sol bir noktayı vurdu. Bu arada hedef standart 14x14 cm hedef kagidi. DurbunlerI söküp tekrardan taktığımda vurulan noktalar hiç değişmedi. Bu durumdan ucuz ve nispeten daha az kaliteli olan 3-9*32 durbunlerde optik merkezleme diye birşeyden bahsedilemeyecegi çıkartmında bulunabilir miyim? Yoksa mevcut durum tamamı ile benim acemiligimden mi kaynaklanmakta. Tecrübeli hobidaslarin tavsiye ve önerilerine ihtiyaç duymaktayım. Önerilerde bulunan herkese şimdiden minnet ve teşekkürlerimı sunarım.

20 mt sıfırlayıp atış yaptığınızda vuruş noktanız 30- 40 mt aynı ise dürbün namlu paralelliği doğrudur klikleri kullanarak artıkılı hedefe oturtun(gerekiyorsa),
    Şayet 20 mt diyelim hedefin 2 cm sağını vurdu 40 mt attınız bu kezde 2cm sol vurdu 30 mt attınız tam isabet bu durum namlu ile dürbünün birbirine parelel olmadığı anlamına gelir bu durumda şimleme yapılmalıdır ,sebebi dürbün kanalında veya ayaklarda olabilir.

Önemli olan her mesafede sağ sol olarak aynı noktayı vurması hedefin sağı veya solu olabilir bunu da klik çevirerek ayarlayın .

Şunuda hatırlatmak isterim; o ring den arıza pek olmaz neticede sabit duran bir parça önemli olan hasarsız yerine takabilmek, Valf in içinde iki tane klape var her pompa yaptığınızda ve tetiğe her bastığınızda çalışır bunlarda olabilecek aşınma veya kirlenme bu klape yüzeylerinin bir birini hava kaçırmıyacak şekilde öpememesi hava kaçağına sebep olur , valf in sivri ucundan ağzınızla emiş yapın valf dilinize yapışıp yere düşmezse valf in içi sağlamdır şayet dilinize yapışmazsa valf bozuktur o ring değiştirmek çözüm olmaz.airgunturk.com/attachment/32438/

Merhabalar abiler bende de hor kullanılmış bi crosman 2100 var hava kaçırdığı için servise gönderdim 170 lira istediler bende yaptırmadan geri istedim kendim uğraşmaya başladım soktum pompaya yeni bi oring taktım havayı hiç kaçırmiyodu lakin bu dediklerim bugün 100 atış yapana kadardı tekrar havayı kaçırmaya başladı ve bugün hiç pompa yapmamaya başladı havayı hiç içerde tutmuyor bana yardımcı olabilirmisiniz

Valfi boruya takarken o ringin yaralanmamasına dikkat edin silindir borunun ağzına biraz sıvı sabun sürün , Ben borunun ağzını zımparaladım o ring yaralanmasın diye işe yaradı.
    Birde borunun ucunda pimin geçtiği karşılıklı iki delik, var dikkatli ve yavaş takmazsanız o ringi yaralıyor buna dikkat etmenizi tavsiye ederim...

Yivli silah mühimmadları bilindiği gibi namluyu terk ettiğinde havada yay çizer (parabolik eğri) bundan dolayı mesafe değiştikce vuruş noktası değişir , Dürbünlerdeki mildot burada işe yarar 25 metrede sıfırladığınız tüfeğinizle 50 metreye atarken hangi mildotu kullanmanız gerektiğini deneyerek bulmanız gerekir, hatta daha farklı mesafelerde kullanmanız gerekecek mildotlarıda tesbit edip bunları küçük bir not şeklinde düzenlerseniz oldukca faydasını görürsünüz , Her mesafeye göre sıfılamaya gerek kalmaz.

Silah sıfırlarken namlu ile hedef aynı düzlemde olmalıdır biri aşağıda diğeri yukarıda gibi olursa sıfırlama hatalı olur,

Yüksekteki bir hedefe atış yaptığınızda hedef parabolik eğrinin neresinde ? doğal olarak 25 mt hedefi vurduğunuz gibi vuramazsınız, burada iki faktör var Namlu aks ' ı ile dürbün aks ının arasındaki mesafe, bu mesafe sizin ne kadar alt veya üst atmanız gerektiğini gösterir , Eğer gez arpacıkla atıyorsanız arpacığın yüksekliği burada belirleyicidir.

Silahın gücü pelet ağırlığı yer çekimi gibi faktörler parabolik eğrinin formunu belirler bu yüzden deneyerek ve sonuçları belgeler halinde listelemek faydalı olur kanaatindeyim.

Yay konusunda şunu diyebilirim; yayın dış çapı , iç çapı dolayısıylada tel kalınlığı orijinal ölçüde olmalıdır, dış çap düşük olursa ; silahı kurarken, yay silindir içinde kıvrım yapar ve salınım artar isabeti bozar,

Yay dışçapı büyürse silindire girmez veya girse bile kurmak zorlaşır sürtünme artar hem güç kaybı hemde isabetsizlik oluşur.

Yayın boyunu kısaltmak; yay ısıtılmadan kesilmeli burada sıkıntı şu; kesilen uç çıkıntılı diş yapar böyle takılırsa yay dengeli basmadığından uçtan kırılır , magnum olmayan hafif tüfeklerde idare edebilir fakat magnum sınıfı silahta randıman vermeyebilir, ancak böyle bir durumda yay tutucuyu yeniden yapıp kesik yay ucuna göre kanal açmak gerekir bu yöntemi hobiye yeni başladığımda kral tüfekte uygulamıştım . Yay ucu ısıtılarak düzleştirilirse ısı yayın kalitesini bozar kırılma kolaylaşır.

Hatsan ' ın power modelini hiç görmedim şu an yok sanırım , pelet konusu tamamen tüfeğe bağlı her namlu her peleti sevmiyor onun için deneyerek bulmalısınız bu anlamda tavsiyem ekonomik olanlar ; Gamo pro expander , Gamo pro hunter, Gamo pro magnum, 25 -30 metrede hedef kağıdına atarsanız match tipi ; ucu düz olduğundan çok net delikler oluşur uzaktan vurduğunuz yeri net görürsünüz, sivri uç; teneke kutu gibi hedefte delicilik istendiğinde uygundur, domed (kubbe başlı) "uzun mesafede daha istikrarlı yol alır , Expander ; vurduğu noktada maximum tahribat istendiğinde uygundur, Gamo ya muadil Krm kullanıyordum son aldıklarım çok kötü çıktı o yüzden tavsiye etmiyorum.

tabanca asg elmas tup igneye girer girmez sonuna kadar sikiyorum ama siktigim halde yine kaciyor. Oringi takali 7 ay olmadi ama 5 aydir da hic atis yapmamistim

Tüpü takarken hata yapıyorsunuz bu yüzden iğne etrafındaki oring (conta) eziliyor ve esneme kabiliyetini kaybediyor , tüpü sıkarken iğnenin tüpe girdiğindeki sesi duyun ve sesten sonra yarım tur sıkmanız yeterli contanın tamamen ezilmemesi lazım ki her seferinde işini yapabilsin hani musluklardaki conta sıkıla sıkıla ezilip kaçırırya mantık aynı sıfır conta takınca dışarıya gaz kaçırmıyacak kadar sıktınızmı yeter,

Bende Crosman var tüpü takarken yağ yerine tüpün ucuna hafiften tükürükle ıslatıyorum bahsettiğim gibi sıkıyorum dört yıldır sıkıntı yok üzerinde dolu tüp bile bırakıyorum...

Kullandığın dürbün ayağının modelini yazarsan daha iyi olur, Bu durum namlu ile dürbün arası yüksekliğin fazla olması demektir yani yüksek tip ayak kullanıyorsan kısa tipe geçmen lazım veya en pratik çözüm; dürbünün arka ayağa oturan kısmına ince bir lastik veya benzeri bir şey koyarsan dürbünün ucu az düşük olursa çözüm olabilir,

Kullandığın ayak iki parça ise sık sık sıfırlaman bozulabilir, çözümü dampa ayaktır oda tüfekten pahalı olur dampa olmayan tek parça ayaklar çözüm olabilir...

9-10 mt sıfırlama yapabilirsin normalde sıkıntı olmaması lazım takriben 35 -40 metredede aynı yeri vurur parabolik eğriden dolayı sıfırlama iki noktada kesişir,

Kullandığın dürbün ile ilgili derinlemesine bir bilgim yok söylediklerim genellemedir bu dürbünün özel bir durumu varsa hobidaşlarımız yardımcı olurlar...

9 Mm Parabellum mühimmadın durdurucu gücünün yetersiz görüldüğü bu yüzden F.B.I. 45 acp geçmiştir ancak; Bu silahlar 9 mm platformu üzerine uygulandığı için yaşanan kırımlar ve çapın büyümesinin getirdiği stabilitenin bozulmasından dolayı 9 mm para ya dönülmüştür...

Kolaylıkla yapabileceğiniz bir test yöntemi şöyle; moderatör namluda tam sıkılı iken arpacığın hızasıda moderatöre bir işaret koyun küçük bir bant parçası olabilir moderatörü gevşetip açığa çıkan dişlere izole bant sarın moderatörü tekrar sıkın koyduğunuz işaret çeyrek tur kaçsın deneme atışı yapın fark varmı görün bu yöntemle 4 farklı sıkma noktasında moderatörde hata varmı yokmu ortaya çıkar. Moderatörün çıkış ağzını inceleyin pelet sürtme izi varmı.

Merhaba saygıdeğer forum üyeleri, üstadlar. at44 tac long silahımla 3-6x32 dürbünle 15 metrede son zoomda moderatörle sıfırlama yaptım. tam 12den vuruyor. moderatörü çıkartıp denedim 15 cmsağ 5 cm alttan vurdu. bunun nedeni mermi çıktıktan sonra arkdan çıkan fazla havanın mermiyi savurmasımıdır? . moderatör 15-20cm uzatıyor namluyu fazla havayıda absorbe mi ediyor anlamadım.. forumda aradım ama buna benzer bir konu bulamadım. Bu yüzden değerli yorumlarınıza başvuruyorum.Teşekkürler

Bahsettiğiniz ölçüde sapma olması namlu ile moderatörün birbirini merkezlemeyip peletin moderatörün sol alt kenarına sürterek sağa kaçık terk ettiği izlenimi uyandırıyor, Namlu ucundaki ve moderatördeki dişlerdeki aşınma , namlunun kaçık delinmiş olması gibi sebepleri olabilir imkan var ise farklı moderatörle deneyin, moderatör salında peleti türbülans tan koruduğu için isabete faydası olur, tabi hatasız olmak kaydıyla .