manurhin adlı kullanıcının mesajları

Bu konuda küçük bi ekleme; Bu konudaki çalışma Ateşli silah üzerinde
    Yapıldığı için bende aynen aktarıyorum, Klasik namlulu bir silahla.

Ağır çekim bir kamerayla fişeğin ateşlenme anı tesbit edilmiş ve
    Mermi çekirdeği namluyu terketmeden barut gazının namludan
    Çıktığı akabinde çekirdeğin namluyu terk ettiği tesbit edilmiş,

Barut gazının bir miktarının yivlerden sızarak çekirdekten önce çıkması
    Güç kaybına neden oluyor, hemde barut gazı tazyiki bitene kadarda
    Kayıp devam ediyor.

Bende elimdeki silahların namlularına harbi yardımıyla pelet sürdüm
    Namuyu ışığa tutup peleti gözetledim ve yivlerin tamamen pelet
    Tarafından kapatılamadığını veya doldurulamadığın net olarak gördüm,
    Buda silahın ne kadar güç kaybı verdiğini gösteriyor

Istanbul Avrupa yakasında krom nikel tarzı yüzey kaplama işleri
    Yaptırmak isteyen arkadaşlar, Ikitelli organize sanayi bölgesinde
    Galvano teknik sanayi sitesindeki onlarca firmalarda yaptırabilirler.

Garanti bankası Ikitelli organize şubesi yanında.

sorunun modifiye ile alakali olmadığını düşünüyorum. Ekipmanlari değiştirince yine sorun devam ediyor. Havanın soğuması ile alakalı . Oringler mi sertleşiyor acaba .Diğer pcp tüfeklerde bu sorun yaşanıyor mu. O bir tüfektede sorun oluyor ama diğerleri gibi değil

Sökme takma işleri elinizden geliyorsa ; normal çalışan tüfekle sıkıntılı
    Tüfeği söküp valf yayı çekiç yayı ölçüleri ve sertlik karşılaştıması yapıp
    Bu arada oring namına nevarsa onlarıda kontrol ederek karşılaştırmak
    Doğru olur , oringde kopma varsa soğuktan dolayı büzülme olur ve kopma
    Noktasından kaçak yapar sıcaktada uzayıp kopma noktasında birleşerek
    Kaçağa izin vermeye bilir ,

Deneme yanılma gibi düşünün eminim bu şekilde teşhis konabilir

Hatta olmadı namlulurı değiştirip denemektede yarar var.

Ayarlı arpacık , alt üst vurma bağlamında ayar yapmayı sağlar,
    Buradaki esas sıkıntı ; gezin sonuna kadar sola kaydırılmış
    Olduğu halde silahın hala sağ vuruyor olması.

1 Tetiği ezerken silahı sarsmadığınızdan emin olun
    Tetik ayarını kullanarak tetiği biraz daha hafifletin

2 Kundak tesbit vidaların kontrol edin

3 Silaha pelet yükleyin ,namlu uzatma aparatını çıkarıp atış
    yapın.

4 Namluyu kırıp pelet yüklediğiniz yedeki oringi referans alıp namlu
    Deliğinin tam merkezde olup olmadığını görmeye çalışın veya
    Namlu deliği ile her dört kenara eşit mesafedemi , kumpasla
    Ölçme imkanınız varsa daha net anlaşılır,

Bu şekilde kaçık delinmiş bi hatsan ürünüde bende var .
    Eğer böyle ise fabrikaya göndermek gerek.

Bu silahtada içi boş moderatör kullanmak kaydıyla; arpacık biraz geri kaydırılarak buraya
    Yeni diş çekilebilir eski dişlerde tamir edilerek namluyu kesmeden moderatör takılabilir
    Kontra somun konabilir ,

Moderatör ; zaten bunlarda kurmayı kolaylaştırmaktan öte gitmiyor.

Aynı silahtan bende kullanıyorum bende moderatör taktım ses için değil kurmayı kolaylaştırsın
    Diye , moderatör pcp den cıkma dişleri aşınmış merkezleme hatası olan bir moderatör,
    Ben bunun içini boşalttım moderatörü yerine balayıp birde lokma ile kontra somunu sıktım
    Galiba dişlerede locktite sürmüştüm , zımba gibi sağlam sıkıntı yok.

Çevrenizde tornacı varsa namluyu silahtan ayırıp tezgahta veya elinde uygun pafta varsa dişleri
    Düzeltebilir ciddi masraflı bir işlem değil , yada fabrikayla görüşmek lazım onlarda aynı işlemi
    Yapacaktır piyasada 15 -20 lira gibi ücret istiyebilirler.

Moderatörede dişleri düzeltmek için kılavuz çekmek lazım ,önemli olan aynı diş kılavuzolması lazım
    Bu kılavuz bende mevcut , imkanlarınızı kullanın olmazsa bu konuda yardımcı olabilirim.

Atış yaptığınız pet hacmi 1,5 - 2,5 lt ise pelet match da olsa normal değil magnum bi tüfek bu
    Mesafede rahat delip geçer ,eğerki daha büyük hacimli pet ise normal olabilir
    Magnum yaylılar yay rodajı yani yayın biraz yumuşayıp esas tansiyonuna gelene kadar atıcıyı zorlar
    Ben olsam önce dürbünü takmam mod 125 kullanıcılarını tercih ettiği pelet ağırlığına yakın ağırlıkta
    Peletle deneme atışları yapar önce silahın gücünü görmeye çalışırım, zira güçünde bi sıkıntı varsa
    Hiç uğraşmaya gerek yok doğru fabrikaya.

Şayet güç normalse bir kaç çeşit peletle dürbünsüz silahın ,15 -25mt gibi mesafelerdeki gurupman
    Yeteneğini görmeye çalışırım , silahıda atış esnasında çok sıkmadan tepme dediğimiz o çalkalama
    Hareketini yapmasına azıcık müsaade edecek şekilde tutarım, bu şekilde silahı test etmekte yarar var
    Silahın günahı sevabı bu şekilde belli olur şayet atışlar olumlu ise mesafeyi kademeli olarak artırırım
    Silahı bi müddet dürbünsüz kullaınır iyice huyunu öğrendikten sonra dürbünü takardım.

Atış yaptığınız pet hacmi 1,5 - 2,5 lt ise pelet match da olsa normal değil magnum bi tüfek bu
    Magnum yaylılar yay rodajı yani yayın biraz yumuşayıp esas tansiyonuna gelene kadar atıcıyı zorlar
    Ben olsam önce dürbünü takmam mod 125 kullanıcılarını tercih ettiği pelet ağırlığına yakın ağırlıkta
    Peletle deneme atışları yapar önce silahın gücünü görmeye çalışırım, zira güçünde bi sıkıntı varsa

Şayet güç normalse bir kaç çeşit peletle dürbünsüz silahın ,15 -25mt gibi mesafelerdeki gurupman
    Yeteneğini görmeye çalışırım , silahıda atış esnasında çok sıkmadan tepme dediğimiz o çalkalama
    Hareketini yapmasına azıcık müsaade edecek şekilde tutarım, bu şekilde silahı test etmekte yarar var
    Silahın günahı sevabı bu şekilde belli olur şayet atışlar olumlu ise mesafeyi kademeli olarak artırırım
    Silahı bi müddet dürbünsüz kullaınır iyice huyunu öğrendikten sonra dürbünü takardım.

Eskişehirde bugün ikinci bir kedi vurma vakası gerçekleşmiş
    Aynı yerde olmuş olay aynı doktor müdahale etmiş ve kedi
    Kurtarılmış,

Haberi netten Gerçek Gündem sitesinde okudum.

Size katılıyorum Sn maxpayne birilerinin çocukluğuna inmek
    Ve gereğini yapmak lazım.

Elinize sağlık Sn Gepard;
    Konu silahsa namlu mutlaka irdelenmeli sizin sıfır hata ile yaptığınız ,silah omuzlamadan
    Tetik ezme safhasına kadar ki eyleminiz kalitesiz bir namlu sayesinde berbat bi
    Sonuç verebilir, bu yüzdendirki silah seçimi yaparken kaç stabil atış yapar sorusu
    Kadar namlu niteliğide sorgulanmalı.

Poligonal namlu gerek havalı gerekse ateşli silahlarda bildiğim kadarıyla son nokta
    Yiv ve seti olmayan ki bu yüzden enerji kaybı sıfır demektir
    Çok kenarlı namlu diye tanımlanıyor .

Şu 7,5 joule olayı hız kazanır herhalde, Içinde öldürme iç güdüsü
    Olanlar gene kedi , martı vs vurmaya devam eder de 7,5 joule ile
    Öldüremeyip yaralar , hayvan can çekişe çekişe ölür,
    Başkada değişen bişey olmaz.